Skocz do zawartości

To się będzie działo - restytucja mienia.


Rekomendowane odpowiedzi

Tusk obiecał w USA restytucję mienia żydowskiego
Donald Tusk, Fot. Radek Pietruszka
PAP

Podczas spotkania z przedstawicielami organizacji żydowskich w USA w poniedziałek w Nowym Jorku premier Donald Tusk obiecał rozwiązanie jeszcze w tym roku ciągnącego się od lat problemu restytucji prywatnego mienia żydowskiego w Polsce - podali uczestnicy spotkania.
Informację potwierdził szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak, który towarzyszył szefowi rządu podczas wizyty w USA.

- Pracę nad projektem w ramach rządu prowadzi wiceminister skarbu państwa Krzysztof Łaszkiewicz. Jest w stałym kontakcie m.in. ze środowiskiem żydowskim, ale nie tylko, bo reprywatyzacja dotyczy wszystkich obywateli polskich, którzy utracili swój majątek - powiedział Nowak. - Minister Łaszkiewicz dostał polecenie od premiera, aby przyspieszyć prace, tak żeby wiosną rząd skończył pracę nad projektem, a do jesieni tego roku ustawa mogła być przedstawiona Sejmowi - podkreślił.

Nowak zaznaczył, że premier prosił przedstawicieli organizacji żydowskich zainteresowanych reprywatyzacją o wyrozumiałość. Powiedział, że nie jesteśmy w stanie usatysfakcjonować tych, którzy oczekują wysokich rekompensat rzędu np. kilkudziesięciu procent wartości majątku. Otwarcie mówił, że reprywatyzacja obejmie tyle, na ile będzie stać państwo, i że trudno zakreślić jej horyzont czasowy, ile będzie trwała" - stwierdził Nowak.

Jak powiedział uczestniczący w spotkaniu wiceprezes Światowego Kongresu Żydów (WJC) Kalman Sultanik, premier zapowiedział poddanie pod głosowanie ustawy o reprywatyzacji mienia - m.in. żydowskiego - do września.

- Premier Tusk sam poruszył problem prywatnej własności, był bardzo otwarty i potwierdził to, o czym zapewnił mnie w Polsce wiceminister skarbu Łaszkiewicz, który powiedział, że ten rząd zobowiązuje się do rozwiązania tego problemu. Premier powiedział, że do września ustawa o reprywatyzacji zostanie uchwalona, i szybko, jeszcze w tym roku, wprowadzona w życie - powiedział Sultanik.

Dodał, że według informacji premiera, ustawą będą objęci wszyscy Żydzi, którzy byli obywatelami polskimi do 1939 r., i procedura wnioskowania o zwrot mienia będzie bardzo prosta".

- Wyraził także nadzieję, że prezydent Kaczyński podpisze ustawę. Ja też myślę, że podpisze - powiedział Sultanik, który jest również przewodniczącym Federacji Żydów Polskich w Ameryce, organizacji, której pierwszym prezesem był słynny pisarz i noblista Isaac Bashevis Singer.

W spotkaniu, które odbyło się w konsulacie generalnym RP w Nowym Jorku, uczestniczyli także przedstawiciele innych najważniejszych organizacji żydowskich, jak Komitet Żydów Amerykańskich (AJC), Jewish Claims Conference (Konferencja ds. Roszczeń Żydowskich) oraz żydowska Liga Przeciw Zniesławieniom (ADL).

Przedstawiciel ADL Michael Salberg, dyrektor ds. międzynarodowych w tej organizacji, potwierdził wiadomość o deklaracjach szefa polskiego rządu na temat restytucji mienia, chociaż podał nieco późniejszy termin przypuszczalnego załatwienia tej sprawy. - Premier zobowiązał się do przeforsowania ustawy o reprywatyzacji w parlamencie do końca tego roku - powiedział Salberg.

Oprócz restytucji mienia, rozmawiano także o kwestii antysemityzmu w Polsce, działalności Radia Maryja i ojca Rydzyka oraz o stosunkach Polski z Izraelem. Nie stawialiśmy żadnych postulatów w związku z antysemityzmem. To jest problem globalny" - powiedział Salberg. Dodał też, że stosunki między Polską a Izraelem w ostatnich latach są bardzo dobre".

Dotychczasowe próby rozwiązania problemu reprywatyzacji w Polsce kończyły się fiaskiem. Pojawiło się już ponad 20 projektów ustaw reprywatyzacyjnych, a żadna nie weszła w życie. Ostatni projekt, przygotowany przez rząd Marka Belki, zakładał wypłatę 15- procentowego odszkodowania w formie świadczenia pieniężnego dla byłych właścicieli majątków przejętych przez państwo w latach 1944- 1962. Odszkodowania miały przysługiwać także spadkobiercom. Sejm pracował nad nim w latach 2005-2006, ale w końcu prace utknęły w sejmowej komisji nadzwyczajnej.

Skutecznie przez parlament przeprowadził swoją ustawę reprywatyzacyjną rząd Jerzego Buzka, ale w 2001 roku zawetował ją prezydent Aleksander Kwaśniewski. Ta ustawa zakładała, że rekompensaty wyniosą 50 proc; ograniczała przyznawanie rekompensat tylko do osób posiadających obywatelstwo polskie.

W grudniu zeszłego roku ministerstwo skarbu państwa poinformowało o rozpoczęciu analiz dotyczących ewidencji mienia niezbędnego do przeprowadzenia reprywatyzacji, oszacowania jego wartości oraz zaktualizowania wielkości roszczeń.

Z kolei w lutym Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport na temat przebiegu reprywatyzacji w latach 1990-2006. NIK stwierdziła, że do tej pory skala roszczeń reprywatyzacyjnych nie została określona przez administrację państwową z odpowiednią starannością; nie podano liczby osób domagających się reprywatyzacji ani wartości potencjalnych roszczeń. W uzasadnieniu do projektu ustawy reprywatyzacyjnej, opracowanej przez rząd Belki, wartość roszczeń szacowano na 60 mld. Jednak w opinii NIK tych danych nie da się zweryfikować. Ponadto - według NIK - brak rozwiązań ustawowych działa na niekorzyść państwa.

Za .... Onet'em.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 113
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
oj, niejaki Goebels czy jak się to pisało, cieszy się w grobie.

Panowie, a może mniej propagandy, a więcej relizmu.

1. A co miał Tusk innego powiedzieć?
2. Będą odszkodowania - dla wszystkich. Najprawdopodobniej w wysokości od 5 do 12 % wartości utraconego mienia.
3. Aha, nie dla wszystkich - dla tych co utracili i ich bezpośrednich spadkobierców. Nie objamą tych co nabyli rzekome prawa- tak, żeby nie było przekrętów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PRL było państwem złodziejskim. Okradało bez skrupułów w imię sprawiedliwosci społecznej" swoich obywateli, których rodziny majątku dorabiały się często przez pokolenia.
Kiedys te sprawy trzeba uporządkować jesli Polska ma być i nazywac się państwem prawa szanującym własnosc prywatną obywateli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakim państwem będzie to dzisiejsze, zabierając jednym nie mającym nic wspólnego z dobrem żydowskim, niemieckim, a dając innym ? Po raz kolejny dojąc obywateli, którzy uczciwie własnymi rękami do czegoś doszli w naszym trudnym kraju.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas mowa jest o zwrocie a raczej pewnego procentu majątku odebranego obywatelom polskim a nie anonimowym Niemco czy Żydom.
Więc jak tworzymy obywateli różnych kategorii? Lepszych korzystających z pełni praw i tych gorszych, okradzionych bez prawa do rekompensaty?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic dodać,nic ująć.
Kopia z forum interi tytuł artykułu”Tusk obiecał restytucję mienia żydowskiego”
Polacy powinni zrozumiec, ze p. Gross publikacja
swoich ksiazek Strach" i Sasiedzi" przygotowuje
atak amerykanskich Zydow i World Jewish Congress
na Polakow i do stawiania polskiemu Narodowi
nowych zadan odszkodowawczych. Zydzi sa narodem
którego nie kocham i nikt i nigdy nie zmusi mnie
do tego. Dlaczego caly swiat i ja nie lubimy Zydow
? Prosze spojrzec tylko na najnowsza historie
swiata, np. na Rosje. Rewolucja Pazdziernikowa,
(ktorej autorami i ojcami duchowymi byli Zydzi),
wraz z jej oblakancza i zbrodnicza ideologia, (ok.
100 milionow ofiar w Rosji i na calym swiecie !),
jest i pozostanie straszliwym pietnem XX-go wieku
i tego potwornego systemu. To przez was tow.
Zydzi, swiat będzie odczuwal wiecznie konsekwencje
tzw. Syndromu lewicy" i wszelkiego zla jakie z
tej ideologii wyplywa. Wasze tow. Zydzi tzw.
utrwalanie wladzy ludowej w Polsce po 1945 r.,
która przyniesliscie do Polski na bagnetach Armi
Czerwonej, (czlonkami PKWN byli w 90% Zydzi),
wasze morderstwa na ludnosci polskiej Wolynia,
Podola, Lwowa, zsylki Polakow na Sybir, wasze NKWD
a pozniej UB wraz z wymordowaniem najlepszych
synow naszego Narodu z AK, NSZ i WiN, wasza
kradziez planow bomby atomowej w USA
(Rosenbergowie) i przekazanie jej nieobliczalnemu
Stalinowi i podobnym mu nastepcom. Wasza
przyslowiowa juz zachlannosc na pieniadze i dobra
materialne za wszelka cene i często kosztem
innych, (tak jakby to wlasnie w zyciu bylo
najwazniejsze). Wasz chorobliwy wrecz antypolonizm
w USA i na calym swiecie. Antypolonizm za nasza
dla was wielowiekowa goscine, tolerancje, i pomoc
udzielana zydom w czasie II wojny swiatowej przez
Polakow. Za najwieksza ilosc polskich drzewek w
Yad Vashem. Za 700-letni azyl jakiego w obliczu
przesladowan Zydow w Europie nikt i nigdy na
swiecie wam wtedy nie udzielil, od czasow naszego
Krola Jana Kazimierza. Wasza za to nielojalnosc i
niewdziecznosc. Za wasza ciagla chec wplywania na
finanse, polityke i media panstw w ktorych
zyjecie, za wasz rasowy izolacjonizm, wasza
agresje i morderstwa na Narodzie palestynskim,
przy jednoczesnym wrzasku medialnym i
roszczeniowym o Holocaust. Wasz zlodziejski
Holocaust Business, wasze falszerstwa i polprawdy
o Holocauscie, morderstwa waszego Zyda Berii na
przeciwnikach bolszewizmu Rosji po 1917 r.(ok. 50
mln ofiar, sic !). Wasze ciagle antagonizowanie
USA ze swiatem arabskim, (atak na WTC to tez wasza
sprawka, za ktora kryje sie wasz oslawiony Mosad
!). Wasze ciagle ataki na Chrzescijanstwo, na
nasze swietosci, na Papieza i swieta prawde o
naszym (i waszym !) Mesjaszu Jezusie Chrystusie,
Synu Boga Zywego, za wasze oszczerstwa, klamstwa,
obelgi i jawny rasizm w stosunku do innych religii
i reszty Swiata w waszym slynnym już z nienawisci
i pozbawionym nawet cienia milosci blizniego
Talmudzie. Za okreslanie kazdego z nas antysemita,
tylko dlatego, ze nie zagadzamy się z waszym
zdaniem lub pogladami. Pytam, czy swiat w ktorym
zyjecie, ma was za to wszystko naprawde kochac?
Moj sp.Ojciec uratowal mloda i ranna Zydowke z
bialostockiego Getta, corke znanego fabrykanta.
Przez cala wojne ukrywal ja i zywil w stodole, pod
bokiem Niemcow i mieszkajacego obok niemieckiego
szpicla. Za to calej naszej polskiej rodzinie
grozila smierc z rak niemieckiego okupanta. Teraz
zyje ona sobie gdzies spokojnie w USA. Mój Ojciec
nigdy nie otrzymal od niej nawet najmniejszego
slowa podziekowania. Nawet zwyklego listu.Teraz
gdy doroslem dostrzegam ogrom zla jakie
wyrzadziliscie Swiatu i Polsce. Czy naprawde
jestescie Narodem wybranym tylko do czynienia zla
innym ? Jak wiecie historia lubi sie powtarzac.
Pogromy Zydow powtarzaja się na swiecie
regularnie. Antysemityzm ciagle rosnie w
zachodniej, i wschodniej Europie a takze i na
calym swiecie. To wy sami Zydzi, (tacy jak np. pan
Gross, Michnik, Geremek i inni) jestescie temu
winni. Boje sie, ze taki nowy Holocaust moze sie
znow powtorzyc gdzies w USA, Rosji, Niemczech lub
Francji. Naprawde powinniscie zmienic swoje
postepowanie i swoj stosunek do reszty swiata i
krajow w ktorych zyjecie, a takze nauczyc sie
wyciagac wlasciwe wnioski z historii, takze i tej
biblijnej. Nie mozna przeciez ciagle uwazac się za
Narod wybrany, a jednoczesnie blizniemu czynic
zlo. Wiem, ze posrod Was sa także ludzie madrzy,
szlachetni i dobrzy. Mam wielu przyjaciol sposrod
was. Do tej lepszej czesci Waszego narodu kieruje
moja prosbe. Proszę was o opamietanie. Bo
powinniscie wiedziec i o tym, ze wasze
postepowanie widzi i kiedys oceni Wasz i Nasz
wspolny Bog do którego modlimy się zarówno wy jak
i my. Proponuje wiecej pokory Panowie Zydzi. Tej
prawdziwej naprawy waszych dusz, zmiany stosunku
do Boga i ...reszty swiata, tego szczerze wam z
calego serca zycze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jakoś nie mogę zrozumieć, że płacimy z cudze winy. Nam jakoś nikt inny nie odbudował polski po wojnie. Wiele z tego mienia zostało odbudowane, lub nie istnieje fizycznie. Czy Polacy domagali się rekompensat za zniszczone mienie od państwa polskiego. To trochę tak jakby ofiara napadu, która została wspólnie obrabowana z inną, winiła tą druga jej nie obroniła przed rabunkiem. Dlaczego nie roszczą sobie oszczeń" do sprawcy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie to ma znaczenie - dobro żydowskie polskiego pochodzenia czy odwrotnie czy jeszcze odwrotnie. Czy to coś zmienia ? A może prościej - okradanie jednych i dawanie innym. I dla mnie nie ma to znaczenia Polak taki czy inny. Wojny nie wywołałem, w Jałcie, Teheranie czy Poczdamie nie radziłem. Jeżeli ma ktoś ochotę sie składać, bardzo proszę ze swojego majątku.

Tanie podróże Tuska........:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P. Slapek- a to co to ?

- Pracę nad projektem w ramach rządu prowadzi wiceminister skarbu państwa Krzysztof Łaszkiewicz. Jest w stałym kontakcie m.in. ze środowiskiem żydowskim, ale nie tylko, bo reprywatyzacja dotyczy wszystkich obywateli polskich, którzy utracili swój majątek - powiedział Nowak. - Minister Łaszkiewicz dostał polecenie od premiera, aby przyspieszyć prace, tak żeby wiosną rząd skończył pracę nad projektem, a do jesieni tego roku ustawa mogła być przedstawiona Sejmowi - podkreślił.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P. Cis, masz Pan rację. Po problem jest znacząco szerszy. I wraca jak bumerang przy okazji majątku żydowskiego, niemieckiego, wywłaszczonego. I z jednej strony kłania się historia i zakłamanie polityków a z drugiej strony k....o władzy. Każdy by ( niby ) chciał oddać, ale nikomu za bardzo to nie wychodzi. Każdy by chciał wymusić odszkodowania na agresorze ( patrz P. Kaczyński i odszkodowania warszawskie )ale podchodzi do tego jak do jeża. A jak dołożymy nasz ( to chyba wada narodowa ) bałagan to mamy efekty- patrz sprawy sądowe o zwrot majątku pozostawionego w latach 60 i 70-siątych przez niby-Niemców. Gdyby porządek w księgach wieczystych to może inaczej by to wyglądało.

A, że temat majątków żydowskich jest najbardziej nośny ( i chyba dotyczy największych kwot ) to mamy bicie piany i spekulacje. Ktoś ( nie będę teraz wertował wątków, chyba a.korbaczewski ) napisał o matactwach i oszustwach w Krakowie. Ciekawe dlaczego wtedy sprawom ukręcano łeb?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś wie o jakiej sumie mowa?
Wieść gminna niesie że jest to
60,000,000,000 $ :38,000,000 liczba mieszkańców polski=1578 $ tyle może nas kosztować ta impreza.
Od noworodka po emeryta 1578 $ na głowę,reasumując na człowieka w wieku produkcyjnym będzie po kilka tysięcy $.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że pomyliły ci się zera po przecinku... albo nasze Państwo jest bardzo bogate, że stać je na takie wydatki.
Czytałem ostatnio w Wyborczej, że chcą zmienić stawki podatkowe, nie będzie 7%,9% , 22%, będzie jedna stała-o ile dobrze pamiętam - 19%-NA WSZYSTKO. Może Pan Premier z P. Prezydentem już zaczynają odkładać żądaną sumkę...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PRL było państwem złodziejskim. Okradało bez skrupułów w imię "sprawiedliwosci społecznej swoich obywateli, których rodziny majątku dorabiały się często przez pokolenia.
Kiedys te sprawy trzeba uporządkować jesli Polska ma być i nazywac się państwem prawa szanującym własnosc prywatną obywateli."


Wszystko w porządku, niech regulują sprawy własności ale nie moim i innych współobywateli kosztem.

Ja urodzony w złodziejskim PRL nie poczuwam się do odpowiedzialności za sprawy restytucji mienia. Ani myślę komuś coś oddawać w przypadku gdyby okazało się, że grunt pod moim domem w roku 1912 należał do jakiegoś Żyda.

Nie ja zabierałem więc ani myślę dorzucać się do ściepki.

Specjalnością Pana Premiera są tylko obietnice - jak nie Irlandia to reprywatyzacja, a w końcu to wyszło że rakiety dostaniemy jak oddamy Żydom działki i kamienice.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pieczeniarzy, oszołomów, zaciekłych polemistów, osób, którym emocje przeszkadzaja w mysleniu. Oto co powiedział premier Tusk na temat projektu ustawy o zwrocie mienia.
Proponuje aby każdy dyskutany dobrze i ze zrozumieniem przeczytał poniższe słowa i dopiero po tym pisał to co mysli.

wrócimy polskim obywatelom to, co im ukradziono"

- Własności nie można dzielić pod kątem etnicznym, każdy polski obywatel musi mieć zagwarantowane prawo do własności – powiedział Tusk, pytany o kwestię restytucji mienia żydowskiego. Premier obiecał zwrot mienia podczas swej wizyty w USA.

Tusk zapewnił, że w tej sprawie będą toczone negocjacje. - Na razie zespół w Ministerstwie Finansów przygotowuje konkretne wyliczenia. – Zwrócimy polskim obywatelom to, co im ukradziono – podkreślił premier.

- Uprzedzałem moim rozmówców, także moich żydowskich rozmówców w Nowym Jorku. To nie będzie ani 100 proc. ani 50 proc. To będzie wyraźnie mniej, bo nas na zbyt wiele nie stać. I to nie będzie w ciągu roku, ani 5 lat. To będzie bardzo rozciągnięte w czasie - powiedział Tusk.

- Muszę powiedzieć z dużą satysfakcją, że moja informacja o tym, że roszczenia obywateli polskich wynikające z ustawy reprywatyzacyjnej będą musiały być ograniczone tylko do pewnego - i to niezbyt wysokiego procentu utraconych majątków i że zostanie to rozciągnięte na wiele lat została przyjęta może bez entuzjazmu, ale ze zrozumieniem - powiedział.

Tłumaczył, że poprzez ustawę reprywatyzacyjną rząd chce jako ostatni kraj w Unii Europejskiej sfinalizować wreszcie ten dość gorszący - bo bardzo długo trwający proces - przywracający przede wszystkim elementarne poczucie sprawiedliwości i własności".

- Dla nas kluczowe jest przede wszystkim to, aby Polacy wiedzieli, że państwo polskie, kiedy obywatel niesprawiedliwie, niezgodnie z prawem utraci własność, będzie dbało o przywrócenie tej sprawiedliwości, a więc w tym przypadku o przywrócenie własności - podkreślił.

Pytany, czy w sprawie reprywatyzacji powinno odbyć się referendum, odpowiedział, że wydaje mu się to absurdalne.

- Nie możemy poddawać pod referendum pytania, czy oddać komuś coś, co mu ukradziono. Bo przecież setkom tysięcy obywateli polskich ukradziono ich własność, czy wskutek II wojny światowej, czy niesprawiedliwych zawłaszczeń przez władzę komunistyczną - powiedział Tusk.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli np Niemcy i Rosja upieką dwie pieczenie przy jednym ogniu. Obywatele polscy pochodzenia niemieckiego też będą mieli prawo do odszkodowań. Nawet V kolumna. Ciekawi mnie co będzie z majątkami na kresach" obecnie poza granicą RP. Ciekawi mnie dlaczego to referendum, jedna z najbardziej demokratycznych metod jest wg Tuska absurdem.
Fundujemy sobie niezłe drenowanie kieszeni.
Pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie