Jump to content
Sign in to follow this  
gacol

Rosyjscy nurkowie wydobyli dwa czołgi Sherman

Recommended Posts

Specjaliści oddziału awaryjno-ratowniczego Floty Północnej WMF FR wydobywają z wraku amerykańskiego statku Thomas Donaldson kolejne przewożone na jego pokładzie pojazdy. Tym razem wydobyli dwa czołgi M4 Sherman. To trzeci i czwarty czołg tego typu wydobyty na powierzchnię. Pierwszy został wydobyty w 2014.


http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=22795

Share this post


Link to post
Share on other sites
http://www.defence24.pl/amerykanski-czolg-sherman-ozdoba-rosyjskiej-parady-zwyciestwa

Amerykański czołg Sherman ozdobą rosyjskiej Parady Zwycięstwa

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o podjęciu prac renowacyjnych nad czołgiem średnim Sherman, mającym być ozdobą organizowanej już za miesiąc Parady Zwycięstwa.

Do renowacji wybrano jeden z egzemplarzy czołgu Sherman, wydobytych przez nurków Floty Północnej z dna Morza Barentsa. Co ciekawe, nie będzie on jednak remontowany jak wcześniejsze pamiątki II wojny światowej Siewieromorsku, ale w zakładach czołgowych w Kraju Primorskim na Dalekim Wschodzie. Czołg dotrze tam z Obwodu Murmańskiego drogą lotniczą, na pokładzie samolotu transportowego Ił-76.

Rosjanie nie poinformowali jednak, który z wydobytych Shermanów przeznaczono do renowacji. Z poprzednich komunikatów wynika bowiem, że z pokładu zatopionego w czasie II wojny światowej amerykańskiego transportowca „Thomas Donaldson” (typu Liberty) wydobyto w ciągu dwóch lat co najmniej cztery takie czołgi, a dodatkowo parowóz, wyciągarkę, walec drogowy oraz armaty.

Remont Shermana będzie o tyle trudny, że już 9 maja 2018 r. ma zostać pokazany w czasie Parady Zwycięstwa zorganizowanej w Kraju Primorskim z okazji 73. rocznicy zakończenia wojny z faszystowskimi Niemcami. Rosjanie przy okazji publikacji informacji o remoncie wydobytego czołgu przyznali, że od 1942 roku Amerykanie przysłali do Rosji 4063 czołgi Sherman różnych wersji, z czego użyto bojowo 3664 egzemplarze tego pojazdu."

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hmm .... I ciemny lud to kupi.

No to specjaliści od lotnictwa, przerywania ciąży, Alpinizmu, jedynie słusznej Religii, powiedzcie co ten czołg z ostatniego zdjęcia ma wspólnego z wydobyciem pokładu „Thomas Donaldson”

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information