Skocz do zawartości
  • 0

Oznaczenia na mapie


michal1514

Pytanie

  • Odpowiedzi 114
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

Mapa : Mestishblatt, 1933 rok.

Tutaj ta sama droga również zaznaczona niebieską linią.
Mam jeszcze pytanie co do wzniesienia obok, które zaznaczyłem czerwonym kółkiem. Co może oznaczać H" ? i czym może być ten kwadracik i kropka obok literki H" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karczma = Gospoda prawda ?
nieprawda - karczma było to miejsce praktycznie tylko przeznaczone do jedzenia i sznapsa.
gospody w 9/10 przypadków posiadały miejsca noclegowe. ot taki drobny iuansik". Moj pradziad prowadził gospodę na Śląsku - w okolicach Czeladzi. Niedaleko była karczma - tam górnicy przepijali swoje dniówki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z mapami wojskowymi mam do czynienia już od .........23 lat :))

owszem, masz rację, jak to napisałeś :
jeżeli oznaczenie to zostało naniesione na mapie ręcznie to jest to najprawdopodobniej miejsce postoju jakiegoś oddziału wojskowego"

i właśnie to jest klucz :)

akurat ten znak jest nadrukowany, a nie wkreślony.

o znakach, o których ty mówisz - potrzebna jest wiedza ze znaków taktycznych stosowanych na mapach wojskowych, ale tych dawnych, ponieważ znaki te ewoluowały wraz ze zmianami w armii polskiej - obecnie dostosowane są do standartów NATO.

-pozdro-


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora tyfus 19:47 16-02-2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko. Co to jest Hindenburg Koppe"? Na niemieckiej mapie z 1935 jest tak oznaczone niewielkie wzniesienie w lesie. Czy można to tłumaczyć jako kopa/ kopiec Hindenburga? Cy to miejsce może wiązać się z jakimiś szczególnymi wydarzeniami, czy raczej taką koppe" miała każda większa wioska w Prusach wschodnich?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa bo na wikipedii jest napisane, że to jedno i to samo.
A powiedz mi jeszcze czy przy gospodach zawsze stały karczmy ? Namierzyłem sobie miejsce gdzie stała gospoda. Teraz nie ma chyba po niej śladu, pojadę to się dowiem no ale karczmy nie ma zaznaczonej w pobliżu.
I ogólnie czy miejsce po gospodzie jest warte przeszukania ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy warto tam poszperać? Hmmm-zawsze warto-pytanie na co się nastawiasz-wg mnie są dwie możliwości-albo to było częste miejsce spacerów mieszkańców pobliskich terenów-będą monety guziki wpinki etc-oczywiście większość od XIX wieku w górę... LUB faktycznie to jakieś miejsce o którym wspominają prastare" czyli z dziada pradziada legendy i opowiadania-i może trafisz na coś znacznie starszego-może i średniowiecze-ale wtedy ostrożność nie zawadzi.

Skąd takie przypuszczenia? Ano u mnie jest miejsce nazwane Schloss-B oznaczające nic innego jak góra zamkowa-i jakieś tam legendy mówią że w tamtym miejscu stało grodzisko-w rozmowie z lokalnym historykiem dowiedziałem się że prowadzone tam badania przyniosły wyniki w formie srebrnych średniowiecznych monet i innych pierdół ważnych jedynie dla archeologów-czyt. skorupy itp. Więc może i coś trafisz-zależy czego szukasz i jakim sprzętem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy a co według was,albo czym mogą być te nasypy(1)??czemu są w linii prostej?? i (2)-co to może być??

jeżeli umieściłem post w niewłaściwym wątku proszę moda o przeniesienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie