Skocz do zawartości

Odtwarzanie sylwetki żołnierza piechoty II RP- 1939


Rekomendowane odpowiedzi

Kol. Palindrom - uważaj, bo zaraz zostaniesz zrównany z ziemią bo masz 1 posta na liczniku, a Twoja potężna wiedza" stanie się świetnym pretekstem do pokpiwań mimo rzekomego bardzo dziękuję za opinie (głównie jak widać krytyczne, które wolę od kretyńskich "super robota- byle tak dalej!)" :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 157
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Palindrom- moje tłumaczenia sa naiwne? Trzy hełmy oryginalne jakie prezentowałem w tym wątku są chyba dowodem że chyba widziałem kiedyś slamandrę";)

Bardzo dobrze że mnie krytykujecie- ja się natomiast bronię Nazywamy to dyskusją a to... forum dyskusyjne.


jak na razie GeneralRemek stanął na wysokości zadania i przedstawił trzy rózne faktury i kolorystyki hełmów wz. 31 za co cześć mu i chwała.

Po krytyce mam juz drugi hełm w zanadrzu i jak go natchniony Waszymi uwagami zrobię zaprezentuje go szerszej publice.

Palindrom mógłby swoja tezę rozszerzyć w miarę możliwości uzupełniając ja źródłami historycznymi/archeologicznymi, choć watpię żeby to uczynił. Z drugiej strony najwyraźniej po to się zalogowal żeby mnie zbesztać, co mi trochę pochlebia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dzisiaj łopatka piechoty. Przyjelo się że w dobrym tonie jest chlastanie MONowskiego odpowiednika łopatki wrześniowej. Wykonałem więc eksperyment;
Na zdjęciu sfatygowany trzynitowy Mars 1936 (z góry) i przerobiona łopatka powojenna (poprzez ścięcie w szpic") Jak się okazuję proporcje przedwojennej łopatki czynią ją bardziej wydłużoną w stosunku do jej powojennego poprzednika. Dla mnie kicha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znacznie lepszym pomysłem jest kupienie za przystępne pieniądze (nie trzeba parać się paserstwem;)) łopatki austriackiej. Nasza armia w 1939 roku miała ich od hektara i nagminnie używała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo Palindrom to pewnie kasztano-trol jakiegoś zbanowanego użytkownika ktory pojawił sie zeby swoje złote myśli wylewać (może jeszcze ma małego tralalala ?)
czyli : miszcz klawiatury po drugiej stronie bez poparcia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą w sieci roi się od oferowanym pokrowców na łopatki. Co najmniej połowa to takie knoty że już po obejrzeniu zdjęć można sobie podarowac ich kupowanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to się rzecze ? iere na klate" :)

a cymbałami nie ma sie co stresowac. jak znam modów tego forum, predzej vzy poźniej pielęgnacyjnie odstrzelą takiego co ma bardzo dużo do powiedzenia w temacie dupy Maryni"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha mozliwe że go w jakiś sposób dotknąłeś" i specjalnie złożył konto aaby Ci odpisać" :D

Zgadzam się że przycinanie łopatek LWP-owskich mija się z cenem, czerpak jest za krótki i będzie wysuwał się z pokrowca, ponadto owy czerpak jest zbyt płaski w stosunku do przedwojennej, no i trzonek a inny kształt.

R51 Twoja austro-węgierska łopatka jest GIT, brakuje tylko w niej pierścienia, moim zdaniem to ważne...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gadzam się że przycinanie łopatek LWP-owskich mija się z cenem, czerpak jest za krótki i będzie wysuwał się z pokrowca, ponadto owy czerpak jest zbyt płaski w stosunku do przedwojennej, no i trzonek a inny kształt."

Jest to jednak jakaś alternatywa. Każda łopatka zawsze będzie się wysuwała z pokrowca, czemu zapobiega regulaminowe noszenie razem z nią bagnetu. Trzonek niestety automatycznie do wymiany, co dodatkowo zwiększa koszty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@GeneralRemek dlaczego twierdzisz że łopatka bez bagnetu zawsze będzie się wysuwała z pokrowca nic podobnego popatrz na jego konstrukcje.
Pomyśl o obsługach broni zespołowych nie mieli bagnetów a łopatka była na swoim miejscu.
Problem stanowi to że pasek z czasem się wydłuża a istniejące dziurki nie pozwalają tego zniwelować
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj manierka wz. 38. Z prawej oryginalna z 1939 roku, z lewej powojenna z 1931. Byłem zdziwiony kiedy zobaczyłem różnicę. Byłem przekonany że z wyjatkiem bic sa identyczne... Może to kwestia róznic producentów, bo ja wiem...
Koledzy coś podpowiedzą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzór tej manierki to wz.37 i zdaje się po wojnie nikt tego nie zmieniał,bo i po cholerę skoro była praktycznie identyczna.Co do pokrowców,to żadne tego typu ustrojstwa nie były w przedwojennym WP stosowane przy tym wzorze.

Zapomina się także,że większość latała z archaicznymi wz28,31 itp,co jest skutecznie tłamszone w rekoko oczywistą dostępnością powojennych wz.37
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, pokrowce bawełniane barwy ochronnej na manierkę aluminiową wz.38 jednak były. Jest nawet fotka repliki takowego na facebookowej stronie GRH Siedemnasty".

@ akcej: nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale Remkowi chodziło o to, że przycięte łopatki LWP się wysuwają, czemu zapobiega noszenie bagnetu. Ale nie wszystkie się wysuwają, może niektóre przycinane owszem, ale moja trzynitowa LWPowska się nie wysuwa, niezależnie od bagnetu (Remek, widziałeś ją przecież), przycięta pięcionitowa LWPowska którą kiedyś mierzyłem nie wysuwała się. Swoją drogą, wg terminologii przedwojennej poprawna jest forma ramka, czy może żabka? Bo pokrowiec czy uchwyt raczej nie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilecki pisze także o manierce aluminiowej W zwiazku z poszukiwaniem możliwości zmniejszenia ciężaru ekwipunku wojskowego tenże instytut (Instytut Techniczny Intendentury- przyp R51) w 1938 roku opracował manierkę aluminiową z wgłębieniamim, o poj. 0,8 l i ciężarze 270 gramów" (H. Wielecki, Polski mundur wojskowy, s. 126). Proszę o podanie przez Visa1939 źródła swych rewelacji o wzorze 1937 bo mjoże to rzucić nowe światło na powyższe zagadnienie.

Czekam z niecierpliwością...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie