Skocz do zawartości

Powstanie > Żoliborz, pl. Wilsona, pl. Inwalidów itd


zelig

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę niesamowitych fotek 19. Dpanc z Żoliborza, z przełomu września i października, plus współczesne odpowiedniki. Wydziobałem je z pierwszego tomu albumu Trojcy o panterze (mam nadzieje, że autor się nie wścieknie bo w podpisach do zdjęć sam prosi o ich identyfikację).
Mniej więcej za tydzień minie 61 lat od chwili gdy ogromną część tej dzielnicy Niemccy antykomuniści przemielili w kupkę gruzu, tak - ku pamięci.

>>> 2005 - płn. pierzeja pl. Wilsona, na pierwszym planie ul. Słowackiego, budynek spółdzielni Fenix", za nim wlot w ul. Mickiewicza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 128
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Spokojnie :) Myślę, że za te plenery trzeba przede wszystkim odpowiednio podziękować Niemieckim antykomunistom.

>>> 2005. Szkoła Pożarnicza (Wyższa Szkoła cośtam p.pożarowego) na rogu Słowackiego i Potockiej..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj sfotomontażowany brummbar z ieśmiertelnej" Mickiewicza 18 :) (Już go raz wstawiłem - http://www.odkrywca-online.com/pokaz_watek.php?id=195160#198491 )

Mickiewicza 18 jednak w pełni rozkwitła tutaj: http://www.odkrywca-online.com/pokaz_watek.php?id=50976#64797

A na marginesie współczesności... - niestety teraz przekwita - po przedłużeniu metra do pl. Wilsona ludziom w wiadomym budynku tynk się sypie z sufitu i szklanki się tłuką w kredensach! Ten dom przetrwał Niemców, komunę - dopiero metro go załatwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zelig - powiem wprost: potrzebuję tych fotek w większych rozmiarach :) Takich, aby po obróbce skrawaniem" miały jakieś 640 pix. szerokości.... Czy możesz do mnie napisać list, do którego dołączysz te świetne fotografie?
[...] bo któż ma nieść ten oświaty kaganiec [...]"
... jeśli nie my?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i w 1944!

Gdyby ktoś miał jakieś żoliborskie fotki przed lub powojenne, powstańcze to, proszę, niech wstawi koniecznie! A samo Powstanie na Żoliborzu... - moim zdaniem tutaj było ajdziwniejsze"...

pst! Whatfor, pamiętam! i wyślę czem prędzej, hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zelig, po raz ęty" dzięki! A Powstanie na Żoliborzu, cóż, było dziwne... Ta dzielnica mogła żyć Polską", tak długo - tylko dlatego, że v.d.Bach w tym czasie kasował" inne dzielnice = ważniejsze" z jego punktu widzenia.
Zresztą Mokotów od rozpoczęcia szturmu generalnego też długo nie wytrzymał - bo nie mógł. Ale to już inna para kaloszy"...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Postanowilem, ze i ja cos dorzuce do tematu, poniewaz urodzilem sie i wychowalen na Zoliborzu i daze te dzilnice ogromnym sentymentem.Zdjecia ktore zamieszczam pochodza z ksiazki Zdzislawa Grunwalda ps.ych" pt.ubry" na Zoliborzu.Jedno zdjecie przedstawia Centralny Osrodek Szkolenia Pozarniczego z dnia 30.09.44r., natomiast drugie ul. Slowackiego z widokiem na budynki Spoldzielni Mieszkaniowej goda".Pozdrawiam serdecznie i czekam na dalsze fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z podziękowaniem zelig, z podziękowaniem!
Co innego znać adresy a co innego widzieć wszystko jak na dłoni, zupełnie inne wrażenie.
Dręczy mnie tylko trochę to zdjęcie przy Szkole Pożarniczej. Do tej pory mi się wydawało, że to Puławska na Mokotowie ale gdzieś zapodziałem zdjęcie współczesne i nie mogę porównać. O jakiej porze dnia robiłeś tam zdjęcie? Późnym popołudniem? Choć na Twym zdjęciu wszystko pasuje to te cienie nie dają mi spokoju. Ale może niepotrzebnie gdyż nie znam W-wy.
Pozdrawiam
Krzysztof
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest na pewno pl. Inwalidów (konkretnie budynek ma adres: Mickiewicza 25). Mieszkam niedaleko, także umiejscowienie tych zdjęć nie pozostawia dla mnie żadnych wątpliwości.
(Chris) >...poza tym budynkiem na Potockiej. Tutaj wątpliwości jest bardzo dużo. Gdyby jednak ta lokalizacja się potwierdziła, to owe zdjęcie nieźlee by zamykało tę całą żoliborską sesję" - byłoby widać kolejne etapy posuwania się Niemców w głąb dzielnicy: najpierw zjazd z wiaduktu nad dw. gdańskim - to zdjęcie z Mickiewicza 18, następnie rundka brummbarem wokół pl. Inwalidów, potem Wilsoniak i na końcu Potocka.
Tak, zdjęcie późnopopołudniowe. A skąd ta Puławska Ci się nasunęła?

Benny Hill > dzięki za fotki i tytuł (ja teraz przeżywam Rapsodię Żoliborską" Podlewskiego).

pssssst! Cieszę się, że się Wam podobało! :) Jeszcze wieczorem się powywnętrzam; fotki z Trojcy w większej rozdz. wrzuciłem tutaj, także możecie się wybrać na tradycyjny spacer z lupką w fotoszopie - http://rapidshare.de/files/5354389/zoli.zip.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie