Skocz do zawartości

Brygada Swietokrzyska NSZ-1945r.


Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, bjar_1 napisał:

Maszerowali, owszem. A dotarli tam razem z Wehrmachtem i pod opieką Gestapo z Radomia.

I kto odniósł z tej operacji największe korzyści? Polska czy Niemcy? Bohun czy Fuchs? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.05.2020 o 08:44, Tyr napisał:

balans nic mi nie wiadomo by Polska po tej propozycji zmieniła granice. Kacapy zaś napadły na Polskę i żadna twoja sowiecka propaganda tego nie zmieni. Pewnie zaraz zaczniesz udowadniać, że sowiecka okupacja to sprawiedliwość dziejowa a ich terror był dla nas dobrodziejstwem.  

Z sympatykiem banderowców nie da się dyskutować, tym bardziej, że cierpi na chorobliwe urojenia i wszędzie widzi "kacapów". Pewnie słyszy jakiś wewnętrzny głos, który mu podpowiada...

Ale zapodam kilka faktów i niech każdy zainteresowany wyrobi sobie własne zdanie na temat tamtych wydarzeń, bo pewnie nie wszyscy o tym czytali.

Zacznijmy od tego, że po zajęciu Zaolzia Polska była izolowana na arenie międzynarodowej i praktycznie traktowana jak trędowata. Pozostały nam jedynie kontakty z III Rzeszą, a ta w zamian za stosunkowo niewielkie ustępstwa terytorialne proponowała nam sojusz, a myśmy grali na czas. Sytuacja zmieniła się po zajęciu Czechosłowacji przez Niemców - Zachód zrozumiał wtedy, że wojna z III Rzeszą jest nieunikniona, a przy tym doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że wprawdzie głównym wrogiem Hitlera jest Rosja Sowiecka, to najpierw uderzy na Francję, aby nie walczyć później na dwa fronty. I w tym momencie zadziałała doświadczona i perfekcyjna dyplomacja brytyjska, a zadziałała tak, aby skierować pierwsze uderzenie Hitlera na wschód. Otóż 6 kwietnia Brytyjczycy zaproponowali Polsce Gwarancje, które praktycznie nic nam nie gwarantowały, a jedynie dość mgliście zapowiadały podpisanie w przyszłości Układu Wojskowego z naszym krajem. Polska niestety w to weszła i przyjęła te "gwarancje", co spowodowało, że Hitler się wściekł i 11 kwietnia podjął decyzję o wdrożeniu planu Fall Weiss, czyli ataku na nasz kraj, a 28 kwietnia wypowiedział Układ pokojowy z nami i zegar zaczął tykać...

Dalej było jeszcze ciekawiej, bo 19 maja Francja zaproponowała nam Umowę Wojskową, która w odróżnieniu od brytyjskiej  była bardzo konkretna, bo gwarantowała Polsce przystąpienie Francji do wojny w przypadku zaatakowania naszego kraju przez Niemcy. Tyle tylko, że miała jeden feler, bo wymagała ratyfikacji przez francuski parlament, a ten jej nie ratyfikował. Czyli praktycznie była bezwartościowym świstkiem papieru. Uprzedzając trochę wydarzenia - francuski parlament ratyfikował ją 4 września, czyli w jeden dzień po wypowiedzeniu wojny przez Francję [sic!].

Sprawy zaczynają przyspieszać w sierpniu i tak 23 sierpnia zostaje podpisany Pakt Ribbentrop-Mołotow, który wielu uważa obecnie za błąd Hitlera, a 25 sierpnia Wielka Brytania podpisuje z nami Układ Wojskowy, który w odróżnieniu od tego francuskiego nie wymaga ratyfikacji, bo wchodzi w życie w dniu podpisania, tyle tylko, że po za ogólnikami o wzajemnej pomocy do niczego więcej Brytyjczyków nie zobowiązuje.

1 września Niemcy atakują Polskę, a 3 września Francja i Anglia wypowiadają III Rzeszy wojnę, pomimo tego, że jak napisałem powyżej, wcale tego nie musieli zrobić. Można domniemywać, że słusznie uznali, że wojna i tak ich nie ominie, a przynajmniej zachowają twarz. 12 września w Abbeville francusko-brytyjska Najwyższa Rada Wojskowa uznaje, że wojna w Polsce jest już przegrana i odwołuje przygotowania do ofensywy. 17 września Stalin praktycznie wchodzi "na gotowe" i mamy po II RP.

Ot i cała historia w pigułce.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Pakt Ribbentrop-Mołotow nie miał żadnego związku z decyzją o ataku Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku. Szczególnie te zapisy o nieagresji.

Ps. Może to moja nadwrażliwość ale jak czytam w jednym zdaniu że Niemcy "atakują" Polskę zaś Rosja tylko "wchodzi" na gotowe ( nie atakuje) to mi ponownie śmierdzi nowomową sputnika. ale to tylko subiektywne wrażenie. Zabrakło zdania o ochronie ludności rosyjskojęzycznej w granicach II RP .

Ps. Polecam zmienić pigułki ?

Edytowane przez takafura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

balans z historią nie ma nic wspólnego... Jedynie co chwila puści jakiegoś bąka historycznego zgodnego z kremlowskim przekazem dnia. Tyle bzdur co tu napisał trudno zliczyć. Teraz też nie słyszał pewnie o trzeciej fazie Planu Zachód i obronie przedmościa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, takafura napisał:

Tak, Pakt Ribbentrop-Mołotow nie miał żadnego związku z decyzją o ataku Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku. Szczególnie te zapisy o nieagresji.

Ps. Może to moja nadwrażliwość ale jak czytam w jednym zdaniu że Niemcy "atakują" Polskę zaś Rosja tylko "wchodzi" na gotowe ( nie atakuje) to mi ponownie śmierdzi nowomową sputnika. ale to tylko subiektywne wrażenie. Zabrakło zdania o ochronie ludności rosyjskojęzycznej w granicach II RP .

Ps. Polecam zmienić pigułki ?

Wiem, że Tobie, podobnie zresztą jak Tyrowi, wszystko co nie jest "po linii i na bazie" wyznawanej ideologii "śmierdzi nowomową sputnika" i nic na to nie poradzę, ale mimo wszystko odpowiem.

1. Oczywiście, że pakt Ribbentrop-Mołotow miał związek z decyzją Niemiec o ataku na Polskę. Tyle tylko, że Hitler się na ten pakt zdecydował aby uspokoić swoich generałów, którzy obawiali się wojny na dwa fronty. A czy by ten pakt, podpisany zresztą w ostatniej chwili, doszedł do skutku czy też nie, to i tak Hitler był zdecydowany zaatakować Polskę.

2. Stalin był cwany i pomimo nacisków Hitlera czekał do ostatniej chwili, czyli do momentu gdy wszystkie nasze WJ były albo rozbite, albo okrążone. W ten sposób uniknął zarzutu, że wziął czynny udział w napaści i mógł się przedstawiać jako obrońca, który tylko "wziął w opiekę ludność białoruską i ukraińską", która to zresztą ludność i tak serdecznie nienawidziła II RP.

PS. A ty Tyr znowu zamiast argumentów wydaliłeś z siebie bulgotnika kąpielowego. No cóż fanatyzm tak już ma, że zaślepia. A ja już myślałem, że udowodnisz mi gdzie to "bzdury napisałem, które trudno zliczyć"...

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tyr napisał:

Wyduś z siebie, że napaść na Polskę była zbrodnią przeciw pokojowi a terror i represje w tym Katyń zbrodnią przeciw ludzkości...

Znowu mnie rozczarowałeś, bo już myślałem, że w punktach udowodnisz mi, gdzie to rzekomo napisałem "bzdury, które trudno zliczyć". Ale dobrze, odpowiadam:

Nie bardzo rozumiem określenie "zbrodnia przeciw pokojowi" - to jakiś eufemizm rodem z czasów słusznie minionych. Tak, Niemcy dokonały agresji na Polskę, do której to agresji dołączył z opóźnieniem, ale dołączył Związek Sowiecki. Agresja silniejszego na słabszego, to był wtedy na świecie popularny sposób na realizację celów geostrategicznych, nawet Polska straszyła Litwę interwencją zbrojną, do której na szczęście nie doszło.

Katyń był zbrodnią ale nie przeciw ludzkości, bo nie nosił znamion czystki etnicznej, tylko był czystką klasową [wymordowano inteligencję]. Można się zastanawiać co by było, gdyby polskie władze 17 września ogłosiły, że Polska znalazła się w stanie wojny z ZSRR, bo wtedy polscy żołnierze uzyskaliby status jeńców wojennych, a nie "wrogów ludu", ale nasze władze tego nie uczyniły. Natomiast na pewno zbrodnią przeciwko ludzkości były czystki etniczne w wykonaniu Twoich pupili z UPA, bo mordowano wtedy Polaków wyłącznie z powodu ich pochodzenia, bez względu na ich status społeczny, a przy tym w wyjątkowo okrutny sposób traktowano polskie kobiety i dzieci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

balans, czy tobie do cna munio się zlasował, czy zostało parę komórek. Jak zostało to sobie zakonotuj, że żadne, upa, żadni żydzi, żadni amerykanie i niemcy a tym bardziej ruskie nie są moimi pupilkami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, balans napisał:

Wiem, że Tobie, podobnie zresztą jak Tyrowi, wszystko co nie jest "po linii i na bazie" wyznawanej ideologii "śmierdzi nowomową sputnika" i nic na to nie poradzę, ale mimo wszystko odpowiem.

Nie wszystko, tylko używanie mimochodem zwrotów  " w jednym zdaniu że Niemcy "atakują" Polskę zaś Rosja tylko "wchodzi" na gotowe ( nie atakuje)".

Ps. W każdym poście jak ktoś ma trochę inne zdanie to musisz rozpocząć go od pislamistów, wyznawców ideologi, oszołomów ?  Czujesz się dzięki temu lepszy, mądrzejszy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, takafura napisał:

Ps. W każdym poście jak ktoś ma trochę inne zdanie to musisz rozpocząć go od pislamistów, wyznawców ideologi, oszołomów ?  Czujesz się dzięki temu lepszy, mądrzejszy ?

Looknij na post powyżej jak twój prowadzący się do ludzi odnosi, oczekujesz czegoś lepszego? Lepsze już było , ile można dawać po sobie jeździć ?

  • Tak trzymać 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, fala napisał:

Looknij na post powyżej jak twój prowadzący się do ludzi odnosi, oczekujesz czegoś lepszego? Lepsze już było , ile można dawać po sobie jeździć ?

    Ciekawa logika na usprawiedliwienie chamstwa. Ktoś na Ciebie napluł to plujesz na innych.  Na forumowym zlocie strach będzie do Was podejść  bliżej niż 5 metrów  :classic_blink:

  O co Ci chodzi z tym prowadzącym ? Masz jakieś doświadczenia ze takie przemyślenia ujawniasz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żartujesz... Tych co najbardziej plują* na zlotach nie uświadczysz. Z tym hobby i historią nie mają nic wspólnego.* No chyba, że z Krótkim kursem historii WKP(b). ?

* nie dotyczy Bjara ?

 

Edytowane przez Tyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pozostałe twoje kwity są tego samego kalibru, to wyrazy współczucia.

Moja ciekawostka.

"Zastanawialiśmy się nad tym, że byłem w organizacji, która miała walczyć z Niemcami a mordowaliśmy Polaków i Żydów, ale mówiono nam, że walka z reakcją [AK] i NSZ jest ważniejsza niż walka z Niemcami, była to taka opinia partii [PPR] ale cicha".

Andrzej Flis „Maksym” kpt. AL 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, les05 napisał:

Jeśli pozostałe twoje kwity są tego samego kalibru, to wyrazy współczucia.

Wyrazy współczucia dla ciebie, że nawet nie wiesz skąd to jest i kto to stworzył...

Dla wiadomości - taka akcja miała miejsce w rzeczywistości, ale skąd ty możesz o tym wiedzieć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bjar_1 napisał:

Wyrazy współczucia dla ciebie, że nawet nie wiesz skąd to jest i kto to stworzył...

Dla wiadomości - taka akcja miała miejsce w rzeczywistości, ale skąd ty możesz o tym wiedzieć...

Wydarzenie bez znaczenia. Dwie organizacje skonfliktowane ze sobą, oddziały terenowe donoszą centrali, że ta druga jest be a my jesteśmy cacy.

Jak tam Ulatowski? Już coś sfabrykował, znalazł, ujawnił, odkrył ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, les05 napisał:

Jak tam Ulatowski? Już coś sfabrykował, znalazł, ujawnił, odkrył ?

Pewnie sam ogłosi. Myślisz, że książki pisze się w tydzień? A miłości BŚ i radomskiego Gestapo nie trzeba fabrykować, bo to fakt historyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie