Skocz do zawartości

Katyń" Wajdy - zgodności i niezgodności


frost

Rekomendowane odpowiedzi

W dziale Książka i film" już toczy się dyskusja na temat tego filmu ale dotyczy fabuły i myślę,że lepiej będzie dla czytelności wątku żeby tak zostało.
Jesteśmy jeszcze przed premierą a kontrowersji i emocji w narodzie wiele. Postanowiłem podejść do filmu z perspektywy kinomana i nie przyglądać się czy n.p. trzeci guzik od góry jest oryginalny czy nie.Tym bardziej,że na liście płac nie znalazłem pozycji - konsultacja historyczna.. Niestety po obejrzeniu fotosów z filmu okazało się,że moje historyczne zboczenie" jest silniejsze czego efektem jest niniejszy post;)

Nie jestem specjalistą w zakresie umundurowania naszych żołnierzy w 1939 r. więc mam kilka pytań do Szanownych Kolegów związanych z mundurami pierwszoplanowych postaci:

Co ma pan Żmijewski na kołnierzu i czy taka prezentacja" VM była dopuszczalna ?
http://filmpolski.pl/fp/index.php/1617616_12

Czy tak wyglądał płaszcz generalski we Wrześniu 1939 ?
http://filmpolski.pl/fp/index.php/1617616_15

Czy tak wyglądał mundur lotnika we Wrześniu 1939 ?
http://filmpolski.pl/fp/index.php/1617616_13


Pozdrawiam:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 84
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
za militaria w filmie Katyń był odpowiedzialny pan Andrzej Szenajch specjalista od polskich militariów który z Andrzejem Wajdą pracował juz w wielu filmach między innymi w Panu Tadeuszu czy Kronice Wypadków Miłosnych gdzie sam zagrał dowódcę 13 PU.Pana Andrzeja mogłem poznać osobiście na planie filmu Katyń.
Poza dniem 3 maja i 11 listopada obowiązuje stałe noszenie w 3 dziurce od góry płaszcza sukiennego wstązki orderu VM" (tak jak u pana Żmijewskiego)
Co do postaci lotnika jest to (w założeniu)mundur oficera rezerwy-kurtka polowa,furażerka na to nieprzepisowa kurtka skórzana z futrzanym kołnierzem.
Jeśli sie pomyliłem prosze o poprawienie.pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aegirsson - to nie jest czepianie się tramwaju.Tak jak napisałem wyżej - nasunęły mi się pewne wątpliwości więc zadałem pytanie na najodpowiedniejszej, moim zdaniem, części tego forum. Uzyskałem rzeczowe odpowiedzi za które bardzo dziękuję ( pozostała jeszcze kwestia płaszcza generalskiego ) wszystkim Kolegom.
Jeśli wątek przekształci się w czepianie się tramwaju" to osobiście poproszę moderatora o jego usunięcie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

W pełni zgodzę się z Krzyśkiem! Nie wiem jeszcze jak z furażerką lotniczą, coś mi ona współczesną zalatuje...

Mam zaproszenia na przedpremierowy pokaz. Na razie, po obejrzeniu kilku screenów i trailerów uważam, że film może być dobry... Zobaczymy w czwartek.

Pozdrawiam, Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem.
Ja też jakbym miał się czepiać,to rotmistrza 8PU.Ale kwestii mundurowej.Mianowicie:rażą mnie proporczyki pułkowe na płaszczu (przyjmuję umundurowanie polowe),no i rogatywka sukienna z haftowanym orzełkiem u oficera.

Na film pójdę z nastawieniem stricte pozytywnym.

Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
adek to, co piszesz jest nie do końca zgodne z prawdą. Moze jest to rozdzielanie włosa na czworo ale dziennik rozkazów podaje wyraznie, że barwy generałów to granatowa aksamitna i karmazynowa aksamitna. Paski na kołnierzu Pana Englerta są sukienne, czerwono-granatowe i zdecydowanie za szerokie. Paski w oryginale mają szerokość po 4 mm.
Odnośnie konsultacji to w Kronice Wypadków Miłosnych" jeśli mnie pamięć nie myli konsultantem był Pan L. Kukawski, osoba kompetentna i perfekcyjna, tak zresztą w tym filmie przedstawiono Wojsko Polskie. Pan Kukawski z pewnością nie pomyliłby barwy karmazynowej z czerwoną.

miszka 7-1 rogatywka polowa u oficera liniowego jest w pełni uzasadniona.

Szczegółem, który mnie drażni, są klamerki metalowe zamiast galalitowych w rogatywkach polowych. Nie ma tu różnicy między Wojskiem Polskim a LWP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z premiery.Film robi wrażenie i prawdę mówiąc to myślę ,że nikomu podczas oglądania scen z żołnierzami nie będzie robiło różnicy czy paski miały 4 czy 6 mm. Sceny na których są mundurowi to coś ok 30 % filmu.Reszta to opowieść o rodzinach.Jest parę wstawek dokumentalnych.I chyba najważniejsza ostatnia scena rozstrzeliwania ,która mnie osobiście powaliła ,jest wyjątkowo rzeczywista! ...Znowu się Putin na nas obrazi chociaż Wajda wsadził do filmu jednego pozytywnego sowieckiego kapitana po przejściach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaca2003 - ja też nie widziałem jeszcze tego filmu i z niecierpliwością czekam na 21 września. Poprosiłem o skomentowanie trzech zdjęć bez odnoszenia się do warstwy fabularnej filmu - to wszystko. Podejrzewam,że podobnie jak Jacenty w trakcie projekcji nie będę zwracać uwagi na szerokość pasków czy kolor klamerek. W tej chwili jestem po prostu ciekawy na ile postarał się pan Andrzej Szenajch. Dzisiaj TVP1 nadał materiał o kulisach powstawania Katynia" gdzie wypowiadał się m.in. pan Szenajch. Powiedział,że starał się odtworzyć mundury z maksymalną dbałością o szczegóły oraz chciałby żeby pokazane w filmie mundury stały się wzorem do naśladowania w przyszłych tego typu produkcjach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie