Skocz do zawartości

Powstanie > Żoliborz, pl. Wilsona, pl. Inwalidów itd


zelig

Rekomendowane odpowiedzi

Uwaga dotyczyła wszystkich zdjęć na których widoczne są działa samobieżne Stug III i Brummbar
Nie pamiętam dokładnych dat.Tzn. w którym momencie została wycofana wspomniana powyżej jednostka(302 plus 218). Ale z pewnością współdziała z 19 dywizją pancerną w trakcie walk na Mokotowie we wrześniu. Jedyne Brummbary", które walczyły w Warszawie nalezały do 218 kompanii, a ta była podporzadkowana 302 batalionowi( ten do którego należały Borgwardy). Trojca popełnia błąd sugerując, ze te pojazdy należą do 19 DPanc.
Część zdjęć zamieszczona jest w książce Funklenkpanzer" Marcusa Jaugitza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • Odpowiedzi 128
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Dzięki za uściślenie!

A tutaj z kolei uściślenie uściślonego i uciśnionego (przez okupanta) budynku - zdjęcie z Na Mokotowie 1939 - 45" Bartelskiego, z podpisem: Ul. Puławska. Zabytkowa baszta, tzw. gołębnik", przy ogrodzie Szustra i dom Chowańczaka. Zdjęcie z 1947.

W sumie to się trochę rozczarowałem, że to Mokotów. Nie lubię Mokotowa. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest piątek wieczór. Żoliborz, jak co roku przez ostatnie 61 lat, skapitulował, (jak co roku) Powstanie upadło, Sosabowski nie sfrunął z obłoków, a moskale nie przyszli z pomocą...
Można już rozpiąć nieco kołnierzyki, trochę wygodniej rozsiąść w fotelach... PRZYSZEDŁ CZAS NA ROZRYWKĘ!

Pytanie za flaszkę: czy ktoś wie gdzie na Bielanach można zobaczyć kawałek pseudopantery na drzewie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku, moze to banalne co powiem, ale CHYLĘ CZOŁA !!!
Odwaliłeś kawał tak niesamowicie imponującej roboty, ze az sie zalogowalem do waszego Odkrywcy", zeby Ci podziękować...
Te fotografie dzien-po-dniu....
Swego czasu duzo siedzialem w tamtyce Powstania, teraz powiem, ze az serce rosnie, kiedy sie widzi ludzi TAK podchodzacych do Sprawy.
Czego szukałem na ODKRYWCY? Hm, to proste: wściekłem się czytając w GW o przejsciu p.Jozefa Tuska w 1944 pod Aachen do i usiłowałem im" wytłumaczyć, ze Korpus stacjonował wtedy we Włoszech (dyletanci...), a pod Aachen walczyli Amerykanie.
No a potem (naturalnie?) zacząłem szukać 'słynnego' .
Juz wiem, ze 19 sierpnia 1944 mogli stacjonawac w Minden/ Nadrenia-Westfalia.
Tak, do tej pory ta data tez mi sie nie kojarzyła z Westfalią.
I troche sie przeraziłem, jak wyczytałem z waszych 'wątków' o niesmiertelnikach, czym mogły sie zajmowac Stamm Kompanie...
Moze ktos wie gdzie szukac info o Grenadier-Ersatz-und Ausbilldungsbataillon 328?
Jeszcze raz DZIEKI za prace nad PW!
maciek/ testigo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za tak miłą ocenę!
Co do Tuska seniora, to trudno mi się jakoś odnieść - może poza tym, że najprawdopodobniej nie było go w tym czasie na Żoliborzu :)

Zaś jeśli chodzi o te rójkątne nawiasy", to lepiej je omijać z daleka bo są te elementy znaczników htmla. Czyli jeżeli rójkącikami" przypadkowo obejmiemy np. literę " TO WYJDZIE NAM WTEDY COŚ TAKIEGO (o literce i" nie wspominając... :)

A czy może już ktoś - niekoniecznie z Warszawy - nadgryzł ten kawałek psedopantery?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Kawałek pseudopantery wrasta sobie w dąb na tyłach zabudowań AWF, za boiskami... O ile dobrze pamiętam informacje, uzyskane od autochtonicznego kolegi, pochodzi on ze stanu wojennego, gdy na uczelni stacjonowało wojsko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he, wygrałeś flaszkę Sqh! choć, że tak powiem: wiedziałem, że wiesz :) - informacje o tym dziwie natury pancernej uprowadziłem z pewnej internetowej galerii, która jest owocem wycieczek po Lasku bielańskim... wycieczek, których byłeś także uczestnkiem. (Ale adresu nie podam - boję się inwazji drwali :)

Ciekawe co to za tajemniczy rytuał spowodował, iż ta gąsiennica znajduje się teraz na wysokości 5 metrów, wrośnięta w drzewo? Czy czołgiści w stanie wojennym mieli tak bardzo wysublimowane poczucie humoru? A może to jest modyfikacja słynnego umeru z gwoździem" z 4 Panc?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po prawdzie tę gąsienicę też widziałem tylko na późniejszych fotkach Zosi, bo na samej wycieczce nie trafiliśmy do niej.

I już myślałem, że to jest Twoje samodzielne odkrycie :-) A może na wycieczce był jakiś nasz wspólny znajomy?

P.S. Skoro już jestem w tym wątku to dodam, że śledzę go od początku i - zwłaszcza fotomontaże! - podziwiam z otwartymi ustami. Byle tak dalej.

P.S.2 Drwale też używają Google :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem! To musiałby być jakiś drwal-mózgowiec żeby namierzyć tę stonogę w googlach. A zresztą - powiedzmy to otwarcie - pseudopantera jest typu T 54/55, czyli raczej bezwartościowa.

I przy okazji, skoro jesteśmy w okolicy AWF-u, może wiesz/może ktoś wie, czy te ruiny są pozostałością tzw. Waldlagru - obozu, który był utrapieniem (i jednym z celów) powstańców z Żoliborza? Miejsce dosyć tajemnicze. Jedyne czego się dowiedziałem, to że siedział tam jakiś skośny" oddział, i że szturm z 1 VIII na Waldlager skończył się sromotną klęską.
To miejsce znajduje się na zewnątrz AWFu, od razu za płotem, mniej więcej w połowie jego długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest nawet plan tego Waldka, ale chwilowo nie mogę się zająć tym tematem. Wydaje mi się jednak, iż obóz był nieco bardziej na północ, przy obecnej drodze asfaltowej do UKSW.
Baraczany był to obóz, z 30-40 różnych, nierównomiernie porozrzucanych budynków. Jeśli natomiasy źle czytałem mapę, to był on tam gdzie podałeś, ale mój jego opis" pozostaje w mocy :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, polecałbym się pamięci z tą mapką.. bo teren na tyłach AWFu sprzyja spacerom.
Jednak liczba baraków, którą podałeś trochę się różni od tego co można wyczytać w książce (wspomnianej przez BennyHilla) Żubry na Żoliborzu". Tam jest relacja jeszcze sprzed wybuchu Powstania, z AKowskiego rozpoznaia Waldemara L. i jest mowa o... 3 barakach (plus wyceniono liczebność kałmuków na ok. 200 sztuk).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecywałem i zamieściłem zrobioną wcześniej. Nowa niewiele by sie od niej różniła. Teraz będę w W-wie dopiero w połowie listopada. Wtedy będę mógł zobaczyć co z tymi liścimi ...
A swoją drogą to warszawiacy to leniuuuchy ... ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czytając temat od razu na myśl przyszła mi książka, którą mam w posiadaniu. Książka pt. WARSZAWA. 1945-dziś-jutro" wydana w roku 1979. Obrazuje Warszawę z 1945 roku porównujac ją z tą dzisiejszą" (bo z 1979 roku). Oto przykład zdjęcia:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie