Skocz do zawartości

muzeum lotnictwa - Łódź


Rekomendowane odpowiedzi

http://militarnepodroze.net/Poland_Airplane_register.pdf

Ił-14 0916 /
Ił-28 47 / 2402010
Lim-2 109 / 1B-00109
Lim-2 307 / 1B-00307
Lim-2 311 / 1B-00311
Lim-2 1612 / 1B-01612
Lim-2 O12 / 1B-00512
SBLim-2 7039 / 1A-07039
SBLim-2 905 / 1A-09005
SBLim-2 6008 / 1A-06008
SBLim-2 193 / 142693
SBLim-2 776/ 712276
MiG-17PF 305 / Last info 18.09.2004
Lim-5 1730 / 1C-1730
Lim-5 408 / 1C-0408 Last info 18.09.2004
Lim-5 1913 /
Lim-6bis 427 / 1J-0427 Last info 22.04.2006
Lim-6bis 637 / 1J-0637 Last info 22.04.2006
Lim-6bis 608 / 1J-0608
MiG-21F-13 2015 / 742015
MiG-21PF 1702 / 761702
MiG-21PF 1809 / 761809
MiG-21PFM 06 / 94ML06
MiG-21PFM 09 / 94ML09
MiG-21PFM 10 / 94ML10
MiG-21PFM 6509 / 94A6509
MiG-21PFM O510 / 9666510
MiG-21PFM 5705 / 94A5705
MiG-21U 2720 / 662720
Mirage IIIC 10RB 36 /
Mi-6A 670 / 10670
Mi-2 SP-TVA /
TS-11 Iskra 103 / 1H-0103
Su-7BKL 12 / 6012
Su-7BKL 22 / 6022
Su-7U 702 / 3702
Su-20 6255 / 76305
Tu-134A SP-LHE /

http://www.airliners.net/search/photo.search?placesearch=Lodz+-+Lublinek+%28LCJ+%2F+EPLL%29&photographersearch=Piotr+Biskupski&page=1&page_limit=120&sid=2ffa3561f0cdaf45a122fc5c5661684a&sort_order=views&thumbnails=
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Ja jestem gorącym zwolennikiem powstania w Łodzi muzeum lotnictwa, w przeciwnym razie nie założyłbym tego wątku. Bezrobocie w Łodzi jakoś tak średnio mnie zajmuje (bardziej mnie martwi bezrobocie w Zamościu). Dla mnie nie ma pytania co zrobić z kolekcją - to oczywiste, że powinna ona pozostać w Łodzi. Ze swej strony mogę jedynie moje zaproponować uczestnictwo w jakimś szerszym internetowym lobby, które poprze plan utworzenia muzeum. Chętnie się dopiszę do tej listy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największą zaletą tej kolekcji jest to że jej twórca ocalił od zniszczenia sporo już w tej chwili historycznych samolotów. Jest wśród nich sporo modeli powtarzających się i to jest właśnie doskonały materiał na wymianę z innymi np. zagranicznymi muzeami. Oczywiście o ile znajdzie się ktoś kto będzie chciał kontynuować to dzieło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale taki właśnie był zamiar twórcy tej kolekcji jak pamiętam jego wypowiedzi w prasie lotniczej. Stąd w niej tyle powtarzających się modeli samolotów i stąd wziął się tam Mirage" a miały być jeszcze inne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sześć stojących obok siebie MiGów-21PFM nie jest specjalną muzealną sensacją dla której zjeżdżać się będą z kraju miłośnicy lotnictwa. Ale pięć z nich można z powodzeniem wymienić na coś równie popularnego na zachodzie, za to u nas wciąż niespotykanego. Wystarczy popatrzeć na to co w ostatnim czasie pojawiło się w Krakowie w ramach wymiany za nasze popularesy" (lub w ramach podarunku).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tylu latach stania pod chmurką i kompletnym braku konserwacji to na tych samolotach zostało już niewiele farby z oryginalnego malowania. Osobiście jestem zdania aby kolekcją zajął się ktoś kto ma na to jakiś pomysł i wcale nie musi ona pozostać w Łodzi gdyż jest w kraju wiele placówek muzealnych posiadających kolekcje lotnicze mogą to być również bazy lotnictwa wojskowego. Natomiast wymiana z innymi placówkami (polskimi lub zagranicznymi) powtarzających się modeli pozwoli tylko na zwiększenie jej atrakcyjności. Sam chętnie zobaczył bym w Polskich muzeach samoloty ze wschodu lub zachodu a najłatwiej zdobyć je poprzez wymianę, chyba że ktoś ma dużo pieniędzy ale raczej na to nasze placówki w najbliższych latach nie mogą liczyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kierunku wschodniego z wymianą może być kłopot bo nie powinno tam brakować tych samolotów chociaż pewności nie ma, ale tutaj też kanałami oficjalnymi można pozyskać jakieś eksponaty. Przecież w podobny sposób Polska przekazała kilka samolotów do tworzonego muzeum lotnictwa w jednym z krajów za naszą wschodnią granicą. Na lotniskach w Rosji czy też Ukrainie stoi masa uziemionych samolotów, których u nas nigdy nie było w eksploatacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cronos, a teraz pomyśl logicznie - co możemy zaoferować Rosji, Białorusi czy Ukrainie w zamian za Su-27? Miga dwudziestego pierwszego? Lima? Co mamy takiego, czego oni by nie mieli (poza Iskrami) i w ilości pozwalającej na wymianę?
Nie dorabiaj zbędnej ideologii do tego, że w Krakowie pojawiają się akurat maszyny zachodnie. Pojawia się to co można zdobyć w drodze wymiany za nasze popularesy.

Su-27 nie ma chyba w żadnej placówce muzealnej na zachód od Bugu, a i na wschód od niego można takie przypadki policzyć na palcach (najczęściej jakieś prototypy). A skoro użytkownicy nie kwapią się do przekazania takiej maszyny własnemu muzeum, to tym bardziej do zagranicznego nie dadzą.

Dużo łatwiej byłoby pozyskać jako darowiznę, a nie w drodze wymiany, np Su-15, MiGa-25, MiGa-27 albo Su-25 (dwa ostatnie nie koniecznie ze wschodu a np. z Czech)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Acha...
ogrodzą: pewnie za kilkadziesiąt tysięcy zł
postawią ochronę: przetarg na kolejne kilkadziesiąt tysięcy
mycie: oczywiście przetarg, który pewnie wygra firma sprzątająca łódzkie magistraty, która salonkę Gomułki wyczyści cifem i acze zanim ktoś zasięgnie porady w Krakowie czym się właściwie powinno czyścić Tu-134 :)

Nie zrozumcie mnie źle. Bardzo fajnie, że coś robią, ale po mojemu zabierają się do tego, jak to zwykle w Polsce bywa - po chińsku.
Lotnisko buduje terminal. W pobliżu jest niezagospodarowana działka i gdzieś obok stoi sobie kolekcja zabytkowych samolotów. Teraz pytam: co stoi na przeszkodzie, żeby stworzyć solidny projekt, pozyskać środki z Unii i wybudować muzeum z prawdziwego zdarzenia w obrębie portu lotniczego na tej pustej działce? Dobudować hangar na zabytkowe maszyny, a nie trawnik z chronionym złomowiskiem techniki lotniczej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Władze miasta będą chciały stworzyć muzeum,to je stworzą,i to jest optymistyczne.
A reszta jest do załatwienia/pozwolenia,zgody,pieniądze/.
Dzisiaj każde miasto musi stworzyć coś co przyciągnie turystów,samoloty,czołgi,lokomotywy,statki i wiele innych pomysłów.
Jeśli tego nie będzie nie będzie turystów,a jak ich nie będzie nie będzie pieniędzy.
To jest optymistyczna wizja dla tych samolotów.A resztę pokaże tzw życie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tam hangar w którym jest kilka mniejszych i cenniejszych eksponatów. Zbiory są za duże aby pobudować dla wszystkiego hangary.
Cóż poczekamy jak to się rozwinie i czy wogóle coś ruszy....
Pozdrawiam !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35153,10649142,Samoloty_z_Pilskiej_pojada_do_nowego_muzeum__W_Lodzi_.html

No i jednak nie przeniosą do Dęblina, a jeszcze Dęblin ma coś dać do Łodzi. Wygląda na to, że będziemy mieli nowe muzeum lotnictwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35153,10649142,Umowa_z_Deblinem_podpisana__Bedzie_Muzeum_Lotnictwa_.html

Powstanie Muzeum Lotnictwa w Łodzi powoli staje się faktem. Właśnie podpisano umowę z Dęblinem.
* Łódź utworzy Muzeum Lotnictwa jako filię Muzeum Tradycji Niepodległościowych, * miasto przygotuje infrastrukturę dla eksponowania statków powietrznych, * Łódź we własnym zakresie wyremontuje śmigłowiec Mi-6 i Ił-28."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i Dęblina skorzysta:
Natomiast Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie wyremontuje 11 z 21 samolotów z Pilskiej, które zostaną w Łodzi. Pozostałe z tych 21 sztuk zabierze do własnej kolekcji. Za to dostaniemy z Dęblina kilka samolotów, m.in. Mirage, który służył w Siłach Powietrznych Królestwa Belgii, oraz Su-22."

Tyle, że... w Łodzi nie było czasem Mirage?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie