Jump to content

radett

Forum members
 • Posts

  311
 • Joined

 • Last visited

radett's Achievements

0

Reputation

 1. akurat w wątku o nieznanym albumie z Dęblina jest zdjęcie takiej Renówki : Od siebie dodam tylko że o ile dobrze pamiętam to skrzynia była naszym wyrobem dostosowanym specjalnie dla lotnictwa do przewożenia silników Lorraine
 2. Zgadzam się w 1000% z Witkiem. Wielu podejmuje trud budowy repliki , angażuje materiały, pieniądze ( spore), czas i wysiłek pracy a efekt końcowy jest kiepski tylko dla tego, że nie zagłębią się wcześniej w materiały źródłowe (zdjęcia archiwalne, opisy , ale przede wszystkim zdjęcia) i nie poddadzą ich rzetelnej analizie. Mamy potem replikę która w najlepszym razie przypomina oryginał w takim stopniu jak przebudowane T34 w "4 pancernych i psie" przypominały oryginalne tygrysy no i oczywiście jest wielka obraza rekonstruktorów że nie docenia się ich wysiłku. Kasa materiały i praca to nie wszystko i niestety często o tym zapominają. Końcowy efekt łatwo zepsuć niewłaściwymi proporcjami czy złymi eksponowanymi detalami. Rozumiem że konieczny jest kompromis między oryginalnym kształtem a dostępnym elementem na którym buduje się pojazd ale nie może to byc jedynym czynnikiem doboru i wytłumaczenia. Idąc tym torem, dochodzi się do tego (oczywiście przerysowuję) że jak ktoś zechce zbudować replikę np Ursusa wz 29 a dysponuje tylko podwoziem od fiata 126 to się narobi i otrzyma tylko karykaturę a potem będzie się tłumaczył że tylko takie podwozie miał do dyspozycji więc dopasował do tego czym dysponuje. To jest ślepa uliczka niestety. Najlepszy przykład tego co mówię to zbudowany niedawno wz.34 przez Stowarzyszenie im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej (można obejrzeć na FB). Chłopaki włożyli tyle pracy a wygląda jak by w ogóle nie zawracali sobie głowy jakąkolwiek dokumentacją.
 3. Takie ciekawe zdjęcie wypłynęło ostatnio na FB. Podawana przy nim data wykonania na 1 VIII 1922 mnie osobiście wydaje się być zbyt wczesna. Obstawiałbym raczej końcówkę lat 20-tych. Może ktoś to zweryfikować (np po kroju mundurów albo odznaczeniach)?
 4. Przepraszam ze tak nieco poza wątkiem ale przeglądając stare wątki dot pociagów panc. zauważyłem w cz. 3 że 16 marca 2006 artur135 wrzucił skan platformy z katalogu Reichsbahn 1945 oferując również podesłanie go w lepszej rozdzielczości na priv. chętnym. Próbowałem się ostatnio z nim skontaktować tutaj ale nie odbiera wiadomości i w związku z tym mam pytanie : czy ktoś z pozostałych forumowiczów skorzystał wówczas z jego oferty, ma ten skan i mógłby sie nim podzielić ?
 5. napisy na pancerzach czołowych nie wyglądają na nasze
 6. Owszem na wrotkach można było holować i w terenie jednak z uwagi na szerokość kół i ich małą średnicę było to raczej mało efektywne (spore naciski jednostkowe na podłoże - co było m.in powodem zarzucenia stosowania wrotek w późniejszych latach). Zasadniczym powodem powstania wrotek było umożliwienie holowania armat z kołami drewniano-metalowymi po drogach z prędkościami rzędu około 20 km/h, w odróżnieniu od dopuszczalnych dotąd prędkości marszowych 7-8 km/h (chwilowo dopuszczano nawet i 12km/h). Takie ograniczenie wynikało z faktu nie resorowania zawieszenia armaty a tym samym destrukcyjnego wpływu drgań i wstrząsów powstających podczas jazdy na koła, oś oraz przyrządy działa. Na drogach gruntowych (zwłaszcza piaszczystych) drgania i wstrząsy były siłą rzeczy nieco mniejsze niż na drogach o twardej nawierzchni. Czas nakładania wrotek też troszkę wynosił i przy zwykłej zmianie stanowiska w terenie nie musiały być one zakładane ( być może zdjęcie przedstawia działon właśnie w trakcie zmiany stanowiska).
 7. w filmie gdzie załoga dzielnie wyskakuje na peron mimo podpisu że to "Danuta" też wagon jest "Poznańczyka". Możliwe że do szkolenia był używany zamiennie obok kanciastego szturmiaka "Danuty" także obły wagon "Poznańczyka" tylko jeśli tak to jaki wagon wówczas był w zapasie mob jako przewidziany dla "Poznańczyka"?
 8. czy to na pewno "Danuta"? Obły wagon szturmowy sugeruje raczej "Poznańczyka"...
 9. Bardzo zgrabny rysunek, ale w sumie jaki powinien byc kolor? czy nie wiśniowy?
 10. a co pomiędzy A i P ??? wątki przecież istnieją
 11. zdjęcie z 24 listopada 2018 pt. "podczas ćwiczeń" - to chyba są ćwiczenia już w służbie niemieckiej
 12. Może od poczatku: wpisując odkrywca.pl wyskakuje stara strona tytułowa - i OK po kliknieciu na "forum" wyświetla się coś takiego: Po dodaniu wyjątku ( czyt treść okienka) jest lepiej bo w tematach widoczne są już ikony zdjęć ( wcześniej nie były widoczne). Wygląda to teraz tak: proszę zwrócić uwagę że zdjęcia dodane po zmianie forum są widoczne bez problemu natomiast "stare" tylko w postaci ikonki. Po kliknięciu na ikonkę pojawia się coś takiego: klikając na ikonkę na środku ekranu pojawia się znane z początku okienko informujące o problemach z certyfikatem i opcją dodania jako wyjątku . Po dodaniu wyjątku ukazuje się wreszcie upragniony widok załączonego dawniej zdjęcia : Po tym zabiegu widoczne stają się wszystkie zdjęcia i grafiki wstawione przed zmianą forum. Żeby jednak nie było tak słodko to powiem tylko że to działa jedynie dla danej sesji firefoxa. Po wyłączeniu aplikacji lub całego kompa to tą samą operację trzeba powtarzać od początku a to jest niestety upierdliwość trochę wkurzająca. Może by admin trochę powalczył z aktualizacją stosownych certyfikatów?
 13. nadal coś dziwnego ze zdjęciami, "nowe" zdjęcia sa widoczne a stare nie ?
×
×
 • Create New...

Important Information