Jump to content

jazlowiak

Forum members
 • Content Count

  1813
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral
 1. Znalazłem wszystkie warunki techniczne biedek - odezwij sie na priva Artur bo typów biedek jest zdaje się 6.
 2. A skąd w ogóle wzięło się pojęcie łopatki saperskiej"?
 3. Masz rację - pewnie to znowu 2 pułk szwoleżerów.
 4. Sztandar 2 pułku szwoleżerów Rokitniańskich został wydobyty przez Niemców po kampanii wrześniowej bo jego miejsce zakopania zdradził podoficer-folsdojcz.
 5. o sorry nie widziałem ochraniaczy na ura:-)
 6. Saperzy nosili buty półwysokie zwane saperkami" można do nich było używać zarówno spodni wz. 19 jak i wz. 37. W pułkach piechoty pionierzy nosili trzewiki, a pionierzy z broni jezdnych buty wysokie do jazdy konnej. Znane są mi spodnie saperskie wykonane jak wzoru 1919, ale ze skóry. Buty szeregowych broni jezdnych były dość szerokie u góry i raczej nie ma problemu, żeby w nie wsadzić spodnie wzoru 1919, tym bardziej że spodnie z karwaszami są szersze", bo pogrubione skórą wyściółek. Ochraniacz na lufę zakładano w czasie czyszczenia, żeby zapobiec tzw. wyobleniu lufy", co w konsekwencji powo
 7. Bo jeszcze jedno - magazynek do rkm Browning jest dwurzędowy a do szoszo jednorzędowy i przeróbka podawania naboju jest niemożliwa:-) Yugole mieli do niego magazynek jednorzędowy.
 8. No właśnie, do tej pory myślałem, że te rkm przerobiono tylko w Jugosławii na 7.92x57 i pozostaję sceptykiem, ale ktos musi być w tej dyskusji niewiernym Tomaszem:-) Ps. W Sochaczewie mamy też rkm na amunicję 8 mm.
 9. A skąd to wiesz, bo byłaby to wielka rewelacja?
 10. W Smacznym są setki błędów, te książki, to było zawsze kuriozum wydawnicze, ale niestety te dzieła" zostały w kolorze i są chętnie nabywane i do dziś niektórzy podają je w swoich bibliografiach. Z rzeczy mało wdrożonych i praktycznie bez zdjęć pozostają dziś taczanki na tzw. gumach balonowych. Odnalezione przez nas plany taczanek choć zawierają 11 typów nadwozi - nie zawierają planów tych nowych kół.
 11. kal. 8 mm:-) bo na amunicję francuską
 12. Zamów sobie Kukawskiego w www.historyton.pl lub w księgarni odkrywcy
×
×
 • Create New...

Important Information