Skocz do zawartości

Rosjanie jednak przylecieli.


balans

Rekomendowane odpowiedzi

Po tych gestach ze strony Rosji piłka jest po naszej stronie , i czas chyba podsumować historyczne problemy jakimś Wybaczamy i prosimy o wybaczenie". A potem już bez historycznych obciążeń zasiąść do rozmów polityczno gospodarczych. Jak choćby polska odnoga NordStream , przyda nam się takie zabezpieczenie na przypadek kolejnej blokady przesyłu przez Ukrainę czy Białoruś. A i Rosjanom jest to na rękę. Do niedawna dyskusję na ten temat zamulały zaszłości historyczne , teraz w końcu możemy zrzucić tego garba i zabrać się do tematu jak partnerzy. Czyli na zasadzie co się komu opłaca i potrzebne jest.
A i większa współpraca środkowoeuropejska wyjdzie nam na zdrowie. Jeżeli na przykład nasz region zacznie uzgadniać stanowiska i w UE występować jako blok połączony wspólnymi interesami a i nicią sympatii...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 133
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
To jest gra , o sumie niezerowej. Najwyższy czas się do niej włączyć , zwłaszcza gdy rozprowadzający najwyraźniej ma z nami po drodze i ponosi koszty aby nas skaptować ( komuniści to druga siła w rosyjskim parlamencie a oni jak widać nie pogodzą się łatwo z uznaniem zbrodni katyńskiej).
Stojąc z boku ponosimy wyłącznie straty , włączając się możemy zyskać. Mniej lub więcej , to zależy od zdolności naszych negocjatorów.
Oczywiście , Rosja osiągnie swoje zyski tak czy siak , ale my mamy wybór : dostać swoją dolę albo dąsać się nadal. I zostać z pustą kieszenią.
Ja jestem zwolennikiem wersji pierwszej : ugrać dla Polski ile się da , potem mądrze to zainwestować i grać dalej. Wspólne interesy z Rosją dziś w niczym nam nie grożą , a nawet podnoszą naszą pozycję przetargową na Zachodzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Erih napisał: Wspólne interesy z Rosją dziś w niczym nam nie grożą, a nawet podnoszą naszą pozycję przetargową na Zachodzie."
W pełni się pod tym podpisuję! Dodam od siebie, że tak się jakoś do tej pory dziwnie" składało, że gdy Zachód [przede wszystkim USA] nas wypuszczał na Rosję, a ta rewanżowała się retorsjami, to natychmiast firmy zachodnie wchodziły na ich rynek. Bo w kapitaliźmie liczy się biznes, no i miejsca pracy u siebie w kraju. Tam obowiązuje prosta zasada, rośnie bezrobocie - tracisz władzę. U nas oczywiście jest, a jakże by inaczej, zupełnie na odwrót - kto wymachuje bardziej szabelką, ten rządzi...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się z ostatnim akapitem. Wymachiwanie szabelką to tylko część naszego etosu narodowego. takie np gesty współodczuwania też się liczą . No i historia - a tu Rosjanie znacząco wyszli w naszą stronę . W ramach wzajemności trzeba by u nich pokazać np Komudę- napisał dosyć masakrycznie realistyczną opowieść o Dymitriadzie , a dla nich to jeden z kluczowych węzłów świadomości historycznej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że takie gesty się liczą. Z jednej strony poprawiają klimat między naszymi nacjami a z drugiej Rosja wysyła sygnał - także do zachodu - jesteśmy OK" więc co złego to nie my i to jest bonus na przyszłość.
Tak czy owak w tej chwili kontakty z rosjanami muszą być konstruktywne i rzeczowe póki jest klimat by coś zdziałać a można wiele. Wszystko wskazuje na to, że balast historyczny w znacznym stopniu został zrzucony. Ale musimy być także ostrożni. Ewentualna wpadka czy spór będzie odbierany przez zachód jako nasza wina i zepchnie nas na margines.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wulfgar, Rosja ma swoje mocarstwowe interesy to fakt. Ale w naszym narodowym interesie jest zarabianie na tym [miejsca pracy, rozwój kraju]. Ty jesteś zwolennikiem wymachiwania szabelką, na zasadzie: aszą racją stanu jest nieustająca wojna z Rosją". Moim zdaniem jest to droga prowadząca do upadku naszego kraju! Dlaczego? A to bardzo proste, bo młodzi Polacy w odpowiedzi na taką histeryczną politykę wyjadą w większości na zmywak do UE, no i jak zawsze zostaniemy z ręką w nocniku...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol cairo1 , zwracam uwagę że były prezydent Kaczyński w planach wizyty miał również konkretne gesty pojednawcze w stosunku do Rosjan , które można uogólnić jako ok , dogadajmy się ale najpierw zamknijmy sprawę Katynia". Tak więc , jest coś na rzeczy i chyba główne siły w Polsce w tym temacie zbliżają się do punktu stycznego. Z drugiej niejako strony zmierzają do niego Rosjanie. A już sam fakt że przestaniemy być postrzegani jako psychopatyczni rusofobi , daje nam pewien bonus w negocjacjach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Erih, te gesty mialy byc podczas tej ostatniej nieudanej wizyty? Przeciez to byla prywatna wycieczka , oficjalnie bylo trzy dni wczesniej, wiec watpie aby media poza naszymi ,sie pojawily aby uchwycic te gesty.
A tak apropo to juz cos sie zaczelo, jeden europosel zastanawia sie co sie dzialo w ciagu szesnastu minut, domniemanie jest takie ze rosyjska tradycja jest dobijanie rannych w wypadkach lotniczych.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak apropo to juz cos sie zaczelo, jeden europosel zastanawia sie co sie dzialo w ciagu szesnastu minut, domniemanie jest takie ze rosyjska tradycja jest dobijanie rannych w wypadkach lotniczych."

Kol. Cairo1 bardzo proszę, zostawmy w tym wątku spiskowe teorie dziejów dla jełopów i [lub] wyznawców radyja w jakimś innym wątku...

balans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego akurat słuchaczy Radia Maryja obrażasz nazywając ich jełopami"? A czytelnicy Gazety Wybiórczej to mędrcy? Kto Cię upoważnił do wydawania takich osądów? Wydaje Ci się, że jesteś bardziej inteligentny od tych, którzy mają inne poglądy niż Ty (czytaj: niż Michnik)? Twoje wywody na tym forum jakoś nie potwierdzają tej wybitnej inteligencji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balans, ja tylko dwa dni wczesniej napisalem ze nie wierze w jakiez zmiany na polu zblizenia z rosja z naszej strony, uzasadnilem czemu, a wczoraj moja niewiara zaczela sie sprawdzac, zadne teorie spiskowe z mojej strony.
Kol. Irhabi czytam wyborcza, nie, fakty i mity,hamilton spectator, toronto sun,przegladam wszystkie polskie portale,
nie czerpie informacji z jednego zrodelka.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ja wymieniłem z nazwy radio jakie miałem na myśli?

Ale jeżeli już zeszło na to radio, to chciałem jedynie nieśmiało zauważyć, że jeszcze nie tak dawno wyzywało i obrażało ś.p. Marię Kaczyńską od szamba" i czarownicy"...

Resztę pozostawiam bez komentarza, bo moją intencją nie jest robienie na forum zadymy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wyrwałeś słowa Rydzyka z kontekstu, a jego intencją na pewno nie było obrażenie ś.p. Pani Prezydentowej.
Z pewnością za to premier Tusk miał zamiar obrazić ś.p. Annę Walentynowicz, kiedy w ubiegłym roku na Wawelu wymieniał nazwiska bohaterskich kobiet Solidarność, ale ani słowem nie wspomniał o Walentynowicz. Może teraz z tego się pośmiejesz, skoro z Ciebie taki trefniś? Czy może Nadredaktór Ci zabronił?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie