Skocz do zawartości

Napisy na murze


woytas

Rekomendowane odpowiedzi

A co wrona powinna zostać jako zabytek kultury?? Ale jakiej?? Bo chyba nie naszej. Niemieckiej i owszem- przeciw niej nie mam nic, ale to symbol nazistowski chyba co? Przynajmniej w formie jaka tam widnieje. Ale się nie znam...
A tak na marginesie dostanę odpowiedź na posta z 18,35 ?? Bo nie wiem czy ja jestem inny, czy komuś odbiło?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 84
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Drogi Der Panzerfahrer!
Absolutnie nie neguję tego, że jest to kawałek naszej narodowej historii. Podobnie jak płytki chodnikowe sygnowane stemplem przedwojennego wytwórcy z Breslau, czy też Oppeln...
Neguję jedynie wypowiedzi w stylu pozytywną historią ludzi, którzy sobie spokojnie żyli" oraz dopytuję się co według autora pewnego postu oznacza edukacja kulturowa"?Czy może mysli o Kulturkapf, czy może o czymś innym nazywiązując do tego czegoś ze ściany.

Skoro symbol wrony jest ok" to dlaczego ludzie zrzucali wrony z urzędów, pomników, obelisków itp itd? Może przywróćmy rzeźby na swoje miejsce? Skoro zniknęły symbole w stylu czerwonej gwiazdy, wrony, sierpa i młota to chyba to coś znaczy? A może zapomnieliśmy już co przyniesli nam ludzie z tymi symbolami na mundurach??
Afresja powiadasz? Może uczulenie na hitlersynów i wszystko co z nimi związane... I to, że malowałto być może policjant nie ma tu żadnego znaczenia...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgoda, naturalnie nie jest to element polskiej kultury tych ziem ale przeciez przez spory okres czasu te ziemie nie byly polskie, to fakt. staram sie tylko powiedziec ze tego nie da sie zatrzec nawet jesli wszystko sie w tym kierunku zrobi... fakt pozostaje faktem ze mieszkali tu tak polacy jak i niemcy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie wykrywasz napięcie w wypowiedziach pisemnych fizycznie nie ma to wiele wspólnego. dla mnie taki napis jest wart uwagi ze wzgledu na artyzm autora, ale fajniesze wzory widziałem na chustach rezerwistów.
zdrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edmund Jan Osmańczyk (ur. 10 sierpnia 1913 we wsi Jagielno/Deutsch Jägel,pod Grodkowem). Żolnierz AK, korespondent wojenny przy I Armii WP,itd...Ale przede wszystkim jest Ślązakiem. W memoriale ze stycznia 1945 r. o sytuacji na Śląsku pisze: Niemcy z Nadodrza muszą zniknąć bezpowrotnie. Jest to akt sprawiedliwości dziejowej, a nie zaborczej przemocy". Nawołuje do usuwania niemieckich napisów z budynków, pomników, nagrobków. Bo iemczyzna na Śląsku zawsze była tylko pokostem, ordynarną farbą na polskim drzewie”. "
Podpisywał się: poseł ziemi opolskiej.

To tak ku przypomnieniu, ale teraz inne czasy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@elcolonello:
Musiałbym byc głupcem aby uważać Niemcy hitlerowskie za wybawiciela tego kraju..
Mimo wszystko, choć smutna to jednak historia miasta.. Gdyby ten rysunek miał usta to powiedziałby wiele..

Tu nie chodzi o bycie fanem IIIRzeszy czy ZSRR, a o to iż niedługo żaden ślad, żaden świadek tamtych lat nie pozostanie na powierzchni!

Wybacz jeżeli uraziłem twą dumę moją wypowiedzią.
Uważasz ze jeżeli coś było wrogie, należy o tym zapomnieć?
Może napisz petycję aby zaorano tereny dawnych obozów koncentracyjnych, bo przypominają tragedię...

Edukacja kulturowa - miałem na myśli to, iż ludzie przejawiają tylko stronniczość polityczną, zapominając o wartości historycznej przedmiotów czy wydarzeń.
Besztają się jedni z drugimi od komunistow, faszystow, gejów czy żydów, a potem to sie przejawia na działania, co było niemieckie to zniszczyc bo faszystowskie itp..

wystarczy prześledzić naszą politykę zagraniczną, idealnie to widać.. zamiast łagodzić pradawne spory, ci ludzie starają się przez własny fanatyzm jeszcze bardziej je pogłębić...

pozdro!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, pamietajcie ze wrogowie nasi: Rosja i Niemcy zawsze chcieli bezpowtornie wymazac slady Polskosci i czynili to przez wieki. Dlatego nie jest to dziwne kiedy ludzie czuja niechec i wstret do symboliki Niemieckiej czy Sowieckiej.
Pamiec zachowac trzeba (sa od tego muzea i prywatne kolekcje)ale nie musimy zachowywac propagandy faszystowskiej na scianach w publicznych miejscach bo to tylko swiadczy o braku wiedzy o wlasnej historii a nie o cywilizacji".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziej przestań , hipoteza o autochtoniczności Słowian dawno poszła do lamusa , Chorwaci na tereny Śląska napłynęli w VI w ne! Po tym jak Germanów wyczyścili etnicznie prawie do zera ludzie Attyli.
Elcolonello czytaj ze zrozumieniem a nie zaperzaj się.Dla przypomnienia : potępiłem eksponowanie hitlerowskiej propagandy , zaś pochwaliłem pomysł eksponowania dekoracji sklepu.Poza tym nie radzę się zakładać czy własciciel sklepu nie był Słowianinem albo na przykład Żydem. Choroba Słowianie Połabscy istnieją do dziś.
pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawcio75 racja .Z tym że propagandę też trzeba zachować w pamięci. Ku przestrodze ! Niemniej nie można zapominać że przez kilka wieków Rzesza Niemiecka była jedynym sąsiadem z którym nie mieliśmy zadrażnień ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie