Jump to content

jazlowiak

Forum members
 • Content Count

  1814
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral
 1. Znalazłem wszystkie warunki techniczne biedek - odezwij sie na priva Artur bo typów biedek jest zdaje się 6.
 2. A skąd w ogóle wzięło się pojęcie łopatki saperskiej"?
 3. Tak za pamięci to chyba było kilka monopoli do 1939 roku: spirytusowy, tytoniowy, zapałczany, cukrowy i chyba naftowy.
 4. Nie wiem co mnie oczadziało, ale faktycznie w etacie stoi jak wół łopatka" - Artur ma racje z noszeniem puszki RSC, mnie zmyliło moje kawaleryjskie pochodzenie.
 5. Torba sanitarna na lewym boku, na lewym boku chlebak, na prawym maska wz. 32, jeśli puszka to chlebak i maska odwrotnie. Bagnet na lewym boku. Manierka w chlebaku. Tornister z płaszczem, lub przy stroju patrolowym płaszcza zrolowany przez ramię na prawy bok z przytroczoną menażką. Uwaga na opasce miał być numer zgodny z numerem w książeczce wojskowej - to wynikało z konwencji genewskiej.
 6. Szeregowiec sanitarny - tak określano go w etacie posiadał: hełm, pas z bagnetem, maskę pgaz., chlebak, torbę szeregowca sanitarnego (m.in. oprócz materiałów znajdowało się tam dodatkowo mydło do mycia rąk), dwie manierki i oznakę narękawną czerwonego krzyża. Łopatek nie przewidywano.
 7. Masz rację - pewnie to znowu 2 pułk szwoleżerów.
 8. Sztandar 2 pułku szwoleżerów Rokitniańskich został wydobyty przez Niemców po kampanii wrześniowej bo jego miejsce zakopania zdradził podoficer-folsdojcz.
 9. o sorry nie widziałem ochraniaczy na ura:-)
 10. Saperzy nosili buty półwysokie zwane saperkami" można do nich było używać zarówno spodni wz. 19 jak i wz. 37. W pułkach piechoty pionierzy nosili trzewiki, a pionierzy z broni jezdnych buty wysokie do jazdy konnej. Znane są mi spodnie saperskie wykonane jak wzoru 1919, ale ze skóry. Buty szeregowych broni jezdnych były dość szerokie u góry i raczej nie ma problemu, żeby w nie wsadzić spodnie wzoru 1919, tym bardziej że spodnie z karwaszami są szersze", bo pogrubione skórą wyściółek. Ochraniacz na lufę zakładano w czasie czyszczenia, żeby zapobiec tzw. wyobleniu lufy", co w konsekwencji powodowało gorszą celność. Ochraniacze stosowane do każdego rodzaju broni strzeleckiej, do karabinów (kbk) stosowano również specjalne zamki wkładane do czyszczenia. Ochraniacze przechowywano w koszarach włożone do woreczków po 25 sztuk.
×
×
 • Create New...

Important Information