Skocz do zawartości

Śląsk pójdzie za przykładem Kosowa"


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 81
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Hmm a mnie się bardzo podoba pomysł przywrócenia temu regionowi autonomii, przecież kraje federalne jak np Niemcy bardzo dobrze na tym wychodzą, tam każdy land ma autonomię, w końcu centralna władza nigdy nie zrozumie regionu i jego potrzeb jak on sam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tej migracji, to wiali przeważnie ci co mogli na tzw. pochodzenie. Tacy z nich Niemcy jak ze mnie wnuk F. Castro.
Znam kilku Niemców" ze śląska. Żyją na socjalu, piją tanie piwsko, żyją z tego że rejestrują na siebie samochody kupowane przez Polaków.
A papiery wyrobili bo dziadkowie byli w czasie IIWW po amtej" stronie. Oczywiście pisarzami, woźnicami itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
Nie wiem co to za czasy nastaly, że Ślązacy w Niemcowni już otwarcie mówią, że są dumni z bycia Polakami ?
Coś mi się zdaje że ici" z powrotu Śląska do Rajchu będą...

http://www.youtube.com/watch?v=B3l6-QBJkwI

Toony urodzil sie w Kedzierzynie-Kozlu na Sląsku Opolskim. Jako maly dzieciak wyjechal z rodzicami do Niemiec...na niemieckie obywatelstwo...
Przegladalem sobie niemieckie fora, co niektórym to aż piana ze wścieklości leci :))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega 8total4 pisze.Niech sobie przypomną mądrale z Ruchu Autonomii Śląska postać Józefa Lompy, krzewiciela polskości pod zaborami". Historia powinna zobowiązywać! Nie jestem Ślązakiem, ale uważam że nie po to ich dziadowie przelewali krew np. o Górę Sw. Anny aby oni teraz jak chorągiewka na wietrze odwracali się w kierunku niemców. Bo co oni są bogatsi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem to tak :
dlaczego wszyscy w polsce muza sie uczyc mowic po polsku(warszawsku)a warszawiacy akurat nie?
Jestem slazakiem i wiem jedno ze slask sam w sobie jest regionem bardzo bogatym niestety Warszawa nas okradala i dalej okrada jak i inne regiony w polsce.
Kopalnie jak i wieksza czesc infrastruktury przemyslowej pobudowali niemcy co stoi do dzis.
Wolalbym by slask mogl sam dbac o swoje interesy a nie byc okeradanym przez warszawe ktora doprowadzila slask do ruiny przemyslowej i ubostwa.
to moje zdanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek- Ty się zdecyduj. Czy jest bogatym regionem ( w wolnej chwili napisz, w co i dlaczego ) czy też ruiną przemysłową i ubogim obrazem nędzy i rozpaczy.

Ma to o tyle znaczenie, że co innego odmienna kultura i tradycja a co innego pseudo bogactwo. I wybacz, nie opowiadaj o złupieniu G.Ś. przez warsiawkę czy komunistów. Mogę Ci odparować, ile kosztowało Wrocław wessanie do Polski Ludowej.

Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec tak literowki sie zdarzaja ,slask byl i jest okradany przez warszawe a moze nie?co do slazakow wola byc slązok i miec swoja gwara oraz autonomia.
slask je bogaty we wyngiel i pora jeszcze innych rzeczy kierych sam nie byda wymiyniac.
czamu na slask polowa polokow przyjechala?
bo slask im dol robota a moze ni?kto nom huty pobudowol i kopalnie ?kieby ni nimce to sam nic by nie bylo a moze niy?
polowa przemyslu nom nimce postawili, familoki i calo reszta.
kiery sam nie chce byc nie musi zodyn go nie zmuszo ale szlag mie trafio jak na slazoka patrzy sie jak na nimca abo kogo innego.
to ze slask nalezol do polski nie ulogo watppliwosci ale patrzac na historia to i jedni i drudzy trocha sam pozostawiali i nimce i poloki tela ze ci drudzy sam miyszkajom do dzisioj.
kieby niy to ze sam sie nazjyzdzalo tela luda z polski byli my sie mieli dobrze i nie byl by sam bezrobocia a zyli by my jak paczki we masle ale niestety najprzod komunisci a tera warsawa robia z nami co chcom a jo je tymu przeciwny i nie yno jo.
Tak jak kaszebom zabroniajom tabaki je to w porzadku?
czamu nie moga sie we szkolegodac swojom gwarom na lekcji yno musza po czystymu polsku jak warszawiok?
to je w porzadku?
itd i moga tak godac i godac a tera koncza tyn tymat bo ni mo on synsu bo i tak nie zrozumicie slazoka.koniec.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I Arek przyszedł i zakończył Wam debatę.
Koniec końców on ślązok ma prawo.
Mieszkałem z kilkoma Ślązakami i jak czytałem im takie banialuki to turlali się ze śmiechu.
Tak Cię Arku ta Wawa okradała, że gdyby nie Syrenka to byście biedaszyby mieli od lat 50'tych.
Śmieszno i straszno. :/ Odłączymy się i węglem świat zwojujem.
Tak z angielska gut lak !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wyborach samorządowych w 2006 roku, Komitet Wyborczy Ruchu
Autonomii Śląska nie zdobył żadnego mandatu do sejmiku województwa śląskiego zdobywając 4,35% głosów i uplasował się za PO, PiS i PSL, ale przed Samoobroną - 3,96% i LPR - 3,46%. RAŚ zdobył jednak mandaty w radach gmin i powiatów.

W porównaniu do wyborów z 2002 roku wyraźnie poprawił się wynik w Katowicach (7,7%), Rudzie Śląskiej (9,39%), Zabrzu (5,71%), Tychach (5,1%), Bytomiu (6,8%), Mysłowicach (8,3%) i powiecie gliwickim (7,54%), powiecie bieruńsko-lędzińskim (10,4%), powiecie tarnogórskim (7,73%). Słabsze poparcie
RAŚ uzyskał w Siemianowicach (4,94%), Piekarach (5,06%) oraz w okręgu rybnickim, w którym RAŚ uzyskał 8,1% głosów, w stosunku do 11% w 2002 roku. W województwie opolskim RAŚ uzyskał poparcie w wysokości 1,46% wszystkich oddanych głosów.

Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska od wiosny 2003 roku, członek Ruchu od 1996 roku. Historyk sztuki. Ma żonę i trzy córki. Gorzelik kandydował w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy Narodowego Komitetu Wyborczego Wyborców, uzyskując 2360 głosów. W wyborach do sejmiku województwa Gorzelik uzyskał 3533
głosy. RAŚ otrzymał 4,2 proc. głosów (ponad 53 tys.) w
skali regionu, nie przekroczając progu wyborczego.

W wyborach samorządowych w 2006 roku, Komitet Wyborczy Ruchu
Autonomii Śląska nie zdobył żadnego mandatu do sejmiku województwa śląskiego zdobywając 4,35% głosów i uplasował się za PO, PiS i PSL, ale przed Samoobroną - 3,96% i LPR - 3,46%. RAŚ zdobył jednak mandaty w radach gmin i powiatów. W porównaniu do wyborów z 2002 roku wyraźnie poprawił się wynik w Katowicach (7,7%), Rudzie Śląskiej (9,39%), Zabrzu (5,71%), Tychach (5,1%), Bytomiu (6,8%), Mysłowicach (8,3%) i powiecie gliwickim (7,54%), powiecie bieruńsko-lędzińskim (10,4%), powiecie tarnogórskim (7,73%). Słabsze poparcie
RAŚ uzyskał w Siemianowicach (4,94%), Piekarach (5,06%) oraz w okręgu rybnickim, w którym RAŚ uzyskał 8,1% głosów, w stosunku do 11% w 2002 roku. W województwie opolskim RAŚ uzyskał poparcie w wysokości 1,46% wszystkich oddanych głosów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie