Skocz do zawartości

Ruch Autonomii Śląska w liczbach


Rekomendowane odpowiedzi

stell a moze wysiedlic wszystkich tych którzy czują sie na slasku panami a nie goscmi dlatego mamy taki stosunek do polaków , gosc nieproszony ktury narzuca swoje prawa jezyk nie szanuje ludzi kturzy tu mieszkają nie jest gosciem tylko OKUPANTEM . na szczescie wiekszosc polaków potrafiło to docenic i sie dostosowac ale zawsze trafi sie jakis polak pan a przykład idzie z góry juz Piusudzki powiedział gdzie ma Slązaków a teraz jest to samo jak sie słucha polityków
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 153
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Kolego ppitero70 -widzę że jesteś sfrustrowanym bojownikiem o wolność ,więc chcę abyś mi coś wyjaśnił,.Załóżmy że sejm polski ma nadać dla któregoś z regionów naszego kraju autonomię.Dlaczego ma ona być dla Śląska ,a nie dla np.lubeszczyzny,mazowsza,warmi czy dla kaszubów?Dlaczego ma to być akurat śląsk?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romek Lubelszczyzna to akurat nie dobry przykład bo jak by mogli to akurat jej by się pozbyli :):)
------------------------
A odnośnie zapatrywań kolegi ppitero podawaj dowody dyskryminacji ,ucisku,szykan dotyczących Ślązaków w których brali udział nie Ślązacy.
Tak jak pisałem konkrety/fakty itp. bo jak nie to dyskusja zakończy się na tym że lubimy bądź nie herbatę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to te regiony podałem ot tak przykładowo,bo w sumie to ciekawi mnie dlaczego to śląsk a nie kto innyma być obdażony tym ,,darem,,?A jeśli chodzi o te ściski-uciski,to może ma na myśli te bieda-szyby co to ich tam sanacja g....em zalewała?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ppitero70 Dlaczego niby wysiedlać większość? łatwiej to zrobić z MN", do Ślązaków nic nie mam, jakoś ani jeden z tych co znam a znam wielu, ba mam nawet ich w rodzinie nie chce autonomii".
Skąd sie biorą niedowartościowani frustraci marzący o autonomiach, nie wiem, mogę się jedynie domyślać że marzy im się władza, której w normalny sposób nie mogą zdobyć więc kombinują.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz pare faktów http://wyborcza.pl/1,75478,11213017,W_Polsce_byly_obozy_koncentracyjne__Trwa_spor.html?as=2 kilka wiekszych ŁAMBINOWICE http://pl.wikipedia.org/wiki/Ob%C3%B3z_Pracy_w_%C5%81ambinowicach w Swiętochłowicach http://pl.wikipedia.org/wiki/Ob%C3%B3z_Zgoda obóz w Łabedach http://rarplayer.appspot.com/wiki/%C5%81ab%C4%99dzki_ob%C3%B3z_NKWD obóz w Toszku http://pl.wikipedia.org/wiki/Ob%C3%B3z_NKWD_w_Toszku a do tego jeszcze bym mogł pare mniejszych wymienic , co do pytania dlaczego Slazakom nalezy sie autonomia to prosta odpowiedz bo o nia walczą kazdy ma prawo do swojego zdania , narodowosc sląską podało w spisie powszechnym 809 000 osób to tez jest fakt i jeszcze jeden artykuł na temat Slazaków i Goroli http://interia360.pl/polska/artykul/hanysi-kontra-gorole,7113,,strona,19,s,1,f,a A ja nie jestem jakims bojownikiem tylko robie to przez pamiec do mojego dziadka który został zamordowany w jednym z tych obozów dlatego ze był SLĄZAKIEM .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do autonomi cały czas jest mowa o autonomi w granicach polski tak ze naprawde niewiele by to zmieniło a jak czytam niektóre wpisy to wychodzi na to ze my chcemy utwozyc nowe panstwo , a to jest propaganda by zniechecic Slazaków do RAS a w oczach Polaków wychodzimy na jakis ekstremistów a tu wychodzi brak wiedzy z jednej strony i siła mediów jak to jest pokazywane , a jak zwykle chodzi tylko o kase
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego piszesz między innymi tak:wychodzi na to że my chcemy utworzyć nowe państwo,a to jest propagandaby zniechęcić Ślązaków do RAS a w oczach Polaków wychodzimy na jakichś ekstremistów; .W linku który podałem wyżej stoi tak-
Niemcy pochodzenia śląskiego chcą autonomi
Zwolennicy częściowej niezależności ś ląska od Polski zarejestrowali się w Bawarii.
Założycielem organizacji jest Robert Starosta,który w wieku 7 lat wyemigrował do Niemiec z Chościc pod Opolem.
Fakty jak dla mnie też mało przekonujące,bo odnośnie obozów to nie ma w kraju takiej rodziny z której by ktoś nie siedział,jak nie obóz pracy to koncentracyjny.
Odnośnie obozu Łambinowice;- Przetrzymywano w nim Ślązaków i Niemców (najliczniejszą grupą byli mieszkańcy 30 okolicznych miejscowości ,głównie z powiatu niemodlińskiego )czekający na przymusowe przesiedlenie w głąb Niemiec.Wśród nich byli członkowie SS NSDAP i organizacji nazistowskich oraz strażnicy z obozów jenieckich Lamsdorf.Chyba komentarz odnośnie ruchu i tym podobnych jest zbędny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ppitero70 mówisz o faktach a posługujesz się tylko wybranymi z nich co czyni niewiarygodną i wręcz nieuczciwą twoją wypowiedź. W podobnych obozach, siedzieli w tym czasie też rodowici Polacy tylko dlatego że byli Polakami i nie wierzyli w dobrą wolę Moskwy, lub mieli po prostu pecha. Jeżeli mogę Ci przypomnieć koniec lat 40 i lata 50 to okres kiedy kadry kierownicze i sprawcze były głównie pochodzenia wschodniego i mieniły się Polakami tylko dlatego że tak nakazywało KC. Oczywiście później wykształciliśmy własne elity władzy ale to już inna historia. Przypomnę jeszcze koledze że komunista to z samej definicji osoba ponad narodowa. Faktem jest że Ślązacy byli niesłusznie dyskryminowani w państwie Polskim ale Polacy też i wygrywanie tych spraw dla korzyści politycznych świadczy o niskości pobudek i zamiarów.
Piszesz też arodowosc sląską podało w spisie powszechnym 809 000 osób to tez jest fakt" co nie znaczy że 809 tyś poparło pomysł autonomii,na ten temat brak danych są tylko wasze pobożne życzenia. Piszesz, też A co do autonomi cały czas jest mowa o autonomi w granicach polski" pomijam brak szacunku /Polski/ i składam na karb nieznajomości obcej gramatyki, ale w konstytucji jest zapis o niepodzielności kraju,jeżeli się nie podoba to masz dwie drogi. Pierwsza możesz się zrzec obywatelstwa polskiego, w końcu Niemcy dalej bez problemu przyznają swoje obywatelstwo Ślązakom, oczywiście tym którzy uważają się za Niemców,ale to dla kolegi chyba nie problem.
Przyznam się że nigdy nie mogłem zrozumieć jak można mieć dwa obywatelstwa no chyba że honorowe ale to też już inna bajka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcieliscie faktów to wam je podałem , sory za błedy ortograficzne jestem cienki z ortografi ,jesli chodzi o obywatelstwo to moze sie zdziwicie ale nie mam niemieckiego choc nie było by problemu bym je mogł miec ,najprosciej by było zrobic na Sląsku referendum i po sprawie niech sie ludzie wypowią na ten temat jest demokracja podobno kazdy ma prawo do wypowiedzi ,a tak bedziemy mielić tem temat przez lata i wbijac klin miedzy Polaków i Ślazaków co jest na reke jakims chorym organizacjom i politykom po oby dwoch stronach bo mogą zaistniec , a tak na marginesie tu na Slasku tego problemu nie widac zyjemy w pełnej zgodzie z normalnymi ludzmi ten temat jest tylko rozdmuchany przez polityków i media
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze drobiazg, rozumiem że te 809 tyś dotyczy całej Polski więc za przykład biorąc tylko same województwo śląskie mamy 4615870 mieszkańców, czyli mamy niecałe 18 procent populacji, doliczę do tego całość mniejszości niemieckiej w kraju która ocenia się na max 140000 i mamy wynik niecałe 21% a gdzie pozostałe dwa województwa czyli opolskie i dolnośląskie? Policzenie mi dużo czasu nie zajęło, wraz z MN mamy około 950 tyś do 8529000 ludności w tych województwach. Procentowo wychodzi to 11,2%. Uznam nawet ze dane te są zaniżone o 100% czyli w przypadku gdy MN i wszyscy Ślązacy pomnożeni przez dwa opowiedzą się za Autonomią to macie 22,4% głosów z całej ludności. O jakim referendum szanowny przedmówca mówi? Na pewno RAŚ chce w tej sprawie referendum? Bo ja jak najbardziej tylko ze po referendum proponuję delegalizację tej organizacji jako ruchu destabilizującego ze wszelkimi tego konsekwencjami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
tak czytam te wpisy gdyz dopiero te forum znalazlem wiec tak,wielu myli tutaj 2 pojecia a mienowicie separacja i autonomia.przeciez podczas ostatniej zmiany administracyjnej polski w 1999 roku kiedy powstalo te 16 zamiast 49 wojewodztw to obiecywano ze wlasnie bedzie kazde wojewodztwo miec wieksza samorzadnosc-autonomie od wladz centralnych w warszawie. bedzie mozliwosc rozwiazywania wielu lokalnym problemow na regionalnym szczeblu a nie przez warszawe.oczywiscie byla by tez wieksza kontrola przeplywu finansow miedzy stolica a regionami-byc moze wlasnie to nie podoba sie przeciwnikom autonomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie