Skocz do zawartości

STUG z Grzegorzewa wydobycie ODSŁONA DRUGA!!!


Tankist

Rekomendowane odpowiedzi

Po co tu sie rozczulać czy pieniądze na renowacje będą szły od nas podatników, czy od kogoś innego. Moim zdaniem przynajmniej bede zadowolony jak moje pieniążki z podatków pójdą na taki cel jak odbudowa Stuga czy innego eksponatu muzealnego jak by miały być przeznaczone na kolejne nieruchomości kupowane na biura przez instytucje państwowe lub jakiś rauty i wycieczki przez nich organizowane, nie wspominajac już o premiach jakie sobie dają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 577
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Z taką wymianą było by tak jak z np. kupnem jakiegoś polskiego munduru czy też elementu ekwipunku za granicą. Tam nasz sprzęt nie jest bardziej wartościowy od czeskiego, węgierskiego rumuńskiego i innego i często jest dużo tańszy niż u nas w kraju. Sprzęt niemiecki jest po porstu bardziej poszukiwany i jeżeli jakmś cudem udało się u nas coś sensownego wydobyć to nie oznacza że zanim emocje opadną należy go opchnąć na zachód. Jak fajnie byłoby pokazać rekonstrukcje walk w powstaniu warszawskim pokazując tego stuga czy np odbudować, zrekonstruować Hetzera z MWP. To też element naszej historii a ponadto zabytek techniki ima się to nijak do zbrodni wojennych za które odpowiadają ludzie a nie ich uzbrojenie. To ostatnie co pisze w tej bezsęsownej dyskusji o wymianie. Dla mnie taka wymiana była by skandalem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek napisał Wiesz, że w Muzeum Lotnictwa kolosalne pieniądze przeznacza się na renowację Bf-109 w wersji rekordowej?"

Pytam: Jak wielkie, chętnie się dowiem?

Odkąd pamiętam Me-209 wygląda tak samo. No, może z racji postawienia na wystawie jest umyty i odkurzony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz, że to robiono za darmo? Nie znam budżetu MLP w tym czasie, ale generalnie na pewno koszty były i to znaczne. na początku lat 90 ten samolot to był wrak - nawet trudno to określić.. konserwacja i częściowa restauracja musiała być kosztowana. I raczej nie sądzę, że Niemcy ją sponsorowali. Oni byli wtedy bardzo, ale to bardzo zainteresowani odzyskaniem tego samolotu.

Swoją drogą za tego Bf-209 odzyskalibyśmy wszystko co by się dało z września. Jazłowiak, może tamtego oddasz? Niemcy na pewno bardziej się ucieszą.

Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ChrisFly
Płyty pancerne z których wykonano nadbudówki tego pojazdu mogły zostać wykonane w Bismarckhutte" w Hajdukach Wielkich lub Koenigshutte" w Królewskiej Hucie. I co za tym idzie informacja zamieszczona przez @ndrew może być prawdziwa. Samą nadbudówkę jako produkt ostateczny wykonały zakłady o których wspomniałeś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jazłowiak wymnieniaj wyciagniete przez siebie i za swoja kaske złomy , a nie dziel skory nie na swoim misiu. c2p masz pod poznaniem i pielgrzymuj sobie do niego na kleczkach chocby codziennie. kompletny stug IV z elitarnego korpusu ,elitarnej dywizji jest rarytasem na skale światową. i czy sie komus podoba czy nie jest czescia historii wielkopolski i tu jest jego miejsce.
proponuje wrocic do wlasciwego wątku czyli czyli identyfikacji.
panzermusem do tego wniosku o jednostce doszlo po numerch seryjnnych? to moze cos wiadomo juz o wlasciwym numerze taktycznym?
pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie powinniśmy wymieniać - historia uczy że po takiej wymianie budzimy się z ręką w nocniku. Taki biały kruk musi i powinien pozostać w kraju.

Przypomina mi się taka historja jak z BWP-2 - zamiast starszych BWP-1, opylono nowsze i nowocześniejsze za małą kasę do Afryki. Pieniądze przejedzone a został sprzęt przestarzały.

Ważne teraz żeby spokojnie wyjąć resztę pojazdu a na dalszym etapie przeprowadzić renowację. I żadnej wymiany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W cywilizowanym świecie muzea zabiegają aby wejść w posiadanie rzadkich i cennych eksponatów, bo tylko takie zrobią odpowiednią reklamę placówce i przyciągną zwiedzających - czyli pieniądze. W świecie tak, tylko nie u nas, bo my jesteśmy mistrzami" w wymianach". Parafrazując Kochanowskiego można by powiedzieć, że Polak przed wymianą i po wymianie głupi" [albo chciwy]. Bo czy ktoś zna jeszcze inny kraj na świecie, gdzie unikatowego Fokkera Spinne z 1913 roku wymienia się za...NIC!!!
Kol. Jazłowiak, ten Stug powinien być taką perełką kolekcji w Poznaniu, bo to najlepsze muzeum bronii pancernej w Polsce i zasługuje na to by przyjeżdżali tam [dla tego Stuga] zwiedzający z całej Europy i zostawiali tam pieniądze i przy okazji dowiedzieli się coś o wkładzie polskiego żołnierza w zwycięstwo nad III Rzeszą.
P.S.
Kol. Jazłowiak, jak już chcesz koniecznie coś nie swojego mieniać" to może byś się zainteresował tym wrakiem sowieckiego samochodu w Białymstoku, bo Ruscy chcieli dać za niego orginalnego polskiego Boforsa plot. w doskonałym stanie + centralkę artyleryjską, ale nasi patrioci" ich olali, ciekawe swoją drogą dlaczego?

balans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale w sumie czy zwykły Polak pojedzie do USA oglądać C2P?? Czy prędzej amerykanin przyjedzie do polski zobaczyć upragnionego Stuga IV?? .... rzadza pieniadza:) A co do messera 209 to byłem w MLP w te wiosne i niczym się nie różnił niż w zeszłe wakacje...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co smutne jest w przypadku FAI w Białymstoku, to nie fakt, że go nie wymieniono (bo to jeden z dwoch zachowanych egz. na świecie), ale to, że jest w stanie w jakim jest :( Bez fachowej konserwacji, bez rekonstrukcji... bez sensu.

Zgadzam się z balansem - i z historycznego i z biznesowego punktu widzenia lepiej jest mieć rzadszy i cenniejszy pojazd.

Pozdrawiam
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirosław Jastrzębski,

informacja zamieszczona przez @ndrew może być prawdziwa ale niestety nie jest.
Königs-Bismarckhütte O.-S. wykonywała wyłącznie nadbudówki do StuG III. W okresie połowa 1944 r. - luty 1945 wykonała łącznie ok. 200 nadbudówek do StuG III;
źródło: Spielberger.

Jeśli @ndrew lub Ty macie inne materiały źródłowe, które mówią, że były tam wykonywane nadbudówki lub elementy do StuG IV to proszę je podać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Pawle Rożdiestwieński jesteś Pan durniem i idiota. Jednak rosjanie byli, sa i będą dziczą niezależnie od tego ile by pokoleń ich spolszczać. Skoro w Norwegii jest tyle polskiej broni do której Panu tak tęskno to proszę tam wyemigrować i dac się kulturalnym ludziom o zainteresowaniach historycznych cieszyć się bandyckim białym krukiem jakim jest Stug IV. Zarówno ja jak i napewno parę osób zrzucimy się na pański bilet lotniczy.

Wstyd tylko że takie słowa padają z ust kogoś kto organizując Bzurę lansuje się na wielkiego miłośnika prezentacji historii ożywionej...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jazlowiak gratuluje podpuchy wszyscy poszli sie nabrac
napisz wprost ze chodzi ci o C2P lub TK-3 z przyczepką które sa w niemczech
a zaden z nich nie jest ani tak unikatowy ani wartosciowy jak stug 4
pozatym o ile wiem oba sa w prywatnych rekach i mozesz sobie litanie napisac

ty sie tak nie martw o polskiego podatnika bo jeszcze obcy ci wyrosnie

ty go wywieziesz a na bzure zawsze lepsza jest komiczna rekonstrukcja niz orginał


masz tylko szczescie ze nie mam ochoty na pyskówke


jc 1234 tak pochodzenie jest pewne
pni stug IV jest unikatem na skale ŚWIATOWĄ nie Krajową
mądre i prawdziwe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vilkaloki napisał: Panie Pawle Rożdiestwieński jesteś Pan durniem i idiota. Jednak rosjanie byli, sa i będą dziczą niezależnie od tego ile by pokoleń ich spolszczać. Skoro w Norwegii jest tyle polskiej broni do której Panu tak tęskno to proszę tam wyemigrować i dac się kulturalnym ludziom o zainteresowaniach historycznych cieszyć się bandyckim białym krukiem jakim jest Stug IV. Zarówno ja jak i napewno parę osób zrzucimy się na pański bilet lotniczy.

Wstyd tylko że takie słowa padają z ust kogoś kto organizując Bzurę lansuje się na wielkiego miłośnika prezentacji historii ożywionej..."

Rosjanie" się pisze z dużej litery, o czym zawiadamiam Pana z niezwykłym szacunkiem, wobec braku argumentów do dyskusji z Pańskiej strony. Pan wybaczy, ale Polska istnieje m.in. po to, żeby polskie zabytki oglądać w Polsce a nie w USA, Norwegii czy Mozambiku. Ale do dyskusji na poważne tematy powinien Pan nieco dorosnąć, bo to co Pan z siebie wydobył to zbitka wyrażeń charakterystyczna dla czlowieka o poglądach zaściankowych, dalekich do rozumienia jakiechkolwiek zdobyczy innych narodów. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yoony: Jazlowiak gratuluje podpuchy wszyscy poszli sie nabrac
napisz wprost ze chodzi ci o C2P lub TK-3 z przyczepką które sa w niemczech
a zaden z nich nie jest ani tak unikatowy ani wartosciowy jak stug 4
pozatym o ile wiem oba sa w prywatnych rekach i mozesz sobie litanie napisac"

A dlaczego Szanowny Panie Sztug IV jest cenniejszy dla Pana i ma być ceniejszy dla mnie od C2P czy TK-3. Prześledźmy pan=ńskie rozumowanie. Ile jest Sztugów 4 w Polsce - 2. Ile jest TK-3 z przyczepką - jest tylko niekompletne podwozie - czyli uznajmy 1/2, ile jest C2P - wanna w bardzo słabym stanie - czyli 1/4. To skąd Pan jako Polak (bo ja to ruski pies jestem) wziął te rozważania o bezcenności sztuga wobec polskich zabytków? No ciekawy jestem Pańskich argumentów - ile co jest warte?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest cenniejszy i tyle - i to materjalnie jak i kolekcjonersko , a to co kto lubi to juz jego sprawa . tankietki to tylko kwestia kasy ( i to niporownywalnie mniejszej )- stug IV chocbys sie ...... niegdzie nie kupisz.
powtorze - zamieniaj sie czyms co jest twoja wlasnoscia
a wogole idac tokiem twego rozumowania to dama z łasiczką powinna byc machnieta za jakies kosaki i matajki - bo jej miejsce na ziemi wloskiej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie