Skocz do zawartości

Brygada Swietokrzyska NSZ-1945r.


Rekomendowane odpowiedzi

les

"Ty tak na serio potrafisz merytorycznie Fuchsa, Jurę, przejście przez front NSZ/BŚ porównać do przejścia przez Wisłę AK Pilcha?"

Mówią ci "coś" wymienione dwa pierwsze nazwiska i związane z nimi wydarzenia?
Wyraźnie nic... echo...

 

PS Poczytaj, jakie decyzje i rozkazy wypływały z KG AK odnośnie współpracy z Niemcami na terenach, gdzie UPA z przydawkami rozpoczynała a później na całego przeprowadzała rzeź...
Nie oceniam, czy słusznie czy nie, ale pokazuje stosunek KG AK do Niemców- porównaj sobie z NSZ/BŚ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku

ty naprawdę uważasz, że przejście przez most oddziału Góry-Doliny odbyło się ot tak zwyczajnie.

Guten Tag, jesteśmy z AK i chcemy przejść przez most.

Natürlich, nie ma sprawy Kameraden.

poczytaj sobie kto u Klicha pełnił rolę Fuchsa. Powtórzę jeszcze raz, wraz z nadejściem drugiego wroga sytuacja w okupowanej Polsce zmieniła się i w NSZ oraz niektórzy z AK zdawali sobie z tego sprawę. Podejście władz GG również było inne i nie tylko przejawiało się w otwarciu punktów werbunkowych dla Polaków. 

KG AK pracowała pod silnym naciskiem rządu londyńskiego, choć w wielu sprawach nie zgadzała się z rozkazami płynącymi z Londynu, to jednak musiała je wykonywać. W terenie sytuacja była inna i swoboda większa również w kontaktach z Niemcami. Przykłady znajdziesz w literaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Czlowieksniegu napisał:

les

To bądź tak miły i uczynny podając dla AK czy choćby Pilcha nazwiska kalibru zbliżonego do Jury czy Fuchsa...

Ponownie próbujesz dzielić na dobrych Niemców i złych nazistów, wszyscy byli zbrodniarzami, z SS, żandarmerii, Wermachtu czy gestapo. Ale czasami sytuacja wymagała by z nimi negocjować i takie rozmowy prowadził i Bohun i Góra. Jeden z NSZ drugi z AK. Jakie znaczenie ma czy rozmawiali z von Biberem czy z Fuchsem, ważne że uratowali swoich żołnierzy by dalej móc walczyć z wrogiem. Uważasz, że jeden był arcyzły a drugi tylko zły, więc z nim można negocjować? Wojna się kończyła i wiadomo było, kto ją przegra, Niemcy też nie mieli wątpliwości. Sądzić, że Polacy z NSZ czy AK będą walczyć po stronie Hitlera i to w ostatnich miesiącach wojny, bo ich Fuchs do tego namówi, jest absurdalne żeby nie powiedzieć mocniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

les...

 

Ty to na serio piszesz?

Nie wiem, może wobec
"Wojna się kończyła i wiadomo było, kto ją przegra, Niemcy też nie mieli wątpliwości."
sprawdź, od kiedy Jura z Fuchsem współpracowali z NSZ/BŚ...

Coś to zmieni? Powiem na czym polega twój błąd. Uczepiłeś się dwóch nazwisk i sądzisz, że obciążysz nimi całe NSZ i BS ale zapewniam cię nie tędy droga. Ta sprawa jest od dziesięcioleci wałkowana i nic z niej nie wynika. Sława BS obroniła się pamięcią o czynach bohaterskich żołnierzy, walkach w obronie Polaków, wygranych bitwach z bolszewizmem i nazizmem oraz niesamowitym rajdem na Zachód zakończonym wyzwoleniem obozu koncentracyjnego i współpracą z US Army. Na pewno epopeja BS wcześniej czy później zostanie przeniesiona na ekran, bo warta jest tego, pomoże w odkłamaniu historii Bohuna i jego żołnierzy niszczonej latami przez bolszewickich pachołków.   

  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tyr napisał:

balans, zamieszczałeś fotkę ojca radośnie witającego kacapów... Przecież to też można nazwać kolaboracją, więc nie nadużywaj tego słowa w stosunku do Brygady.

Wyjątkowa i podła świnia jesteś, bo ja zamieszczałem zdjęcie mojego ojca z sierpnia 44 z marszu na odsiecz Warszawy. A na tym zdjęciu obok mojego ojca nie stoją Sowieci, ale dwóch AK-wców z Kieleckiego Okręgu AK. Dodam jedynie, że mój ojciec jeszcze przez jakieś pół roku po wojnie należał do tzw. "wyklętych".

A odnośnie BŚ, to zbyt wiele faktów przemawia przeciw temu, aby dziś robić z nich bohaterów i wzór dla młodzieży [inna sprawa, że czasy mamy zupełnie porąbane i to zarówno z prawa jak i z lewa]. Pomijając już udowodnioną współpracę z Radomskim Gestapo. Pomijając też przekroczenie linii frontu pod opieką SS, to przeciwko BŚ przemawia ścisła współpraca BŚ z Niemcami [np "zrzutkowie"] w okresie styczeń - kwiecień na terenie Czechosłowacji. Inna sprawa, że można to obecnie przedstawiać jako nasz historyczny wkład w obecny sojusz z RFN w ramach NATO...

photo77.jpg

  • Tak trzymać 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam honor - widać pomyliłem z inną fotką w kontekście "wyzwalania" Lwowa  lub Wilna. Ale jeśli sądzisz, że NSZ nie znało wyników współpracy AK z sowietami, ich działań na terenach "wyzwolonych" i losu jaki by czekał NSZ gdyby zostali w kraju, to prezentujesz zacietrzewiony pogląd komuchów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, balans napisał:

A odnośnie BŚ, to zbyt wiele faktów przemawia przeciw temu, aby dziś robić z nich bohaterów i wzór dla młodzieży [inna sprawa, że czasy mamy zupełnie porąbane i to zarówno z prawa jak i z lewa]. Pomijając już udowodnioną współpracę z Radomskim Gestapo. Pomijając też przekroczenie linii frontu pod opieką SS, to przeciwko BŚ przemawia ścisła współpraca BŚ z Niemcami

Masz na potwierdzenie tej współpracy jakieś dowody, dokumenty, zdjęcia? Czy jak zwykle u ciebie nie liczą się dowody, bo wystarczy mieć rację? Niemcy w GG na pewno musieli się chwalić taką "współpracą". Zwerbowanie największego oddziału partyzanckiego na Kielecczyźnie byłoby wydarzeniem, które nie mogło przejść bez echa w Radomiu, Krakowie a może nawet w Berlinie. Musi być to odnotowane w dokumentach GG. Możesz pokazać choć jeden?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, bjar_1 napisał:

Jaki oddział? Dokąd doszli?

Batalion "Skała" AK, mój ojciec [z lewej] był plutonowym ps. "Strzała". Zdjęcie zostało zrobione w okolicach Przysuchy [w różnych publikacjach jest więcej zdjęć mojego ojca]. Gdy przyszedł rozkaz odwrotu, to część się zbuntowała i poszła dalej. Dotarli nad Pilicę "w nocy było już widać łunę płonącej Warszawy", a tam ich rozjechały niemieckie czołgi. Cudem przeżył, problem w tym, że w czasie okupacji był w wywiadzie lotniczym AK, a ludzie związani z wywiadem nie należą do "gawędziarzy ludowych" i najpierw nic, a później bardzo niewiele opowiadał o tamtych czasach.

  • Tak trzymać 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

les- ale na co dowodów nie mamy? Że Fuchs, że Jura, itp itd?

Ja cały czas czekam, abyś podał nazwiska elektryków, z którymi Pilch się miesiącami prowadzał...

Podałem ci jednego z którym negocjował. 

A ja czekam na te raporty, które władze GG musiały pisać na temat zwerbowania BS. Taki sukces był na pewno opisywany w wewnętrznej korespondencji, na naradach i w raportach. Chyba, że sprawa była tajniejsza od V2 i nawet Berlin o niej nie wiedział, nawet w GG nie wiedzieli, nikt nie wiedział oprócz ciebie i balansa rzecz jasna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, les05 napisał:

A ja czekam na te raporty, które władze GG musiały pisać na temat zwerbowania BS.

Problem w tym, że w drugiej połowie stycznia 45 władze GG nawiewały tak szybko, że nogi chcieli sobie połamać na zakrętach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Czlowieksniegu napisał:

les...

I ty na serio, że płk H. von Biber i mjr Jaster von Valdan to odpowiedniki Fuchsa i Jury?
Możliwości są dwie- albo niewiele wiesz, o działalności dwóch przeze mnie przytoczonych, albo starasz się uporem obrazić inteligencję Użytkowników Forum...

Trudno mówić o odpowiednikach skoro stopnie mieli zdecydowanie wyższe byli więc ważniejsi. W wojsku tak jest - wyższy stopień, to i ważniejsza persona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, balans napisał:

Problem w tym, że w drugiej połowie stycznia 45 władze GG nawiewały tak szybko, że nogi chcieli sobie połamać na zakrętach...

Żartujesz chyba. Nie zostawili nic, żadnego raportu, zdjęcia, w niemieckich archiwach też nie ma nic? Może Niemcy ukrywają dokumenty, może nie chcą wprawić nas w zakłopotanie, nie chcą byśmy się denerwowali, wstydzili przed światem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Czlowieksniegu napisał:

Czyli jednak, niże że sobie żarty stroisz, co po prostu masz... dość mikrą wiedzę.

 

Czyli jednak. To może spróbuj mnie zaskoczyć pokazując jakiś dokument niemiecki potwierdzający współpracę z BS. Przecież twierdzisz, że kontakty były od dawna, nic żadnych kwitów nie ma? W raportach z GG do Berlina też nic nie ma? Przykre to w sumie, dla ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolaboracja, nagła miłość do Talibów czy chęć uratowania życia ?

Brytyjscy żołnierze i dyplomaci współdziałają z talibami w Kabulu na „taktycznym, praktycznym poziomie”, by ewakuować swoich obywateli oraz afgańskich współpracowników - powiedział w środę ambasador Wielkiej Brytanii w Afganistanie Laurie Bristow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
W dniu 15.11.2021 o 12:08, Czlowieksniegu napisał:

LANDSCAPE_840.jpg

Wiem że to nieistotny szczegół ale może kogoś zaciekawi:

Sąd zastosował 3-miesięczny areszt wobec Wojciecha O., Piotra R. oraz Marcina O., organizatorów antysemickiego marszu - poinformowała 16 listopada szefowa Prokuratury Rejonowej w Kaliszu Katarzyna Socha. Podejrzanym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie