Jump to content

miszka7-1

Forum members
 • Content Count

  460
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral
 1. Jednego się już nauczyłem.Otóż, historia jeszcze nie raz mocno będzie zaskakiwać. Mozets napisał: W odpowiedzi na antyrewolucyjne zakusy naszych polityków rząd Republiki Sowieckiej, wysłał przeciwko Polakom 100 tysięczną Armię Konną pod wodzą Bohatera Rewolucji Październikowej - Marszałka Budionnego. Ruszyli jak burza, ziemię spaloną za sobą zostawiając. Nieliczne oddziały naszych ułanów odpór im stawiały, lecz molocha takiego nie sposób było zatrzymać. " Bardziej wiarygodne liczby (wg. źródeł) to: Konarmia dobijająca gen.Denikina pod Majkopem na Uralu to siła ok.55 000 ludzi i koni.Ale tam już się krwawili. Kiedy po 1 500 km. marszu konnym (zaznaczam) na front południowy tuż przed sfosowaniem Dniepru i wyjściem na tyły wojsk polskich to już liczba ok. 15 000 ludzi i koni. Zanim nasza jazda stawiła sfołoczy budiennowskiej czoło na słynnym wzgórzu 255 Konarmia mocno dostała w skórę próbując szarpać świetnie bijące się w odwrocie pułki hallerowskie.Potem kolejne cięgi pod Lwowem i kolejne pod Zamościem od 13 Ukraińskiej Dywizji Piechoty. Tak więc, zanim zabrała się za konarmiejców nasza 1 Dywizja Jazdy na wzgórzu 255 pod Wolicą Śniatycką (potrzeba znana jako Bitwa pod Komarowem") siła Budionnego była już cieniem dawnej świetności, ale wciąż realnym zagrożeniem.Konarmia liczyła wtedy od ok.6000 do max.8000 sfołoczy.Nasze pułki dwóch brygad wchodzących w skład 1 Dywizji Jazdy z grupy pościgowej przedstawiały siłę ok. 2000 szabel.Budienny dostał baty i rozpoczął odwrót a Konarmia już nigdy nie otrząsnęła się po cięgach komarowskich.Te liczby wystarczyły, by ta bitwa okazała się największym starciem konnym XX w.
 2. Gebhardt,wychodzi na to,że pieśń pułkowa 1 Pułku Saperów Legionów (zwrotka,którą pisałem) wywodzi się z piosenki przekazanej Tobie przez dziadka.Otóż,ojciec mojego przyjaciela (dzisiaj z nim rozmawiałem) służył w 1 Pułku Saperów Legionów w latach 35/37 a na wojnę 39r.został zmobilizowany do 36pp.Bardzo często nucił za życia hymn",jak mawiał,saperów 1 pułku.Co Ty na to?
 3. hehehe,Gebhardt,to śpiewali po północy,zapewne :))) A tak,jak wcześniej pisałem śpiewali saperzy 36pp,w którym służył i poszedł na wojnę ojciec mego przyjaciela z K.G.
 4. budowali most na Nidzie Pierwszy szwadron po nim idzie Szwadron przeszedł,most się zwalił Żeby saper sie nie chwalił."
 5. Spieszenie do walki w szyku trójkowym to nie tylko umiejętność ćwiczona w kawalerii. No cóż,to zdjęcie dla mnie niczego nowego nie wnosi,porócz tego,że pochodzi raczej z przed 36r.
 6. O,i tu pies pogrzebany.Otóż szwadrony pionierów i łączności w BK tworzyły właśnie te plutony i drużyny pułkowe.Innymi słowy;szwadrony pionierów i łączności BK były przydzielane pułkom(tejże BK) w sile plutonu,bądź min.drużyny.Nie było oddzielnych szwadronów dla BK i oddzielnych plutonów,drużyn dla pułków.
 7. Przepraszam.Oczywiście kowalihno ma rację.Pionierzy proporczyki szkarlatno-czarne.
 8. No to dodajmy jeszcze 2 możliwości przy czarnych otokach i proporczykach z czernią na górze: Łączność (ta występowała plutonami w pułkach,na zdjęciu siła większa).Proporczyk czarno-jasnoniebieski (tak obrazowo). Broń pancerna (w BK oczywiście w strukturach będące).Proporczyk czarno-pomarańczowy.Jednak nie wiem,jak było z mundurami garnizonowymi,fotka po 36r.Może ktoś wie? Co do pionierów.Ci również wystepowali plutonami,bądź druzynami w pułkach.Z proporczykami się nie spotkałem,bo takowe nie formacja ta nie posiadała(możę się mylę). Daslej obstaję za dakiem.
 9. Moim zdaniem to DAK,czyli Dywizjon Artylerii Konnej.Jeżeli WBK to 7 Wielkopolski.
 10. Przemo,hmm,nie bardzo rozumiem... -blacha cynkowa,widoczne resztki (spore) malowania khaki.Może się nie znam,ale jestem przekonany,że nikt w to nie ingerował. -jeżeli chodzi o zawiasy to tu również podobna sytuacja.Resztki farby itd.Tylko jedna rzecz jest dorabiana,mianowicie ucho przedniego zatrzasku" widoczne na ostatnim zdjęciu. Przemo.Z pewnością nie igerował w to kowal (oprócz tego ucha).Jest to porządne wykonanie produkcyjne,a nie kowalskie zawiasy i blacha,conajwyżej ocynkowana ( bo ta jest CYNKOWA ).Będzie okazja to dokladnie pooglądasz i postudiujesz.;) 251,wiesz mam taką przypadłość,że jak wpadnie mi coś polskiego w łapy to już nie chce się odkleić.Ciebie już nie pytam czy nie pozbyłbyś się Twoich skarbów na rzecz mojego. Pozdrawiam.
 11. No i ciekawostka: 1 K K M" 2 Działon" A podobno nie było malowania" na biedkach. Pozdr.
×
×
 • Create New...

Important Information