Koloman Napisano 15 Styczeń 2020 Napisano 15 Styczeń 2020 W dniu 14.01.2020 o 21:43, Picolo napisał: plut. Majonez a skądże; to plutonowy Antoni Sos-Tatarski
formoza58 Napisano 18 Styczeń 2020 Autor Napisano 18 Styczeń 2020 Jw...Mjr. Narkiewicz podczas służby w 3 PL.
KayFranz Napisano 20 Styczeń 2020 Napisano 20 Styczeń 2020 Kurs strzelców samolotowych, Ławica, lipiec 1938 r. W środku stoi kpt Kazimierz Grabianowski, d-ca 37 EL. Źródło: FB Janusz Adamczewski
W3SOKÓŁ Napisano 23 Luty 2020 Napisano 23 Luty 2020 W dniu 29.12.2019 o 13:16, Sedco Express napisał: Po zapoznaniu się z zamieszczonymi dokumentami dot. mjr.obs. K.Grabianowskiego pozwolę sobie na kilka uwag i komentarzy. Zacznijmy od odznaczeń, które w/w otrzymał: - Medal Niepodległości - Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918-1921 - Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości - Medal za Długoletnią Służbę - X lat (brązowy) - Medal za Długoletnią Służbę XX lat (srebrny) - Medal Lotniczy (trzykrotnie nadany) - Odznaka Obserwatora - Odznaka Pamiątkowa WSL (Wyższej Szkoły Lotniczej) Tak jak wielu mu podobnych oficerów wojsk lądowych zapewne napisał podanie o przeniesienie do lotnictwa w 1923 r. i od lipca tego roku został uczestnikiem (frekwentantem) kursu obserwatorów lotniczych w Szkole Obserwatorów i Strzelców Lotniczych w Toruniu (dawna OSOL - Oficerska Szkoła Obserwatorów Lotniczych). W trakcie nauki awansowany do stopnia porucznika (01.10.1923 r.). Po trwającym prawie rok kursie jako por.obs. od 01.04.1924 r. rozpoczął służbę w 4.PL (Toruń) w 42.EL Kwiecień 1924 - 01.061926 r. - 4.PL - por.obs. służba w plutonie fotograficznym (w/z dca plutonu/mł.ofic.plutonu foto.) 01.06.1926 - 01.04.1929 r. - CSL (Centralna Składnica Lotnicza) 01.04.1929 - 01.01.1934 r. - 3.PL (Poznań) 35.EL - por.obs. (mł.ofic. esk., ofic. materiałowy esk., ofic. taktyczny esk.) 01.01.1934 - 01.05.1935 r. - 3.PL 35.EL - awans: kpt.obs. (w/z dca esk., ofic. taktyczny esk.) Teraz występują rozbieżności, o których wspominałem. W książce J.Pawlaka "Polskie eskadry w latach 1918-1939" (WKŁ - W-wa 1989) autor pisze (str.256), że w październiku 1935 r. w 33 Eskadrze Towarzyszącej (Obserwacyjnej) 3.PL utworzono dwa plutony lotnicze: - IV/33 - V/33 którego dcą został kpt obs. K.Grabianowski do rozwiązania plutonu w dniu 31.12.1935 r. Po likwidacji plutonu objął dowodzenie innym plutonem - III/33. (do maja 1935 r. w w/w plutonach użytkowano samoloty Lublin R-XIIIC a później była to wersja Lublin R-XIIID) W dokumentacji widnieje natomiast zapis: 01.05.1935 - 07.076.1937 r. - 3.PL Eskadra Towarzysząca - kpt.obs. dca plutonu III Esk.Tow, potem dca Esk.Tow. i ponownie dca plutonu III ET 07.07.1937 -17.10.1938 r. - 3.PL 34.EL - kpt.obs. dca eskadry 17.10.1938 - 17.08.1939 r. - nauka w WSL (Wyższa Szkoła Lotnicza - Samodzielny Wydział Wyższej Szkoły Wojskowej (WSWoj.) w Warszawie) 17.08.1939 - 01.09.1939 r. (?) - 3.PKL dca Dywizjonu Szkolnego Jeżeli w momencie wybuchu wojny był dcą dyw.szkolnego to sądzę, że do Rumunii ewakuował się nie drogą lotniczą a lądem (pociąg, samochód) Z dokumentów wynika, że szczegółowy przebieg służby składał w obozie zbiorczym lotników polskich we Francji 01.02.1940 r. Nazwa nieczytelna możliwe, że jest to Camp de Carpigne. W GB znalazł się 27.07.1940 r. i otrzymał numer służbowy P - 0725 (P - narodowość a czterocyfrowy numer przyznawano oficerom, którzy przybyli do GB po czerwcu 1940 r. lub zostali mianowani na stopień oficerski w późniejszym okresie). Miał 41 lat i nie spełniał wymogów wiekowych dla załóg latających (DM - do 30 lat, DB - do 40 lat oczywiście były wyjątki ale nieliczne). Nie będąc pilotem nie mógł też zostać przeszkolonym w celu obsługi samolotów transportu pomocniczego, pasażerskich itp. (jednostki nieoperacyjne PSP). Stopnie - w dokumentach są podane F/O - porucznik, F/L - kapitan, S/L - major. Litera "A" przed skrótem (Acting) oznacza stopień funkcyjny - przyznawany na okres pełnienia służby (dowódczej) dla danego stanowiska. Nieraz był on różny od stopnia stałego. Np. dca DM miał stopień S/Ldr (mjr) a DB - W/Cdr (ppłk) i np. polski "kpt" pełniący obowiązki dcy DM otrzymywał stopień S/Ldr (mjr). Skróty: CWZ - Centrum Wyszkolenia Ziemnego HQ - Headquarters (dowództwo, sztab) B'l - Blackpool M.U. - Maintenance Unit (Jednostka Zaopatrzenia Lotniczego) PKPiR - Polski Korpus Przysposobienia i Rozmieszczenia K.U. - ? PRU - ? K. U. - Komenda Uzupełnień Nr. 2 Blackpool (odpowiednik współczesnego W.K.U.) P.R.U. - 3 Polish Resettlement Unit RAF Dunholme Lodge. (Jednostka w której lotnicy oczekiwali na demobilizację). Jak wskazuje numer wyróżniający "3" - takich stacji było więcej. Nie mylić np. z 1 P. R. U. (1 Photographic Reconaissance Unit na stacji RAF Benson w której również Polacy służyli 1
Sedco Express Napisano 23 Luty 2020 Napisano 23 Luty 2020 (edytowane) W nawiązaniu do zdjęcia zamieszczonego w temacie "Godła eskadr 1921-1939" Nr. 11 - ppor.pil. Kazimierz Burzyński Edytowane 23 Luty 2020 przez Sedco Express
Koloman Napisano 24 Luty 2020 Napisano 24 Luty 2020 Nr.1 - Józef Burnagel Nr.10 - sierż.pil.Wieczorek
Koloman Napisano 24 Luty 2020 Napisano 24 Luty 2020 P.S. Józef Burnagel to oczywiście pilot. Na jego mundurze widać odznakę Niższej Szkoły Pilotów w Krakowie
Sedco Express Napisano 29 Luty 2020 Napisano 29 Luty 2020 Kpt.pil. Stanisław Karpiński (z lewej) i inż. Jan Suchodolski - w tle Lublin R-X, Rzym - 1931 r. W dniach 23.09 -7.10.1931 r. na tym samolocie w/w wykonali rajd dookoła Europy na trasie: Warszawa - Bukareszt - Konstantynopol - Rzym - Turyn - Londyn - Warszawa o długości 6450 km.
formoza58 Napisano 3 Marzec 2020 Autor Napisano 3 Marzec 2020 Z archiwum Allegro. Podchorąży do identyfikacji.
chrisowaty Napisano 7 Styczeń 2021 Napisano 7 Styczeń 2021 W dniu 30.12.2019 o 08:29, Sedco Express napisał: "Nie mógł powrócić do kraju" (?) A z jakich powodów ? Był poszukiwany ? Chyba nie ! Mógł powrócić (jak wielu) ale zadecydował o pozostaniu w Wl.Brytanii (jak wielu). Nazwisko zmienił (jak wielu innych) z czysto praktycznych powodów, zapewne po otrzymaniu obywatelstwa angielskiego. Przepraszam za długi brak odpowiedzi. Wujo nie mógł wrócić z wielu względów. Miał żonę Brytyjkę, z którą miał już dzieci. W Polsce był poszukiwany jego brat kpt Wojska Polskiego Stanisław Grabianowski. Zmarł w UK jako Korwin Grandford, więc tu nie tylko o nazwisko chodziło ;)
Krzymen Napisano 5 Lipiec 2022 Napisano 5 Lipiec 2022 On 12.05.2017 o 17:55, Koloman napisał: Kapitan pil.Jach z 3.PL z najważniejszymi odznaczeniami: VM, KW, wstążka od EK 2.Klasse. Witam - to mój pierwszy post, więc dopiero muszę się nauczyć obsługi Trochę zaskoczyło mnie to zdjęcie i wstążka od EK II kl. Przecież od 1919 r. obowiązywał zakaz noszenia odznaczeń i odznak państw zaborczych - wstążki orderowe też zapewne były zabronione. Czy to na pewno wstążka EK a nie np. Gwiazdy Przemyśla ? Białe paski trochę cienkie ...
otton1 Napisano 7 Lipiec 2022 Napisano 7 Lipiec 2022 Zakaz noszenia odznaczeń i odznak państw zaborczych (też i Centralnych) niby był ale z jego przestrzeganiem było różnie. Orderów czy odznak zasadniczo nie noszono ale wstążki to bywało, ze tak. Najmniej przejmowano sie zakazem w pprzypadku odznaczeń tureckich i oficjalnie je noszono. Szczególnie Medal Wojenny (tur. Harp Madalyası) czyli popularnie zwaną Gwiazdę Gallipoli. Na przywołanej fotografii obok Jacha siedzi Bogusław Kwieciński z Gwiazdą Gallipoli. To odznaczenie nosił też oficjalnie Ludomił Rayski.
Sedco Express Napisano 8 Lipiec 2022 Napisano 8 Lipiec 2022 W dniu 5.07.2022 o 17:38, Krzymen napisał: Witam - to mój pierwszy post, więc dopiero muszę się nauczyć obsługi Trochę zaskoczyło mnie to zdjęcie i wstążka od EK II kl. Przecież od 1919 r. obowiązywał zakaz noszenia odznaczeń i odznak państw zaborczych - wstążki orderowe też zapewne były zabronione. Czy to na pewno wstążka EK a nie np. Gwiazdy Przemyśla ? Białe paski trochę cienkie ... Nie ulega wątpliwości, że to EK 2 KL. Wstążka w środku czarna a Gwiazdy - czerwona. Wyraźnie widać różnice w stopniu szarości między KW a EK.
Sedco Express Napisano 8 Lipiec 2022 Napisano 8 Lipiec 2022 Na zdjęciu z Jachem i Kwiecińskim postacie u góry są obcięte. Czy może jest całe zdjęcie ? Interesuje mnie oficer z włoską odznaka pilota obok polskiej na kurtce mundurowej.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się