Skocz do zawartości

Westerplatte - gorący temat


brodaamor

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 101
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam Panie i Panowie.
Tak sobie czytam te posty to się zastanawiam po co te nerwy?
Film Westerplatte" został już dawno nakręcony w reżyserii Stanisława Różewicza i z dobrą obsadą aktorską.
Zygmunt Hubner jako major Sucharski dobra rola od samego początku nie przejawia specjalnej ochoty do do walki po za tymi 12 godzinami.
Arkadiusz Bazak kapitan Dąbrowski cały czas zagrzewa wszystkich do walki i jest przeciwny kapitulacji.
Opisuje tylko te dwie osoby bo właściwe o tych panów chodzi w nowym filmie Tajemnica Westerplatte" to o nich trwa teraz walka kto się załamał a kto był bohaterem.
Film Różewicza został przypomniany ostatnio w Kino Polska były tam sceny picia wódki o ile pamiętam Mieczysław Stoor który gra jednego z żołnierzy częstował kielichem kolegów na wartowni.
Była też scena jak jeden z żołnierzy porzuca broń i ucieka z wartowni.
I jeszcze scena kiedy dwóch żołnierzy upomina się o zmainę siedzą i palą sobie papieroska porucznik wyciąga broń i rozkazuje im zająć pozycje przy ckm tego porucznika gra chyba Andrzej Zaorski.
Jest dużo scen opisanych w książkach i pokazanych w filmie i myślę że część jest autentyczna co prawda Wańkowicza poniosła ilość szturmów przeprowadzonych przez Niemców a może nie robił specjalnie różnicy między rozpoznaniem a ewidentnym szturmem.
Przeczytałem książkę Mariusza Borowiaka Westerplatte w obronie prawdy"i rzeczywiście przedstawia tam wiele faktów dotąd nie publikowanych i szokujących dla naszego społeczeństwa.
Ale czy major Sucharski nie mógł się załamać był odpowiedzialny za życie wszystkich żołnierzy na tej palacówce.
Byłem też na spotkaniu w Krakowie 25,10,2008r empik był Mariusz Borowiak i córka kapitana Dąbrowskiego pani Elżbieta Hojka i specjalnie mnie nie przekonali do potrzeby nakręcenia filmu książka owszem dobrze że się ukazała ale nic na siłę.
W następny dzień miało być spotkanie z reżyserem tego nowego filmu.
Niestety nie jestem z Krakowa nie byłem i nie wiem co powiedział reżyser o swoim jeszcze nierozpoczętym dziele.
Jest masa innych tematów do nakręcenia ludzi zapomnianych takich jak Zygmunt Szendzielarz Łupaszko",Jan Tabortowski Bruzda",Marian Bernaciak Orlik".
I to właściwie wszystko na ten temat mam nadzieje że mnie nikt nie zamorduje za te pare zdań w sprawie Westerplatte.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawianie dobrych filmów na zasadzie kręcenia nowych, i rzucenie błotem na sakrum w celu uzyskania rozgłosu, ściągnięcia uwagi na siebie i prowadzenia pustych dyskusji to po prostu przejawy komerchy i pustości umysłów wórców" dzieła - nic więcej

Żaden z liczących się reżyserów, mistrzów", nigdy nie kreuje kariery tworząc bzdurne poprawki od udanych arcydzieł.
Zawsze liczył się autorski niepowtarzalny pomysł i jakaś koncepcja a nie duble.

Oczywiście najlepsi twórcy i reżyserzy odchodzą, Polska Szkoła Filmu" to już stara historia.
I oczywiście teraz powstają pomysły włącznie nowych Krzyżaków" (też z Lindą) obok gniotów serialowych i tym podobne pomysły-kretynizmy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki film nigdy nie powstałby np. w takich Stanach. Amerykanie mają to do siebie, że kręcąc filmy wojenne (choć nie tylko), nawet najdrobniejszy słynny epizod gloryfikują (nawet do przesady). I mimo pokazywania okropieństwa i realów wojny, zawsze wiadomo kto jest dobry a kto po złej stronie.
My natomiast, z masochistyczną lubością, miłujemy się w pogrążaniu samych siebie.
Mam wielką nadzieję, że mój obecny wstępny osąd co do tego filmu okaże się błędny, ale jak na razie nic na to nie wskazuje...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisz hop. Choćby Eastwoodowi za przynajmniej jeden film pogrożono palcem- Listy z Iwo Jimy.
Listy z ... zostały uznane za gloryfikację japońskiego imperializmu a przede wszystkim za próbę częściowego rozgrzeszenia Armii Cesarskiej (, że wychowanie, że pranie mózgów, że też ludzie ).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i nie tylko. W hollywood zarzucano mu również rasizm że niby nie ma murzynów wśród żolnierzy amerykańskich pomijąc drobny fakt że nie służyli oni wtedy w Marines i pare innych kretyznizmów mu zarzucano. A nawiasem mówiac film rewelacyjny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym, że Eastwood nie kręcił drugi raz po kim innym tego samego filmu - Listów...". To był jego konkretny pomysł.

U nas Westerplatte" raz już dobrze nakręcono.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lista filmów do zrobienia o polskiej historii jest długa. Podobno Machulski ma kręcić film o powstaniu warszawskim.
Temat Westerplatte jest nośny zwłaszcza w kontekście ostatnich kontrowersyjnych ustaleń o przebiegu obrony.
Można zrobić o tym dobry film, który dodatkowo przyciągnie do kina widzów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamiast lożyć kase na kolejną produkcję i gaże dla naszych gwiazd" nie lepiej przeznaczyc kase na wykup naszych pamiątek z zagranicznych kolekcji?? ale cóż w kraju dobrobyt jak chcą niech kręcą
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,wtroncem cóś od ,siebie i od naszego Dkf-u.Westerplatte już śp.Różewicz przekazał w takiej formie,że posiadający odrobinę kultury i odrobiny własnej inwencji reżyseur mógłby stworzyć podobne chociaż w 5% do dzieła.Mokra,Wizna,Bzura i inne tematy nie kwalifikują się do filmowego przekazu???Łatwiej i prościej jest nalać na czyjś portret,niż stworzyć batalistyczne wiarygodne i prawdziwe,zgodne z historycznym przebiegiem wydarzeń dzieło.Niestety chiba przerasta to młodego reżyseura.Pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
  • 3 weeks later...
Czytaliście to co jest pod linkiem wrzuconym przez kolege piotra916? Boże co ten człowiek ma w głowie. Major Sucharski chciał bronić to co najważniejsze, ludzkie życie? Poddając placówkę po krótkim oporze? Co ten człowiek brał przed pisaniem tego. Poddając się co on chciał niby obronić? Niemcy napadają na Polskę mordują cywilną ludność ,żołnierzy również jeńców, wysyłają do pracy w fabrykach i mowa to o ochronie jakiegoś życia? To jest czysta niedorzeczność. Krew się we mnie gotuje ,że ktoś chce kręcić taki film. Jak można utożsamiać grę komputerową z filmem który nie jako ma ,,atrakcyjnie ukazać'' historię....? dla mnie to nie jest historia tylko radosna twórczość reżysera w stylu ,,widzi mi się''
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lina_90 -> Tak, bo major Sucharski doskonale orientował się w tym co przez pierwsze 2 dni wojny zdążyli zbroić. Bo wiedział pewnie o tym co się stało np. w Wieluniu albo z pocztowcami w Gdańsku (nota bene - rozstrzelani dużo później) i td. Ty też byś pewnie był wszystko wiedzący na temat tego co się dzieje wokół.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie