Skocz do zawartości
Czlowieksniegu

Wjechały do niej ciężarówki pełne skarbów. Spróbują odnaleźć szczelinę jeleniogórską

Rekomendowane odpowiedzi

Eksploratorzy i badacze historii chcą ostatecznie rozprawić się z jedną z najbardziej znanych skarbowych" legend Dolnego Śląska. Będą szukać podziemi, w których pod koniec II wojny światowej Niemcy mieli ukryć kolumnę ciężarówek. Co jest w środku? Niektórzy uważają, że dzieła sztuki i skarby m.in. słynne jaja Faberge.

- Głównym celem prac poszukiwawczych jest zweryfikowanie historii tak zwanej szczeliny jeleniogórskiej", czyli podziemnego pomieszczenia, w którym miała znajdować się ukryta pod koniec II wojny światowej kolumna ciężarówek - zapowiada Łukasz Orlicki, szef Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca".

Szczelina jeleniogórska" to historia, która już w latach 90. zawładnęła wyobraźnią miłośników historii i poszukiwaczy skarbów. - Stała się jedną z trzech najważniejszych takich legend w regionie. Obok złotego pociągu" i złota Wrocławia" - przypomina Orlicki. I dodaje: wielokrotnie szukano tego miejsca w rejonie Jeleniej Góry, Lubomierza i Wlenia. Bezskutecznie. Przełom przyniosły między innymi informacje do których dotarł Krzysztof Krzyżanowski, autor książki Skarb Generała". Dzięki temu udało się ustalić: miejsce w którym mają znajdować się ciężarówki to Szklarska Poręba. Przemawiają za tym relacje byłego żołnierza Wojsk Ochrony Pogranicza. Ten w swoich wspomnieniach pisał o tym, że był w podziemnym tunelu. Jak twierdził w środku widział ciężarówki.

Lokalizację szczeliny wstępnie potwierdziły też badania nieinwazyjne przeprowadzone przez Grupę Eksploracyjną Miesięcznika Odkrywca" w listopadzie 2016 roku i styczniu 2017 roku.

Prace wykopaliskowe Teraz z nadzieją i mocnymi przesłankami eksploratorzy przystępują do prac w terenie. Szukać będą poniemieckiego obiektu w rejonie Szklarskiej Poręby Górnej. Sprawdzić chcą trzy miejsca: domniemane wejście główne do sztolni, wejście zapasowe i pozostałości niewielkiego schronu. - W miejscach wytypowanych jako domniemane wloty do podziemi przeprowadzone zostaną prace wykopaliskowe. W rejonie interpretowanym jako pozostałości schronu zostanie założony wykop sondażowy, którego celem będzie ustalenie funkcji obiektu i jego związku z tajemnicą szczeliny" - relacjonuje Orlicki.

Dzieła sztuki, depozyty z banku, martwi żołnierze

Co może znajdować się w ciężarówkach, które mają być ukryte pod ziemią? Wersji jest kilka. Niektóre z relacji mówią o tym, że transportowano nimi depozyty z banku w Jeleniej Górze. Według innych przewoziły sprzęt wojskowy. Kolejne, że była to kolumna szpitalnych samochodów.

- W latach 90-tych sądzono, że tam znajdowały się dzieła sztuki, skarby i jajka Faberge, czyli najcenniejsze przedmioty z kolekcji Romanowów - przypominał kilka miesięcy temu Orlicki. Co, by to nie było jeśli ciężarówki faktycznie zostaną odnalezione będzie miało to wartość. Jeśli nie materialną to historyczną. Do tej pory nie wiadomo w jakich okolicznościach ciężarówki miały wjechać do podziemi. Od lat mówiło się o tym, że w środku znajdowały się ciała martwych niemieckich żołnierzy. Prace prowadzone będą pod nadzorem archeologa.

http://www.tvn24.pl/szklarska-poreba-szukaja-ciezarowek-ze-skarbami-prace-wykopaliskowe,756840,s.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,22098887,tajemnica-szczeliny-jeleniogorskiej-szukaja-ukrytych-ciezarowek.html#BoxLokWrocImg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-legendarna-szczelina-jeleniogorska-odkryto-ziemianke-a-w-nie,nId,2417750

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no to jest pomyssl na wakacje. rok temu pociag teraz tiry ale grunt ze reklama regionu jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jakoś do tego tematu z tzw.: Szczeliną" podchodzę z uśmiechem, optymizmem i małą nadzieją, że coś się znajdzie...kiedyś. Podchodzę tak, ponieważ poszukiwań nie prowadzą byle pierwsi lepsi samozwańczy odkrywcy i mistrzowie mocni w gębie. Są to ludzie z głowami na karku i bez większego ciśnienia próbują coś odszukać. W głębi duszy cieszę się jeszcze bardziej gdy widzę zaangażowanego w akcję Pana Krzyśka Krzyżanowskiego, którego osobiście nie znam ale cenię za dotychczasową działalność, mądrość wypowiedzi, opanowanie i sposób w jaki podchodzi do takich spraw. Jak najbardziej życzę odnalezienia tego czego szukają i życzę też żeby pismaki i komentujący akcję komentatorzy" zachowali dla siebie durne wypowiedzi, oszczerstwa i niemiłe opinie, które są nie na miejscu. Wszystkiego dobrego i czekamy na kolejne niusy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się×

Powiadomienie o plikach cookie