Skocz do zawartości

66 rocznica Rzezi Wołyńskiej


Rekomendowane odpowiedzi

W sobotę w TVP 1 w samo południe pokazano film Macieja Wojciechowskiego Było sobie miasteczko" - opowiadające o miasteczku Kisielin na Wołyniu.

Krzesimir Dębski muzyk, wnuk zabitych w rzezi miejscowego lekarza z żoną, człowiek dobrej woli, smutno skontatował, że rzadko się zdarza by człowiek ściskał rękę mordercy swojego dziadka. Dębski opowiedział, jak byli latami zwodzeni chcąc się dowiedzieć gdzie dziadkowie zostali zakopani.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 168
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
festung 2008 do czego dążysz zamieszczając takie opisy???? czy to jakaś chora fascynacja??? Bo nie wydaje mi się aby to służyło pamięci pomordowanych ludzi. Moi dziadkowie pochodzą stamtąd i przeżyli te rzezie , jednak nigdy o tym nie chcieli mówić, nie mogę zrozumieć ludzi dla których sposobem na szanowanie pamięci jest epatowanie zbrodnią, masakrą, sposobami mordowania ludzi. Dziwne to.... liha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że bardzo dobrze się dzieje, że chociaż na tym forum można poczytać o historii która pomału staje się oficjalnie zakazana, ta jak przykładowo historia Katynia w czasach PRL. Nie wiem czy jeszcze sprawa Rzezi Wołyńskiej jest omawiana w podręczniach szkolnych, jeśli tak, to nic straconego, pewnie nie długo zostanie z nich wycofana. Będzie wspaniale jeżeli chociaż kilku młodych ludzi przeczyta ten wątek i może coś zapamięta, może przekaże pamięć o tych wydarzeniach swoim dzieciom. Jest nadzieja, historii Zbrodni Katyńskiej nie udało się zamazać, może się więc uda zachować też pamięc o ofiarach z Wołynia.
I jeszcze jedno. Jakie dno osiągnęła polska władza jeżeli poświęca pamięć pomordowanych tysięcy swoich obywateli w imię niejasnych interesów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to niby ma wzbudzić w tych młodych, niewiedzących?? Szacunek dla zmarłych?? czy tylko ślepą nienawiść do bandytów? Oczywiście podtrzymywanie pamięci o ofiarach jest nieodzowne , ale nie w taki sposób.
liha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liha to w jaki sposób?
Ty wez przyklad z dziadków i miej to za temat tabu
Moi dziadkowie mi opowiadali co sie działo jak palili wioski jak mordowali w dawnym woj.Lwowskim.
Dziadkowie odchodzą i z nimi ostatnie wspomnienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja skończyłem liceum kilka lat temu, i o Rzezi Wołyńskiej nie wspomniano ani słowem, przez cały cykl nauczania od zerówki..
Gdyby nie własne zainteresowania, pewnie nikt by mi o tym prędko nie opowiedział..

liha, spokojnie z emocjami, nie skaczmy sobie do oczu.. grunt to mieć świadomość tego co tam się wydarzyło i krzewić pamięć wśród innych, opierając się tylko i wyłącznie na prawdzie, bez propagandowego szumu..

pzdr!


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora 8total4 17:39 13-07-2009
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przypominać, pamiętać i jescze raz pamiętać !

Poniżej przypominam sylwetkę zapomnianego bohatera:

http://www.youtube.com/watch?v=bc6ptUDSb3M

http://www.youtube.com/watch?v=u4vx9Vp0UXM&feature=related

http://en.wikipedia.org/wiki/Ludwik_Malinowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co napiszę pewnie wzbudzi spore kontrowersje, ale może należy to napisać [po części jest to odpowiedź na to co napisał kol. liha.
Ja już stary człowiek jestem [pierwsze powojenne pokolenie] i wychowywałem się pośród ludzi, którzy pamiętali doskonale okupację, ba nawet z perspektywy lat widzę, że żyli tą okupacją jeszcze długo po wojnie. No i spotkałem się z opinią kogoś kto mocno ucierpiał od Niemców, a kto uważał, że cyt. Oświęcim należy zburzyć, zaorać i zasiać trawę. Owszem postawić w tym miejscu jakiś pomnik dla upamiętnienia ofiar i starać się nie rozdrapywać ran, bo te są zbyt bolesne". Na pytanie dlaczego? Odpowiedź była dość stanowcza: o działy się tam rzeczy tak straszne, że ktoś kto tego nie przeżył i tak nie jest sobie w stanie tego wyobrazić, a rozdrapywanie ran spowoduje jedynie zatrucie negatywnymi emocjami".
Może i racja, ale w sytuacji gdy za Odrą rodzi się obecnie jakiś elatywizm historyczny", a za Bugiem budzą się prawdziwe demony, ba upiory przeszłości - czy to będzie możliwe?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego wykasowano moją ostatnią wypowiedź???? Tą czy warto wspominać??? Może źle się wyraziłem, chodzi mi o szanowanie pamięci tamtych czasów i ofiar tych bestialskich czynów, jednaj jestem przeciwny temu by ciągle rozpisywać się o praktykach i sposobach zabijania stosowanych przez ukraińskich bandytów.
A co do kasowania postów to chyba można mi zadać pytanie? Bardzo chętnie wyjaśnie to co niezrozumiałe. liha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy kolegociągle rozpisywać się" ????

Mów za siebie.Nie chcesz to nie czytasz.
Przeszkadza ci audycja w radio czy reportaż w tv-zmieniasz stację lub wyłączasz.
Przez kilkadziesiąt lat temat był zakazany,pojawiła się tylko książkaczerwone noce" i to tylko dlatego że wychwalała współpracę z partyzantką radziecką a niewyobrażalne dzikie okrucieństwo ukraińców pomijała prawie milczeniem.
Jeśli chcesz o tym już zapomnieć-twoja sprawa,ale moim zdaniem najgorsze co można zrobić to właśnie ZAPOMNIEĆ,szczególnie gdy do ogromnej rzadkości należy upamiętnienie miejsca bestialskich mordów i miejsc pochówków ofiar.
O TYCH WYDARZENIACH MÓWI SIĘ ZA MAŁO I SPORADYCZNIE,i jest to haniebne dla polskich mediów !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ja napisaem ,że chce zapomnieć??? Tylko na tym forum jest kilka tematów gdzie są podane listy sposobów w jakie zabijano ludzi w czasie tych rzezi. Znajdź je i poczytaj sobie.... Chodzi mi o pamięć i szacunek dla zmarłych , pamięć o tamtych zbrodniach. A nie o rospisywanie się na temat sposobów w jaki ich zabito. liha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moi dziadkowie i matka mieszkali wtedy na Wołyniu mieli szczęście gdyż jeden z Ukraińców ostrzegł ich i dzięki temu udało im się uciec i ocalić życie, gdy wrócili do wioski
wszyscy Polacy byli wymordowani.Wówczas w odwecie Polacy zaatakowali sąsiednią wioskę wszystkich Ukraińców jakich zastali zgonili do stodoły i spalili żywcem. Niestety Polacy też nie są aniołami a zemsta nie pozostawia wiele z człowieczeństwa.I o tym też się nie mówi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autentyczne wydarzenie które opowiadała pewna starsza kobiecina pochodząca z tamtych stron:

Syn dostał rozkaz od dowódcy aby zabić swoją matkę-polkę(i nie był to odosobniony przypadek w tamtych miejscach). Przyszedł do domu i sam nie wiedział jak się za to zabrać, a że czuł się w obowiązku" to cały czas miał zamysł aby plan ten wykonać. Powiedział o tym swojemu ojcu-że zamierza to dziś wieczorem zrobić-który-nie namyślając się długo zaprowadził syna do warsztatu i mówi-czekaj, to ja chociaż naostrzę dobrze siekierkę, aby Mama nie cierpiała" i przystąpił do ostrzenia. W momencie jak synek" się odwrócił ojciec zdzielił go tą siekierą i mówi: Matka Cie wychowała, wykarmiła, a Ty chcesz ją zabić bo ktoś Ci kazał?" Nie pamiętam czy zabił go czy jak tam się dalej potoczyło, ale taki przebieg miało to wydarzenie.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Swiety82 19:42 14-07-2009
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ozpisywanie się" jest upowszechnieniem tej historii !

Jak już coś o czytaniu,to znajdź sobie wyniki badań sondażowych o stanie wiedzy z historii Polski w społeczeństwie.
Znajdź i poczytaj sobie.Będziesz wiedział po co potrzebne jest ozpisywanie się".

Za jakiś czas dzięki takiemu wygładzaniu historii będzie o tych zbrodniach mówiło się że zgineli.ALE ONI NIE ZGINELI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ZOSTALI NIEWYOBRAŻENIE BESTIALSKO ZAMORDOWANI !!!

Chcesz upamiętniać i szanować itd,wycinając z upamietnienia i szanowania to w jaki sposób ludzie ci zostali wymordowani ???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

liha ty jestes przeciwny , a ja jestem za tym , aby przynajmniej na tym forum opisywano jak to faktycznie się działo. Daje to obraz jaka była skala okrucienstwa i nienawiści do narodu polskiego. Jeszcze raz powtarzam jestem za takim opisywaniem. A tylko od czytajacego zależy, czy potrafi z tych opisów wysnuć odpowiednie wnioski.
Propaganda komunistyczna zakazywała o tym mówić i dzisiaj także chcesz , aby to było zakazane ?

Pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propaganda komunistyczna o zbrodniach UPA nie zabraniała mówić i pisać.
Teraz też się nie zabrania.
Taki temat też już jest:
http://odkrywca.pl/zwyrodnialcy-z-oun-upa,653648.html#653648
Ponieważ to forum dotyczy newsów i wydarzeń proponuję przenieść dyskusję do Wojen światowych".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie