RZ Napisano 10 Kwiecień 2019 Napisano 10 Kwiecień 2019 Komentarz do zdjęcia Juliana Hofmana (9 kwietnia 17:05). Kpr. pil. Julian Hofman był pilotem 142 Eskadry Myśliwskiej 4 Pułku Lotniczego z Torunia. Zginął 17 maja 1929 roku w locie treningowym.Eskadra użytkowała wtedy SPAD-y S-61.
Jedburgh_Ops Napisano 11 Kwiecień 2019 Napisano 11 Kwiecień 2019 W dniu 2018-12-27 o 18:11, formoza58 napisał: Jw. Bardzo to ciekawe, tym bardziej, że to przed wojną. Jak mnie uczyli latać to kazali trenować na kiju od szczotki koordynację ruchów drążka sterowego i stóp na pedałach steru kierunku. Na badaniach lotniczo-lekarskich po wojnie zaprzestano badania tego typu koordynacji, jak na zdjęciu. Badania u psychologów zawsze były najdłuższe ze wszystkich innych, ale jak raz z badania tego typu koordynacji wycofano się. I raczej słusznie, bo ta maszyna to trochę przerost formy nad treścią. Niezdolność ucznia-pilota do koordynacji ruchów na sterownicach instruktor jest w stanie stwierdzić po pierwszych kilkunastu lotach z uczniem. Bardzo ciekawe zdjęcie
Jedburgh_Ops Napisano 11 Kwiecień 2019 Napisano 11 Kwiecień 2019 (edytowane) W dniu 2018-11-25 o 23:54, Koloman napisał: Super!!! tak, to byłaby odznaka jugosłowiańska!!! Kiedy i jak ją dostał? zastanawiałem się; w latach 20-tych i 30-tych (wczesnych) kontakty z lotnikami jugosłowiańskimi były, chociażby z uwagi na ich udział w Raidach Małej Ententy i Polski. Może własnie wtedy. I nie zapomnijmy o Rajdach Bałkańskich, czyli jak najbardziej dotyczących Jugosławii. I Rajd Bałkański - 12-28 kwietnia 1933 II Rajd Bałkański - czerwiec/lipiec 1933 III Rajd Bałkański - 27.05-13.06 1937. Na finał tego rajdu polscy lotnicy otrzymali odznaczenia od rządu jugosłowiańskiego. Odznaki jugosłowiańskie mógł nosić niejeden polski przedwojenny lotnik. Edytowane 11 Kwiecień 2019 przez Jedburgh_Ops
Sedco Express Napisano 11 Kwiecień 2019 Napisano 11 Kwiecień 2019 (edytowane) Z Allegro - "Lotnik polski z odznaką pilota" (zdj. pierwsze) Jest to ppor.pil. Józef Szyfter - w 1920 r. dca Toruńskiej Eskadry Lotniczej Edytowane 11 Kwiecień 2019 przez Sedco Express
Jedburgh_Ops Napisano 11 Kwiecień 2019 Napisano 11 Kwiecień 2019 (edytowane) PS Można by na tym forum założyć wątek nt. pilotów zagranicznych noszących na mundurach polską gapę. Jak by co to wniosę do takiego wątku swój skromny wkład... Edytowane 11 Kwiecień 2019 przez Jedburgh_Ops
Sedco Express Napisano 11 Kwiecień 2019 Napisano 11 Kwiecień 2019 2 godziny temu, Jedburgh_Ops napisał: PS Można by na tym forum założyć wątek nt. pilotów zagranicznych noszących na mundurach polską gapę. Jak by co to wniosę do takiego wątku swój skromny wkład... Niewielu ich było - pomijam lotników nie polskiej narodowości z okresy wojny polsko-rosyjskiej w 1920 r. i nie-Polaków, którzy przyjęli polskie obywatelstwo a pochodzili z armii zaborczych i zamieszkali na stale w Polsce.
Jedburgh_Ops Napisano 11 Kwiecień 2019 Napisano 11 Kwiecień 2019 Wielu oczywiście ich nie było, ale myślę, że być może nie o wszystkich wiemy i historyczne zdjęcia potrafią czasami robić niespodzianki. Np. spośród USAAF-owców podczas II wojny polską gapę nosił ppłk Francis S. Gabreski, ale także dwugwiazdkowy generał Samuel E. Anderson - dowódca IX Bomber Command USAAF.
Sedco Express Napisano 12 Kwiecień 2019 Napisano 12 Kwiecień 2019 15 godzin temu, Sedco Express napisał: Z Allegro - "Lotnik polski z odznaką pilota" (zdj. pierwsze) Jest to ppor.pil. Józef Szyfter - w 1920 r. dca Toruńskiej Eskadry Lotniczej Popełniłem błąd w identyfikacji na co zwrócił mi uwagę Koloman. Na zdjęciu ppor.pil. Ludwik Nazimek - 2.PL Ofic.Techn. Parku 1922 r.
formoza58 Napisano 19 Kwiecień 2019 Autor Napisano 19 Kwiecień 2019 Kiedyś wrzucałem zdjęcie rannego mjr. Kubali w szpitalu w Vera Cruz w 1924 roku. Jeden z Kolegów uzupełnił lepszym zdjęciem z identyfikacją postaci. Ale lekarz siedzi jednak chyba pierwszy od lewej, potem jest dowódca " Iskry".
Sedco Express Napisano 19 Kwiecień 2019 Napisano 19 Kwiecień 2019 Podpisy na zdjęciu są prawidłowe. Z lewej dca "Iskry" - jak składali wizytę w szpitalu to założył mundur galowy - kpt MW (trzy paski na rękawie) obok lekarz - kmdr ppor (jeden szeroki i jeden wąski) odpowiednik mjr w wojskach lądowych.
Sedco Express Napisano 19 Kwiecień 2019 Napisano 19 Kwiecień 2019 NN ppor.pil (z odznaką szkoły podchorążych) przy Ansaldo A.1 Balilla "6" - 7.EM Warszawa 1922 r. Na kadłubie w białym kole czarny kot - godło osobiste pilota ?
Sedco Express Napisano 20 Kwiecień 2019 Napisano 20 Kwiecień 2019 Balilla i personel naziemny - Ławica 1927 r. Ciekawy rysunek kredą - diabeł - latawiec 1
Sedco Express Napisano 25 Maj 2019 Napisano 25 Maj 2019 Kilka osób z personelu zostało jeszcze do rozpoznania.
Sedco Express Napisano 28 Maj 2019 Napisano 28 Maj 2019 Ppłk pil. Wacław Iwaszkiewicz - 11 Pułk Myśliwski. Lida lata 1925-28. Pod odznaką polskiego pilota odznaka pilota włoskiego oraz VM, KW i Krzyż Zasługi Wojsk Litwy Środkowej.
formoza58 Napisano 31 Maj 2019 Autor Napisano 31 Maj 2019 Z marynarskiego pogrzebu w Pucku, w 1935 roku.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się