Jump to content

sahara47

Forum members
 • Posts

  496
 • Joined

 • Last visited

sahara47's Achievements

0

Reputation

 1. Przy okazji gdzie w świecie (oprócz Krakowa) możemy zobaczyć samoloty na których walczyli Polacy w czasie II wojny?
 2. Czy to jakaś makieta? Na zdjęciu widać dziwne nitowania, koła z klapami połączone opaskami. Woody jesteś wszechobecnym dobrym duchem tego forum. Napisz proszę coś więcej o tym samolocie?
 3. Skoro za pomocą instytucji państwowych ściągane są z zagranicy pojazdy pancerne to czy nie czas na samoloty związane z nasza historią?
 4. Na początku filmu i 9:01 pojawia się jeden z wozów. Z pewnością była 16 ba. co do 17 to nie pamiętam.
 5. W 5 BAA nie było SKOT-ów. W 6 dyw. dział 2S7 były wozy dowodzenia na BWP (wozy dźwiękowe, łączności itp.). Brygada miała w dyw. dow. tylko pojazdy kołowe Stary i Uaz.
 6. Była tylko 1 szt na dubeltowych masywnych kołach chyba w 1 dywizjonie. Pozostałe na pneumatykach od KRAZA.
 7. Mogę wypowiedzieć się na temat 5 Pomorskiej Brygady Armat z Głogowa JW5575. Służyłem tam w latach 87/88. Stan brygady to było: 1 Dywizjon. Baterie 1, 2, 3. W rozwinięciu 2 ba. 4x3 działa razem 12 dział. 2 Dywizjon. Baterie 4, 5, 6. W rozwinięciu 4 ba. 4x3 działa razem 12 dział. 3 Dywizjon. Baterie 7, 8, 9. W rozwinięciu 7 ba. 4x3 działa razem 12 dział. 4 Dywizjon. Baterie 10, 11, 12. W rozwinięciu 11 ba. 4x3 działa razem 12 dział. 5 Dywizjon. DAR dywizjon artylerii rakietowej BM 21 (nie pamiętam ile szt). 6 Dywizjon. DAS dywizjon artylerii samobieżnej działa 2S7 Pion (Piwonia) 6 albo 8 szt. DAS powstał w 86 r. w miejsce Podoficerskiej Szkoły przeniesionej wtedy do Węgorzewa. Dywizjon dowodzenia. Bateria zaopatrzenia. Wychodzi że hba 152 mm było 48 szt. Armat 122 mm wz. 31/37 A-19 wtedy nie było. 5 Warszawska Brygada Artylerii Armat im. Bema w Węgorzewie JW2568. Tam były dwa dywizjony artylerii oraz dywizjon szkolny. W jednostce były gównianie hba 152 oraz kilkanaście sztuk 122 A19 armat. Były BM 21 a magazynach ZN stały BM ale jeszcze szynowe. Jedna z brygad wyposażona w hba 152 mm była w Zgorzelcu.
 8. "Złomu" się nie rozbraja. Przewozi w bezpieczne miejsce albo detonuje na miejscu. Zapalnik może być cały czas aktywny. Działa to tak jak jak opisano powyżej. W pocisku artyleryjskim iglica trzymana jest kulką. W czasie wyrzutu z lufy pod wpływem bezwładności pierścień zabezpieczający uwalnia kulkę, która przestaje zabezpieczać przed przesunięciem iglicę. Iglica w czasie uderzenia pocisku niszczy spłonkę, której wybuch inicjuje detonację trotylu w skorupie pocisku.
 9. Misiewicza nie było?! To komu trębacze zagrali sygnał WP?:):):)
 10. W jeszcze gorszej sytuacji są instytucje i osoby prywatne, które posiadają sprzęt po wojsku hitlerowskim. Jak tak dalej pójdzie to zburzą obóz w Oświęcimiu i inne. Chichot historii.
 11. Dzięki Woody za zaproszenie z pewnością skorzystam. Niestety ze względów służbowych nie 8.10 a dopiero 26 zamelduję się tam z kumplami. W końcu pomacam i wyliżę te blachy?
 12. W działowniach mielsmy włąśnie kostkę i działą 2S7 bez problemu poruszały się po niej. Trzeba tylko zwrócić uwage na tego "teciaka" ze ma gonsiennice stalowe. Nowszy sprzęt ma nakładki gumowe i dlatego mniej się ślizga. A propos tytułu tematu, który brzmi "Szybsze...". Co z tym otwarciem? Dzwoniłem w czerwcu i powiedzianoi mi że otwarcie druga część wakacji bo trwają odbiory. Wakacje minęły, bezpowrotnie (niestety) a nadal nie ma terminu otwarcia. Boję się ze bęziemy musieli zmienić temat na "Późniejsze....":)
 13. Szykuje się że sprawę skierują do komisji sejmowej w/s katastrof.
 14. Czy w tym roku szykują się dni otwarte w MBP? Jeśli kto łaskaw niech napisze kiedy.
×
×
 • Create New...

Important Information