Skocz do zawartości

Pancerne ciekawostki 6


bodziu000000

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, leszek01 napisał:

Polska lata 50? Coś na bazie ISU  ciągnie coś ( kocioł parowozu ??).

WZT na bazie ISU 152 (a może 122) czyli wóz zabezpieczenia technicznego IS-T (tak nazywano wzt na bazie  byłych dział samobieżnych ISU oraz czołgów ciężkich IS-2, wozy miały takie same podwozia) a te coś to najprawdopodobniej kocioł grzewczy, niekiedy za takowe kotły "robiły" wycofane i nieprzebudowane parowozy co można zobaczyć w którymś tam odcinku serialu "Alternatywy 4", hahaha.

50 minut temu, ptasznik napisał:

Przeróbka SU-76 ?

Tak, polska przeróbka SU-76M, tu moim zdaniem w wersji WPT-76 a tych było tylko 15 egzemplarzy.

Ptaszniku, jeśli masz całą fotę z tym wozem, to wrzuć na forum, przebudowane na transportery i wpt wozy SU-76M to także jedna z "tajnych wunderwaffe" ówczesnego WP. Na tyle nieznanych że nie ma o nich praktycznie nic, oprócz kilku lakonicznych wzmianek, kilku słabej jakości fotografii i kadrów filmowych oraz tego co napisano na tymże forum oraz na forum dws.org.pl do czego i ja dorzuciłem swoje przysłowiowe "trzy grosze".

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...
11 godzin temu, ptasznik napisał:

Posiada małą wieżyczkę, jak w OT-62 B. Nasz z ''siódmej'', czy nie nasz ?

Nie nasz. To czechosłowacki wóz, polskie nie miały nigdy takowych wieżyczek oraz tak malowanych numerów taktycznych i "nasze" z 7 ŁDD miały by pancerniacką szachownicę oraz dywizyjną kotwicę.

Jako ciekawostkę dodam iż co najmniej jeden TOPAS w wersji wozu dowodzenia był w latach siedemdziesiątych na stanie WSOWPanc. w Poznaniu a trzeba pamiętać iż był to jedyny gąsienicowy wóz dowodzenia w ówczesnym WP, pomijając czołgi "dowódcze" z drugim kompletem radiostacji oraz wozy dowodzenia na bazie kołowego transportera SKOT.

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już jesteśmy przy transporterach TOPAS, to ciekawi mnie ile było w WP oryginalnych BTR-50, o ile w ogóle poza jednostkowymi egzemplarzami były (o ile takowe pojedyncze sztuki w ogóle w WP były 😀), jakoś tak nigdzie na to nie trafiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do wozów bojowych to niedawno zakupiłem brakującą do kolekcji "perełkę" czyli "Wozy bojowe 1914-1964" J. Magnuskiego, w stanie bardzo dobrym, po okazyjnej cenie 70 zł wraz z przesyłką, "sztrucle" na Allegro "chodzą" dwa razy drożej. Cacuszko na półce wraz z innymi książkami z tejże serii plus mało znana książka (w tym samym formacie) "Współczesne pojazdy terenowe" z 1975 r. I tam jest trochę ciekawych fotografii pojazdów bojowych, wśród których znalazłem fotę pojazdu najbardziej pasującego do tegoż gąsienicowego "Niemca" czyli prototyp z 1963 r. oznaczony SPz neu 261 (5 kół) oraz prototyp z 1965 r. oznaczony SPZ neu 361 (6 kół), foty są zamieszczone na str. 345-346.

P.S. Polecam także "Współczesne okręty wojenne" wydane w 1970 r. Stare ale jare 😀, fajne dane odnoście "zapomnianych" okrętów i stanów różnych flot z końca lat 60-tych.

Pozdro

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Edmundo napisał:

"Współczesne pojazdy terenowe" z 1975 r.

Dzisiaj dostałem. Rzeczywiście mało znana, przez przypadek trafiłem. Czegóż tam nie ma o zabudowach warsztatowych 🤩

2 godziny temu, Edmundo napisał:

"Wozy bojowe 1914-1964" J. Magnuskiego, "Współczesne okręty wojenne" wydane w 1970 r.

Mam

 

2 godziny temu, Edmundo napisał:

prototyp z 1965 r. oznaczony SPZ neu 361 (6 kół),

To prototyp ''Mardera''.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ptasznik napisał:

Czegóż tam nie ma o zabudowach warsztatowych

Fakt, trochę jest. A najfajnieszy to Robur R 401M. taki zgrabny  samochodzik. Wydaje mi się tak nieodległym jak Robury (z późniejszą kabiną) oraz czechosłowackie Avie stanowiły podstawę transportu "sklepowego" w wielu Polskich miastach i zawsze z "szoferkami" w kolorze niebieskim.

A co do tej niby serii Wydawnictwa MON to wydane zostały:

- "Wozy bojowe 1914-1964"

- "Okręty wojenne 1900-1966"

- "Samoloty bojowe 1910-1967"

- "Rakiety bojowe 1900-1970"

- "Artyleria lądowa 1871-1970"

Pytanie, czy wyszło też coś o broni strzeleckiej, bo jakoś nigdy nie trafiłem na takową pozycję.

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak już jesteśmy przy pojazdach to polecam także pozycję autorstwa Barta Vanderveena "Pojazdy militarne 1930-1960" wydaną w Polsce w 2006 r. Fajny przegląd pojazdów w tym motocykli i wozów bojowych z tychże lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie