Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata

rwd

Forum members
 • Content Count

  676
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

2 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. A to dość przydatne książki i we współczesnych czasach...
 2. Rzeczywiście ta książka o silnikach jest naprawdę fajna. Mam ją też w zbiorze.
 3. Mam właściwie taką samą. Jedyna różnica to brak XXX i inna nakrętka. Niestety, mimo poszukiwań, też nie znalazłem odpowiedzi - co to za odznaka?
 4. Fajnie, że jest coś odnowionego. Szkoda tylko, że nie dorobił stopnia do kabiny i reflektora lądowania.
 5. LWD Żuraw po pracach renowatorsko-konserwatorskich.
 6. Szachownica to oznaczenie drużyn o specjalności lotniczej stosowane od lat 60. XX w. Błyskawica" to Harcerski Szczep Lotniczy z Wrocławia. Czerwona tarcza wyszywana złotą nicią to, wg mojej wiedzy, tarcza szkolna. Kiedyś czerwone tarcze używano w szkołach ponadpodstawowych. Litera T może więc sugerować technikum.
 7. 1. Coś mi się zdaje, że nie mi się pomyliło. December to jest raczej grudzień, a taki miesiąc jest na gazetach, które pokazujesz. 2. Moje informacje pochodzą z książki Jerzego Ziółkowskiego pt. Na lotowskich szlakach", strona 121, rozdział Ucieczka szefa". Chodzi tu o Sadowskiego, który wówczas był szefem personelu latającego. 3. W wykazie Aviation Safety znajduje się informacja o porwaniu 16 grudnia samolotu LOT na Ronne, choć bez identyfikacji typu i znaków. 4. Nie wiem jakie znaki miała Dakota, która poleciała 18 grudnia po uciekinierów.
 8. 18 grudnia z Polski poleciała po porwany Li-2 załoga lotowska, a samolot, którym tam się udali była właśnie Dakota. Stąd w pewnym momencie na wyspie znalazły się dwa lotowskie samoloty - Li-2 i Dakota. Stąd, moim zdaniem, wynika pewne zamieszanie w ustaleniu typu, przynajmniej dla niektórych. Do Polski, Dakotą, wrócił jeden pasażer i jeden z członków załogi porwanego samolotu.
 9. Szukam informacji o tej odznace. Średnica 15 mm, zapinka typu pin, numerowana.
 10. Odznaka ze stylizowanym samochodem pancernym, orłem i kotwicą. Na nakrętkę. Może ktoś się z taką spotkał?
 11. Książka już jest. Jak dla mnie jest bardzo fajna.
 12. To zdjęcie pochodzi z książki pt. Na lotowskich szlakach". Rozmawiałem wiele lat temu z jej autorem, Jerzym Ziółkowskim, który rozpoznał na zdjęciu trzy osoby: 1 - Jerzy Ziółkowski, później pilot PLL LOT 2 - Józef Kabata, później mechanik w PLL LOT 3 - Grześkowiak, technik klucza, pracował przed wojną w PZL. Zdjęcie jest podpisane: Mechanicy 15 pułku po podniesieniu na podwozie latającej fortecy USA. W książce (str. 23-25) jest trochę informacji o załodze i pobycie w Radomiu.
×
×
 • Create New...

Important Information