Skocz do zawartości

Katyń" Wajdy - zgodności i niezgodności


frost

Rekomendowane odpowiedzi

Dzizus pierwszy film a Ty chcesz wiedziec na ile się postarał?A nie pomyślałeś ze oprócz Ciebie na ten film czekało parę tysiecy Rodzin?A może tych ludzi zapytasz czy te paski sa dobre czy moze ich Ojca na pewno rozstrzelano tak a nie inaczej?
Pochyl głowę i nie szukaj dziury w całym.
Tyle mojego.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 84
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Ja jakoś nie dostapiłem zaszczytu rozmawiania z Panem od mundurków ale za to rozmawiałem z wieloma Ludzmi których bliscy Tam są.I co?Jakos o nich w tym całym natłoku zapomniano.Ale juz mają bilety kupione i czekają z niecierpliwościa aby zobaczyc Jak Tam Było.Jak ich Ojcowie czy Krewni tracili zycie.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie to się tego oglądać nie da i raczej ani w Rosji ani w Niemczech w kinach tego filmu raczej się nie zobaczy. Końcowe napisy leciały w zupełnej ciszy bez muzyki i nagle gdzieś w rzędach ktoś zaczął mówić ojcze nasz. Domyślam się ,że to zaintonował Sławoj G. ale w tym wypadku nie miałem nic przeciwko temu ,bo sam po ostatnich scenach byłem w lekkim szoku. Sumując jeśli chodzi o scenki z militarką choć nie było tego wiele to i tak się zdziwiłem skąd wytrzaśnięto niektóre pojazdy. Myślę ,że film choć arcydziełem nie jest to jednak w pamięci zostanie na długo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaca2003 - a może ja też czekałem na ten film ? Czy ze względu na temat nie wolno zadać technicznego pytania i poprosić o wyjaśnienie pewnych wątpliwości ? Jak już powiedziałem wcześniej filmu jeszcze nie widziałem ale uważam,że ewentualne błędy merytoryczne nie obniżają wartości artystycznych i wymowy tego dzieła. Jaca wyluzuj i nie mieszaj do tego wątku Rodzin bo nic z tego nie wynika. A po premierze chętnie podzielę się wrażeniami,emocjami i odczuciami.. W odpowiednim do tego dziale tego forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

piotr2,no dobrze,już się tak nie upieram.Przyznaję Ci rację.Jednak osobiście jestem przyzwyczjony do (u oficerów)rogatywek...A nie ważne.Masz oczywiście rację.;)

Po wczorajszych reportażach pójdę na ten film nie zwracając uwagi na kwestie mundurowe.Te akurat nie są najważniejsze.A napewno są na wysokim poziomie.

Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędy jednak są choć nie wpływają w ABSOLUTNIE ŻADEN sposób na wartość filmu, który jest poruszający.
To co zauważyłem - sowieccy bojcy mają PRL - owskie torby na maskę gazową - scena wyładowywania oficerów na stacji Gniezdowo. Oficerowie są zabijani przez funkcjonariusza NKWD z pistoletu Walther P38.
Więcej nic mi się w oczy nie rzuciło ale też za bardzo się nie przyglądałem szczegółom bo film jak to napisałem jest naprawdę poruszający.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film jest niesamowity - głęboko polecam wszystkim.

Chciałbym też wycofać moje zastrzeżenia co do zarostu Żmijewskiego - w tej sylwetce którą przedstawia, oficera chorego chyba na grypę, zarost jest bardzo przekonywujący.

Sposób noszenia płaszczy jest troszkę może irytujący (podręcznik Oficer mówi: Płaszcz nosimy ze wszystkimi guzikami zapiętymi (...) Podnoszenie kołnierza jest zakazane.", ale to naprawdę detal.

Jeśli można się także o coś zapytać to kwestia tornistrów u oficerów, może też irytujący był polski akcent u Rosjan, ale to detale nie umniejszające całego filmu.

Pozdrawiam
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek,tornistry,plecaki są jak najbardziej uzasadnione.Oficerowie nierzadko zabierali plecaki szeregowcom (zabitym również) w ostaniej fazie wojny lub w drodze do niewoli.Tak zrobił mój pradziadek (major).Coprawda wiem tylko z przekazów.

Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oglądałem jeszcze filmu (ale wybieram się już wkrótce), więc przeżycia duchowe jeszcze przede mną, ale kilka rzeczy uchwyconych z licznych galerii zdjęć:

http://www.kinoskop.pl/images/c/7068.jpeg

Czy zauważyliście, że część żołnierzy, mimo że są w niewoli, nosi pasy ? Czy to było możliwe ?

http://www.kinoskop.pl/film/katyn-2007/galeria

Nasuwki na płaszczu Żmijewskiego - spotkałem się z twierdzeniem, że duża część żołnierzy w 1939 roku wyruszała w bój z czystymi nasuwkami, gdyż nowe magazynowe mundury wz.36 wydawano razem z nimi, ponieważ przewidywano nowe egzemplarze jako garnizonowe, które potem po zdjęciu nasuwek z numerem pułku staną się mundurami polowymi. W pośpiechu mobilizacji wydawano mundury z czystymi nasuwkami, a żołnierze nauczeni szacunku do powierzonego sprzętu i umundurowania nie zdejmowali ich i tak wyruszali na wojnę. Jednak to chyba dotyczyło tylko szeregowców. Oficerowie z tego co wiem sami zamawiali sobie umundurowanie. Jak więc wytłumaczyć te nasuwki ?

http://film.onet.pl/F,12728,1,3,galeria.html

Tu znowu te nasuwki, no i to co mnie osobiście razi najbardziej - oznaczenie stopnia na furażerce.

Trochę to mnie dziwi, bo wszystkie te rzeczy są dodane na siłę: pasów i nasuwek można było nie zakładać, gwiazdek nie naszywać. Jednak nie myli się ten co nic nie robi i z niecierpliwością czekam na obejrzenie tego filmu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć jeśli chodzi o pasy - naprawdę nie wiem jakie były regulacje w tym zakresie. Natomiast scena zdejmowania pasów przez oficerów jest dość ważna w filmie.

Jeśli chodzi o naramienniki i puste nasuwki, to rzeczywiście jest to dość irytujące i zupełnie bez sensu.

Pozdrawiam
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się znaleźć takie zdjęcie przedstawiające łuski,pociski i nabój znalezione w Katyniu. Spotkałem się również z informacją,że sowieccy oprawcy używali w trakcie egzekucji pistoletów Mauser C96 które trafiły do Rosji w dużych ilościach w czasie rewolucji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z błędów w mundurówce zdecydowanie najbardziej rażą maski pgaz noszone przez Rosjan. Szczególnie przy scenach na stacji Gniezdowo widać maski LWP z lat 60-70tych, z których część sprawia wrażenie deszczyków". Osobiście mnie raziło też kilka sylwetek oficerów - zupełnie niechlujnych - za duże czapki, za krótki płaszcze, nagminnie porozpinane ... ale jak już wspomniano - to nie zmienia w żaden sposób odbioru filmu.

W oczy rzucają się pistolety P-38, a one ine strzelały amunicją 7,65 mm, a takie łuski znaleziono przy grobach.

Tornistry u oficerów w niewoli to czysta praktyka - raczej w pokrowiec od lornetki, czy futerał na kompas za dużo przydatnych w niewoli rzeczy się nie włoży. Dlatego idąc do niewoli zaopatrywali się w pojemne przedmioty, nie koniecznie oficerskie - jak chlebaki czy tornistry.

Kwestia pasów - pozostawienie ich jeńcom jest możliwe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dobry film... Są momenty, gdzie łzy cisną się do oczu. Na pewno warto go obejrzeć!

Odnośnie mundurówki, bardzo podobał mi się wygląd porucznika 8 Pułku Ułanów granego przez Andrzeja Chyrę. Kurtka dobrze dopasowana, ładna kopia wz.36 w wersji oficerskiej, bryczesy, długie buty, furażerka.

Jak wcześniej wspomniano plamę dano przy torbach po maskach p.gaz. u sowietów, przyczepić się można do płaszczy- zarówno polskich jak i rzadzieckich... Jednak nic nie jest idealne. Na pewno nie może być to wzorzec mundurowy do przyszłych polskich produkcji z udziałem wojsk IIRP.

Bądź co bądź film ten mial co ukazać co innego niż mundur żołnierza Września 1939r.... Uważam, że to założenie Wajdzie się udało.

Pozdrawiam, Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Co do broni używanej przez rosjan , co mieli swojego np.nagan - amunicja do niego niestety była wydzielana , o ładowaniu nie wspomnę. TT -ka dopiero wchodziła po mału do produkcji ,a na dodatek podobno lubiały sie zacinać-np. jeden z NKWD-stów dostał go dopiero w nagrodę za wykonywanie sumienne rozkazów na Polskich oficerach . Czytałem w jednej z publikacji o tym nawet że niemiecka broń była specjalnie kupiona właśnie do egzekucji ponieważ wykazywała większą niezawodnośc od rosyjskiej. Co pózniej (po wojnie) rosjanie wykorzystali do zrzucenia winy na niemców .Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Rosjanie do egzekucji raczej nie używali P -38 , była to raczej w miarę nowa broń . Skłaniał bym się raczej przy Walterach PP lub PPK gdzie kaliber właśnie wynosi 7,65 mm. no i można go było kupić jako broń cywilną . Mauser C96 miał zazwyczaj kaliber 7,63 mm a więc bardzo podobny kalibrem do Waltera .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tylko trochę w temacie, ale myślę że ciekawe, zdjęcie naszego oficera w niewoli zamieszczone w Die Wehrmacht z grudnia 1939 [artykuł polemizuje z zarzutami francuskiej prasy o barbarzyńskim traktowaniu naszych jeńców przez Niemców, ale to tak na marginesie].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie