Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata

elpasys

Forum members
 • Content Count

  1715
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by elpasys

 1. Za co? Dawno temu w latach 70-tych XX wieku mieszkając tam poznałem pewnego Niemca, który powiedział mi, że przez 4 lata wojny był w Polsce (tak powiedział). Gdy spytałem go co tam robił, powiedział mi: Cały czas grałem na harmonii". Więc pytam, za co ten wyrok?
 2. Proszę zauważyć, że na tym ostatnim zdjęciu jest aż trzech Hitlerów. Jak więc mogliśmy z nim wygrać?
 3. W kanadyjskiej kopalni diamentów o nazwie Diavik znaleziono największy w Ameryce diament o wadze 552 karaty i wielkości kurzego jajka.
 4. Przeniesione tutaj, Niemiecki artykuł o Wojtku i kilkanaście zdjęć: http://www.spiegel.de/einestages/soldatenbaer-wojtek-polnische-armee-rekrutierte-braunbaeren-a-947624.html
 5. Wykaz Niemców z 20DP poległych w Zambrowie i okolicy jest tutaj: http://www.20pzgrendiv.eu/verlustliste-1939/
 6. cd Info o oficerze, którego grób pokazano na ostatnim zdjęciu. Werner Aydt 20. Infanterie/Panzergrenadier Division (mot), Aufkl. Abt. 20 zginął w miejscowości Zaręby-Warchoły, woj. mazowieckie.
 7. Uzupełnienie do ostatniego zdjęcia. Poległy oficer z ostatniego zdjęcia Aydt jest ujęty w wykazie poległych niemieckich oficerów we wrześniu '39 w Polsce. http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?t=120220
 8. Wyjaśnień c.d. Na stronie: https://fotopolska.eu/Warszawa/b2737,Fort_II_Wawrzyszew.html?f=7240-foto dedykowanej Fortowi II Wawrzyszew, ktoś napisał tak: zajac50 To nie jest Fort II Wawrzyszew. Na mapach z tego okresu Fort II ma jeden przejazd przez fosę i dojeżdza do niego kolejka. 2017-03-22 14:57:32 (rok temu)" Sprawę uważam za wyjaśnioną.
 9. Zdjęcie, którego dotyczyła uwaga kol. Spirit of Warsaw pochodzi ze strony http://www.spiegel.de/fotostrecke/fotograf-der-propagandakompanie-benno-wundshammer-fotostrecke-125011-10.html i zawiera taki opis (nm): erstört: Nicht die Bombardierung selbst, aber die Folgen dokumentierte der Fotograf im September 1939 mit dieser Luftaufnahme des zerbombten Forts VII Zbarz im Süden von Warschau."
 10. Wyjaśnienie. Zdjęcia które powyżej zamieściłem pochodzą z artykułu Fotograf Wehrmachtu, Reporter diabła". http://www.spiegel.de/einestages/wehrmacht-fotograf-der-propagandakompanie-benno-wundshammer-a-1025042.html opisującego działalność Benno, właściwie Benedikta Heinricha Wundshammera, który zrobił karierę w III Rzeszy, a potem ukrywając swą przeszłość, w RFN. Wykonywał zdjęcia na wszystkich frontach, w tym w Polsce w 1939r. Jako uzupełnienie daję portret jednego z niemieckich pilotów myśliwca, uczestnika napaści na Polskę.
 11. Warszawa, zbombardowany Fort VII barż" (W-wa Włochy).
 12. Załoga bombowca Heinkel He 111 w trakcie bombardowania Warszawy.
 13. Wczoraj (czwartek 19 lipca 2018) w Tuluzie po raz pierwszy wzniósł się w powietrze samolot transportowy Airbus Beluga XL". Pod odbyciu 4 godzinnego lotu wylądował na lotnisku Toulouse-Blagna. Wymiary: 63m długość, 19m wysokość.
 14. Nie na stalowych kołach, ale też w drodze. Zdjęcie wykonane 15 sierpnia 1941 na południowy-wschód od Warszawy, w drodze powrotnej z terenów Polski odebranych sowietom.
 15. To dziwne, że u nas będąc pod wpływem nie wolno kierować rowerem. Trzeba go prowadzić. Tam będąc pod wpływem można kierować rządem nad rządami. I jeszcze być prowadzonym.
 16. Bez członków UE, Unia by upadła. Wniosek? No more Exit"
 17. Dlaczego wszyscy odsunęli się od Dudy?
 18. Niedawno agencja Reuters" opublikowała ok. 40 nieznanych zdjęć z okresu 1.WŚ, pochodzących z prywatnych zbiorów. Oto jedno z tych zdjęć, pozostałe są tutaj: http://www.spiegel.de/fotostrecke/erster-weltkrieg-reuters-fotos-zeigen-soldaten-alltag-fotostrecke-116159.html
 19. Żołnierze w oczekiwaniu w okopie gdzieś w Département Haut-Rhin (Górny Ren, lub Oberelsass (nm)). To zdjęcie jest często pokazywane.
 20. Hartmannsweiler Kopf, lato 1916. Gdy wykonywano to zdjęcie linia frontu przebiegała od ponad roku przez to miejsce na górze w Département Haut-Rhin (Górny Ren, lub Oberelsass (nm)).
 21. Okop pod śniegiem. W 1916 Hans Hildenbrand uzyskał zezwolenie na fotografowanie na odcinku frontu w Elsass. Ta fotografia była zatytułowana Stanowisko w Wogezach".
 22. Fotografia, która mogłaby trafić do wątku Wątek nekro-grosdojczlandski". Niemieckie groby na Hartmannswillerkopf (znane również jako Vieil Armand) – wzgórze we wschodniej Francji, w Wogezach (Alzacja). Rejon walk w czasie pierwszej wojny światowej, podczas których poległo około 25 tys. żołnierzy po obu stronach.
×
×
 • Create New...

Important Information