Jump to content

Grzebiuszka

Moderators
 • Content Count

  676
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. W skrócie-nie wolno chodzić osobom cywilnym w mundurze wz. 2010 Starsze modele nie są w tym momencie "mundurem" więc mogą je nosić wszyscy. https://natemat.pl/176251,ministerstwo-obrony-narodowej-bierze-sie-za-wylapywanie-cywilow-w-mundurach
 2. Grupa Pasjonaci Podziemi oraz Trasa Turystyczna MRU w Pniewie serdecznie zaprasza, wszystkich komu leży na sercu dobro MRU, na prace porządkowe w dniach 20-22 lipca 2018. Prace porządkowe są 2 etapem usuwania śmieci z systemu podziemnego MRU ustalonym z Dyrektorem trasy z Pniewa. Harmonogram prac: 20.07 oraz 21.07 usuwanie śmieci na systemie podziemnym w godzinach 9-17. Początek godz. 9 - zbiórka Parking w Pniewie. 22.07 podsumowanie prac i odpoczynek. Grupa posiadać będzie trzy wózki do transportu śmieci ,worki i rękawiczki. Zapraszamy. Organizatorem akcji jest Robert Menesiak. Kontakt : mesiu19@gmail.com Jest to okazja, by przy okazji zwiedzić za darmo zamknięte części podziemi.
 3. Grupa Pasjonaci Podziemi oraz Trasa Turystyczna MRU w Pniewie serdecznie zaprasza, wszystkich komu leży na sercu dobro MRU, na prace porządkowe w dniach 20-22 lipca 2018. Prace porządkowe są 2 etapem usuwania śmieci z systemu podziemnego MRU ustalonym z Dyrektorem trasy z Pniewa. Harmonogram prac: 20.07 oraz 21.07 usuwanie śmieci na systemie podziemnym w godzinach 9-17. Początek godz. 9 - zbiórka Parking w Pniewie. 22.07 podsumowanie prac i odpoczynek. Grupa posiadać będzie trzy wózki do transportu śmieci ,worki i rękawiczki. Zapraszamy. Organizatorem akcji jest Robert Menesiak. Kontakt : mesiu19@gmail.com Jest to okazja, by przy okazji zwiedzić za darmo zamknięte części podziemi.
 4. Przy prowadzeniu łączności radiowych i telefonicznych, mogą powstać niejasności przy podawaniu niektórych trudnych wyrazów. Dlatego każda armia opracowała charakterystyczne dla danego języka imiona odpowiadające poszczególnym literom. I tak w języku polskim mamy A-Anna, B-Barbara, C-Celina, w języku angielskim A-Alfa, B Bravo, C- Charlie itp.. W armii niemieckiej też były używane imiona, które znalazły zastosowanie m.in. w oznaczeniach dworców na MRU.Imiona takie jak na zdjęciu.Żadne inne. Zdjęcie to ściąga" z niemieckiego telefonu z czasów II W.Ś.
 5. Rajd Szlakiem Fortyfikacji MRU PNIEWO 2016 Muzeum fortyfikacji i Nietoperzy oraz Wydawnictwo Infort zapraszają miłośników fortyfikacji na Rajd Szlakiem Fortyfikacji MRU Pniewo 2016" w weekend 25-26 czerwca 2016r. Komandorem rajdu będzie Jerzy Sadowski, a wicekomandorzy to Marcin Dudek i Krzysztof Mrówka. Ilość miejsc jest ograniczona, wpisowe wynosi 10 zł i obejmuje koszt wstępu do muzeum oraz do podziemi. Zgłoszenia na mail: biuro@bunkry.pl Impreza ma charakter otwartego zlotu. Za zakwaterowanie, transport, obuwie turystyczne, oświetlenie i wyżywienie każdy uczestnik odpowiada we własnym zakresie. Partnerzy: Gmina Bledzew,Stowarzyszenie Fortiso". Patronat medialny sprawuje miesięcznik Odkrywca". W SOBOTĘ O GODZINIE 10:00 zapraszamy uczestników do recepcji w Muzeum przy Grupie Warownej Scharnchorst" w Pniewie. Trasa piesza rajdu wiedzie w tym roku podziemiami północnej części podziemnego systemu komunikacyjnego Hochwalde", które poznawać będzie można w niestandardowy sposób i w rożnych wariantach czasowo-odległościowych, w tym w opcji bardzo długiej. Po wyjściu z podziemi do dyspozycji uczestników będzie ognisko, przy którym będzie można odpocząć i posilić się. Następnie kolumna zmotoryzowana wyruszy na zwiedzanie od góry pobliskich dzieł bojowych, a wieczorem planowane są dysputy fortyfikacyjne. W NIEDZIELĘ O GODZINIE 10:00 rajd rozpocznie się na parkingu przy fortecznym zwodzonym moście obrotowym D812 w Starym Dworku. Pierwszym punktem programu będzie możliwość poznania szczegółów konstrukcyjnych tej niezwykłej budowli oraz zobaczenie jak funkcjonuje mechanizm obrotu. Następnie kolumna zmotoryzowana wyruszy na zwiedzanie Grupy Warownej Ludendorff". a zakończenie rajdu planowane jest przy wyeksplorowanej niedawno zaporze przeciwpancernej wydobytej z Drogi Krajowej nr 24 w rejonie Pz.W 875 i wyeksponowanej na jego przedpolu (rejon miasta Skwierzyna) Ja będę już w piątek ok godz 12:00 i chętnych zapraszam na trasę Szlak Stalowej Kopuły i Betonowej Ruiny" od góry, a późnym wieczorem (ok 21:00) niespodzianka. Przypominam maila na którego należy zgłaszać chęć udziału w oficjalnej imprezie sobotnio-niedzielnej biuro@bunkry.pl Osoby, które chcą przyjechać nieoficjalnie już w piątek proszę KONIECZNIE o info na mojego maila grzebiuszka@epf.pl
 6. Dzięki Traper. A może jest ktoś, kto zbiera porcelanę, jest na jakiś forach porcelanowych i mógłby tam zapytać?
 7. A czy miałbyś możliwość sfotografowania tego domowego talerzyka z obu stron?
 8. Witam. W jednym z niemieckich bunkrów, który ma bogatą historię i długo był niedostępny, znalazłem taki fragment talerzyka. Wzór wygląda na malowany ręcznie (nie kalkomania). Roślina na talerzyku to prawdopodobnie Niezapominajka (niem. Vergißmeinnicht). Talerzyk musiał mieć ok 16-18 cm średnicy. Czy ktoś jest w stanie rozpoznać ten wzór, wskazać podobny talerzyk, zastawę, a może i producenta? Z informacji, które posiadam, talerzyk mógł się tam znaleźć przed 1956 rokiem. Pozdrawiam, Grzebiuszka
 9. Poprzednia część tutaj http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=679654#1658480
 10. To są zdaje się domki kempingowe.....
 11. Nie, nie ma mnie na tych zdjęciach :D :D :D. Na serio to jedna osoba ze zdjęcia już nie żyje, druga mieszka 5 km od Pz.W.717, ale choruje, a trzecia jest właścicielem jednego bunkra na Mazurach.
 12. Mam ,ale są słabej jakości, bo to gotowe papierowe zdjęcia z analoga zostały zeskanowane. I sprawdziłem - zdjęcia zrobione przeze mnie 28.10.1995r To był pierwszy remont Pz.W. 717 po wojnie. Nie miałem wtedy wykrywacza, ale w stertach ziemi zdjętej ze stropu gołym okiem było widać pełno odłamków, a nawet duże kawałki pocisków i pierścieni wiodących. Jeden mój kolega nabrał tego cały plecak i przytargał do domu.
 13. Grzebiuszka - z którego roku jest ta fota? Nie mogę teraz dokładnie sprawdzić, ale na 90% z 30 października 1995 roku
 14. W niedzielę , 1 września 2013 we wczesnych godzinach popołudniowych zmarł nestor polskich poszukiwaczy Wojtek Stojak. Wszyscy chyba pamiętamy jego Klub Poszukiwaczy Skarbów nadawany najpierw we wrocławskiej telewizji regionalnej, potem w nowej formie na antenie ogólnopolskiej.Od wielu lat jego artykuły co miesiąc można było przeczytać w Odkrywcy. Chyba najbardziej wśród poszukiwaczy zasłynął akcją odkopania wielkiego zrzutowiska na wrocławskich Maślicach. Był świetnym poszukiwaczem, wspaniałym kolegą i człowiekiem. Rozwiązał wiele zagadek poszukiwawczo -skarbowych, a jego prywatne teczki zawierają ogromne ilości informacji do wyjasnienia, których niestety Wojtek już nie wyjaśni. Cześć jego pamięci.
×
×
 • Create New...

Important Information