Skocz do zawartości

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
1-go marca po raz pierwszy w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Próbuję zorganizować coś w Ciechanowie, bo miasto nic nie robi... ale nie o politykę tu chodzi;) Trzeba coś ruszyć!
Wydarzenie na fb:
http://www.facebook.com/event.php?eid=137618352970602
i strona gdzie może znajdzie się pomysł na formę happeningu:
http://www.facebook.com/pages/Pomys%C5%82odajniapl/166645980052155
Zapraszam do współpracy, nie tylko osoby z Ciechanowa!;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 97
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
W Szczecinie tak to ma wyglądać

http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110223/SZCZECIN/575793339

Obchody Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych w Szczecinie

Kibice Pogoni Szczecin, chcąc upamiętnić ludzi ginących za Wolną Polskę, zapraszają na obchody, które odbędą się 27 lutego w Szczecinie.

Organizowane są one z ramienia Porozumienia Środowisk Patriotycznych w Szczecinie w skład których wchodzą takie organizacje Narodowe Odrodzenie Polski, Stowarzyszenie Kibiców Pogoni Szczecin Portowcy", Stowarzyszenie na rzecz Tradycji i Kultury Niklot", Stowarzyszenie Patriotyczne Kontra 2000", Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Swój udział zapowiedzieli już kibice z całego województwa oraz delegacje z kraju.

Dzień 1 marca, został ustanowiony przez rząd jako Dzień Żołnierzy Wyklętych. To święto ma upamiętnić, żołnierzy którzy nie złożyli broni po roku 1945 i dalej walczyli o niepodległą Polskę, którą chciała zabrać nam czerwona, radziecka fala.
reklama

Organizacje takie jak: Wolność i Niezawisłość, Armia Krajowa, Narodowe Siły Zbrojne, Wolność i Sprawiedliwość i wiele innych, czynnie stawiały opór sowieckiemu najeźdźcy.

Przez ponad 50 lat po II Wojnie Światowej byli oni szkalowani i szykanowani. Nazywano ich zaplutymi karłami reakcji”. Propaganda PRL-u dbała o to, aby zapomnieć o ludziach tak im niewygodnym. Dopiero po roku 1989 zaczęły powstawać rzetelne prace historyczne, mające na celu oczyścić bohaterów.

Świętowanie zacznie się od mszy świętej ku czci Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego w szczecińskiej Katedrze o godz. 12.00. Następnie o godzinie 13:30 na pl. Grunwaldzkim odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą "W hołdzie ofiarom systemu komunistycznego”. Dalsza część obchodów jest planowana w klubie Tiger.

Planowane jest tam Spotkanie Pokoleń ku czci Żołnierzy wyklętych”, na które będzie się składać:

- Film o Podziemiu Niepodległościowym "Z archiwum IPN”
- Prezentacja Multimedialna
- Prezentacja wydawnictw szczecińskiego IPN oraz Instytutu Norwida połączona ze sprzedażą książek
- Koncert kwartetu Cantabile
- wykład Pana Szymona Bursewicza Podziemie niepodległościowe"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Suwałkach będzie tak:
http://www.wrotapodlasia.pl/pl/wiadomosci/historia/Dzien_Pamieci_Zolnierzy_Wykletych_w_Suwalkach.htm

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Suwałkach

Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” zapraszają na obchody Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Komenda GRH „Garnizon Suwałki” informuje mieszkańców Suwałk, że w dniu 1 marca b.r., w którym obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, chcąc oddać hołd i przywołać pamięć o żołnierzach podziemia niepodległościowego działającego na Suwalszczyźnie w latach 1944–1954 w ramach uroczystości odbędzie się:

* Inscenizacja historyczna: „Żołnierze Wyklęci – rozbrojenie posterunku MO i uwolnienie więźniów”
* Spotkanie z udziałem Fabiana Daniłowicza – żołnierza AK-WiN, prezesa Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Inspektorat Suwałki oraz Danuty i Zbigniewa Kaszlejów – historyków, współzałożycieli Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie.

Inscenizacja oraz spotkanie odbędą się 1 marca o godz. 17.30 w Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, przy ul. T. Kościuszki 31.

Krzysztof Skłodowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gazecie Tylko Polska" obszerny artykuł o żołnierzach, oraz całym środowisku antykomunistycznym powojennym. Jest to kilka obszernych stron gazety, jest co czytać i fotki upamiętniające też są, przynajmiej 15-20. W mojej miejscowości niestety brak obchodów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co by napisał/a ta wspaniała" gazeta gdyby w szeregach byli żydzi, bo to jakaś $%&#($*^ta gazeta. Przeczytaniu jej wydania internetowego, musiałem się napić wódki, zeby zabezpieczyć się przed chorobą umysłową.

Mam rodzinne powody by takiego święta nie obchodzić. I mam prawo o tym napisać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Krakowie Muzeum Historyczne zorganizowalo debatę pt. Żołnierze wyklęci - bandyci czy bohaterowie" (tytuł oczywiście, celowo prowokacyjny) była też, podobno prezentacja jakiejś nowej książki związanej z tematyką Zolnierzy Wyklętych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ludności białoruskiej" - jak to ładnie brzmi :)

Szkoda że zapominasz, iż po 1939r. ta ludność białoruska" mordowała Polaków, grabiła majątki, likwidowała właścicieli ziemskich, księży, polską inteligencję, przygotowywała listy wywózkowe na Sybir. Na ok. 300 osobową komórkę PPR w tym regionie prawie wszyscy to przedstawiciele ludności białoruskiej".

Oczywiście nic nie usprawiedliwia zabójstwa kobiet i dzieci, jednak w czasie wywózek polskich kobiet i dzieci na Sybir też nikt nie brał pod uwagę ich niewinności.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaków eksterminowało wiele nacji. Niemcy, Ukraińcy, Rosjanie, i pewnie kilku Żydów by się znalazło...
Chodzi mi jednak o to, że adosna" działalność Rajsa oraz wielu innych z NSZ i NZW miała miejsce po wojnie, i dlatego uważam to za zwykłe ludobójstwo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaką datę przyjąć za zakończenie wojny w Polsce. Po 9 maja 1945r. wojna trwała nadal, tyle że z innym okupantem.

Zresztą wojna nie usprawiedliwia ludobójstwa, to tak na marginesie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wskazywał bym tuj na wojnę domową a raczej działania władzy ludowej mające na celu wyniszczenie jednostek będących potencjalnym zagrożeniem w przyszłości.
Co do merytorycznych dowodów należy przeanalizować dostępne materiały i wyciągnąć wnioski, następnie analizujemy rezultaty jaki zostały osiągnięte przez władze ludową. Każdy może rozumieć to na swój sposób i ma prawo mieć swoje zdanie - bez merytorycznych dowodów.
W dostępnych źródłach wiedzy na powyższy temat mamy często wskazanie jako by wydarzenia po zakończeniu II wojny światowej w Polsce, były wojną domową ( używa się tego zwrotu by uzmysłowić czytelnikowi stan rzeczy" jaki występował w owym czasie - bo o to chyba chodzi.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śnieżny Człowieku, rozumiem że Twoje pytanie miało być z założenia prowokacyjne i nie należy go brać poważnie :)

AKMS - tak, przynależność do PPR była wystarczającym powodem, żeby zarobić kulkę. Tak samo jak współpraca z nazistami w czasie wojny. Jedno i drugie to kolaboracja z okupantem.

Grabież nie swojej ziemi w mojej ocenie załsugiwała jeśli nie na kulkę, to przynajmniej pożądne obicie gęby. Złodziejstwo to złodziejstwo, choćby nazwano je eformą rolną".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie