Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
15 minut temu, fala napisał:

Czyżby szykowała się nowa aneksja terytoriów "przynależnym" dzikim? pożyteczni idioci w natarciu

https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-oburzenie-po-slowach-bylego-wicepremiera-to-rosyjskie-teryto,nId,22176662

Powiedział gościu z najbardziej nijakiego narodowo państwa europejskiego. Ciekawe czy uważa Słowację za terytorium Węgierskie. Ale jak się jest "byłym" to trzeba się czasem przypomnieć jakąś pierdołą w mediach.

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • bodziu000000

    3207

  • Jedburgh_Ops

    2027

  • karpik

    1846

  • MarekA

    1348

Napisano (edytowane)
W dniu 17.08.2025 o 09:43, karpik napisał:

🤣

"Reuters publikuje „propozycje Putina dotyczące zakończenia wojny na Ukrainie”

 

Agencja Reuters, powołując się na źródła, opisała główne punkty wizji Kremla dotyczącej możliwego „uregulowania” wojny:

 

🐵Nie przewiduje się zawieszenia broni do czasu pełnego porozumienia.

 

🐵Wycofanie Sił Zbrojnych Ukrainy z obwodów donieckiego i ługańskiego.

 

🐵 Zamrożenie linii frontu w obwodach chersońskim i zaporoskim.

 

🐵 Zwrot Ukrainie terenów w obwodach sumskim i charkowskim.

 

🐵 Formalne uznanie okupowanego Krymu za część Federacji Rosyjskiej.

 

🐵 Zniesienie przynajmniej części sankcji przeciwko Rosji.

 

🐵 Zakaz przystąpienia Ukrainy do NATO.

 

🐵 Możliwość udzielenia Kijowowi określonych gwarancji bezpieczeństwa.

 

🐵 Nadanie oficjalnego statusu językowi rosyjskiemu (regionalnie lub powszechnie), a także swoboda działania Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego."

Trump kazał wyrzucić z Departamentu Stanu wszystkich specjalistów do spraw Rosji oraz wszystkich znających język rosyjski.

Putler & Ławrow Company robi z kowbojami co chce.

Nawet archiwiści NARA są masowo wyrzucani z roboty. Za dużo wiedzą, czym było/jest ZSRR/Rosja.

Edytowane przez Jedburgh_Ops
Napisano
3 godziny temu, Jedburgh_Ops napisał:

Twardy realista :classic_smile:

image.thumb.jpeg.5233c10c70c2d1d19658d7c61f6d910f.jpeg

Tego po prostu nie da się obronić, żebyśmy nawet do obrony jednego balonu wysłali wszystkie 48 F-16, baterię Patriotów i nie wiem ile systemów antydronowych. Izraelska kopuła też takich cudów nie czyni, a dowody przecież są.

Ruskich stać na to, żeby dobowo wysyłać 500-700 śnp na Ukrainę. No to niech wyślą choćby połowę tego na jedną Barbarę, a ich stać na to. Taki balon jest nie do obrony, a na te Barbary dzicy będą szczególnie cięci. Dla nich to będzie cel numer jeden; nie Warszawa, nie bazy lotnicze, nie Mesko i inne takie, ale wyłącznie Barbary. Dopiero potem wezmą się za to, co standardowo na Ukrainie.

Nawet nie trzeba specjalnie - co do metra - celować w te balony. Wystarczą zwyczajne głowice HE i posiekają balon odłamkami i wyłączą go z użytku.

 

 

Jak (z ciekawości) naprowadza się takie środki napadu na takie Basie ?

Napisano
15 minut temu, lowiec napisał:

 

 

Jak (z ciekawości) naprowadza się takie środki napadu na takie Basie ?

Nie znam się. Spytałem czat.

 

Główne ograniczenia techniczne

Żeby zestrzelić cel na dystansie 1000 km, muszą być spełnione trzy warunki:

Wykrycie celu – radar musi „zobaczyć” balon na takiej odległości.

Naprowadzenie rakiety – rakieta musi mieć zasięg 1000 km i możliwość utrzymywania łączności lub autonomii.

Pewność trafienia – głowica rakiety musi być zdolna trafić powolny, słabo wykrywalny cel na dużej wysokości.

I tutaj pojawiają się problemy.

2. Zasięg wykrywania radarowego

Horyzont radiolokacyjny

Radar naziemny nie widzi obiektów za krzywizną Ziemi.

Dla typowych radarów OPL na wysokości 10–20 m, horyzont radarowy wynosi:

➡ Nawet przy balonie na 20 km radar naziemny „zobaczy” go maksymalnie z ok. 600 km.

Zasięg 1000 km jest poza fizycznym horyzontem, więc Rosjanie musieliby korzystać z:

AWACS (A-50U, A-100),

radarów nad horyzontem (np. system Container 29B6, zasięg 2000 km, ale słabo nadaje się na powolne balony),

satelitów rozpoznawczych.

3. Zasięg rosyjskich rakiet przeciwlotniczych

System OPL Rosji Maks. zasięg bojowy Typ naprowadzania Uwagi dot. balonów

S-300PMU2 ~200 km półaktywny radar teoretycznie możliwe, ale nieoptymalne

S-400 Triumf 400 km (pocisk 40N6) aktywny radar maks. realny dystans ~350 km

S-500 Prometej teoretycznie 500–600 km aktywny radar + przeciwpocisk wciąż w fazie wdrożenia, realna skuteczność nieznana

MiG-31 + pocisk R-37M do 400 km naprowadzanie inercyjne + radar możliwe tylko przy współpracy z AWACS

Kinżał / Iskander 500–2000 km inercyjny + optoelektronika to pociski balistyczne, nie nadają się do niszczenia balonów

Wniosek:

Żaden istniejący rosyjski system przeciwlotniczy nie jest w stanie trafić balonu z odległości 1000 km.

Teoretycznie można by użyć pocisku balistycznego jak Kinżał albo Iskander-M, ale:

nie mają precyzji do zwalczania tak małego i powolnego celu,

ich głowice są za drogie,

ryzyko błędu jest ogromne.

4. Problem naprowadzania na balon

Balon:

jest wolny (kilkanaście m/s),

ma bardzo niski kontrast termiczny,

często jest pokryty materiałami utrudniającymi odbicie radarowe.

Rakieta lecąca 1000 km musiałaby być cały czas aktualizowana przez:

satelitę,

AWACS-a,

albo własny aktywny radar o ekstremalnej czułości.

Rosjanie mają bardzo ograniczoną liczbę AWACS-ów (A-50U), zaledwie 9–10 sprawnych maszyn na 2025 rok. To oznacza, że zasięg 1000 km jest teoretyczny, ale praktycznie niewykonalny.

5. Podsumowanie

Wykrycie balonu na 1000 km jest trudne, chyba że użyje się satelity lub radaru dalekiego zasięgu typu Container.

Naprowadzenie rakiety na taką odległość jest prawie niemożliwe bez AWACS-a.

Obecne rosyjskie systemy OPL (S-400, S-500, MiG-31 + R-37M) mają realny skuteczny zasięg max 400–500 km.

Pociski balistyczne mogą dolecieć 1000 km, ale nie trafią balonu z powodu braku precyzyjnego śledzenia celu.

Wniosek: Rosjanie nie są w stanie skutecznie zestrzelić balonu wojskowego z odległości 1000 km.

W praktyce musieliby podejść bliżej – np. 300–400 km, mieć dane z AWACS-a i użyć pocisków długiego zasięgu.

Napisano
22 minuty temu, lowiec napisał:

Jak (z ciekawości) naprowadza się takie środki napadu na takie Basie ?

Identycznie, jak w broniach zachodnich.

A więc „ruskim GPS”, czyli systemem GLONASS wspomaganym „ruskim INS”, czyli ruską nawigacją inercyjną, ewentualnie „ruskim TERPROM”.

Napisano

Czyli jeśli dobrze rozumiem ;)  ... namiary mniej więcej na Basię , leci grupa w tym kierunku  i mniej więcej z większym lub mniejszym prawdopodobieństwem robią bum w pobliżu Basi ?

Napisano

Czytam właśnie co karpik wy goo znaczy wyczatował - ciekawe rzeczy. 

 

Taka myśl mnie więc naszła - opisywana tu  maskirowka czyli kamuflowanie działań - czy w takim wypadku można dla ochrony użyć balony wabiki?

 

Napisano (edytowane)
6 minut temu, lowiec napisał:

czy w takim wypadku można dla ochrony użyć balony wabiki?

Omawialiśmy to. Ukraina robi to od co najmniej 1,5 roku. Czy to kit, czy nie, to nikt nie wie oprócz samych Ukraińców, ale oni twierdzą, że ich balony z taką aparaturą potrafią to samo, co amerykańskie wabiki MALD. Ja w to nie wierzę, a każdym razie nie na 100%, ale może to tylko mój problem.

Edytowane przez Jedburgh_Ops
Napisano

"Wygranie wojny bez atakowania kraju agresora jest niezwykle trudne, jeśli nie niemożliwe. To tak, jakby świetna drużyna sportowa miała znakomitą obronę, ale nie mogła prowadzić ofensywy. Wtedy nie ma szans na zwycięstwo!" – napisał Trump na swojej platformie Truth Social.

"Tak właśnie wygląda sytuacja Ukrainy i Rosji. Nieuczciwy i skrajnie niekompetentny Joe Biden nie pozwolił Ukrainie ODDAWAĆ CIOSÓW, tylko się BRONIĆ. I jakie są tego efekty?" – kontynuował.

No to teraz po takich przemyśleniach , powinien podjąć decyzję o dostarczeniu/sprzedaniu Ukrainie uzbrojenia ultra ofensywnego i wojna się skończy , 

Napisano (edytowane)
39 minut temu, lowiec napisał:

Czytam właśnie co karpik wy goo znaczy wyczatował - ciekawe rzeczy. 

Tylko że AI szaleje, jak zawsze. Ruscy będą się naprowadzali nie na balon, ale na punkt terenowy, gdzie jest balon - na punkt terenowy, który im wskaże satelita jako miejsce kotwiczenia danej Barbary. Naprowadzą się nawet wówczas, gdy Barbara będzie wyłączona i wolna od jakichkolwiek emisji. O to właśnie w tym wszystkim chodzi, jak zawsze. Jak będą chcieli walnąć balistykiem albo cruisem w kancelarię premiera to też będą walić w punkt terenowy, a nie w emisje systemu łączności rządowej, bo to można wyłączyć. Budynku nie wyłączysz, tak jak nie wyłączysz miejsca kotwy Barbary.

Gdy/jeśli będzie „W” to te cztery Barbary pożyją 5 minut. Ale na czas „P”, fakt, są idealne.

Edytowane przez Jedburgh_Ops
Napisano
2 minuty temu, Cypis napisał:

No to teraz po takich przemyśleniach , powinien podjąć decyzję o dostarczeniu/sprzedaniu Ukrainie uzbrojenia ultra ofensywnego i wojna się skończy , 

Zależy, czy jutro będą krzywe kluski z Melaśką, albo którą nogą wstanie i napisze jutro coś odwrotnego.

Napisano
11 minut temu, lowiec napisał:

No i bądź tu mądry wysyłać wojsko czy nie. Budzisz jak zawsze cyniczny.

„No i bądź tu mądry” - no właśnie, korzystaj ze swoich słów i bądź. Budzisz to pośmiewisko nawet w jego prawicowym środowisku. Żarliwy orędownik połączenia Polski i Ukrainy w jedno państwo federacyjne. Oryginał abstrakcjonista oderwany od czegokolwiek, począwszy od gruntu.

Napisano
4 godziny temu, Czlowieksniegu napisał:

Nie zakładasz, mam nadzieję, złej woli u Macierewicza, Błaszczaka, premierów, prezesa, itp, itd, pomijając klakierów tej dyslokacji...

Prawda, że nie?

Złej woli nie zakładam. Jest gorzej, ja uważam że wojnę obronną powinniśmy prowadzić na terytorium wroga. Np. jak obronić tz przesmyk suwalski? Należy szybko zając Obwód Królewiecki. WP nie powinno angażować się w Ukrainie. Jego zadaniem powinno być zneutralizowanie Obwodu Królewieckiego i Białorusi. W przypadku Białorusi nie musi to oznaczać prowadzenia przeciwko nie działań zbrojnych. Wystarczy że nie udostępni ona swojego terytorium ruskim.

Napisano
Godzinę temu, Jedburgh_Ops napisał:

Gdy/jeśli będzie „W” to te cztery Barbary pożyją 5 minut. Ale na czas „P”, fakt, są idealne.

Na czas W można by je trochę odsunąć od wroga np na linię Koszalin - Poznań - Wrocław i wykorzystać do wykrywania nisko lecących celów, naprowadzanie na nie Fafików ...

Napisano
3 minuty temu, MarekA napisał:

Na czas W można by je trochę odsunąć od wroga np na linię Koszalin - Poznań - Wrocław i wykorzystać do wykrywania nisko lecących celów, naprowadzanie na nie Fafików ...

Pewnie masz rację. Każde cofnięcie Barbar od frontu to minuta lub dwie na choćby próby zestrzelenia wszystkiego, co leciałoby od dzikich w celu ich zniszczenia.

Nie wierzę, żeby broniami kinetycznymi dało się obronić te Barbary, jeśli dzicz będzie zdeterminowana, aby je zniszczyć. Ale co innego WRE. Gdyby te balony były pod ochroną WRE dużej mocy i dobrze dobranych częstotliwości to już inna sprawa. Ruscy nauczyli się zagłuszać GPS i cywilny, i wojskowy, to my musimy umieć zakłócać GLONASS, a to jest system kiepski, bo to widać choćby po taksówkarzach, którzy z niego korzystają. Wojskowa część GLONASSu pewnie jest trochę lepsza.

A jeśli zagłuszyłoby się GLONASS to nie ma takiego systemu INS wspomagającego czy to GPS, czy GLONASS, który pozwoliłby trafić w taką Barbarę, chyba że fuksem. Kiedyś wziąłem mapę, pobawiłem się i policzyłem sobie, czy ruski cruise wystrzelony z Placu Czerwonego w Moskwie trafiłby w warszawski Pałac Kultury przy założeniu, że ten cruise jest naprowadzany tylko INSem. Parametry pracy INSa wziąłem zachodnie, czyli wyśrubowane, a ruscy na pewno takich parametrów nie osiągają.

Nawet gdyby INS pracował na zachodnich parametrach to za chińskiego boga ruski cruise odpalony z Placu Czerwonego nie trafiłby w Pałac Kultury w Warszawie. Dokładnie policzyłem, jaki miałby rozrzut. INS jest świetny dla pilotów, bo zwolnił ich z jednego obliczenia nawigacyjnego przed lotem, ale ma swoje niedoskonałości inne. Więc cała nadzieja w obronie Barbar silnym WRE dużej mocy, a na ruskie pseudohipersoniki i balistyki to już chyba tylko Patrioty.

Napisano
22 minuty temu, Jedburgh_Ops napisał:

Budzisz to pośmiewisko nawet w jego prawicowym środowisku

 

Wśród wyznawców brygady świętokrzyskiej i pana Brauna pewnie tak ale jest wiele miejsca na lewo od nich a jednak w kanonie "prawackim" gdzie SF z Budziszem jest słuchane jako jedna z opcji

Sęk, że taka "lewa prawica" dla skrajnych braunowców to zwykła komuna  z wszelkimi tego konsekwencjami. Jak nie których słuchałem wypowiedzi ... to cieszę się, że wojna minęła i nie latają po lasach bo strach by był    ;) 

 

Nie mówiąc o KO - abstrakcja dla nich, wybryk natury delikatnie ujmując. 

 

Więc twoje zdanie też biorę pod rozwagę jako lewy prawak. Nie zamykam się w tym kręgu bo widać że nie którzy mają pstro w bani. Jak i na lewo strony politycznej - natura jest niestety sprawiedliwa, dzieli głupotą po równo a nie wg przekonań politycznych.

 

 

 

 

To tak a propos tego co wyżej i reportażu tvn z tematu o zakupach, WP i przyszłości w kontekście Ukr.

Komentarze raczej pochlebne bo wypowiedzi dość ciekawe.

Np Moraw mówi, że już takich zakupów by nie zrobił z tą wiedzą którą ma teraz, Bartosiak zaś,  że powinniśmy w nowe technologie inwestować      ;)

Miód.

Chyba czytają forum.

Dobrze się słucha. Chociaż ja do poduszki i zasnąłem. Mimo długości polecam. 

Napisano (edytowane)
18 minut temu, lowiec napisał:

Więc twoje zdanie też biorę pod rozwagę jako lewy prawak.

A dziękuję za uznanie. Ja tylko prosty centrysta.

Z magistrem Bartosiakiem i jego sektą S&F to już dajmy sobie spokój. Nikt tego nie traktuje poważnie. Masochistycznie nasłuchałem się kazań guru tej sekty aż nadto. A już szczególnie pisków tego guru domagających się, żeby wreszcie rząd i wojsko zaczęli z nim rozmawiać. Jeden kapitan i jeden pułkownik w st. spocz. publicznie mu powiedzieli, żeby najpierw nauczył się terminologii wojskowej to może ktoś z wojska zastanowi się, czy ewentualnie wysłuchiwać tych jego mondrości.

Bartosiak to behawioralna hybryda Hołowni i Trumpa, więc daj już spokój z tą postacią.

Edytowane przez Jedburgh_Ops

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie