Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Komentarz do zdjęcia Juliana Hofmana (9 kwietnia 17:05). Kpr. pil. Julian Hofman był pilotem 142 Eskadry Myśliwskiej 4 Pułku Lotniczego z Torunia. Zginął 17 maja 1929 roku w locie treningowym.Eskadra użytkowała wtedy SPAD-y S-61.

Napisano
W dniu ‎2018‎-‎12‎-‎27 o 18:11, formoza58 napisał:

Jw.

lot_uczymy_sie_latac_3.jpg&x=800

Bardzo to ciekawe, tym bardziej, że to przed wojną. Jak mnie uczyli latać to kazali trenować na kiju od szczotki koordynację ruchów drążka sterowego i stóp na pedałach steru kierunku. Na badaniach lotniczo-lekarskich po wojnie zaprzestano badania tego typu koordynacji, jak na zdjęciu. Badania u psychologów zawsze były najdłuższe ze wszystkich innych, ale jak raz z badania tego typu koordynacji wycofano się. I raczej słusznie, bo ta maszyna to trochę przerost formy nad treścią. Niezdolność ucznia-pilota do koordynacji ruchów na sterownicach instruktor jest w stanie stwierdzić po pierwszych kilkunastu lotach z uczniem.

Bardzo ciekawe zdjęcie ?

Napisano (edytowane)
W dniu ‎2018‎-‎11‎-‎25 o 23:54, Koloman napisał:

Super!!! tak, to byłaby odznaka jugosłowiańska!!!
Kiedy i jak ją dostał? zastanawiałem się; w latach 20-tych i 30-tych (wczesnych) kontakty z lotnikami jugosłowiańskimi były, chociażby z uwagi na ich udział w Raidach Małej Ententy i Polski. Może własnie wtedy.

I nie zapomnijmy o Rajdach Bałkańskich, czyli jak najbardziej dotyczących Jugosławii.

I Rajd Bałkański - 12-28 kwietnia 1933

II Rajd Bałkański - czerwiec/lipiec 1933

III Rajd Bałkański - 27.05-13.06 1937. Na finał tego rajdu polscy lotnicy otrzymali odznaczenia od rządu jugosłowiańskiego.

Odznaki jugosłowiańskie mógł nosić niejeden polski przedwojenny lotnik.

Edytowane przez Jedburgh_Ops
Napisano (edytowane)

Z Allegro - "Lotnik polski z odznaką pilota" (zdj. pierwsze)

Jest to ppor.pil. Józef Szyfter - w 1920 r. dca Toruńskiej Eskadry Lotniczej

Lotnik polski.png

ppor.pil. Józef Szyfter.png

Edytowane przez Sedco Express
Napisano (edytowane)

PS

Można by na tym forum założyć wątek nt. pilotów zagranicznych noszących na mundurach polską gapę. Jak by co to wniosę do takiego wątku swój skromny wkład... :classic_smile:

Edytowane przez Jedburgh_Ops
Napisano
2 godziny temu, Jedburgh_Ops napisał:

PS

Można by na tym forum założyć wątek nt. pilotów zagranicznych noszących na mundurach polską gapę. Jak by co to wniosę do takiego wątku swój skromny wkład... :classic_smile:

Niewielu ich było - pomijam lotników nie polskiej narodowości z okresy wojny polsko-rosyjskiej w 1920 r. i nie-Polaków, którzy przyjęli polskie obywatelstwo a pochodzili z armii zaborczych i zamieszkali na stale w Polsce.

Napisano

Wielu oczywiście ich nie było, ale myślę, że być może nie o wszystkich wiemy i historyczne zdjęcia potrafią czasami robić niespodzianki. Np. spośród USAAF-owców podczas II wojny polską gapę nosił ppłk Francis S. Gabreski, ale także dwugwiazdkowy generał Samuel E. Anderson - dowódca IX Bomber Command USAAF.

Napisano
15 godzin temu, Sedco Express napisał:

Z Allegro - "Lotnik polski z odznaką pilota" (zdj. pierwsze)

Jest to ppor.pil. Józef Szyfter - w 1920 r. dca Toruńskiej Eskadry Lotniczej

Lotnik polski.png

ppor.pil. Józef Szyfter.png

Popełniłem błąd w identyfikacji na co zwrócił mi uwagę Koloman.

Na zdjęciu ppor.pil. Ludwik Nazimek - 2.PL Ofic.Techn. Parku 1922 r.

 

Nazimek.png

Napisano

Kiedyś wrzucałem zdjęcie rannego mjr. Kubali w szpitalu w Vera Cruz w 1924 roku. Jeden z Kolegów uzupełnił lepszym zdjęciem z identyfikacją postaci. Ale lekarz siedzi jednak chyba pierwszy od lewej, potem jest dowódca " Iskry".

kubala1.JPG

kubala2.JPG

Napisano

Podpisy na zdjęciu są prawidłowe. Z lewej dca "Iskry" - jak składali wizytę w szpitalu to założył mundur galowy - kpt MW (trzy paski na rękawie) obok lekarz - kmdr ppor (jeden szeroki i jeden wąski) odpowiednik mjr w wojskach lądowych.

 

  • 4 weeks later...
Napisano

Ppłk pil. Wacław Iwaszkiewicz - 11 Pułk Myśliwski. Lida lata 1925-28.

Pod odznaką polskiego pilota odznaka pilota włoskiego oraz VM, KW i Krzyż Zasługi Wojsk Litwy Środkowej.

W.Iwaszkiewicz ppłk pil. 11.PM - Lida 1925-28 r..png

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie