Skocz do zawartości

Wydobycie TYGRYSA???


wm71

Rekomendowane odpowiedzi

Podobno w miejscowości Przepałkowo ( tam gdzie przed laty wydobyto Stuga IV ,obecnie eksponowanego w M.O.B.) zalega wrak czołgu TYGRYS i teraz szykowane jest jego wydobycie.
Wie ktos coś więcej na ten temat?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 152
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam,
to o czym piszecie jest prawdopodobne Jak wynika z literatury związanej z walkami 4 D.Panc., która brała udział w walkach w tym rejonie, wraz z nią walczył m.in. batalion Tygrysów. W rzeczce podczas ataku na rosyjskie pozycje ugrzązły dwa pojazdy Stug IV ( wydobyty) i nieopodal ponoć Tygrys. Takie informacje można zanleźć m.in. w gazecie z pocz. tego wieku pt. Militaria opisujące działania 4 D.P. także to, że tam jakieś pojazdy ! utkneły to prawda ale czy coś z nich jeszcze tam zostało to inna sprawa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
i po co te tajemnice i podchody?

podam garść informacji, do czego upoważnił mnie dyrektor Pomorskiego Muzeum Wojskowego z Bydgoszczy

Bydgoskie PMW wspólnie z ekipą miesięcznika Nurkowanie" złożyło do wszystkich możliwych instytucji w tym państwie prośby o pozwolenie na przeprowadzenie badań terenowych mających ustalić dokładne położenie pojazdu w składzie niemieckiej 4 PD, co ma być pierwszym krokiem do jego wydobycia. Celem akcji jest wydobycie i odrestaurowanie pojazdu, a miejscem jego ostatecznego postoju ma być wyłącznie odgólnodostępna ekspozycja w muzeum PMW, które podlega bezpośrednio MON-owi.

Do akcji zostało zaproszonych kilka znaczących osób m.in. ze środowiska łódzkiego i poznańscy pancerniacy.

historia jest taka:

z dziennika bojowego 4 PD wynika, że 9 lutego 45 z godz 21. niedaleko Komierowa (40 km od Bydgoszczy)po odzyskaniu mostka w bagnie utknęły trzy czołgi. Ten sam dziennik w tym dniu wymienia jako Totalausfelle" (utracone) 1 P-IV, 2 Stugi i 1 Tigera. Jeden stug został rozebrany, drugi wyciągnięty i jest w Skarżysku. Trzeci pojazd to może być Tiger albo P-IV.

Podkreślam, że pojazd, - o ile jest i będzie wydobyty - ma być ogólniedostępny i eksponowany w muzeum w Bydgoszczy.
To jedyna opcja, nie ma żadnego handlu, wywożenia jako złom, krętactw i matactwa.

pozdr
Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Pomsee w Komierowie są oznakowane DWA wraki.Dodatkowo w Nadlesnictwie była Pani Kwiecińska.A na innych forach sugeruja ze to Magazyn Odkrywca bedzie prowadził poszukiwania i wydobycie.Jakoś to sie składa do kupy.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora PATRON 09:25 26-11-2008
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie
Pomorskie Muzeum Wojskowe i magazyn Nurkowanie" zapraszają WSZYSTKIE środowiska, organizacje i prywatne osoby chętne do pomocy i wsparcia akcji.

Kontakty do organizatorów łatwo znaleźć, ale przypomnę

PMW
ul. Czerkaska 2
85-641 Bydgoszcz
tel. 052 378 20 26
fax. 052 378 23 31
mail: muzeumpow@pow.mil.pl
http://www.muzeumpmw.cen.bydgoszcz.pl/

Nurkowanie"
ul. Kolumba 86, 70-035 Szczecin,
tel. 091 489 22 83,
tel./fax 091 482 68 08
mail: redakcja@nurkowanie.v.pl
http://www.nurkowanie.v.pl/

Można też pisać do mnie na pw.

News - akcję bierze pod patronackie skrzydła wojewoda kujawsko-pomorski.

Pozdrawiam
Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Thanatos głowy nie dam że to te paliki.Jak tam byłem jeszcze przed sniegiem to jedna miejscówka była opalikowana a druga pomalowana" (na trawie) czerwoną farbą.Z rozmów z miejscowymi poszukiwaczami wychodziło ze tam cos jest.Co to zupełnie nie wiem ale miało byc duze i na gaskach.Dodatkowo mówili o wizycie KILKU ekip które sprzęt namierzaja.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora PATRON 22:30 29-11-2008
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam takie pytanie - w książce janusza Ledwocha Pzkpfw tiger" cześc 1 z roku 1992 mowa jest o tygrysie z 507 Batalionu odnalezionego na mazowszu w 1991 roku. Zdjęcia Tygrysa miały byc w drugiej części monografii ale ich tam brak. O jakiego tygrysa chodzi??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie, Panowie,
- gwoli wyjaśnienia i usystematyzowania:
jak już pisałem, zostałem upoważniony przez dyrektora Pomorskiego Muzeum Wojskowego z Bydgoszczy do podania pewnych informacji.

Muzeum otrzymało informacje o możliwości zalegania wraku pojazdu pancernego z okresu ostatniej wojny w rejonie miejscowości Komierowo, w pobliżu miejsca, gdzie pod koniec lat 90. wydobyto pozostałości Stuga IV, obecnie znajdującego się w MOB. To także pozwoliło na odnalezienie konkretnego zapisu w zacytowanym wcześniej fragmencie dziennika bojowego 4PD.

Jednakże, mówiąc uczciwie, nie wiemy, co tam może zalegać ani w jakim stanie. Dlatego prosimy o racjonalne i chłodne podejście.

Muzeum zdecydowało podjąć działania mające na celu
zweryfikowanie tej informacji, a jeśli się ona potwierdzi - do wydobycia obiektu, jego wyremontowania/zakonserwowania (tego, co ewentualnie uda się pozyskać) i umieszczenia na stałe w ekspozycji PMW.

Ponieważ muzeum do tej pory nie prowadziło tego typu działań, zaproszono do współpracy szereg osób i organizacji z całego kraju. Magazyn Nurkowanie" jest jedną z nich. Na razie nie otrzymałem upoważnienia do opublikowania danych pozostałych. Mogę jedynie zapewnić, że są to osoby od lat związane z kręgami poszukiwaczy, kolekcjonerów, rekonstruktorów pojazdów i miłośników broni z okresu
ostatniej wojny.

Mając świadomość, że tego typu akcje jak i remonty nie mogą odbyć się bez pomocy, kierujemy zaproszenie do współpracy do wszystkich miłośników pancernych potworów. Naszym celem jest integracja całego środowiska.

Wszystkich, którzy chcą nam pomóc, prosimy o kontakt z moją skromną osobą na PW lub maila.

Informację będę starał podawać się w miarę rozwoju sytuacji. Dziś oczekujemy odpowiedzi na wystosowane pisma, aby ruszyć z badaniami.


Pozdrawiam

Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie