Jump to content

HUBERTUS 1656

Forum members
 • Posts

  1026
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by HUBERTUS 1656

 1. Stało się!!! Dzięki wsparciu finansowemu naszych samorządów i bibliotek publicznych powinno się udać odczarować zapomnianą południową część Przedmościa Warszawa. Burzliwe dzieje losów sprawiły iż jest u nas dużo więcej zachowanych pamiątek roku 1920 niż w Radzyminie i Ossowie razem wziętych. Słabo poznane,słabo rozreklamowane walki o Wiązownę, Gliniankę,Kołbiel,Emów,Białek,Ostrówek były świadkami walk z udziałem połączonych broni-: piechoty i artylerii osłanianych fortyfikacjami, wspieranych przez lotnictwo,broń pancerną i Flotylle Wiślaną. Chyba pora by sierotka wyszła z cienia i miała swoje 5 minut. Nie bez kozery mówię o 5 minutach bo za chwilę wszystko to może zniknąc przez nieudolność służb konserwatorskich... korzystajcie i uderzajcie w teren za kilka lat pewnie nie będzie śladu po tym co przetrwało dwie wojny światowe,planowe wysadzenia, gospodarskie rozbiórki ,45 lat PRLu i 30 lat III RP. Publikacja liczy sobie 224 strony i 270 zdjec,szkiców i map. Zawiera graficzne rekonstrukcje wybranych odcinków południowej częsci Przedmościa, pokazuje uzbrojenie walczących stron a także sylwetki walczących żołnierzy i budowniczych. Znacie może oblicze ppłk Witolda Butlera który rozbudował i umocnił nasz południowy odcinek Przedmościa a innych dowódców walczących tu pododdziałów? Odnośnie opisywanego obszaru przytoczę autora: "Fakty przedstawione w tej publikacji – w myśl przyjętych warunków brzegowych czasu i przestrzeni – odnoszą się do południowego fragmentu przedmoście Warszawy. Te natury ogólnej, rzecz jasna dotyczą całości. Natomiast spośród szczegółowych wyselekcjonowałem mające związek z obszarem zawierającym linie obrony południowego sektora przedmościa. Miejsce podziału nie jest przypadkowe. W roku 1920 linie rozgraniczenia pomiędzy sektorami budowlanymi i obrony przedmościa zmieniały nieco położenie, ale zasadniczo była wśród nich oś stacja kolejowa Zielonka – Leśniakowizna. Żeby wykluczyć wielokrotnie opisywany fragment przedmościa, gdzie miały miejsce znane epizody przełamania polskiego frontu, linię podziału poprowadziłem nieco poniżej, od stacji kolejowej Ząbki do wzgórza 110 (3 km na północ od Okuniewa). Wzgórze to (uwaga: w publikacji cytuję wysokości z mapy niemieckiej z 1915 r., którą wówczas posługiwano się) było oporą obrony czołowej pozycji, w którą od tego punktu po Górę Kalwarię przeciwnik nie był wstanie wniknąć." B. Perzyk https://allegrolokalnie.pl/oferta/publikacja-przedmoscie-warszawy-1920-1921-cz-pd
 2. Koledze się pewnie typowe garnki kocha skojarzyły z tą wysublimowaną germańską konstrukcją :)
 3. Co się dziwić. PKP to nowoczesna ,sprawnie zarządzana firma z wiloletnimi tradycjami... Pytanie czy te tradycje sa potrzebne jej przyszłym właścicielom? A może pewne fakty z historii PKP bolą obecne władze spółki jak dworujecie że przed wojną pociągi jeździły punktualniej i szybciej niż w XXI wieku?
 4. a konkretnie co to za archiwum? CAW?
 5. a foty Pragi i wschodniego brzegu Wisły? kierunek południowy mile widziany :)
 6. W 1944 roku na Przedmościu warszawa były stalowe czeskie jeże" osłaniały też mosty i brody na Wiśle. Jeżeli mieli jeszcze je na składzie to pewnie występowały i w roku 1945tym zwłaszcza jako przenośne zapory ustawiane na drogach,niestety zatrzymywały pojazdy o masie do 12 ton.
 7. Kudi możesz mi powiedzieć co miało oznaczać to stwierdzenie:ale mysle ze nowa jakosc ktora powinna zaistniec w srodowisku powinna sie cechowac szacukiem do zabytkow, ich ochrona, badaniem historii, a nie chamska dewastacja. mysle ze potrzeba zdrowego podejscia do faktu, ze to co zostalo nam po zaborach i wojnach powinno sluzyc tym, ktorzy po nas przyjda. Uzywanie ladunkow wybuchowych nie jest wcale proba wyjasnienia zagadek historii tylko zatarciem sladow.".Czy to było do mnie,czy to jakieś wolne przemyślenie bo nie bardzo rozumiem o co ci biega,będe zobowiązany za wytłumaczenie mi tego zdania.Pozdrawiam
 8. Te butelki to na impreze założycielską?Jak znajdziesz te 50 osób to po konsumpcji zawartości tych flaszek zdobędziemy i spalimy Kościan niczym Szwedzi w 1655.Niech ktoś postara się o historyczne mundury z epoki i liczne kamery,Oscar za realizm scen batalistycznych murowany!!! Pozdrawiam :)
 9. Jestem za,jednak nie mam możliwości przemieszczania się ponad 50-100 km od Wawki.Mam problem z odbieraniem poczty,jeśli mi się uda to naprawić przejrze statut,myślę że mi podpasuje,zwłaszcza że planujecie nową jakość w stowarzyszeniach,jeśli będą akcje ratujące takie zabytki jak Modlin czy inne obiekty,połaczone z kulturą poszukiwaczy itp zgłaszam swój akces.Pozdrowienia Hubert.
×
×
 • Create New...

Important Information