Skocz do zawartości

Zakupy z Korei Południowej


Cypis

Rekomendowane odpowiedzi

35 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

GMA7ePtXAAAPH39.png

To się po prostu w głowie nie mieści. Prywatne państwo PiS. Obajtek robił zęby i botoks też za państwowe pieniądze. A rząd PO-PSL obaliły ośmiorniczki za 90 złotych.

Edytowane przez Jedburgh_Ops
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może bardziej langusty. Jeżeli wziąć pod uwagę możliwości krajowego przemysłu- tak to wygląda. Mam nadzieję, że zapowiedzi produkcji w kraju pocisków 239 mm wreszcie się zmaterializują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek...

A mnie zastanawia "coś" innego, choć wiem, że nigdy nie uzyskamy pewności co-jak...
Czy i ewentualnie jak bardzo dzisiejsze działania lub ich brak ze strony MON & K.K. wynikać mogą z... wcześniejszych ustaleń/deklaracji/umów/aneksów/itp...

Dla przykładu, nie dyskutując o sensie zakupu lub jego barku, ilości, itp- część komentatorów i tuzów, słusznie lub nie, wali w K.K. jak bęben, że nie ma jasno określonych zasad transferu technologii produkcji amunicji.

Może jest, może nie.. ale- jakie MON miał pole manewru, gdy w X.2022 podpisano umowę na 288 wyrzutni K239?
Zostawić "tylko" 288 z już zakupionym/zamówionym zestawem amunicji?
Próbować zerwać negocjacje, mają nadzieję, że... Hanwha Group wykaże się wyrozumiałością i... sprzeda nam amunicję i/lub pozwoli na transfer technologii produkcji?
Zapłacić ewentualne kary?

 



PS Przykład Police vs Hyundai Engineering, jakimi graczami są Koreańczycy, zwłaszcza, gdy "krew wyczują"....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Czlowieksniegu napisał:

Dla przykładu, nie dyskutując o sensie zakupu lub jego barku, ilości, itp- część komentatorów i tuzów, słusznie lub nie, wali w K.K. jak bęben, że nie ma jasno określonych zasad transferu technologii produkcji amunicji.

Wyluzuj i spójrz na problem z szerszej perspektywy. Nie bez powodu zamieściłem wypowiedź Dudy (gen. nie prezydenta). Rakiety do Homara K produkujemy, te o kal. 122mm i donośności 40km. Kupujemy gotowe rakiety o większym zasięgu ale bez licencji na ich produkcje. Jeśli kupimy licencje to do kosztów produkcji dojdzie koszt licencji i problemy ze sprzedażą rakiet innym użytkownikom koreańskich wyrzutni. Lepiej poświęcić trochę czasu i opracować własne rakiety o większym zasięgu. Produkując je nie będziemy Koreańczykom płacić opłaty licencyjnej i nie będziemy musieli pytać się ich o zgodę gdy inny użytkownik ich wyrzutni zechce od nas kupić rakiety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek...

"Wyluzuj i spójrz na problem z szerszej perspektywy..."

Wyluzowałem... od N lat B+R to z jednej strony studnia bez dna, z drugiej strony odnoszę wrażenie, że bez względu na to, czym B+R zaowocuje, to... przegra w spotkaniu z Ambą i polskim przemysłem zbrojeniowym...

Inna sprawa, że polski przemysł zbrojeniowy potrafi nawet sam z sobą przegrać... np Projekty 400 i 44,7..., proch kompozytowy, itp...
I co Ty byś chciał a propos i exilibris amunicji na większą skalę produkować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pesymista jesteś 🙂 Mój pomysł jest taki: SpaceForest pracuje nad rakietą Perun. Niech zrobią jej wojskową wersję. Do tego inna firma wykona głowice bojową. Kto na świecie ma rakietę balistyczną wielokrotnego użytku z oddzielana głowicą bojową? Są systemy przeciwrakietowe ale tu do celu nie leci rakieta tylko sama głowica. Trudniej ja zwalczać. A my nie musimy wyprodukować np. 1000 rakiet tylko 10 rakiet z kompletem 100 głowic do każdej 😜

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MarekA napisał:

Gen. Duda ma rację, a tym bardziej, że być może pamięta, iż w Polsce było już coś takiego, o czym on mówi. Było, ale się zmyło wraz z nowym radosnym, pięknoduchowskim ustrojem wychodzącym z założenia, że pokój zapanował w Europie już na zawsze.

Nazywało się to CPBR (Centralny Plan Badawczo-Rozwojowy) i miało toto dużą kasę na B+R, a jak był przypadek, że jakieś B+R były wybitnie obiecujące, ale za drogie jak na przyznane środki to nawet była możliwość wyjścia poza budżet CPBR i było inne dofinansowanie, żeby dany projekt dokończyć. Wiem, bo sam brałem udział w czymś właśnie takim i WP na tym mocno skorzystało.

A potem CPBR zniknął, ponieważ zapanowało miłe, a wszechogarniające przekonanie, że cywilizacją turańską zza wschodniej miedzy już zawsze będzie przewodził ktoś pokroju zapitego Jelcyna, któremu na żadną wojnę nie będzie się chciało wyruszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie