Skocz do zawartości
  • 0

Oznaczenia na mapie


michal1514

Pytanie

  • Odpowiedzi 114
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

H. można tłumaczyć także jako: chałupa, buda, budka, stróżówka. Masz tam zaznaczony tylko jeden prostokąt. Normalne, ówczesne gospodarstwo oprócz budynku mieszkalnego posiadało też budynki gospodarcze, które były na mapach zaznaczane. A więc obstawiałbym jakąś budę, ewentualnie jakąś biedną chałupę bez budynków gosp. W sumie nieistotne, idź i czesz ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swiety
Oczywiście nastawiam się na monetki :).
Jak pogoda się poprawi to postaram się tam pojechać. Sprawdzałem na Google Earth to miejsce i przebiega tam (zaraz obok tej góreczki) rurociąg kopalniany. A sama górka jest teraz zalesiona.

seeker
Po za tym schiebstand nie ma innego oznaczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, teraz rozumiem. Źle przepisałeś nazwę, chodzi o Weinbergshauser, zauważ że po prawej stronie mapki masz zaznaczone wzgórze (pod napisem Wein-B), dom po lewej-to zapewne jak nazwa mówi-dom(y) winiarzy? Tak bym to przetłumaczył. Być może dawny właściciel 'majątku' zajmował się wyrobem wina. Osobiście bardziej połaziłbym na środku tego wzgórka aniżeli w polu czy przy zabudowaniach.

Przyjrzyj się również samemu wzgórkowi-widać tam piętra-skarpy, to może być ciekawa miejscówka i świadczy o tym że prawdopodobnie była to dawna uprawa winorośli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że wedłóg ww linku Funkturm, to nie Ft. a FT. Podobnie w Bildliche Darstellung... maszty zaznaczone są FT właśnie. Ft wg linku oznacza bród (Furt).
Wg Gąsiewicza Ft. to fort na mapach austriackich, a F-t na mapach niemieckich to Furt (bród).

michal1514 skonfrontuj to z inną mapą tego terenu najlepiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...
Z tego co kiedyś wyczytałem to w tych lasach kryła się partyzantka pruska za czasów napoleońskich. Nie wiem dokładnie czy w tym lesie no ale gdzieś w okolicach na pewno.
Może to być strzelnica z tych lat ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co oznacza skrót Wbh. ? Mapa Mestishblatt (1938 r.).
Nie wiem czy to coś pomoże ale zaraz za czerwoną strzałką znajdował się duży folwark,natomiast za zieloną strzałką jest miasto. Przy jednym ze skrótów Wbh. widać mały kwadracik, czyli jakiś budynek,teraz jest tam pole orne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tej góry to chyba dam sobie spokój ponieważ zoabczyłem, że w okolicy jest pełno gór o różnych nazwach.

Ale nadal ciekawi mnie ta strzelnica ??
Jak myślicie co to może być ??
Nie jestem pewien ale ta droga jest dość długa i dalej na mapie są jakieś inne nazwy potem się przyjże i napisze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok postaram się tam podjechac jak puszczą śniegi i zobaczyć co i jak. Wiem, że prowadzą/prowadzili wycinki lasów niedawno, postaram się sprawdzić oba miejsca, obok domu jak i ten las, Swiety czemu mówisz, że tam może być dobra miejscówka ? Masz na myśli monety ? Mi właśnie o nie głównie chodz :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapy z tego okresu nie są raczej zbyt dokładne, a i skala tej mapy to przypuszczam że jest ok. 1:200 000, tak że do precyzyjnych poszukiwań trochę nie tego...

Jeżeli nie chcesz podać miejscowości to postaraj się porównać tą mapę z nowszymi Mistelblattami, albo WiG`ami, może te obiekty są na nich inaczej, bardziej dostępnie zaznaczone.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko. Chodzi mi o kopertę, wiem że kilka postów było podobne pytanie ale u mnie jest trochę inna sprawa.
Otóż przeglądam sobie mapę WiG terenów Polskich ( okolice Krakowa ) i są właśnie 2 koperty. Pomyślałem, że to poczta ale są dość daleko od miasta, jedna jest w lesie przy drodze a druga na polu przed miastem. Co to może oznaczać ? Jak będę miał czas to zamieszczę zdjęcie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie