Jump to content

kiler p

Forum members
 • Content Count

  706
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral
 1. Nie mogłem znaleźć nigdzie wątku dotyczącego tej jednostki, więc jeśli już jest to przepraszam. Nurtuje mnie ostatnio jedna kwestia. Zarówno w książce weterana WBPM W. Zalewskiego pt. W Warszawskiej Brygadzie Pancerno-Motorowej 1939" z 1988 roku (w opisie jednostek na końcu), jak i w dosyć nowej monografii haubicy 100mm wz. 14/19 z serii Wielki Leksykon Uzbrojenia Wrzesień 1939" z 2014 roku napisano, że WBPM miała na stanie haubice 100mm. Jednak w monografii P. Zarzyckiego z 1992 roku na temat 1 Pułku Artylerii Motorowej w rozdziale dotyczącym 2 Dywizjonu Artylerii Motorowej (który utworzono na bazie 1 PAM dla WBPM) autor wyraźnie zaznacza, że w trakcie mobilizacji druga bateria 2 DAM zamiast przewidzianych haubic 100mm otrzymała podobnie jak 1 bateria armaty 75mm. Oczywiście wg etatu z zarządzenia Biura Administracji Armii L.dz. 2277/tj.(podaję za Wikipedią) w skład dywizjonu miały wchodzić 4 haubice 100mm i 4 armaty 75mm, ale czy faktycznie ta jednostka dysponowała w trakcie walk haubicami?
 2. Pytanie dla zorientowanych w temacie: czy jeszcze kiedykolwiek pojedzie na jakiejś inscenizacji? Parę razy widziałem go w ruchu i było to niezapomniane uczucie. Ktoś wie może jak zapatruje się na to nowy właściciel?
 3. Pytanie za 100 punktów: ktoś odważył się zamówić partię takich karabińczyków" do tego chlebaka?
 4. Też już widziałem. Film bardzo nierówny - niektóre sceny, m.in. pocałunek wśród gwiżdżących kul" ewidentnie do wycinki. Jednak poza tym sceny batalistyczne faktycznie mocne. Gdy pomyślę sobie, że film o Westerplatte mógłby być nakręcony w podobny sposób a nie jak teatr telewizji (z całym szacunkiem dla tej instytucji), to gorycz wylewa się z człowieka. Bardzo dobrze zrobiło temu filmowi obsadzenie głównych ról przez nie znanych jeszcze aktorów. Wydają mi się dzięki temu bardziej autentyczni (choć nawet lubię Maćka Musiała, to nie wiem czy strawiłbym go w roli Stefana). Sporo czytałem już o tragedii 13 sierpnia na Starówce, ale dopiero jej ekranizacja uświadomiła mi jak to mogło wyglądać. Co do widowni to starszych (w tym mnie) faktycznie jakby trochę wcisnęło w fotel. Jednak na widowni była też klasa z gimnazjum. Ich ten film poruszył mniej więcej tak jak Igrzyska śmierci" albo inny holiłódzki blokbaster. Widać reforma edukacji spełniła swoją rolę. Strach się bać.
 5. Niezbędnik 2-częsciowy to wz.31, a 1-częściowy to wz.38. W teorii ten drugi miał zastąpić ten pierwszy, w praktyce zapewne używano jednych i drugich. WT obu są dostępne na sieci.
 6. 4) Virtuti- militaria średnie ale klimat września 1939 cudownie oddany" Podpisuję się rękami i nogami. Można godzinami wytykać błędy mundurowe i sprzętowe, ale klimat wiecznego odwrotu i beznadziei końca Września oddany bezbłędnie.
 7. Czy któryś z kolegów jest w stanie zweryfikować informację podaną w ostatnim odcinku Było nie minęło" o przypadkowym ostrzelaniu z Ura niemieckiego pociągu pancernego w trakcie zajmowania Zaolzia? Sprawa wydaje mi się wielce nieprawdopodobna.
 8. Dokładnie Klaus - o to mi chodziło. Poza tym te koce spięte trokami zwuniętymi w ślimaczki...
 9. Kurt, jeśli może jednak Ty jeszcze raz przeczytasz mój post, ale tym razem na spokojnie i ze zrozumieniem, to zapewne zauważysz, że moja uwaga dotyczyła plakatu a nie trailera. Natomiast nie napisze o co mi konkretnie w tym plakacie chodzi, bo jestem ciekaw czy ktoś jeszcze odniósł takie samo wrazenie jak ja, czy może z racji moich zainteresowań wszystko mi się z jednym kojarzy :D
 10. Nie wiem czy i Wy odnosicie takie wrazenie, ale te hełmy z plakatu wygladają dziwnie znajomo - jakoś tak nie amerykańsko ...
 11. Maleńki offtop: Rjp71 - piszesz o Lubartowie? Też czytałem w R. Dumało Wojna, okupacja, wyzwolenie. Lubartów 1939-1949" o tym zlikwidowaniu gorzelni - podobno wódka lała się ulicami miasteczka. Jednak mój ś.p. dziadzio, który miał wtedy 17 lat i mieszkał w pobliskiej wiosce nie przypomina sobie nic takiego.
 12. Możliwe, zwłaszcza, że na tych kurtkach nie noszono oznak stopni. Choć z drugiej strony aż taki prezent" dla snajpera ? Jednak w takim wypadku to by tłumaczyło, dlaczego częściej widać kurtki bez opasek ;).
 13. P.S. Zdjęcia jednostek polowych LW, ale chyba pod tym względem nie róznili się od Heer.
 14. Może to coś wyjaśni: http://www.angelfire.com/tn3/luftwaffefeld/photos/mp3.jpg Pierwszy z lewej: http://www.angelfire.com/tn3/luftwaffefeld/photos/feld6.jpg
×
×
 • Create New...

Important Information