Koloman Napisano 25 Listopad 2018 Napisano 25 Listopad 2018 Super!!! tak, to byłaby odznaka jugosłowiańska!!! Kiedy i jak ją dostał? zastanawiałem się; w latach 20-tych i 30-tych (wczesnych) kontakty z lotnikami jugosłowiańskimi były, chociażby z uwagi na ich udział w Raidach Małej Ententy i Polski. Może własnie wtedy.
Sedco Express Napisano 26 Listopad 2018 Napisano 26 Listopad 2018 A w temacie odznak pilota - Bułgarii, Jugosławii i Węgier to wzór oparty jest na odznace Austro-Węgier z I WŚ
W3SOKÓŁ Napisano 26 Listopad 2018 Napisano 26 Listopad 2018 Ad.: Koloman (466 / 0) 2018-11-25 19:34:41Ad.: Sedco Express (737 / 9) 2018-11-25 22:09:28Por. Żwirko otrzymał (w kolejności nadań . zezwoleń na noszenie): 1. Polska Odznaka Pilota : 7.08.1924 r. Nr. 6472. Odznaka pilota Królestwa SHS (Serbów, Horwatów i Słoweńców) za udział w I Locie Małej Ententy i Polski - zezwolenie na przyjęcie i noszenie 31.10.1927 r.3. Francuska odznaka pilota - zezwolenie na przyjecie i noszenie 20.01.1928 r.4. Czechosłowacka odznaka pilota - za udział w II Rajdzie Małej Ententy i Polski - zezwolenie na przyjecie i noszenie 12.12.19295. Rumuńskiej odznaki pilota
W3SOKÓŁ Napisano 26 Listopad 2018 Napisano 26 Listopad 2018 ciąg dalszy:Nie wiem co się stało.5. Rumuńskiej odznaki pilota - zez wolenie na przyjęcie i noszenie również 12.12.1929 r.6. Dodatkowo uzyskał również - z racji udziału w zawodach międzynarodowych - Międzynarodowy Dyplom Pilota kategirii C Nr. 54 - nadanie w dniu 08.10.1928 r.PozdrawiamW3SOKÓŁ.
Sedco Express Napisano 26 Listopad 2018 Napisano 26 Listopad 2018 Na zdj. prócz francuskiej widoczna obok polskiej - łotewska odznaka pilota.Z tego wynika, że Fr.Żwirko miał z polskich lotników największą ilość odznak pilota:- polską- francuską- czechosłowacką- SHS- łotewską- rumuńską
Koloman Napisano 27 Listopad 2018 Napisano 27 Listopad 2018 Elegancka fotografia kapitana obs.Tadeusza Szymańskiego z 3.PL.Medale jak medale (żaden krzyż; VM, KW, K.Niepodleglosci) ale ta odznaka poniżej - to już pytanie do Kolegi Sedco Express.
Sedco Express Napisano 27 Listopad 2018 Napisano 27 Listopad 2018 Wszystko wskazuje, że jest to pamiątkowa odznaka 28 Pułku Piechoty.
Koloman Napisano 28 Listopad 2018 Napisano 28 Listopad 2018 Super!!!!!! Wielkie dzięki.Faktycznie wygląda na 28.Pułk Piechoty.
Koloman Napisano 29 Listopad 2018 Napisano 29 Listopad 2018 Jeszcze jedna fotografia portretowa lotnika, na szczęście opisana.Por.obs.Henryk Borowy, 1.Pułk Lotniczy. 1933.Ten ma aż cztery odznaki, niestety, ta ostatnia nie jest pokazana w całości.
Sedco Express Napisano 29 Listopad 2018 Napisano 29 Listopad 2018 Prócz polskiej obserwatora:1- obs. włoska2- obs. francuska3- obs. (?) Królestwa SHS
Koloman Napisano 3 Grudzień 2018 Napisano 3 Grudzień 2018 No to zrobimy sobie przerwę od tych facetów o marsowych minach i z piersiami w medalach i odznakach.Karolina Borchardt (z domu Iwaszkiewicz) (ur. 26 lipca 1905 w Mińsku, zm. 17 grudnia 1995 w Londynie) – polska pilotka, malarka i działaczka społeczna.Tutaj na tle szkolnego Hanriota.Ukończyła gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Wilnie, a następnie wyjechała do Krakowa, gdzie studiowała w Wyższej Szkole Handlowej. Jako pierwsza Polka ukończyła szkolenie pilotażowe w Akademickim Aeroklubie Krakowskim i latała samodzielnie. Podczas odbywającego się w dniach 29 października – 1 listopada 1928 II Krajowego Konkursu Awionetek pilot Józef Bargiel i obserwatorka Karolina Iwaszkiewiczówna lecąc samolotem DKD-IV zdobyli I miejsce i zdobyli tytuł Mistrzów Polski.P.S.Jej mężem był Karol Olgierd Borchardt, ten od naczy kapitana".
Koloman Napisano 3 Grudzień 2018 Napisano 3 Grudzień 2018 Kontynuując temat Pań w lotnictwie>W 1931 roku odbył się pierwszy rajd lotniczy kobiet dookola Polski. Organizatorem rajdu byl Aeroklub Śląski i ppłk.pil.Stanisław Jasiński.
Koloman Napisano 3 Grudzień 2018 Napisano 3 Grudzień 2018 Wstawiłem powyższą fotografię bez opisu.Naprawiam wiec błąd:akończenie rajdu lotniczego kobiet dookoła Polski. Obok samolotu PZL-5 stoją m.in.: obserwatorka Maria Wardasówna, pilotka Wanda Olszewska, organizator rajdu lotniczego podpułkownik pilot Stanisław Jasiński, pilotka Danuta Sikorzanka, obserwatorka Maria Lierówna, kapitan pilot Piotr Dudziński."
Sedco Express Napisano 4 Grudzień 2018 Napisano 4 Grudzień 2018 PZL -5, Kraków 1930 r.1,2,3,4 - NN5-pil. Maria Wardasówna6-pil. Wanda Olszewska7-ppłk pil. Stanisław Jasiński8-pil. Danuta Sikorzanka9-obs. Maria Lierówna
Koloman Napisano 4 Grudzień 2018 Napisano 4 Grudzień 2018 Nr.2 to mi tak pasuje do kapitana pil.Piotra Dudzińskiego.Na zamieszczonej fotografii już jako podpułkownik w Anglii.
formoza58 Napisano 25 Grudzień 2018 Autor Napisano 25 Grudzień 2018 Z pasowania na pilota w jednym z aeroklubów... Przyrzeczenie na korkociąg".
W3SOKÓŁ Napisano 26 Grudzień 2018 Napisano 26 Grudzień 2018 Witam świątecznie :)Dotyczy wpisu: formoza58 (40211 / 225) 2018-12-25 20:03:58Z archiwum allegro.Sierż. pil Władysław Wrembel dumnie prezentuje główną nagrodę w 2 Wszechpolskim Konkursie Szybowcowym w Gdyni (17.05.- 14.06.1925 r) Taki motocykl (firmy B.S.A.) ufundowany przez Towarzystwo Akcyjne Piechcin" zdobył:za najdłuższy czas lotu – 65 sekund, za najdłuższy czas lotu przy słabym wietrze – 22 sek. za największy łączny czas lotów – 15 minut 55 sekund w 26 lotach. Loty wykonywał na szybowcu Mis" konstruktora inż. Michała Bohatyrewatakie to były wtedy czasy" - dosłownie i w przenośni i takie były początki polskiego szybownictwa. PozdrawiamW3SOKÓŁ
formoza58 Napisano 26 Grudzień 2018 Autor Napisano 26 Grudzień 2018 Bardzo dziękuję za tradycyjną wyczerpującą informację. ;-) Sam sierż. pil. Władysław Wrembel dumnie się prezentuje. Min. Krzyż Walecznych, Krzyż Srebrny Virtuti Militari, nad odznaczeniami gwiazdka (i) za ranę (i)"...Pozdrawiam
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się