Jump to content

Grzebiuszka

Moderators
 • Content Count

  676
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. W skrócie-nie wolno chodzić osobom cywilnym w mundurze wz. 2010 Starsze modele nie są w tym momencie "mundurem" więc mogą je nosić wszyscy. https://natemat.pl/176251,ministerstwo-obrony-narodowej-bierze-sie-za-wylapywanie-cywilow-w-mundurach
 2. Grupa Pasjonaci Podziemi oraz Trasa Turystyczna MRU w Pniewie serdecznie zaprasza, wszystkich komu leży na sercu dobro MRU, na prace porządkowe w dniach 20-22 lipca 2018. Prace porządkowe są 2 etapem usuwania śmieci z systemu podziemnego MRU ustalonym z Dyrektorem trasy z Pniewa. Harmonogram prac: 20.07 oraz 21.07 usuwanie śmieci na systemie podziemnym w godzinach 9-17. Początek godz. 9 - zbiórka Parking w Pniewie. 22.07 podsumowanie prac i odpoczynek. Grupa posiadać będzie trzy wózki do transportu śmieci ,worki i rękawiczki. Zapraszamy. Organizatorem akcji jest Robert Menesiak. Kontakt : mesiu19@gmail.com Jest to okazja, by przy okazji zwiedzić za darmo zamknięte części podziemi.
 3. Grupa Pasjonaci Podziemi oraz Trasa Turystyczna MRU w Pniewie serdecznie zaprasza, wszystkich komu leży na sercu dobro MRU, na prace porządkowe w dniach 20-22 lipca 2018. Prace porządkowe są 2 etapem usuwania śmieci z systemu podziemnego MRU ustalonym z Dyrektorem trasy z Pniewa. Harmonogram prac: 20.07 oraz 21.07 usuwanie śmieci na systemie podziemnym w godzinach 9-17. Początek godz. 9 - zbiórka Parking w Pniewie. 22.07 podsumowanie prac i odpoczynek. Grupa posiadać będzie trzy wózki do transportu śmieci ,worki i rękawiczki. Zapraszamy. Organizatorem akcji jest Robert Menesiak. Kontakt : mesiu19@gmail.com Jest to okazja, by przy okazji zwiedzić za darmo zamknięte części podziemi.
 4. Przy prowadzeniu łączności radiowych i telefonicznych, mogą powstać niejasności przy podawaniu niektórych trudnych wyrazów. Dlatego każda armia opracowała charakterystyczne dla danego języka imiona odpowiadające poszczególnym literom. I tak w języku polskim mamy A-Anna, B-Barbara, C-Celina, w języku angielskim A-Alfa, B Bravo, C- Charlie itp.. W armii niemieckiej też były używane imiona, które znalazły zastosowanie m.in. w oznaczeniach dworców na MRU.Imiona takie jak na zdjęciu.Żadne inne. Zdjęcie to ściąga" z niemieckiego telefonu z czasów II W.Ś.
 5. Poprzednia część tutaj http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=679654#1658480
 6. To są zdaje się domki kempingowe.....
 7. Nie, nie ma mnie na tych zdjęciach :D :D :D. Na serio to jedna osoba ze zdjęcia już nie żyje, druga mieszka 5 km od Pz.W.717, ale choruje, a trzecia jest właścicielem jednego bunkra na Mazurach.
 8. Mam ,ale są słabej jakości, bo to gotowe papierowe zdjęcia z analoga zostały zeskanowane. I sprawdziłem - zdjęcia zrobione przeze mnie 28.10.1995r To był pierwszy remont Pz.W. 717 po wojnie. Nie miałem wtedy wykrywacza, ale w stertach ziemi zdjętej ze stropu gołym okiem było widać pełno odłamków, a nawet duże kawałki pocisków i pierścieni wiodących. Jeden mój kolega nabrał tego cały plecak i przytargał do domu.
 9. Grzebiuszka - z którego roku jest ta fota? Nie mogę teraz dokładnie sprawdzić, ale na 90% z 30 października 1995 roku
 10. W niedzielę , 1 września 2013 we wczesnych godzinach popołudniowych zmarł nestor polskich poszukiwaczy Wojtek Stojak. Wszyscy chyba pamiętamy jego Klub Poszukiwaczy Skarbów nadawany najpierw we wrocławskiej telewizji regionalnej, potem w nowej formie na antenie ogólnopolskiej.Od wielu lat jego artykuły co miesiąc można było przeczytać w Odkrywcy. Chyba najbardziej wśród poszukiwaczy zasłynął akcją odkopania wielkiego zrzutowiska na wrocławskich Maślicach. Był świetnym poszukiwaczem, wspaniałym kolegą i człowiekiem. Rozwiązał wiele zagadek poszukiwawczo -skarbowych, a jego prywatne teczki zawierają ogromne ilości informacji do wyjasnienia, których niestety Wojtek już nie wyjaśni. Cześć jego pamięci.
 11. Jak napisał Woytas- do marca jest zimowisko nietoperzy, nie radzę wchodzić ,bo kolegium w razie wpadki murowane.
 12. To wg Ciebie: ekipa z 717 która wierciła otwory, wsadzała kołki,uchwyty i montowała przewody do oświetlenia podziemi by mogli je obejrzeć w ludzkich warunkach zwykli turyści, to bandyci i wandale (bo wiercili w ścianach świętego MRU). Natomiast bunkrowcy wysadzający kraty które mają uchronić te instaslacje przed zniszczeniem, to może strażnicy zabytków?? W każdej grupie społecznej znajdziesz takich co śmiecą i sprzątają. Ale brudzenie to niestety nasza narodowa przywara. Zobacz co większość (nie wszyscy) palaczy robi z niedopałkiem-rzuca go pod nogi na ulicę ,z okna samochodu na jezdnię, zobacz jak wygląda codziennie wieczorem ziemia w okolicach przystanków autobusowych itp. To samo dotyczy MRU. Sam kilka razy wynosiłem w worku baterie, butelki, puszki i śmieci z podziemi. I to jeszcze w czasach ,gdy o Dniach Otwartych Bunkrów nikt nie słyszał. Lawety w 726 pamiętam dwie. Jedna jest w muzeum lubuskim w Dżonowie( i chwała im za to, bo możemy ją chociaż zobaczyć) Druga -nie wiem gdzie (choć ktoś na forum już się kiedyś chwalił, że wie, ale nie powie). Byłem w kwietniu w 726- jest jeszcze gorzej, bo nie tylko brak lawet, ale również tych płyt metalowych z kopuły. Zostały tylko takie kawałki, których nie dało się wynieść przez ewakuację. Myślisz ,że gdyby Urban w Rybniku nie był zamknięty (czytaj zakratowany")to praca naszych kolegów nie zostałaby zniszczona? Oczywiście daleki jestem od tego ,by napisać, że zniszczyliby to bunkrowcy. Nie wszyscy bunkrowcy są źli, nie wszyscy fortyfikatorzy dobrzy. Ale niestety- w naszej rzeczywistości WSZYSTKIE odrestaurowane obiekty muszą być zamykane. Aby było na oświetlenie, na rekonstrukcję zasuwki do 7P7, stolik pod MG i inne rzeczy trzeba mieć pieniądze. Skąd je brać ? Z biletów od zwiedzających. Na całym fortecznym zachodzie tak jest. A tak wogóle ,to myślę, że w wiekszości myślimy podobnie ,zależy nam na ochronie fortyfikacji przed zniszczeniem, tylko nad niektórymi osobami ciążą przyzwyczajenia z dawnych czasów-wszystko dla mnie otwarte i za darmo. Pozdrawiam ,Grzebiuszka
×
×
 • Create New...

Important Information