Jump to content

Pancerne ciekawostki 6

bodziu000000
 Share

Recommended Posts

Tak, źródłem mogła być wyprawa francuska na południe Ukrainy - pomiędzy 17.12.1918 a ca.28.04.1919, ale mam co do tej opcji sporo wątpliwości a mianowicie:

1. ta konkretna francuska ekspedycja odbyła się przy udziale nikłych sił, Francuzów nie było więcej niż 3 tysiące, do tego ze 2 tysiące Greków. Jest oczywiście możliwe, że wśród tych szczupłych sił były i jednostki aut pancernych ale powątpiewam choć składu nie znalazłem.

2. jakieś zapasy, w tym te nie zniszczone dostały się w ręce Atamana Grigorieva (będącego wówczas "czerwonym") podczas  ewakuacji z Mikolajewa - i tam mogłyby takie autka wpaść w rosyjskie ręce. Ale napis "Pantera" raczej sugeruje, iż auto działało operacyjnie pod tą nazwą i takie zostało uszkodzone. Tak sądzę.

3. ze wspomnień na czas pobytu Frncuzów ich obraz i postrzeganie Armii Ochotniczej Denikina jest negatywny i zmarginalizowany. Wyborem sztabu sił ekpedycyjnych był raczej Petlura. Ale przy ograniczonych siłach własnych jakiekolwiek zaopatrzenie materialne sił antybolszewickich to raczej mrzonka.

4. w owym czasie iły Denikina były głównie na Kubaniu czyli po drugiej stronie Morza Azowskiego. W Wiki piszą, że otrzymywał z początkiem roku zaopatrzenie od Ententy. I może to tym kanałem otrzymał on m.in. te pojazdy aby móc w marcu 1919 roku rozpocząć ofensywę na Donbas? Lub dopiero ciut później bo dopiero latem tego roku, gdy Francuzi dostrzegli jego sukcesy i postanowili go wesprzeć ale jedynie materialnie (sprzęt i doradcy) - już nie wojskami interwencyjnymi.

Oparłem się o to opracowanie plus parę info z innych źródeł

https://www.persee.fr/doc/cmr_0008-0160_1981_num_22_1_1903

13 godzin temu, Dennis napisał:

"Po wojnie francuska armia miała jeszcze 28 samochodów pancernych Peugeot[1]. Według J. Magnuskiego, pojedyncze pojazdy przekazano "białej" armii Denikina podczas rosyjskiej wojny domowej. W 1920 roku pojedyncze użyto w walkach w Maroku. W 1923 jeden został eksperymentalnie wyposażony w napęd półgąsienicowy Kegresse."

Za: http://derela.pl/peugeotp.htm

Zrzut ekranu (1774).png

Zrzut ekranu (1773).png

Dwa zdania z książki.

''W 1918 lub 1919 pojedyńcze maszyny tego typu znalazły się w Rosji, w oddziałach Denikina. Jeden lub dwa zostały tam nawet przebudowane i wyposażone w opancerzoną wieżę obrotową.''

7 godzin temu, Krzysztof115 napisał:

Niemcy zdobyli  kilka egzemplarzy samochodu pancernego Peugeot (fotografia w załączniku). Pozostaje otwarte pytanie czy przez "kanibalizację" wyremontowali jakiś egzemplarz?

Niemcy używali Mors-Minerwę, model z defilady w Paryżu w 1915. Belgijski korpus w Rosji utracił podobno tylko jeden wóz, więc może to ten, lub zdobyty któryś ze ''zniszczonych'' podczas odejścia w 1917, lub wyprodukowano ich więcej ?

Możliwe więc, że uruchomili też jakieś Peugeoty i ... wysłali je na manewrowy front do Rosji.

Zrzut ekranu (1777).png

Ciekawe.

Wzięty niemcami po bitwie przy wsi Swistelniki przynależny belgijcom samochód pancerny ''Peżo''. Na burcie maszyny skrótowy napis ''Zagarnięty Rezerwnym piechotnym pułkom  46''. Wrzesień 1916 r.

Jeśli to faktycznie Peugeot, to mój poprzedni też (znalazłem zdjęcie z opisem), i te dwa z defilady, i ten bez opancerzenia silnika. Gdzie są Mors-Minerwy ? Wygląda na to, że na  przedostatnim. Na ostatnim też, mimo podpisu.

Niuans.

mors-minerva 9.png

mors-minerva 8.jpg

mors-minerva 2.png

peugeot (minerva) 2.png

mors-minerva 1.png

mors-minerva 6.png

Edited by ptasznik

Bez wywiewu pod szybą (gdyby była) z obudowy silnika, z wywiewem, z jakowymś kominkiem. To mnie akurat nie dziwi,karoserię montowano u Kellnera, a to firma karoseryjna, byli w stanie robić modyfikacje. Strzelanie w trakcie karosażu ? Inne standardy, możliwe.

peugeot (minerva) 2.png

peugeot (minerva) 1.png

mors-minerva 2.png

Różnica między Peugeotem a Mors-Minervą jest chyba w miejscu, gdzie osłona silnika spotyka się, lub nie, z przednim pochyłym pancerzem. Tych jest więcej i to one miały działko + km.

mors-minerva 1a.png

mors-minerva 5.png

mors-minerva 4.png

Edited by ptasznik

49 minut temu, Dennis napisał:

Te ze skrzynką z tyłu to Minerwy. Z przodu osłona chłodnicy miała sześć prostokątów.

Ten oddział miał wszystkie takie, więc wychodzi na to, że nie było tam Peugeotów.

• 2 weeks later...
  • 2 weeks later...