Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata

rwd

Forum members
 • Content Count

  678
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

2 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. To odznaka (fragment - brakuje liter RU) gońca Polskiego Towarzystwa Księgarni Kolejowych Ruch.
 2. Wg definicji z 1935 roku: Według międzynarodowych przepisów istnieją cztery kategorje pilotów szybowcowych: „A ”, „B”, „C” i „D". Wzory odznak: k a t. A — jedna biała mewa na niebieskiem polu, k a t. B — dwie mewy, C — trzy mewy, wreszcie k a t. D — trzy mewy na niebieskiem polu otoczonem wieńcem. Pilotom, posiadającym poszczególne kategorje, przysługują odpowiednie dyplomy oraz międzynarodowe odznak i szybowcowe, numerowane. Wg danych z tego samego roku w Polsce było pilotów: 3.662 (w tym 3.000 kat. A i B, 643 kat. C, 19 k a t. D). Wg definicji z 1938 roku: Odznaka pilota szybowcowego o postaci okrągłej niebieskiej tarczy z 1, 2, 3 białymi mewkami (kat. A, B, C) oraz z 3 mewkami otoczona srebrnym wieńcem wawrzynowym – kat. B. W latach 1935-1939 zostało przyznanych polskim pilotom 128 odznak kat. D (tyle jest udokumentowanych do czerwca 1939). Najniższa miała nr 39, a najwyższa (udokumentowana) nr 1117.
 3. A to dość przydatne książki i we współczesnych czasach...
 4. Rzeczywiście ta książka o silnikach jest naprawdę fajna. Mam ją też w zbiorze.
 5. Mam właściwie taką samą. Jedyna różnica to brak XXX i inna nakrętka. Niestety, mimo poszukiwań, też nie znalazłem odpowiedzi - co to za odznaka?
 6. Fajnie, że jest coś odnowionego. Szkoda tylko, że nie dorobił stopnia do kabiny i reflektora lądowania.
 7. LWD Żuraw po pracach renowatorsko-konserwatorskich.
 8. Szachownica to oznaczenie drużyn o specjalności lotniczej stosowane od lat 60. XX w. Błyskawica" to Harcerski Szczep Lotniczy z Wrocławia. Czerwona tarcza wyszywana złotą nicią to, wg mojej wiedzy, tarcza szkolna. Kiedyś czerwone tarcze używano w szkołach ponadpodstawowych. Litera T może więc sugerować technikum.
 9. 1. Coś mi się zdaje, że nie mi się pomyliło. December to jest raczej grudzień, a taki miesiąc jest na gazetach, które pokazujesz. 2. Moje informacje pochodzą z książki Jerzego Ziółkowskiego pt. Na lotowskich szlakach", strona 121, rozdział Ucieczka szefa". Chodzi tu o Sadowskiego, który wówczas był szefem personelu latającego. 3. W wykazie Aviation Safety znajduje się informacja o porwaniu 16 grudnia samolotu LOT na Ronne, choć bez identyfikacji typu i znaków. 4. Nie wiem jakie znaki miała Dakota, która poleciała 18 grudnia po uciekinierów.
 10. 18 grudnia z Polski poleciała po porwany Li-2 załoga lotowska, a samolot, którym tam się udali była właśnie Dakota. Stąd w pewnym momencie na wyspie znalazły się dwa lotowskie samoloty - Li-2 i Dakota. Stąd, moim zdaniem, wynika pewne zamieszanie w ustaleniu typu, przynajmniej dla niektórych. Do Polski, Dakotą, wrócił jeden pasażer i jeden z członków załogi porwanego samolotu.
 11. Szukam informacji o tej odznace. Średnica 15 mm, zapinka typu pin, numerowana.
 12. Odznaka ze stylizowanym samochodem pancernym, orłem i kotwicą. Na nakrętkę. Może ktoś się z taką spotkał?
×
×
 • Create New...

Important Information