Skocz do zawartości

Sylwetki Lotników II RP 1921- 1939.


Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy od lewej na pewno tak, widać "gapę", natomiast u pozostałych nie widać żadnych oznak przynależności do lotnictwa poza kordzikami wz. 24 a te nosili także oficerowie innych rodzajów wojsk. Ale dobrze, nie będę się upierał, niech zostanie że są to oficerowie lotnictwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociażby dla tego oczywistego oficera Lotnictwa, to właśnie zdjęcie umieściłem w tym wątku.

Pozostali mogą być asystą złożoną z oficerów młodszych 2 PL za oficerem tegoż pułku niosącym poduszkę z odznaczeniami.  Ze względu  na jasne patki i otok, mogą to być oficerowie 5 Batalionu Pancernego. Ale, ja również się nie upieram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze do tychże oficerów młodszych lotnictwa nie za bardzo pasuje mi brak jakichkolwiek odznak lotniczych w postaci "gapy" pilota, obserwatora, "baloniarza" itd., no chyba że są to oficerowie intendentury, powiedzmy że któregoś z pułków lotniczych, ale to też nie za bardzo trzyma się kupy. Co do broni pancernej to patek w barwach broni już chyba nie było tylko proporczyki na kołnierzu, niestety jakość tego zdjęcia nie pozwala na stwierdzenie czy są to patki czy też proporczyki. Ale dobrze, tu jesteśmy zgodni że nie upieramy się przy swoim, niech zostanie że to lotnictwo.

Pozdrawiam

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komentarz do zdjęcia Juliana Hofmana (9 kwietnia 17:05). Kpr. pil. Julian Hofman był pilotem 142 Eskadry Myśliwskiej 4 Pułku Lotniczego z Torunia. Zginął 17 maja 1929 roku w locie treningowym.Eskadra użytkowała wtedy SPAD-y S-61.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2018‎-‎12‎-‎27 o 18:11, formoza58 napisał:

Jw.

lot_uczymy_sie_latac_3.jpg&x=800

Bardzo to ciekawe, tym bardziej, że to przed wojną. Jak mnie uczyli latać to kazali trenować na kiju od szczotki koordynację ruchów drążka sterowego i stóp na pedałach steru kierunku. Na badaniach lotniczo-lekarskich po wojnie zaprzestano badania tego typu koordynacji, jak na zdjęciu. Badania u psychologów zawsze były najdłuższe ze wszystkich innych, ale jak raz z badania tego typu koordynacji wycofano się. I raczej słusznie, bo ta maszyna to trochę przerost formy nad treścią. Niezdolność ucznia-pilota do koordynacji ruchów na sterownicach instruktor jest w stanie stwierdzić po pierwszych kilkunastu lotach z uczniem.

Bardzo ciekawe zdjęcie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2018‎-‎11‎-‎25 o 23:54, Koloman napisał:

Super!!! tak, to byłaby odznaka jugosłowiańska!!!
Kiedy i jak ją dostał? zastanawiałem się; w latach 20-tych i 30-tych (wczesnych) kontakty z lotnikami jugosłowiańskimi były, chociażby z uwagi na ich udział w Raidach Małej Ententy i Polski. Może własnie wtedy.

I nie zapomnijmy o Rajdach Bałkańskich, czyli jak najbardziej dotyczących Jugosławii.

I Rajd Bałkański - 12-28 kwietnia 1933

II Rajd Bałkański - czerwiec/lipiec 1933

III Rajd Bałkański - 27.05-13.06 1937. Na finał tego rajdu polscy lotnicy otrzymali odznaczenia od rządu jugosłowiańskiego.

Odznaki jugosłowiańskie mógł nosić niejeden polski przedwojenny lotnik.

Edytowane przez Jedburgh_Ops
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jedburgh_Ops napisał:

PS

Można by na tym forum założyć wątek nt. pilotów zagranicznych noszących na mundurach polską gapę. Jak by co to wniosę do takiego wątku swój skromny wkład... :classic_smile:

Niewielu ich było - pomijam lotników nie polskiej narodowości z okresy wojny polsko-rosyjskiej w 1920 r. i nie-Polaków, którzy przyjęli polskie obywatelstwo a pochodzili z armii zaborczych i zamieszkali na stale w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu oczywiście ich nie było, ale myślę, że być może nie o wszystkich wiemy i historyczne zdjęcia potrafią czasami robić niespodzianki. Np. spośród USAAF-owców podczas II wojny polską gapę nosił ppłk Francis S. Gabreski, ale także dwugwiazdkowy generał Samuel E. Anderson - dowódca IX Bomber Command USAAF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Sedco Express napisał:

Z Allegro - "Lotnik polski z odznaką pilota" (zdj. pierwsze)

Jest to ppor.pil. Józef Szyfter - w 1920 r. dca Toruńskiej Eskadry Lotniczej

Lotnik polski.png

ppor.pil. Józef Szyfter.png

Popełniłem błąd w identyfikacji na co zwrócił mi uwagę Koloman.

Na zdjęciu ppor.pil. Ludwik Nazimek - 2.PL Ofic.Techn. Parku 1922 r.

 

Nazimek.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie