Jump to content

HUBERTUS 1656

Forum members
 • Content Count

  1025
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/warszawa/odkopali-wojne-na-budowie/8tb0ttq W całym artykule Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad [GDDKiA] brakuje informacji czym są i jaką rolę pełniły widoczne na zdjęciach drewniane elementy odnalezione na pozycjach z lat 1915-1920, wymieniono to znalezisko wraz z innymi równie ciekawymi odnalezionymi kilka km na południe z lat 1940-1944 toteż powstał lekki bałagan i tekst nie tłumaczy na czym polega wyjątkowość znaleziska. Otóż przedstawione na zdjęciu znalezisko to drewniane podstawy pod dwa schrony z blachy falistej o profilu H o wymiarach w przybliżeniu 4x2,9m każdy pełniące rolę ukrycia dla dwóch drużyn piechoty, walczącej w pobliskich okopach z okresu I wojny światowej,być może również wykorzystane do obrony Przedmościa przed Bolszewikami w sierpniu 1920 (choć mogły już być częściowo zasypane w tym okresie). Schrony pełniły rolę ukryć przed ostrzałem lekkiej artylerii oraz zapewniały zaplecze socjalne dla obsady odcinka. Schrony umieszczono równolegle do poprzedzających je okopów z wyjściami na zewnątrz,pomiędzy nimi wykonano drewniany łącznik komunikacyjny który umożliwiał ewakuacje w razie zasypania któregoś z wejść. Blaszany strop pokrywała ponad 2 metrowa warstwa ziemi w której umieszczono drewnianą warstwę detonacyjną mającą powodować wcześniejszy wybuch pocisku z dala o blaszanej konstrukcji stropu. Wyjścia ze schronów zaopatrzono w szalowane drewnem klatki schodowe które prowadziły o rowów dobiegowych łączących się po łuku z okopem strzeleckim na szczycie wydmy. Polecamy dobre opracowanie kolegi Franz Aufman dotyczące blachy falistej http://hauba.pl/blacha-falista-typu-h/Więcej szczegółów wkrótce. Solidny kawał pozycji z lat 1915-1920 zachował się w tym terenie dzięki temu że pozycje Przedmościa z lat 1940-1944 Niemcy przesunęli o jakieś 700 metrów na pd w stosunku do wcześniejszych i prowadzone wówczas prace fortyfikacyjne nie zatarły pierwotnego założenia. https://www.facebook.com/gddkia/posts/2079997575386111
 2. Jak co roku zapraszamy na obchody Dnia Wojska Polskiego w Skansenie Fortecznym na Dąbrowieckiej Górze. Świętujemy udany chrzest bojowy Przedmościa w sierpniu 1920 roku a zwłaszcza naszego ukochanego Ufortyfikowanego Odcinka Wiązowna bronionego przez Wielkopolan:żołnierzy 15DP gen Władysława Junga. Tegoroczna impreza ma postac wystaw plenerowych poświęconych polskim formacjom wojskowym pierwszej połowy XXwieku. Zaprezentujemy wystawy: Muzeum Śląskiego Września 1939 w Tychach - zmotoryzowany działon armaty ppanc wz 36 Bofors oraz Polski Fiat 508 ; broń wsparcia piechoty od karabinów maszynowych po moździerze a także dzięki wsparciu Muzeum 2 Korpusu w Celestynowie -działon armaty polowej Schneider kal 75mm czyli wszystko co z lżejszej artylerii wspierało polskiego piechura podczas Kampanii Wrześniowej i pozwalało mu walczyć z piechotą oraz wozami bojowymi przeciwnika. Ponadto Muzeum 2 Korpusu w Józefowie wystawi żeński pododdział sanitarny Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich Muzeum Ziemi Otwockiej i Otwockie Centrum Kultury - działko przeciwlotnicze wz 39 kal. 37mm- chroniące nieba nad przeprawami wiślanymi pod Magnuszewem w roku 1944 oraz infrastruktury drogowej i kolejowej przed zakusami niemieckiej Luftwaffe Stowarzyszenie Bitwa pod Falenicą 19 IX 1939 r. pokaże nam relikty tego jakże bliskiego a jednocześnie mało znanego pola bitwy Muzeum Wału Pomorskiego w Wałczu pokaże sylwetki żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego zdobywającej Wał Pomorski oraz wyposażenie schronów Pommernstellung (Pozycja Pomorska âpowszechnie znana u nas pod propagandowych sloganem Wału Pomorskiego) czyli to z czym zmierzyli się polscy żołnierze wokół Wałcza w lutym 1945roku. Eko- Patrol Karczew oraz Kolekcja Mateusza Borkowskiego- przedstawią ciągle rozwijaną kolekcje pojazdów wojskowych i terenowych Muzeum Roberta Fotyniuka âpokaże kolekcje zdezaktywowanych polskich militariów np. przedwojennych bomb lotniczych których próżno szukać w naszych muzeach. Ponadto warto zobaczyć wnętrza obu remontowanych schronów z Dąbrowieckiej Góry,pojawiło się nowe wyposażenie oraz można prześledzić postęp prac naprawczych schronu bojowego Regelbau 514 (remontowany schron otwieramy na tą okazję,normalnie nie jest jeszcze dostępny do zwiedzania - tam gdzie w zeszłym roku były wiszące w powietrzu futryny i świeżo wykonane zbrojenie-mamy dziś potężne nowe ściany oraz działające drzwi. Zobaczymy też postępy w kolekcjonowaniu pozostałości po pociągu pancernym z Pogorzeli i moście wiślanym w Świdrach Wielkich. Naturalnie jak zgłodniejecie kuchnia polowa stoi dla Was otworem.
 3. Tzw Badanie ratunkowe" pod budowę A2/S2/POW zakończone, w czwartek będzie odbiór tej partaniny,zapewne zostanie klepnięte bez problemu. A szkoda bo współczesna archeologia koparką z łyżka skarpówką już ma na sumieniu relikty ciekawego schronu zapewne dla broni maszynowej-ale tego się nie dowiemy bo go wybrali koparką i przemieścili w inne miejsce (zatem kontekst chyba nie był ważny), przy okazji spruli ścianę boczną lub przednią a gruz wala się nawet w błocie o kilkanaście metrów dalej. Mam nadzieję że choć raczyli zaznaczyć umiejscowienie znalezionych fragmentów umocnień-co sprawdzę pisząc zawiadomienie do MWKZ. Co myślicie o archeologii koparkowej w badaniu reliktów betonowych i żelbetowych schronów z XX wieku? http://www.facebook.com/permalink.php? ... 6566591768 http://www.facebook.com/permalink.php? ... 6566591768 _________________ Obrazek
 4. Wraz z Nadleśnictwem Celestynów jak co roku zapraszamy do odwiedzenia schronów na Dabrowieckiej Górze w 97 rocznice udanej obrony pozycji Przedmoście Warszawa przed nawałą bolszewicką w sierpniu 1920. Czekamy z oświetlonymi wnętrzami schronów,wystawami militariów,zabytkowych pojazdów oraz kuchnią polową. Będzie okazja obejrzeć postępy prac przy schronach i kilka ciekawych wystaw tematycznych zwiazanych z Pozycją Przedmoście Warszawa, postępów prac nad tworzeniem Szlaku po Pozycji Przedmoście Warszawa 1915-1944 oraz rozbudowy infrastruktury turystycznej.
 5. Koledze się pewnie typowe garnki kocha skojarzyły z tą wysublimowaną germańską konstrukcją :)
 6. Niech się GW o siebie martwi i unika jak ognia drewnianych stodół. Szczucie ma to do siebie ze wywołuje reakcje zwrotną.
 7. Oczywiście, bo co w tym złego, strzelić z rana kawę z kubeczka z logo Waffen SS. Lepiej smakuje, świeżo palona :-)" a potem założyć koszulkę z Che i pognać na manifę. Nie zapraszajmy urzedasów do naszego życia prywatnego bo wkrótce bedziesz musiał podanie pisać o zgodę na poranny,popołudniowy czy wieczorny seks z żoną/kochanką itd.Na jakiej podstawie średnio rozgarnięty urzednik państwowy /samorzadowy zwykle wybrany na zasadzie pokrewieństwa z obecnie piastujacym władze ma mi mówić z jakiego kubeczka czy jakie fanty mam zbierać?
 8. Co się dziwić. PKP to nowoczesna ,sprawnie zarządzana firma z wiloletnimi tradycjami... Pytanie czy te tradycje sa potrzebne jej przyszłym właścicielom? A może pewne fakty z historii PKP bolą obecne władze spółki jak dworujecie że przed wojną pociągi jeździły punktualniej i szybciej niż w XXI wieku?
 9. Ale oni mają przemysł stoczniowy a my już nie :(
 10. Nie chcę się czepiac ale teraz większość pojazdów ma podzespoły z Chin
 11. Polska to dziwny kraj wpierw się buduje pomniki bolszewikom z 1920roku a dopiero później szuka ofiar komunizmu.
 12. a konkretnie co to za archiwum? CAW?
 13. teraz prawilna mapka WIG-układ dróg zgodny z występującym w owym okresie
×
×
 • Create New...

Important Information