Jump to content

kiler p

Forum members
 • Content Count

  706
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral
 1. Nie mogłem znaleźć nigdzie wątku dotyczącego tej jednostki, więc jeśli już jest to przepraszam. Nurtuje mnie ostatnio jedna kwestia. Zarówno w książce weterana WBPM W. Zalewskiego pt. W Warszawskiej Brygadzie Pancerno-Motorowej 1939" z 1988 roku (w opisie jednostek na końcu), jak i w dosyć nowej monografii haubicy 100mm wz. 14/19 z serii Wielki Leksykon Uzbrojenia Wrzesień 1939" z 2014 roku napisano, że WBPM miała na stanie haubice 100mm. Jednak w monografii P. Zarzyckiego z 1992 roku na temat 1 Pułku Artylerii Motorowej w rozdziale dotyczącym 2 Dywizjonu Artylerii Motorowej (który utworzon
 2. Pytanie dla zorientowanych w temacie: czy jeszcze kiedykolwiek pojedzie na jakiejś inscenizacji? Parę razy widziałem go w ruchu i było to niezapomniane uczucie. Ktoś wie może jak zapatruje się na to nowy właściciel?
 3. Czy któryś z kolegów jest w stanie zweryfikować informację podaną w ostatnim odcinku Było nie minęło" o przypadkowym ostrzelaniu z Ura niemieckiego pociągu pancernego w trakcie zajmowania Zaolzia? Sprawa wydaje mi się wielce nieprawdopodobna.
 4. Maleńki offtop: Rjp71 - piszesz o Lubartowie? Też czytałem w R. Dumało Wojna, okupacja, wyzwolenie. Lubartów 1939-1949" o tym zlikwidowaniu gorzelni - podobno wódka lała się ulicami miasteczka. Jednak mój ś.p. dziadzio, który miał wtedy 17 lat i mieszkał w pobliskiej wiosce nie przypomina sobie nic takiego.
 5. Z tego co wiem na swoją wyraźną prośbę z 8 PPLeg poszedł na wojnę małoletni dobosz orkiestry pułkowej. Być może pozostałe dzieciaki wzięły udział w walkach na podobnej zasadzie i tak dostały się do niewoli ?
 6. Hindus - problem w tym, że moja puszka była wtórnie malowana, i teraz światło ucha jest węższe. Poza tym z tego co widzę na fotce używam grubiej tkanych pasków niż Ty (na swojej puszce mam paski z powojennej puszki BW). Dlatego u mnie nie będzie to już takie proste. No i w sumie to ieregulaminowe" troczenie chyba bardziej mi się podoba (jest bardziej klimatyczne, że się tak wyrażę :D ).
 7. Sonder - dzięki, ale znam tą stronę. Tutaj ucha na paski tez są szersze. Na tej wrzuconej przeze mnie stronie i na Der erste zug" puszki mają ucha o szerokości mniej więcej 4 fałd na puszce i 2 paski na dolnym uchu przejdą obok siebie bez problemu. Natomiast moja puszka ma ucha szerokości 3 fałd, i 2 paski się tam nie zmieszczą. http://img143.imageshack.us/img143/8989/dsc03396yt6.jpg Chyba jestem jednak skazany na nieregulaminowe noszenie gasplane :D.
 8. Jeśli mój opis problemu jest zbyt skomplikowany to na dole tej stronki co podałem jest zdjęcie tego sposobu noszenia ;).
 9. http://www.mp44.nl/equipment/gas_cape.htm Moim zdaniem dobrze by to naśladowała folia polietylenowa, w którą opakowany jest obecnie często sprzęt RTV (taka jak na zdjęciu obok), którą trzeba by w jakiś sposób zafabowac na żółto-zielono. Choć na przykład mój znajomy trzyma w tym pokrowcu foliowy płaszcz przeciwdeszczowy ;) Przy okazji ja zadam pytanie związane poniekąd z gasplane: zapewne jak wiecie w 1942 roku wprowadzono nowy sposób noszenia ich na puszce. Chodziło o przewleczenie jednego z końców paska nośnego przez jedno z uch i zaczepienie go na dolnym uchu. Ze zdjęć które widziałem wyn
 10. Crimson, tam nigdzie nie jest napisane, że on był czarny. Po prostu na poczatek autor dał wstawke o amerykańskich pilotach, wśród których był Cooper, a dopiero później przeszedł do meritum sprawy.
×
×
 • Create New...

Important Information