Skocz do zawartości

Napisy na murze


woytas

Rekomendowane odpowiedzi

Należy się ciszyć,że czytający słowa Edmunda Osmańczyka w 1945 nie zagalopowali się w tej świętej" wojnie niszczenia niemczyzny ad absurdum. Strach pomyśleć, że z Trzebnicy wyrzucono by nagrobek Jadwigi,żony Henryka Brodatego. A wszystkie nagrobki z żydowskiego cmentarza we Wrocławiu przerobiono na płyty chodnikowe.
I chylę czoła przed roztropnością i mądrością mieszkańców Wrocławia, którzy pamiętają,że historia ich miasta nie zaczęła się w 1945 roku.
Kicz to zjawisko międzynarodowe. Przejawia się bądz to w formie napisu na murze jak i w formie plakatu patryjotycznego".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 84
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
ech Dziej... na tych ziemiach była po prostu miksmaszowa mieszanka ludności jakiej świat nie widział, jakieś tam wędrówki ludów od IV-VI wieku to jest przy tym wszystkim szczyt góry lodowej. Na pewno germanie na naszych ziemiach zachodnich nigdy nie stanowili statusu że są przez 1000 lat i niepodzielnie panują, bo to wszystko było poprzemieszane z innymi ludami. A chyba najbliżej nam w przodkach do galów asterixów nawet a potem także do sarmatów :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

herbstnebel do Celtów niedaleko , ale po drodze mieliśmy jeszcze Gotów , Hunów , Wandali , Serbów , Chorwatów , Obodrzyców.... Kocioł czarownicy ;))) no niech będzie że celtycki bo piękne produkowali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@8total4:
Mojej dumu nie uraziłeś- takimi pierdołami raczej nie da rady...
Zapomnieć nie wolno! Nikt nie każe przecież wyrzucać monet z wroną, znaczków itp...To jest właśnie element histoii. Ale czy widziałeś gdzieś w normalnym kraju muzem sztuki nazistowskiej?? A myślę, że ten fresk" do takiej się właśnie zalicza...Mylę się?? I nie chodzi o to by zniszczyć to bo niemieckie. Wogóle nie pisałem nic o niszczeniu...Nie wkładaj komuś do ust czegoś, czego nie powiedział.
I zasłanianie się gejami, faszystami, Żydami nie ma tu nic do rzeczy...
jezeli chodzi o politykę zagraniczną to chyba od dawna nie ogladałeś wiadomości... ocieplenie stosunków z Nimcami, wizyta Sikorskiego w Rosji, plnowana wizyta Tuska w Rosji nazywana odwilżą...Czesi oddają nam kawałek terutorium- gdyby stosunki były zaognione chyba nie robili byu tego? Z ukrainą szykujemy się do mistrzostw... No rzeczywiście same pogłębianie sporów... I powiedz mi kto to są tajemniczy ci ludzie"??

@Der Panzerfahrer:

to nie jest kawałek tynku z apisem w nie polskim języku"- to jest kawałek tynku z gębą w ocniku" z napisem Deutshce Soldaten", wroną, bagnetem i jakimś zielskiem rozpoznanym jako słonecznik.
Dla przypomnienia- ci Deutsche Soldaten" podbili nasze państwo i kawałek Europy dopuszczając sie mordów i umożliwiając je (wbrew fałszywej tezie, że Wehrmacht był cacy a SS było beee), to TE bagnety były noszone przez tych samych hitlersynów jakiego przedstawia ten rysunek na ścianie, a którzy zaliczali się własnie do Deutsche Soldaten".
Gdyby znaleziono sam garnek, bagnet, albo metalową wronę- nie ma sparwy do muzeum. Tam oglądną sobie to ci którzy chcą, a nie ci, którzy muszą, bo obok tego codziennie przechodzą.
@Erih:
Czy gdzieś wyczytałeś, żebym negował istnienie napisów na sklepie ? No chłopie czytajże zrozumieniem....Zobacz sobie wszystkie moje posty, potem przeczytaj co piszesz i wtedy naciśnij dodaj"...

I nie przeszkadza mi żadne LSR i nie przeszkadza mi, że mam przyjaciół ślązaków, a ich dziadkowie byli wlaśnie Deutsche Soldaten" i nie przezszkadało mi równierz ostatnio poszukiwać wspólnie z nimi zagininego obelisku niemieckiego wojaka z okresu I WŚ... To tak na marginesie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozytywna historia w sensie ormalni ludzie i ich normalne życie" jak najbardziej tak ;)
A propo's zamiawiania piw i tym podobnych gestów- od lat ogolone debile robiły demonstrację w czasie obchodów świąt narodowych na Górze Swiętej Anny. W obecności wojewody i wszystkichoficjeli, a takze kombatantów i zwykłych" ludzi. Wreszcie ktoś się wkurzył i doniósł do prokuratury (ktora notabene powinna ścignąć tych kmiotków z urzędu), był artykuł w gazecie i sprawa ucichła. Wie ktoś coś na ten temat??
Sorry za OT.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@elcolonello:
masz rację, od dawna nie oglądałem telewizji, i nie miałem na myśli ostatnich 2 miesięcy, tylko ostatnie 2-3lata..
odnośnie 'zasłaniania się', to nie to o czym piszesz, a raczej przykład że wśród wladz łatwiej zbesztac się od skrajności, i umyc ręce od pewnych spraw, przekładając na historię tylko poglądy polityczne.
Wybacz jeżeli moja wypowiedz zabrzmiala jak przyprawianie jakiś negatywnych cech w wypowiedzi, raczej chodziło mi o symbolikę, niż o to że mam do Ciebie personalnie jakieś zastrzeżenia :)

odnośnie góry św. Anny: onr-y, nop-y, zadrugi itp, powinny byc już dawno zdelegalizowane..
w moim miescie co roku, 11. Listopada ci chodzy fanatycy urządzają sobie pochód. Zrozumiałbym jeszcze to, gdyby nie nosili flag z krzyżami celtyckimi,symboliki wzorowanej na NS etc.
Jak słyszę że ktoś taki uważa się za patriotę, to mam ochotę wyskoczyc z okna.
tylko kto i dlaczego nie chce otworzyc na to oczu?
dla kogo oni są wygodni?
ja mam pewne typy, ale powstrzymam się od upubliczniania ich..

pozdro!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok :) 8total4 Pax :)
Sorry, że ostro reaguję na niedomówienia (a za takie uznałęm kilka wypowiedzi) w.s niemieckich pozostałości- zwłaszcza tych z granicy hakerkreuza i wrony...Ale takie czasy...Za dużo ludzi chce odkręcać historię i pisać ją od nowa...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już to widzę jak Niemiecki konserwator zabytków krzyczy do mediów że zniszczono kawał polskiej historii heheheh -a na niemieckim forum ludzie sie oburzają z tego tytułu hehehehehhe -no ale to Właśnie Polska jest -dobranoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O pochodzeniu ludności zamieszkujących Europe można by długo dyskutować. Podobno obecni Francuzi to nie potomkowie Galów tylko ... Germanów. Z koleji sąsiedzi zza Odry to ... Słowianie. Czytałem ostatnią taką ksiązke francuskiego historyka, który wysunął taką teze. Co zaś do samych malunków na murach, to raczej trzeba by oceniać wg. wartości artystycznej. To, że cos ma 60 lat i jest ponazistowskie nie oznacza automatycznie o wybitności dzieła. Kicz zawsze jest kiczem. I nie ważne czy przedstawia hitlerowskiego żołnierza czy socrelistycznego konsomolca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety u mnie (okolice nowej soli) nie ma zbyt wiele napisów ale niedawno zauważyłem jakis napis po niemiecku i na jednym z rogów budynku jest napis Na Berlin.Ciekawe czy ktoś to napisał w czasie wojny czy jednak jest to dzieło kogoś z mieszkańców.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pdobnie jak Woytas mysle iz to ze sa tam malunki,rysunki czy cos naskorobane,jest niczym innym jak dowodem na to iz wlasnie w tych obiektach przebywali niemieccy okupanci,z artystyczna strona nie mato nic wspolnego aczkolwiek nie mozna rownie zmowic ze to kicz.Dla wielu ludzi takie rzeczy maja cenna wartosc.porownam to do rysunkow w jaskiniach sa takim samym dowodem na bytowanie w nich ludzi i dla jednych maja wartosc artystyczna ,dla innych historyczna a jeszcze inni uwazaja to za kicz.Gdyby te rysunki zostaly odkryte np za 500lat?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się podoba ta strona . Napisy niemieckie - zwykłe i wojenne, polskie , sowieckie... Szybkie mazanie pędzlem i szablonem w czasie wojny zestawione ze ślicznymi secesyjnymi sfraggatto(chyba tak się to pisze).
I wszystko podane jako czysta dokumentacja bez grama jakiejś propagandy... Tak się to powinno robić !
Wielki szacunek dla autorów strony.
pozdro Erih
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie