Jump to content

sahara47

Forum members
 • Posts

  496
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by sahara47

 1. Przy okazji gdzie w świecie (oprócz Krakowa) możemy zobaczyć samoloty na których walczyli Polacy w czasie II wojny?
 2. Czy to jakaś makieta? Na zdjęciu widać dziwne nitowania, koła z klapami połączone opaskami. Woody jesteś wszechobecnym dobrym duchem tego forum. Napisz proszę coś więcej o tym samolocie?
 3. Skoro za pomocą instytucji państwowych ściągane są z zagranicy pojazdy pancerne to czy nie czas na samoloty związane z nasza historią?
 4. Na początku filmu i 9:01 pojawia się jeden z wozów. Z pewnością była 16 ba. co do 17 to nie pamiętam.
 5. W 5 BAA nie było SKOT-ów. W 6 dyw. dział 2S7 były wozy dowodzenia na BWP (wozy dźwiękowe, łączności itp.). Brygada miała w dyw. dow. tylko pojazdy kołowe Stary i Uaz.
 6. Była tylko 1 szt na dubeltowych masywnych kołach chyba w 1 dywizjonie. Pozostałe na pneumatykach od KRAZA.
 7. Mogę wypowiedzieć się na temat 5 Pomorskiej Brygady Armat z Głogowa JW5575. Służyłem tam w latach 87/88. Stan brygady to było: 1 Dywizjon. Baterie 1, 2, 3. W rozwinięciu 2 ba. 4x3 działa razem 12 dział. 2 Dywizjon. Baterie 4, 5, 6. W rozwinięciu 4 ba. 4x3 działa razem 12 dział. 3 Dywizjon. Baterie 7, 8, 9. W rozwinięciu 7 ba. 4x3 działa razem 12 dział. 4 Dywizjon. Baterie 10, 11, 12. W rozwinięciu 11 ba. 4x3 działa razem 12 dział. 5 Dywizjon. DAR dywizjon artylerii rakietowej BM 21 (nie pamiętam ile szt). 6 Dywizjon. DAS dywizjon artylerii samobieżnej działa 2S7 Pion (Piwonia) 6 albo 8 szt. DAS powstał w 86 r. w miejsce Podoficerskiej Szkoły przeniesionej wtedy do Węgorzewa. Dywizjon dowodzenia. Bateria zaopatrzenia. Wychodzi że hba 152 mm było 48 szt. Armat 122 mm wz. 31/37 A-19 wtedy nie było. 5 Warszawska Brygada Artylerii Armat im. Bema w Węgorzewie JW2568. Tam były dwa dywizjony artylerii oraz dywizjon szkolny. W jednostce były gównianie hba 152 oraz kilkanaście sztuk 122 A19 armat. Były BM 21 a magazynach ZN stały BM ale jeszcze szynowe. Jedna z brygad wyposażona w hba 152 mm była w Zgorzelcu.
 8. "Złomu" się nie rozbraja. Przewozi w bezpieczne miejsce albo detonuje na miejscu. Zapalnik może być cały czas aktywny. Działa to tak jak jak opisano powyżej. W pocisku artyleryjskim iglica trzymana jest kulką. W czasie wyrzutu z lufy pod wpływem bezwładności pierścień zabezpieczający uwalnia kulkę, która przestaje zabezpieczać przed przesunięciem iglicę. Iglica w czasie uderzenia pocisku niszczy spłonkę, której wybuch inicjuje detonację trotylu w skorupie pocisku.
 9. Misiewicza nie było?! To komu trębacze zagrali sygnał WP?:):):)
 10. W jeszcze gorszej sytuacji są instytucje i osoby prywatne, które posiadają sprzęt po wojsku hitlerowskim. Jak tak dalej pójdzie to zburzą obóz w Oświęcimiu i inne. Chichot historii.
 11. Dzięki Woody za zaproszenie z pewnością skorzystam. Niestety ze względów służbowych nie 8.10 a dopiero 26 zamelduję się tam z kumplami. W końcu pomacam i wyliżę te blachy?
 12. W działowniach mielsmy włąśnie kostkę i działą 2S7 bez problemu poruszały się po niej. Trzeba tylko zwrócić uwage na tego "teciaka" ze ma gonsiennice stalowe. Nowszy sprzęt ma nakładki gumowe i dlatego mniej się ślizga. A propos tytułu tematu, który brzmi "Szybsze...". Co z tym otwarciem? Dzwoniłem w czerwcu i powiedzianoi mi że otwarcie druga część wakacji bo trwają odbiory. Wakacje minęły, bezpowrotnie (niestety) a nadal nie ma terminu otwarcia. Boję się ze bęziemy musieli zmienić temat na "Późniejsze....":)
 13. Szykuje się że sprawę skierują do komisji sejmowej w/s katastrof.
 14. Czy w tym roku szykują się dni otwarte w MBP? Jeśli kto łaskaw niech napisze kiedy.
 15. Od razu widać że ruscy. Ma ruski klucz, młotek i przecinak:)
 16. Oj nie po niemiecku, oj nie po niemiecku. Bajzel jak u mojego kumpla w garażu.
 17. Wygląd na początek III Alei (lewa strona patrząc w kierunku Jasnej Góry). Lufa w kierunku Pl. Biegańskiego. Ten niski budynek przypadkiem nie jest dzisiejsza kawiarnia Blikle. Chyba tam tylko jest taka niska plomba ciągu budynków. Gdzieś czytałem że Tygrys został przeholowany i stał potem na boisku Skry(nie istnieje, może ktoś pamięta, jeśli nie to przypominam). To tereny dzisiejszej Akademii Polonijnej przy ulicy 7 Kamienic.
 18. Ten częstochowski to gdzie dokładniej stał?
 19. Czyli trochę tego sprzętu w kraju jest. Są rodzynki i wisienki na torcie. Alianckiego sprzętu przybywa, niemieckich mam nadzieję drogą zakupu lub wymiany przybędzie i będzie git(jak to mówi mój kolega).
 20. Zapomniałem w poprzednim poście o Kołobrzegu. Tam też stoi sporo sprzętu. Są też ekspozycje plenerowe gdzieś koło Wałcza mijałem po drodze, widziałem też na Podkarpaciu (nie pamiętam gdzie), Zamość też ma coś. Są czołgi pomniki et cetera, et cetera... Tak że, Panowie tylko zebrać do kupy. Można coś powymieniać i kupić. Nasz kraj pomału odzyskuje równowagę ekonomiczną. Są kolekcjonerzy. Wystarczy trochę parcia na tzw. szkło.
 21. Można było by długo dyskutować. Jak naszym zdaniem powinna wyglądać współpraca pomiędzy MWP a MBP. To dwie oddzielne instytucje. Pod każdym względem warto do nich pielgrzymować. Cudze chwalimy a swojego nie znamy. W naszych kolekcjach są równie nie znane dla Saumur, Munster czy Bovington eksponaty. Nie znajdziemy tam ISU 122 czy 152. Nie mają IS3 i mojego" 2S7. Nie wiem jak w Bovington (nie byłem) ale w Saumur i Munster nie ma IS2. Nie maja TKS ów. My też nie mieliśmy dostępu do sprzętu wrześniowego a już jest. To zbiory jak mówią w Misiu ...na miarę naszych czasów...". Z drugiej strony jak zebrać to wszystko w kupę myślę o MWP, LMW i MBP to była by nie licha kolekcja. Nie zapominajmy o Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. To też spora kolekcja.
 22. W tym tłumie i ja również będę. W CSWL próbowałem trzechkrotnie i nie udało się. Za czwartym razem w 2014 na dniach otwartych był udany strzał.
 23. bodziu000000 2018-01-25 17:19:38 Myśliwi idą na zasadzić się na kota :)
 24. Byłem niedawno (ubiegła środa) w MWP w Wa-wie. Wszystko bez zmian. Hetzer stoi rozerwany jak w 1945. Przed wejśćiem jest informacja o budowie nowej siedziby. Może tam trafi w jakieś godniejsze miejsce, Kubuś stoi w bramie pod dachem. Widzę dużo krytyki pod adresem MWP. Wybaczcie Panowie ale ta ostatnia wizyta, wzbudziła mnie do refleksji. Tłumów tam nie ma. W czasach gospodarki rynkowej musi być zbyt żeby były inwestycje. Wiem że to akurat mało trafne porównanie bo do kultury się dopłaca ale to muzeum świeci pustkami. W kraju mamy więcej potrzeb niż pieniędzy. Po budynku szwendała (szkolna wycieczka) się jakaś grupa 20 dzieciaków. Znudzonych i mających gdzieś co Pani mówi. Takich pasjonatów jak znajduję tu na forum jest bardzo mało. I to pobudziło mnie do refleksji że żeby muzeum tęskniło życiem muszą być tam ludzie. Może nakleić na tym Hetzerze naklejkę Sfinansowano z 500+".
×
×
 • Create New...

Important Information