Skocz do zawartości

Allegro zarabia na handlu nazistowskimi pamiątkami


Rekomendowane odpowiedzi

W portalu aukcyjnym Allegro kwitnie handel nazistowskimi gadżetami - koszulkami, płytami, znaczkami, flagami czy wlepkami - alarmuje Gazeta Wyborcza". Portal ignoruje głosy protestujących, a grupie artystów, którzy przerobili logo grozi sądem.

Od blisko półtora roku antyrasistowskie stowarzyszenie Nigdy Więcej" prowadzi akcję społeczną azizmu nigdy więcej na Allegro" - pisze GW". Pod apelem na stronie internetowej podpisali się m.in. Janina Ochojska, Jerzy Owsiak, pisarz Paweł Huelle, malarz Wilhelm Sasnal, piosenkarka Renata Przemyk, Krzysztof Skiba z zespołu Big Cyc, zespoły Armia, Blade Loki, Dezerter, Farben Lehre, Hunter, Hurt i Lao Che.

Allegro: przedmioty nie nawołują do nienawiści rasowej"

Allegro jednak cały czas zarabia na transakcjach, argumentując, że handel nazistowskimi gadżetami jest w Polsce dozwolony. W opinii prawnej przygotowanej przez portal czytamy W myśl przepisów przedmioty nie nawołują do nienawiści rasowej. Robią to ludzie. (...) Z zasady nie ingerujemy w przedmiot obrotu, jeśli nie zobowiązują nas do tego przepisy".


Portal od dłuższego czasu ignoruje apele, ale błyskawicznie zareagował na akcję artystów z grupy Zawleczka, którzy przerobili logo Allegro, zastępując litery ll" znakiem SS". Przerobione logo zostało wydrukowane na kilku tysiącach pocztówek, które były rozdane w zeszłą niedzielę z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Rasizmem. Prawnik Allegro natychmiast rozesłał pismo, w którym żąda usunięcia pocztówki ze stron internetowych i grozi sądem za naruszenie dóbr osobistych.

Na pewnych rzeczach nie wypada zarabiać"

- Pisaliśmy protesty do Allegro - ignorowali nas. Pocztówka była prowokacją - mówi Jerzy Masłowski z Grupy Zawleczka. - Może to da portalowi do myślenia, że na pewnych rzeczach nie wypada zarabiać - dodaje inny artysta.

Patryk Tryzubiak, rzecznik portalu, radzi organizacjom, żeby zamiast protestować naciskały na zmianę prawa. - Chronimy nasz logotyp jako dobro należące do naszej firmy - dodaje rzecznik.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,7703297,Allegro_zarabia_na_handlu_nazistowskimi_pamiatkami.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 121
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Oświadczenie rzecznika Allegro Patryka Tryzubiaka

Jak już wielokrotnie wyjaśnialiśmy, usuwamy aukcje, które łamią przepisy polskiego prawa. W tej sprawie poprosiliśmy o ocenę prawną sytuacji. Jasno wskazuje ona na fakt, iż nawoływać do nienawiści czy też szerzyć faszyzm mogą w Polsce ludzie, a nie przedmioty. Przedmiot wystawiony na aukcji nie wypełnia znamion nawoływania do nienawiści rasowej. Chyba, że osoba wystawiająca aukcję zawarła tego typu hasła w opisie przedmiotu. Wtedy jednak bez problemu możemy usunąć taką aukcję.

Nadal dziwi nas, iż organizacje chcące walczyć z przejawami neonazizmu, faszyzmu, komunizmu czy innych zbrodniczych ideologii nie próbują w żaden sposób wpływać na zmianę prawa. Nie chcą docierać do polityków, którzy mogą ten problem jednoznacznie rozwiązać. Allegro nie jest organem uprawnionym do zmiany polskiego prawa. Jesteśmy za to zobowiązani do jego przestrzegania. Z kolei twierdzenie, iż Allegro zarabia krocie na tego typu przedmiotach świadczy co najmniej o kompletnej nieznajomości rynku oraz zagadnień e-handlu.

Proszę pamiętać także, że to nie Allegro produkuje i sprzedaje tego typu przedmioty. Zamknięcie jednego z kanałów sprzedaży nie rozwiąże problemu. Dlatego też wielokrotnie wskazywaliśmy na błędną drogę stowarzyszeń walczących z tym zagadnieniem. Swoimi działaniami powinny one doprowadzić do zakazu sprzedaży tego typu przedmiotów, a nie zamykaniu kolejnych kanałów sprzedaży. Pamiętajmy, że jedne kanały zostaną zastąpione innymi."


http://konflikty.wp.pl/kat,1020229,page,2,title,Czy-jestes-zdrajca-rasy-Klikasz-i-wiesz,wid,12103273,wiadomosc.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś tu nie rozumiem. Skoro kolekcjonowanie, wymiana i obrót takimi gadżetami ze swastą jest dozwolony (zresztą dlaczego miałby być zabroniony, jeśli ktoś interesuje się historią to niech zbiera co tam zechce) to czego się tu czepiać? A jeśli już się czepiają, to dlaczego milczą o handlu czerwonymi gwiazdami i orderami z Leninem? To niby komunizm jest spox a nazizm beeee? Przecież to dwa lewicowe, równie zbrodnicze systemy i ideologie! Nigdy nie słyszałem, by Owsiak protestował przeciwko koszulkom z komunistycznym mordercą Che Guevarą, choć na organizowanych przez niego imprach można ich zobaczyć tysiące. A tutaj prosz: podpis oburzonego Owsiaka na pierwszym miejscu :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok Total.... ale przykladajmy jednakową miare do tych zjawisk .... skoro kubek z wrona luftwaffe jest be, to dlaczego koszulka z czegewara jest cacy ? nie uwazasz ze oba te wynaturzenia nalezalo by zwalczac jednakowo a nie wybiórczo, jak czynia to cwaniaczki z NW czy innych lewackich bojówek ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstytucja RP, jeśli mnie pamięć nie myli, mówi o zakazie propagowania ideologii totalitarnych" (jeśli jakoś inaczej, to proszę mnie poprawić, bo nie mam teraz czasu by szukać konstytucji, zaraz do roboty jadę :), więc pytam się: czy nabycie lub sprzedaż kubka z hakenkrojcem jest propagowaniem"? Moim zdaniem jeśli tego kubka używa się w domu, to nie jest. Z całą pewnością natomiast propagowaniem ideologii totalitarnej jest publiczne pokazywanie się w koszulce z Che Guevarą oraz demonstrowaniem sztandarów z sierpem i młotem- co również miało niejednokrotnie miejsce na imprezach Owsiaka. Pozdrav.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Handel neofaszystowskimi gadżetami ( nie mam na myśli przedmiotów historycznych i ich kopii) z łatwością pod propagowanie" da się podciągnąć. Były już w tym temacie wyroki skazujące.
Natomiast lewicowość ( której symbolem jest Che Guevara) z totalitaryzmem nie ma nic wspólnego. Co innego np koszulka z Józefem S. , za taką należałoby sadzać bez pardonu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lewicowość reprezentowana przez Che objawiała się strzelaniem w tył głowy ludzi przywiązanych do krzesła. Nie ma to oczywiście nic wspólnego z totalitaryzmem. To tak jakby koszula z Himmlerem nie reprezentowała nazizmu tylko uwielbienie do okrągłych okularów.
Kilka lat temu na wyjeździe na Węgry mieliśmy w grupie lewicującego za pieniądze mamy i taty. Paradował po Budapeszcie w zielonej koszulce z Che i czerwona gwiazdą. Na dość delikatne zwrócenie uwagi przez tłumaczke zareagował opryskliwie.
Na Placu Bohaterów podszedł do niego miejscowy chłopak i z miejsca przywalił mu z otwartej ręki w twarz.
Więcej na tym wyjeździe tej koszulki nie założył.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdzie ja powiedziałem że koszulka z reprezentantem totalitaryzmu jest cacy ?


to był tylko przykład, ot jeden z wielu..

nie kręci mnie polityka, ani w wykonaniu fanów kubków afrika korps, ani w wykonaniu lewicowych ugrupowań takich jak stowarzyszenie N. W.".

jestem człowiekiem, interesuje mnie wolność :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie to zawsze śmieszyły kujonki z mojej klasy LO siedzące w pierwszej ławce na lekcji historii w koszulce Che , ciekawe co sobie nauczyciel myślał ;) prawda jest taka, że lewicowość jeszcze długo będzie akceptowana w naszym kraju a nawet rozpamiętywana z nostalgią. Czasy PRL-u to kawał polskiej kultury (filmy, kabarety itp) często utrwalanej w TV i zawsze jakoś na wschód będziemy patrzeć łagodniej niż na zachodniego sąsiada. Jak dla mnie to walka z wiatrakami. W Polsce skrajne ugrupowania nie stanowią żadnego zagrożenia, swoją chwilę miała LPR i już jej nie ma i szybko raczej nie wróci. Nagłaśnianie takich sprawa jak ta z allegro służy uważam tylko organizacjom typu NW aby miały co robić i czerpać zyski . pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, ja bym był bardzo ostrożny z podawaniem LPR jako przykładu skrajnych ugrupowań ( jak rozumiem z prawej strony ). To raz.
Dwa- nie wiem na ile jest to nostalgia za PRL i socjalizmem a ile niewiedza. Zakładam, że i Ty, i Twój kolega nie zaliczyliście" świadomie PRL. Dodatkowo nadal, poza nielicznymi wyjątkami, Che i inne indywidua robią z niewiedzy za romantycznych rewolucjonistów a nie morderców i psychopatów. Można Che porównać do Czerwonych Khmerów- o nich wiedza potoczna jest zbliżona do rzeczywistości, w przypadku Che niekoniecznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pacyfiści się spierają,
czy z Iraku wrócić z tarczą,
czy na tarczy..
Stare baby ekspertami od aborcji,
młodzi ludzie od eutanazji..

Katolicy słuchają metalu,
Anarchiści pracują w policji,
Byli UB-ecy piją wódkę
z przywódcami dawnej opozycji..

Księża nie lubią homosów,
oprócz tych we własnych szeregach..
Antysemici, bojąc się Islamu
popierają politykę Izraela..

Niemcy mają poczucie krzywdy,
za majątek po wojnie im zagrabiony..
Mówią nam, że nie lubimy Żydów,
chociaż sami zabili ich miliony..

Studenci kochają Papieża,
z nauk jego pamiętają kremówki..
Im dłużej się uczysz, tym mniej zarabiasz..
Trzeba było iść do zawodówki..

Punkowcy szanują nazioli,
Brzydule zachodzą w ciąże,
lecz najbardziej się boję,
że moi rodzice kiedyś przyjdą na koncert.."

:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo nadal, poza nielicznymi wyjątkami, Che i inne indywidua robią z niewiedzy za romantycznych rewolucjonistów a nie morderców i psychopatów. Można Che porównać do Czerwonych Khmerów- o nich wiedza potoczna jest zbliżona do rzeczywistości, w przypadku Che niekoniecznie."
Yeti- to mnie zawsze zastanawiało :)

A jeśli o aukcje idzie- allegro może sprzedawać co chce i nikt im nie podskoczy, bo przecież nazizmu nie propagują. Tak samo rzeczy 'czerwone' są sprzedawane.
Nie mówię, że mi się to podoba, ale takie mamy prawo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czlowieksniegu jeśli dla Ciebie LPR i jej przybudówka Młodzież Wszechpolska nie jest bardziej prawicowa niż powinna to wybacz. PRL nie zaliczyłem świadomie ale to w żaden sposób nie ogranicza możliwości obserwacji i wsłuchiwania się w opinie ludzi którzy go zaliczyli ;). Co do małej wiedzy na temat Che to zgoda, ale trzeba zastanowić się czemu tak jest. Moim zdaniem z sposobu pokazywania w mediach, które obecnie są głównym źródłem wiedzy dla większości. A tutaj są ładne filmy o Che i jego podróży , są koszulki itp itd. Może kiedyś o Hitlerze też będzie się mówić jako o malarzu a nie zbrodniarzu. pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Draven- drobna uwaga: nazizm to TEŻ LEWICOWOŚĆ!
Człowiek etc.- masz rację, że na temat Guevary panuje wśród młodzieży powszechna niewiedza. Ale skąd ona się bierze? Bierze się z otumaniania tej młodzieży przez lewackie merdia typu Gazeta Wyborcza, Trybuna, Polityka, Tygodnik Powszechny itd. Generalnie można te wszystkie media nazwać michnikoidami". Według światopoglądu michnikoidalnego ic nie jest czarne i białe", a niegdysiejszy stalinowski propagandzista, prowadzący nagonkę na przedwojennych profesorów, niszczący prof. Tatarkiewicza, może być mimo to wybitnym filozofem" i autorytetem moralnym" (mowa oczywiście o Kołakowskim). Według tego schematu myślenia, taki Che Guevara też nie był postacią jednoznaczną, ale raczej ragiczną", a przy tym wybitną. Zresztą nie może być inaczej, skoro inny autorytet moralny"- Kapuściński, był zagorzałym wielbicielem Che. Według michnikoidalnej wizji świata El Comandante był bohaterem, choć kontrowersyjnym", tak samo jak ohaterem" był Bolek czy Kuroń nazywający prawdziwych bohaterów, czyli żołnierzy wyklętych- ciemną swołoczą, rabującą i mordującą".
Dlatego młodzież nie widzi nic złego w koszulkach z Che Guevarą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jeden idol polskiej młodzieży- Manu Chao. Admirator Che Guevary, oficjalny propagandysta lewackiej organizacji terrorystycznej Ejército Zapatista de Liberación Nacional, na którego niemal każdej płycie znajduje się symbol EZLN- czerwona gwiazda na czarnym tle. Ten typek, zdaje się, kilka razy był w Polsce i nikt go nie aresztował, mimo iż powinien.
Tutaj link do hiszpańskiej wersji GW- Manu Chao świętuje razem z Fidelem Castro i składa hołd Che Guevarze":
http://www.elpais.com/articulo/cultura/Manu/Chao/cumple/Fidel/Castro/rinde/homenaje/Che/elpepucul/20091011elpepicul_5/Tes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak można nazwać prawicą coś, co wzięte pod lupę jest lewicą z prawicowymi hasłami?:)

populizm, cenzura, ogłupianie, bla bla.."
A czemu naziści są uznawani za skrajną prawicę? taka sama zasada. Nie ma czystych" ideologicznie partii każda aktualnie czerpie z kilku nurtów i zakwalifikowanie nie jest łatwe.
Chajbar duża część młodzieży nawet nie wie kim są wymienione przez Ciebie osoby...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest jednak spora różnica pomiędzy systemem mającym w założeniach wymordowanie całych narodów a partyzantem walczącym o jakieś tam idee z bronią w ręku. I nie jest to tylko różnica skali. Guevara mordował bo musiał , naziści ludobójstwo mieli w założeniach.
I nie pitolcie mi tu że nazizm był ideologią lewicową . To już nawet śmieszne nie jest. Nazizm wykreślił nawet umiarkowaną lewicowość najpóźniej w Noc Długich Noży.
Oczywiście skrajną , czy jak coponiektórzy wolą prawdziwą" prawicą też nie był. Był jakimś tam stanem pośrednim , tyle że zawierał w sobie elementy zbrodnicze , które sprawiają że został uznany za skrajność . Tyle że ta skrajność nie znajdowała się na osi lewica-prawica".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jestesmy juz w tych klimatach to pragne przypomniec że Franko czy inny Pinochet tez nie Polakow mordowali i nie polskie wioski jarali, a obaj sa wybitnie znienawidzeni przez wszelkich krajowych lewakow ..... co go czegewary ... to zwyczajnie nie mial iedaczek" mozliwosci by wprowadzic swoje chore wizje w zycie ... i tyle ...... polecam zapoznac sie z jego wypowiedziami z okresu kryzysu kubanskiego .... wariat ogarniety wizja atomowego holokaustu w imie walki klas ..... takich idiotow sie likwiduje za wczasu zanim cos zmajstruja, a nie ubóstwia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie