Jump to content

1 marca miałby stać się Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych" i świętem państwowym.


Recommended Posts

Będziemy mieli nowe święto państwowe?

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła prezydencki projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych". W myśl projektu 1 marca miałby stać się Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych" i świętem państwowym.

Projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych" złożył w ubiegłym roku prezydent Lech Kaczyński w hołdzie 'Żołnierzom Wyklętym' - bohaterom Powstania Antykomunistycznego, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

W myśl projektu 1 marca miałby stać się świętem państwowym obchodzonym corocznie jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych", nie byłby to jednak dzień wolny od pracy.

- Prezydent Komorowski kontynuuje i wspiera tę inicjatywę świętej pamięci prezydenta Kaczyńskiego. Celem projektu jest złożenie hołdu Żołnierzom Wyklętym". Proponuje się, by dniem ich upamiętniającym był 1 marca, rocznica stracenia z rąk UB kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość". Ustanowienie tego dnia jest wyrazem szacunku dla żołnierzy drugiej konspiracji za niezłomną postawę patriotyczną i niepodległościową oraz konsekwentne sprzeciwianie się narzucanemu Polsce i nieakceptowanemu przez społeczeństwo ustrojowi. Należy podkreślić, że za prowadzoną na rzecz niepodległego państwa walkę żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych zamiast wdzięczności spotkały represje, często zakończone karą śmierci lub długoletnim więzieniem ze strony aparatu komunistycznego - mówił obecny na obradach komisji sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Krzysztof Łaszkiewicz.

Członkowie komisji wprowadzili do proponowanego tekstu ustawy poprawki. W preambule sformułowanie ohaterom Powstania Antykomunistycznego" zastąpiono ohaterom antykomunistycznego podziemia", a do zwrotu z bronią w ręku przeciwstawili się" dodano z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się". Posłowie postulują również, by ustawa weszła w życie z dniem ogłoszenia, a nie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, jak zakładał projekt.

Uzupełnienie tekstu projektu o zwrot mówiący o sprzeciwianiu się sowieckiej agresji i narzuconemu reżimowi akże w inny sposób" nastąpiło na wniosek posła Tadeusza Sławeckiego (PSL), który postulował, by w ten sposób uczcić także osoby niosące pomoc czy ukrywające członków podziemnych organizacji niepodległościowych.

- Zamiarem projektodawcy jest oczywiście uczczenie wszystkich walczących w podziemiu lub wspomagających je w różny sposób. Jedni walczyli z bronią w ręku, inni słowem, a jeszcze inni nieśli pomoc lub ukrywali walczących. I wszyscy ci, którzy nie godzili się na łamanie praw państwa demokratycznego i ponieśli za to karę, powinni być honorowani - wyjaśnił sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

Komisja zaakceptowała treść projektu ustawy z poprawkami i skierowała ją pod obrady parlamentu. Sprawozdawcą projektu został poseł Piotr Babinetz (PiS).

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Bedziemy-mieli-nowe-swieto-panstwowe,wid,13097458,wiadomosc.html
Link to post
Share on other sites
  • Replies 214
  • Created
  • Last Reply
A nie można tego ustanowić w jakimś cieplejszym terminie ?
Kolejne smutne święto w ponurym zimnym czasie, nie wiadomo, to ma być dla radości czy dla kolejnego smucenia ?
Tak szczerze, takie święto zainteresuje może z tysiąc osób, reszta będzie miała w pompie co to za święto, kogo pamięć świętować, ważne aby można było się napie...ć w gronie rodzinnym.
Nie święto jest potrzebne, tylko wyjaśnienie wszystkich spraw.
A co do tych wyklętych", mam swoje prywatne zdanie, poparte historią rodzinna, bardzo smutną.
Link to post
Share on other sites
Pyra- wychodząc z założenia, że święta są po to, aby można było się napie...ć w gronie rodzinnym." równie dobrze można odwołać Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Zwłaszcza, że 1 marca nie będzie dniem wolnym od pracy ( choć jak mawiali starożytni górale- na kaca najlepsza jest ciężka praca ).
Link to post
Share on other sites
1 marca to dzień, które środowisko Żołnierzy Wyklętych uznaje za swoje święto. Tego dnia przypada rocznica stracenia przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. W tym dniu w 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie strzałami w tył głowy zostali straceni: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka. Następnego dnia rano zwłoki pomordowanych umieszczono w trumnach i wywieziono z terenu więzienia. Do dziś nieznane jest miejsce ich pochówku.
Link to post
Share on other sites
Jedyny człowiek u władzy który o nich pamiętał Lech Kaczyński,odznaczył ich i awansował. kicereb nie wiem skąd Twoja niechęć do Polaków ale my mamy swoją historię skoro znasz datę 12 X pewnie trochę znasz naszej historii ale jak czytam nie całą.Pozdrawiam Hubert
Link to post
Share on other sites
Może masz rację.Mam w rodzinie rodzeństwo gdzie jeden zginął pod Lenino,drugi pod Monte Casino a trzeci w bitwie o Anglię.Czwarty był spadochroniarzem pod Arnhem żyje do dziś.Życie potrafi zakpić z naszych obywateli.
Link to post
Share on other sites
Co niedzielę wożę go na spotkania do polskiego klubu na spotkanie z innymi spadachronirzami.Pan Witold w 1939 mieszkał na Ślasku nie był w wojsku,poszedł na grzyby,wracając zobaczył jak niemcy rozstrzelali jego trzy siostry i brata i rodziców.W dniu zrzutu zabił 7 niemców w tym dwóch 17 letnich chłopaków.Opowiada że gdyby mógł zabił by więcej.
Link to post
Share on other sites
Marcinie F zrób ankietę wśród 1000 średnio inteligentnych Polaków czy wiedzą co to 12 X.Potem zapytaj czy wiedzą co to 24 XII.Wynik będzie taki sam.Ale zapytaj też o święto Trzech Króli(albo Królów) i o to czy potrzebny kolejny dzień wolny.Odpowiedź bedzie zupełnie inna niż na poprzednie pytania.Uprzedzam Twoje pytanie.Nie mam nic przeciwko kolejnemu Dniu Pamięci Narodowej , Nie mam nic przeciw (jak ich teraz nazywają) żołnierzom wyklętym (z premedytacją piszę o tym z małej litery) ale mamy już za duzo świąt narodowych(i tu też mała litera użyta celowo).Można też zrobic Dzień Pamięci Narodowej 23 X (jest to data kiedy powołano mnie do woja , ale jeszcze za komuny.A na przysiędze z premedytacja w Rocie opuściłem cośtam o braterskim sojuszu z AC. Poza mną zmilczało kupa chłopa , była z tego niezła zadyma).Czyż to nie powód do świętowania?Przez cały naród?Nie ważne czy popierają tą date , czy nie , ważne ze kolejne swięto.A potem dzień wolny mozna zrobic.
Link to post
Share on other sites
Właśnie tak, Panie Pyra, polski system edukacji powinien prowadzić działania, które utrwalą młodzieży fundamentalną zasadę szacunku dla Żołnierzy Wyklętych. By kiedyś Twe słowa stały się opisem rzeczywistości, by każdy Polak- urzędnik i kasjerka" oddał cześć tym Bohaterom. Obawiam się jednak, że nie stanie się to za obecnego rządu, który raczej niszczy pamięć o Żołnierzach Wyklętych, że przypomnę tylko o pacyfikacji IPNu i deprecjonowaniu wszystkich zasług ś.p. Prezydenta Kaczyńskiego na polu przywracania Bohaterom ich należnego miejsca w historii. Honoruje się natomiast generała" Jaruzelskiego zapraszając go do RBN, oraz ubeckiego TW Niesiołowskiego, czyniąc go wicemarszałkiem Sejmu (a nawet przez kilka godzin marszałkiem). Oczywiście, to tylko przykłady, będące projekcją szerszej tendencji do niszczenia pamięci o Bohaterach iepoprawnych politycznie" według światopoglądu środowiska dzierżącego obecnie zewnętrzne znamiona władzy.
Link to post
Share on other sites
Yeti jak Cię LUBIĘ i SZANUJĘ, to pozwolę się w tym przypadku z Tobą nie zgodzić. Otóż nie wszyscy otrzymali należne im nagrody za słownictwo" [ja zarobiłem - pewnie słusznie, acz do dziś nie otrzymałem uzasadnienia], ale gościu, który mi wyjechał od cyt. BUCÓW" takiej agrody" nie otrzymał.

Sprawdziłem w słowniku - słowo BUC" uchodzi jednak w naszym kraju za obraźliwe...
Link to post
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information