Skocz do zawartości

Wysiedlenia Niemców - wasze zdanie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam mieszkam na terenach odzyskanych w 45 roku ,intryguje mnie sprawa wysiedleń niemców ,otóż u mnie mówi się że niemcy stąd odeszli a nie jak głosi Erica wygoniono ich z tąd ,dam przykład mojej miejscowości gdzie kulturalnie pomodlili się w kościele 21 stycznia i pomaszerowali elegancko na zachód ,niezostał ani jeden wiec sie pytam kto ich wypędził?Jakie jest wasze zdanie na ten temat .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się boję, że Ty serio piszesz :-)
Ale dla spokojności mojego sumienia i zaspokojenia Twojej ciekawości- były trzy wersje".
Pierwsze- zwykły ludzki odruch strachu i ucieczka przed zbliżającym się frontem.
Dwa- ucieczka/wyjazd wymuszona decyzjami niemieckich urzędników cywilnych lub władz wojskowych.
Trzy- wysiedlenie ( nie mylić wg mnie z wypędzeniem ) na mocy decyzji chwilowych" władz radzieckich lub ich polskich następców ( co nie oznacza, że polskie decyzje były całkowite i zawsze suwerenne ).

I zapewne we wszystkich trzech wariantach spokojne, systematyczne wyprawy z dobrze zapakowanym i przemyślanym dobytkiem były jednostkowymi przypadkami.

Pozdrawiam.

PS A co to są tereny odzyskane? Tereny II RP wcielone do Rzeszy czy też ( dużo modniejsze ) Ziemie nibyOdzyskane?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nibyOdzyskane ??

(odnośnie Dolnego Śląska i Pomorza Zachodniego. dawne Prusy Wschodnie to żeczywiście niby odzyskane są)

Dolny Śląsk za piastów był podstawową czeńścią państwa Polskiego wiele miast zakładali nasi książęta. Dopiero późniejsze losy odłączyły te dzielnice od Polski.

Wracając do tematu:

w moim regionie po wojnie zostało wielu niemców nikt ich nie wyganiał, nawet niektórzy wrócili tuż po działaniach wojennych i zostali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muwiąć o przynależności granic kieruje się okresem ostatnich 1000 lat kiedy to zaistniały współczesne państwa arodowe".

Wcześniejsze okresy są niezbyt zbadane i obszar polski można by było przypisać Wandalom , Celtom, a nam jako Słowianom należało by zwrucić stepowe obszary nadwołżańskie które obecnie zajmuje ludność która tam sie zadomowiła po najazdach mongolskich(obecnie zrusyfikowani tatarzy i ludy mieszane)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polska w wieku XI państwem arodowym"? Nawet cudzysłów nie pomoże...

Pamiętaj, że jeszcze w XIX czy XX wieku nie było Ukraińców, Białorusinów i wielu innych nacji ( upraszam ale dla naszej dyskusji ten poziom wystarczy ). Dwa bliskie nam ( geograficznie przykłady, z czego Łukaszenko do dziś stara się udowodnić, że Białorusini to pic na wodę-fotomontaż ).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o czym tu dyskutować? Część Niemców z tak zwanych iem odzyskanych" uciekła w wyniku zorganizowanej ewakuacji przed zbliżającym się frontem. W ten sposób (przed ofensywą styczniową) ewakuowano też Niemców z ziem należących do II RP. Tych, którzy pozostali spotkał różny los. Częściowo zostali osadzenie w więzieniach i obozach, gremialnie wysiedleni i wysłani za Odrę a częściowo zamordowani.
Polecam wątki na forum:
http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=636578#690373
http://www.odkrywca.pl/dziki-zachod-uznam,657648.html#657648
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....muwiąć o przynależności granic kieruje się okresem ostatnich 1000 lat kiedy to zaistniały współczesne państwa "narodowe..."


Ja nie chcę się cofać aż tak daleko w przeszłość, lecz do zakończenia wędrówki ludów" tj. VI-VII w. n.e. gdzie nastąpiła stabilizacja zasiedleń naszych terenów.

Ja doskonale rozumiem o co Koledze chodzi, ale rozpatrujesz to z punktu widzenia nas Polaków, a ja patrzę na to bardziej obiektywnie. Przed panowaniem Piastów nasi południowi sąsiedzi stanowili już prężne i silne państwo ze scentralizowaną władzą VIII -IX w. W tym czasie na obecnych ziemiach polskich były uchawki" międzyplemienne (szczepowe).
Nie czarujmy się, ale Śląsk i część Małopolski zabraliśmy Czechom (które nam zresztą później odbili) I biorąc pod uwagę powstanie pierwszych państw w środkowej Europie (jeszcze przed powstaniem państwa Polan) to chyba Czesi mają prawo nazywać te tereny ziemiami odzyskanymi", a nie my.

P.s. Nie chcę żeby mnie tu posądzono o czeską stronniczość, czy też zarzucono mi antypolskość. Staram się patrzeć na to obiektywnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile głów tyle teori bo dzieje w przypadku Dolnego Ślaska zawiłe. Dla mie tu zawsze była Polska - tak jak dla indian AP będą zawsze ich ziemnią pomimo skutecznej kolonizacji.

Ciekawi mnie z jakiego rejonu polski pochodzi nasz moderator Człowiekśniegu, że uważa za nie-polskie ziemie w obecnych granicach.

Do tematu dodam że w latach 50-60 wielu mieszkających tu niemców wyjechało na zachód w ramach łączenia rodzin lub szukając lepszego materialnie życia. Władze PRL chętnie pozwalały na takie wyjazdy i wydawały paszporty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nahm01- obojętnie jak to patetycznie zabrzmi od urodzenia jestem dumnym :-) mieszkańcem stolycy zDolnego Śląska.

Indian w to nie mieszaj- większość mieszkańców Dolnego Śląska jest genetycznym bałaganem ( brzydkie sformułowanie, ale gorszego nie chciałem używać ). Indianie ( rdzenni, a nie krzyżówki ) to inna bajka.

Lata 50-te i dalej dołożyły zawirowania polityczne i ekonomiczne. To także całkiem inny temat niż wysiedlenia z lat 1944-46.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak napisałem w pierwszym poście w tym temacie ziemie Pomorza Wschodniego nie są ziemiami odzyskanymi na całym obszarze. Jak wiadomo żyli tam Prusowie podbici przez Zakon Krzyżacki który potem był lennem Polski.

Równie dobrze te ziemie mogli przyłączyć do ZSSR ale w ramach rekompensaty za kresy Stalin przyznał je Polsce co poprawiło troche nasze granice z Niemcami(teraz w przypadku wojny z nimi niewezną nas tak łatwo w kleszcze jak w 1939r.)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W latach 50 - 60 były takie patetyczne slogany na temat ziem odzyskanych:

Myśmy tu nie przyszli, myśmy tu wrócili"

Z uwagi na to że komuna upadła i jest wolność słowa, to ten slogan powinien brzmieć teraz inaczej.

Myśmy tu nie przyszli, myśmy tu wrócili, bo kiedyś wpadliśmy tu na chwilkę..."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli do 1675 roku śląsk był piastowski prawnie. Ciekaw jak się to przekładało na ludność tzn. w jakim stopnu ludność mówiła po polsku(słówiańsku lub w dialekcie zbliżonym) lub była z pochodzenia polskiego (piastowsko - słowiańskiego).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piastowie władali Śląskiem przez wieki, stopniowo tracąc suwerenność, czy to na rzecz Królestwa Polskiego, Królestwa Czeskiego, albo Cesarstwa Niemieckiego. Ostatni Piastowie byli już w większości całkowicie zgermanizowani w kulturze, mowie i wierze. Podobnie jak ich poddani.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nahm01- wg mnie niesłusznie i niepotrzebnie równasz politycznie piastowski = polski, mowę mieszkańców z językiem polskim i/lub słowiańskim, pochodzenie z polskim i/lub słowiańskim.
I nie mam na myśli dzisiejszego rozumienia znaczeń naród, nacja, etnika, język, itp.


PS Nasze wpisy nijak się mają do tematu wątku, ale dla utrudnienia i zaciemnienia- a może jeszcze rozdzielimy możnych, kler, ludzi wykształconych, kupców, mieszczan, szlachtę, od plebsu, chłopów... To się dopiero będzie działo :-(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusje na temat tozsamosci narodowej sredniowiecznych czy tez renesansowych mieszkancow Slaska czy innych dzielnic Polski mozna prowadzic w nieskonczonosc jak mysle :) W tym okresie nie istnialo ogolne pojecie arodu" jakie znamy teraz. Przykladem tego moze byc chocby Kopernik. Nie mowil o sobie ze jest Niemcem czy Polakiem, on byl orunianinem", bo tam sie urodzil i mieszkal czas jakis.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę kolegów coponiektórych zmartwić- to Czesi wpadli do Małopolski na chwilkę , nie Polacy ( w znaczeniu - składowe państwa Piastów). Ich obecność w Małopolsce ograniczała się do załóg kilku grodów , i trwała jakieś kilkanaście lat..
O Śląsku szkoda nawet w tym kontekście gadać- ot urządzili jedną i drugą rejzę i tyle. Prusów i Jaćwierz wykończyli głównie Litwini przy współudziale Mazowszan i Pomorzan.. powstanie na tych terenach Państwa Zakonnego świadczy jedynie o dobrej organizacji zakonników. Zaś państwo to istniało ... jakieś ledwo 200 lat. Potem już było tylko lennem Rzeczypospolitej . Choć trzeba przyznać że kłopotliwym.
Ktoś tu zahaczył o Indian. Otóż oni też byli mozaiką genetyczną. Inaczej mówiąc- Indianin to tylko mieszkaniec Ameryki- bynajmniej nie jedna asa" a co najmniej 4..oraz niebotyczna ilość ypów mieszanych" , często ładnie nawet skonsolidowanych i jednorodnych..
Tak że nie ma tak łatwo i prosto jakby się chciało..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie