Skocz do zawartości

Lotnicze przyrządy pokładowe IIRP


lars71

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 221
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Ciekawe byłoby też porównanie stanu przyrządów pokładowych RWD-13, który w stanie podobno zdolnym do lotu zachował się w kolekcji Museu Asas de um Sonho http://www.museutam.com.br/aeronaves.php z tym, który wrócił do Krakowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad Nadwojciech

Super, to rzeczywiscie lektura obowiazkowa! Dziekuje za jej zamiszczenie. Czy w w/w ksiazce jest moze wspomniane do jakiego typu samolotów montowano pokazany manometr olejowy? Bede niebawem w kontakcie z MLP w Krakowie w sprawie przekazania eksponatów ale chcialbym dowiedziec sie jak najwiecej przed rozmowa w muzeum. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Niestety w książce nie padają nazwy żadnych typów maszyn.
We wstępie autor pisze Przeznaczam ja głównie dla ludzi pracujących w lotnictwie i pragnących zapoznać się z przyrządami pokładowymi w szerszym zakresie,niż to mogą oni uczynić w swej pracy codziennej"
Więc dla ludzi obytych z tematem.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Jakieś 40-lat temu ktoś mi się pochwalił zegarem [czasomierzem] z naszego przedwojennego samolotu - Karasia?
Dziś nawet nie pamiętam kto to był, ale zapamiętałem, że chwalił jego precyzję odmierzania czasu. No i prawie pewny jestem, że miał napis Gerlach".

Ot taka ciekawostka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Askanii to właściwie można przyjąc za pewnik, że jakieś jej przyrządy pojawiały się w poskich szybowcach i samolotach. W roku 1938 Instytut Techniki Szybownictwa i Motoszybownictwa wydał, jako jedną ze swoich pomocy naukowych, serię tablic pokazujących budowę i zasady działania przyrządów używanych w szybownictwie, opierając się na przyrządach Askanii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wierzyć reklamie to przyrządy Askanii użyte były w jednym z polskich samolotów startujących turnieju Challange 1930. Startowali wtedy: Płonczyński (RWD-2), Więckowski (RWD-2), Bajan (RWD-4) i Giedgowd (PZL-5).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Pisałem już oo tym w wątku o programie Było nie minęło", ale to chyba bardziej odpowiednie miejsce. Polecam ostatni odcinek. MWP właśnie wzbogaciło się o prawie kompletną skrzynkę narzędziową od P.11c. Wyszła w Rumunii i z tego co zapowiadają, mają tam jakiś kontakt i to jeszcze nie koniec niespodzianek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie