Skocz do zawartości

Ruch Autonomii Śląska w liczbach


Rekomendowane odpowiedzi

Wracając do powstań sląskich, które jak to wyżej napisano można uważać za rodzaj wojny domowej to przecież były one również wynikiem propolskiej orientacji częsci Ślązaków. Jest dla mnie wielce zastanawiające dlaczego Ślązacy, których przodkowie walczyli zbrojnie o to by Śląsk czy też jego jakas częsć połączył się z Polską obecnie do związków z naszym krajem nie bardzo się poczuwają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 153
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Ślązacy biorą udział w polskim życiu politycznym; są członkami różnych partii, kandydują z różnych list, mają różne poglądy polityczne. Buzek był premierem, obecnie jest europosłem kandydującym ze Śląska, wybranym z najlepszym wynikiem w kraju 173 389 głosów.

Dla porównania:
Piotr Spyra z Ruchu Obywatelskiego Polski Śląsk" został radnym wojewódzkim, uzyskał w wyborach głosów: 27734 (słownie dwadzieścia siedem tysięcy siedemset trzydzieści cztery); Jerzy Gorzelik Lider Ruchu Autonomii Śląska, który radnym nie został uzyskał 6 725 (słownie sześć tysięcy siedemset dwadzieścia pięć) głosów.

Cały wynik RAŚ w tych wyborach to dwie Spyry"...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomsee
Może to duże uproszczenie w stosunku do rozległości problemu.Mam jednak przeświadczenie,że przyczyną jest rozczarowanie. Tak jak mitycznym zjawiskiem dla Ślązaków w okresie plebiscytu była Polska, która miała spełnić ich oczekiwania i aspiracje. Tak obecnie autonomia ma być lekiem na problemy społeczne i ekonomiczne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To taki stary mój kawałek, który powstał kiedy Gross był tylko amerykańskim socjologiem polskiego pochodzenia.

A propos Goduli... jego historia nadaje się na film o człowieku, który od nędzy doszedł do pieniędzy, od zera do milionera"; a już dzieje jego przybranej córki śląskiego Kopciuszka"...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol grba doskonale rozumiem intencję.Po prostu mam cichy zamiar przy każdej okazji dyskredytować
metodę tego ... socjologa... Ja rozumiem że po Marcu 68 ma uraz , ale skoro chce robić za sumienie narodu to niech najpierw wsadzi łeb pod kran i zainwestuje w psychoterapeutę.
Ale ad meritum taki film chętnie bym zobaczył. Jakooś fajne sfabularyzowany dokument w ciekawej plastyce...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Panowie jak nie wiadomo o co chodzi chodzi o kasę, władze i stołki dla liderów' owego ruchu na rzecz autonomii :0)
Na tanich hasłach chcą tego co wszyscy z tzw. kasty "polityków' jak wyżej napisałem. A odwoływanie się do okresu II RP to jak w obecnym czasie wyprawa na Saturna :0)
STEK BZDUR POPARTY TANIMI HASEŁKAMI :0)
Na zdrowy rozsądek, kto by chciał taką biedną prowincję wspireć jej politykę oraz finanse, położenie geopolityczne jest ciut do d....... i sami liedrzy pchający się na trony władzy tez pozostawiają wiele do życzenia :0)
(osobiście miałem okazję poznać lidera)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam to wszystko i nie wiem czy sie śmiać czy płakać.
U11 masz racje RAŚ to w 99% oszołomy.
Autonomia na jakiej podstawie? Natomiast daleko posunięta samorządowość tak - ale nie jestem tutaj politykiem, nie znam sie w sumie na administracji wiec nie wiem jak możliwe jest to do wykonania w praktyce. Może coś na kształt powstającej teraz aglomeracji śląskiej z rozszerzeniem na mniejsze miejscowości ? To by było w sumie może jakieś rozwiązanie.
Jednakże by tego dokonać najpierw musimy my" Ślązacy nie wstydzić sie propogawania naszej śląskości, nie wstydzić sie naszej gwary, naszych tradycji, historii i co najważniejsze ja wypromować. Na pewno ruchy i hasła w stylu autonomii czy wręcz oderwania nam nie pomogą w tym.
Śląskość tak, ale nie zapominajmy, że jesteśmy Polakami.
W końcu nasza historia od choćby szlak bojowy śląskich pułków z minionej wojny - nie zapominajmy o tym. Ja jestem z tego dumny, że ziemia Śląska zrodziła tak wielu bohaterów.

Powtórze jeszcze raz - Śląskość tak, ale nie w oderwaniu od Polski !!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając dzieło historyka amatora z RAŚ Dariusza Jerczyńskiego Dzieje Narodu Śląskiego" znalazłem u niego koncepcję czegoś, co można nazwać WIELKIM ŚLĄSKIEM, który obejmuje: cały Śląsk, Łużyce, Sudety, i ziemie sięgające łukiem po Poznań i Kraków.
Zastanowiłem się, kiedy i komu Śląsk też tak spuchł. Okazuje się, że twórcami owej koncepcji byli: niemiecki historyk Hermann Aubin (1885-1969) i niemiecki geograf Albrecht Penck (1858-1945), którzy stworzyli w czasach republiki weimarskiej program śląskiej kultury plemiennej", która mieściła się w koncepcjach Deutsche Volks und Kulturboden i tysiącletniej Rzeszy. Hermann Aubin pisał w 1939 memoriały uzasadniające przesiedlenie" z niemieckich Prus Zachodnich i niemieckiego poznańskiego 2,9 miliona Polaków i Żydów...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że kolega grba, który na codzień dostaje baty na śląskich forach gazety.pl, znalazł tutaj poklepywaczy, z których co poniektórzy są zwolennikami silnego samorządu, ale o dziwo sprzeciwiają się regionom autonomicznym (które stanowią właśnie formę silnego samorządu). Grba pisze o Spyrze ile to dostał głosów w wyborach samorządowych, ale nie pomni już, że Spyra startował z listy PiS, nie wspomniał również o tym, że imć Piotr Spyra, lider wirtualnego stowarzyszenia RO PŚ" w wyborach parlamentarnych otrzymał kompromitujący wynik: Lista LPR pod przewodem Piotra Spyry: 4530 głosów. Kandydat RAŚ do Senatu: 52.565 głosów. Kolego Grba, szukaj nadal ukojenia, karawana i tak jedzie dalej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że wygrywa z Wami Spyra reprezentant podobno wirtualnych" organizacji świadczy o Was jak najgorzej.
Twoja wypowiedź jest z tej samej sztancy, z której pochodzą ataki na moją osobę ad personam, kiedy tylko przypomnę Waszemu ruchowi twarde liczby jakie uzyskujecie w wyborach lub kiedy zadaję pytanie jakie organizacje społeczne i polityczne ma naród śląski w Republice Federalnej Niemiec?"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś niepoważny. W ostatnich wyborach Spyra otrzymał 1306 głosów w całym okręgu, kandydat RAŚ na senatora 52.565 głosów. Ciekaw jestem czy w imię swojego karierowiczostwa przeprosi się z PiSem, bo z Prawicy Rzeczypospolitej został wyrzucony za pęd do stołka w zarządzie województwa. Jakże to wymowne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie panstwo polskie okrada na kazdym kroku,dopieprza sie zebym zapinal pasy w samochodzie, probuje klasc lape na wszystkim.Nie dziwie sie ze ludzie prubuja sie od takiego czegos odizolowac.Zamiast delegalizowac organizacje separatystyczne lepiej zmienic podejscie do obywateli a ekstremizmy same pozdychaja.
Ja osobiscie chetnie zrzeklbym sie polskiego obywatelstwa gdyby jakis normalny kraj dal mi swoje.
Jestem Polakiem ale nie czuje sie w zaden sposob zwiazany z ta holota w Warszawie.To okupacja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a holota w Warszawie"

wg. miejsca urodzenia
Donald Tusk - Gdańsk
Waldemar Pawlak - Model
Grzegorz Schetyna - Opole
Elżbieta Bieńkowska - Katowice
Zbigniew Ćwiąkalski - Łańcut
Zbigniew Derdziuk - Skierbieszów
Mirosław Drzewiecki - Łódź
Jolanta Fedak - Żary
Cezary Grabarczyk - Łódź
Aleksander Grad - Łosiniec
Katarzyna Hall - Gdańsk
Bogdan Klich - Kraków
Ewa Kopacz - Skaryszew
Barbara Kudrycka - Kolno
Maciej Nowicki - Warszawa
Jacek Rostowski - Londyn
Marek Sawicki - Sawice
Radosław Sikorski - Bydgoszcz
Bogdan Zdrojewski - Kłodzko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli cała wiedza kolegi grby jest czerpana z wikipedii, to nic dziwnego, że wypisuje takie androny, dziwi mnie tylko ta fanatyczna antyśląska zapalczywość. Po pierwsze- kandydatem RAŚ na senatora był Jerzy Bogacki, członek zarządu RAŚ http://www.raslaska.aremedia.net/index.php?option=com_content&task=view&id=224
Uzyskał on wymienioną przeze mnie wcześniej ilość głosów.
Dlaczego w sposób obraźliwy wyrażasz się internetowy kolego o wymienionych przez siebie politykach? Hołotą" (jak się wyraziłeś) nie jest się z tytułu miejsca urodzenia. Rozumiem, że czerpiesz wzór z szanownego prezydenta i jego brata, którzy bezpodstawnie wyrażają się w sposób pejoratywny o studentach, bywalcach bibliotek, uczestnikach wieców czy zwykłych przechodniach. Wierz mi, ich przynależność do struktur PO nie jest wystarczającym powodem, byś mógł wyzywać ich od hołoty.
Mogę się ustosunkować w następujący sposób: każdy polityk spoza Śląska jest dla mnie podejrzany. Każdy polityk lokalny na usługach polskich partii programowo centralistycznych, propaństwowych zamiast proobywatelskich, jest moim osobistym wrogiem. Lecz mimo to od hołoty bym ich nie wyzywał. Popraw się kolego grba, bo z chamami nie gadam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

metropolitan jak nie gadasz chamami to do siebie też nie powinieneś pod nosem nawet burknąć, bo będzie cham z chamem gadał. Naucz się czytać i rozumieć, a poza tym inteligo poćwicz. Kolega Grba, takie inwektywy to może jedynie dostać od inteligentnego inaczej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie