Jump to content

HUBERTUS 1656

Forum members
 • Content Count

  1025
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/warszawa/odkopali-wojne-na-budowie/8tb0ttq W całym artykule Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad [GDDKiA] brakuje informacji czym są i jaką rolę pełniły widoczne na zdjęciach drewniane elementy odnalezione na pozycjach z lat 1915-1920, wymieniono to znalezisko wraz z innymi równie ciekawymi odnalezionymi kilka km na południe z lat 1940-1944 toteż powstał lekki bałagan i tekst nie tłumaczy na czym polega wyjątkowość znaleziska. Otóż przedstawione na zdjęciu znalezisko to drewniane podstawy pod dwa schrony z blachy falistej o profilu H o wymiarach w przybliżeniu 4x2,9m każdy pełniące rolę ukrycia dla dwóch drużyn piechoty, walczącej w pobliskich okopach z okresu I wojny światowej,być może również wykorzystane do obrony Przedmościa przed Bolszewikami w sierpniu 1920 (choć mogły już być częściowo zasypane w tym okresie). Schrony pełniły rolę ukryć przed ostrzałem lekkiej artylerii oraz zapewniały zaplecze socjalne dla obsady odcinka. Schrony umieszczono równolegle do poprzedzających je okopów z wyjściami na zewnątrz,pomiędzy nimi wykonano drewniany łącznik komunikacyjny który umożliwiał ewakuacje w razie zasypania któregoś z wejść. Blaszany strop pokrywała ponad 2 metrowa warstwa ziemi w której umieszczono drewnianą warstwę detonacyjną mającą powodować wcześniejszy wybuch pocisku z dala o blaszanej konstrukcji stropu. Wyjścia ze schronów zaopatrzono w szalowane drewnem klatki schodowe które prowadziły o rowów dobiegowych łączących się po łuku z okopem strzeleckim na szczycie wydmy. Polecamy dobre opracowanie kolegi Franz Aufman dotyczące blachy falistej http://hauba.pl/blacha-falista-typu-h/Więcej szczegółów wkrótce. Solidny kawał pozycji z lat 1915-1920 zachował się w tym terenie dzięki temu że pozycje Przedmościa z lat 1940-1944 Niemcy przesunęli o jakieś 700 metrów na pd w stosunku do wcześniejszych i prowadzone wówczas prace fortyfikacyjne nie zatarły pierwotnego założenia. https://www.facebook.com/gddkia/posts/2079997575386111
 2. Jak co roku zapraszamy na obchody Dnia Wojska Polskiego w Skansenie Fortecznym na Dąbrowieckiej Górze. Świętujemy udany chrzest bojowy Przedmościa w sierpniu 1920 roku a zwłaszcza naszego ukochanego Ufortyfikowanego Odcinka Wiązowna bronionego przez Wielkopolan:żołnierzy 15DP gen Władysława Junga. Tegoroczna impreza ma postac wystaw plenerowych poświęconych polskim formacjom wojskowym pierwszej połowy XXwieku. Zaprezentujemy wystawy: Muzeum Śląskiego Września 1939 w Tychach - zmotoryzowany działon armaty ppanc wz 36 Bofors oraz Polski Fiat 508 ; broń wsparcia piechoty od karabinów maszynowych po moździerze a także dzięki wsparciu Muzeum 2 Korpusu w Celestynowie -działon armaty polowej Schneider kal 75mm czyli wszystko co z lżejszej artylerii wspierało polskiego piechura podczas Kampanii Wrześniowej i pozwalało mu walczyć z piechotą oraz wozami bojowymi przeciwnika. Ponadto Muzeum 2 Korpusu w Józefowie wystawi żeński pododdział sanitarny Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich Muzeum Ziemi Otwockiej i Otwockie Centrum Kultury - działko przeciwlotnicze wz 39 kal. 37mm- chroniące nieba nad przeprawami wiślanymi pod Magnuszewem w roku 1944 oraz infrastruktury drogowej i kolejowej przed zakusami niemieckiej Luftwaffe Stowarzyszenie Bitwa pod Falenicą 19 IX 1939 r. pokaże nam relikty tego jakże bliskiego a jednocześnie mało znanego pola bitwy Muzeum Wału Pomorskiego w Wałczu pokaże sylwetki żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego zdobywającej Wał Pomorski oraz wyposażenie schronów Pommernstellung (Pozycja Pomorska âpowszechnie znana u nas pod propagandowych sloganem Wału Pomorskiego) czyli to z czym zmierzyli się polscy żołnierze wokół Wałcza w lutym 1945roku. Eko- Patrol Karczew oraz Kolekcja Mateusza Borkowskiego- przedstawią ciągle rozwijaną kolekcje pojazdów wojskowych i terenowych Muzeum Roberta Fotyniuka âpokaże kolekcje zdezaktywowanych polskich militariów np. przedwojennych bomb lotniczych których próżno szukać w naszych muzeach. Ponadto warto zobaczyć wnętrza obu remontowanych schronów z Dąbrowieckiej Góry,pojawiło się nowe wyposażenie oraz można prześledzić postęp prac naprawczych schronu bojowego Regelbau 514 (remontowany schron otwieramy na tą okazję,normalnie nie jest jeszcze dostępny do zwiedzania - tam gdzie w zeszłym roku były wiszące w powietrzu futryny i świeżo wykonane zbrojenie-mamy dziś potężne nowe ściany oraz działające drzwi. Zobaczymy też postępy w kolekcjonowaniu pozostałości po pociągu pancernym z Pogorzeli i moście wiślanym w Świdrach Wielkich. Naturalnie jak zgłodniejecie kuchnia polowa stoi dla Was otworem.
 3. Tzw Badanie ratunkowe" pod budowę A2/S2/POW zakończone, w czwartek będzie odbiór tej partaniny,zapewne zostanie klepnięte bez problemu. A szkoda bo współczesna archeologia koparką z łyżka skarpówką już ma na sumieniu relikty ciekawego schronu zapewne dla broni maszynowej-ale tego się nie dowiemy bo go wybrali koparką i przemieścili w inne miejsce (zatem kontekst chyba nie był ważny), przy okazji spruli ścianę boczną lub przednią a gruz wala się nawet w błocie o kilkanaście metrów dalej. Mam nadzieję że choć raczyli zaznaczyć umiejscowienie znalezionych fragmentów umocnień-co sprawdzę pisząc zawiadomienie do MWKZ. Co myślicie o archeologii koparkowej w badaniu reliktów betonowych i żelbetowych schronów z XX wieku? http://www.facebook.com/permalink.php? ... 6566591768 http://www.facebook.com/permalink.php? ... 6566591768 _________________ Obrazek
 4. Wraz z Nadleśnictwem Celestynów jak co roku zapraszamy do odwiedzenia schronów na Dabrowieckiej Górze w 97 rocznice udanej obrony pozycji Przedmoście Warszawa przed nawałą bolszewicką w sierpniu 1920. Czekamy z oświetlonymi wnętrzami schronów,wystawami militariów,zabytkowych pojazdów oraz kuchnią polową. Będzie okazja obejrzeć postępy prac przy schronach i kilka ciekawych wystaw tematycznych zwiazanych z Pozycją Przedmoście Warszawa, postępów prac nad tworzeniem Szlaku po Pozycji Przedmoście Warszawa 1915-1944 oraz rozbudowy infrastruktury turystycznej.
 5. Widok na płytę 78p9 już z zamknieciem. https://www.youtube.com/watch?v=_MhQ0P17gdI
 6. Przez te kilka lat troszkę się u nas zmieniło. Od 7 lat w schronie R120a funkcjonuje izba muzealna a R514tka jest w trakcie zaawansowanego remontu.
 7. Koło Terenowe „Przedmoście Warszawa” Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” oraz Nadleśnictwo Celestynów zapraszają na XII Piknik Forteczny „75 lat Punktu Oporu Dabrowiecka Góra” który odbędzie się 26 czerwca 2016 roku na Dąbrowieckiej Górze koło Karczewa, powiat otwocki. Na zwiedzających czekamy od godz. 10.00 do 18.00 z licznymi atrakcjami: - dioramy muzeów i grup rekonstrukcji historycznej w mundurach z epoki -wystawa elementów z pojazdów pancernych zniszczonych podczas Wielkiej Bitwy Pancernej pod Warszawą 27.07-05.08.1944 w tym elementy pociagu pancernego nr 74 zniszczonego pod Pogorzelą - wystawa zabytkowych pojazdów z okresu II wojny światowej - jedyny na Mazowszu wyremontowany schron z okresu II wojny światowej - niemiecki Regelbau 120a - drugi schron - Regelbau 514 - częściowo wyremontowany i wyposażony (unikatowa laweta CKM wz. 34) - system rowów strzeleckich i zapór przeciwpiechotnych - kuchnia z wojskową grochówką - ok. godziny 12.00 - Pokaz minerski „Ukryta smierć” z użyciem pirotechniki - zakładanie i rozminowywanie pól minowych. - ok. godziny 15.00 - Inscenizacja szturmu na Punkt Oporu Dąbrowiecka Góra z udziałem grup rekonstrukcyjnych, pojazdów i pirotechniki. Odtworzymy hipotetyczne starcie zwiadu sowieckiej 2 Armii Pancernej z niemiecką obsadą pozycji Przedmoście Warszawa w dniu 29 lipca 1944 r. Impreza pod honorowym patronatem Starosty Otwockiego. http://www.fotosik.pl/zdjecie/ffa0df83cf7cd4a6 http://images78.fotosik.p...c184b37emed.jpg
 8. Może ktos ma mozliwość ściągnąć dokument o AK i okupacji jaką ZDF wyświetli w Niemczech 24czerwca? Dokument nadany zostanie w niedzielę o godz. 23.20. Kanał ZDFinfo pokaże film dodatkowo w poniedziałek 24 czerwca o 20.15. "
 9. Musimy podrasować Czterech pancernych i psa"-widocznie w NRDówku wciąż mają traume po seansach za Honekera:)i kręcić swoją filmową wersję historii. Może tak wizja Jedwabnego gdzie to Niemcy mordują nieszczęsnych Żydów, a wczesniej jakąś grupke jeńców,gwałcą żeńską obsadę szpitala?
×
×
 • Create New...

Important Information