Skocz do zawartości

Pomniki i cmentarze napoleońskie


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Na terenie miejscowosci Jemielnica jest stary cmentarz zolnierzy napoleonskich ktorzy zmarli na tyfus.Jest tam zabytkowy drewniany krzyz i pomnik ufundowany w 1921 r.przez zolnierzy francuskich stacjonujacych w Strzelcach Opolskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 345
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

http://www.jemielnica.pl/cms/php/do_druku.php3?cms=cms_jemie&lad=a&id_dzi=&id_men=16&id_dok=16&zalaczniki_zdjecia=
http://www.ceo.org.pl/portal/slady_o_programie_doc?docId=38318
http://lozawadzkie.wodip.opole.pl/polish/gminy/jemielnica/historia2.html
http://www.e-jemielnica.ovh.org/index.php?option=com_content&task=view&id=1&Itemid=3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
Nie czytałem całego postu-brak czasu, ale znam lokalizację zapomnianego cmentarzyska z czasów Bitwy pod Legnicą. Jest pewna kapliczka nawet, gdzie są eksponowane, niestety już mierne pamiątki po tej bitwie. Zainteresowanych proszę o kontakt. Teren jest bardzo rozległy, a miejsca potyczek odwrotowych-oddalone od miejsca bitwy. Był pomnik, nagrobek raczej, i pewnie jest tam zbiorowa mogiła, ale został zniszczony przez chłopo-wandali z jednej z wiosek. Z informacji byłego nauczyciela historii-wynika bardzo wiele.Ale to wiarygodny człowiek. Zna francuski i interesował się tym, jak ja jeszcze w pieluchę waliłem kupę. Nie podzielę się faktami na forum. Za dużo widziałem rozprutych grobów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Wycinek mapy Mestischblatt 1:25000 1889-1932.Bitwa pod Heilsbergiem 10 czerwca 1807,wzgórze 85,0 Alte Schanze(stary szaniec),na szczycie wzgórza widoczny symbol pomnika (denkmal),obecnie pomnik nie istnieje,obecnie teren wojskowy,zakaz wstępu!.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Jeżeli chodzi o miejsce nawiązujące do obecności Napoleona w mieście Łomża jest tzw. Brama Napoleona - wejście do domu, w którym podobno zatrzymał się Napoleon prowadząc wojska na Moskwę. Brama znajduje się u szczytu Kamiennych schodów.
W parterowym domku przy schodkach mieszkał Prymas Stefan Wyszyński.

Dziś natomiast zostało znalezione inne starsze zdjęcie, które przedstawia pomnik Napoleona w Łomży. (chodź co do tego nie jesteśmy jeszcze pewni).
Niestety mogłem dodać tylko jedno zdjęcie na forum więc podaje link http://historialomzy.pl/wp-content/uploads/2009/08/pomnik_napoleona.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Po raz kolejny zwracamy się z prośbą o pomoc w weryfikacji pamiątek napoleońskich na terenie naszego kraju. Obszar badań jest ogromny i nie wszędzie jesteśmy w stanie dotrzeć osobiście. Poniżej zamieszczamy listę miejscowości i obiektów, do których chcielibyśmy dotrzeć. Jeśli znajdą się osoby mieszkające w ich pobliżu i chcące nam w tym pomóc prosimy o kontakt na adres: wlonab@gmail.com lub napoleon@firma.gery.pl

ANDRZEJÓW k. Janowa Lubelskiego (gm. Godziszów)
Mogiła okresu wojen napoleońskich
BILSKO k. Janowa Lubelskiego (gm. Modliborzyce)
Cmentarz z okresu wojen napoleońskich
CHEŁMICA DUŻA k. Włocławka
Cmentarz parafialny
CHMIELNIK koło Pińczowa
Kościół parafialny p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP
CHRUSZCZOBRÓD koło Zawiercia
Cmentarzu przykościelny
CIESZKÓW (Freyhan) koło Milicza
Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP
DANKÓW k. Kłobucka
Cmentarz parafialny
DARNOWIEC k. Kępna
Mogiła w lesie
DOBROMIERZ k. Świdnicy
Cmentarz przy kościele p.w. św. Michała
DOWSPUDA k. Suwałk
Pamiątki po Pacu
GĄSAWA k . Żnina
Kościół parafialny
GIDLE koło Radomska
Cmentarz parafialny
GLINNO k. Poznania
Poligon Biedrusko
GORYSŁAWICE koło Pińczowa
Kościół parafialny
GOWOROWO koło Ostrołęki
Kościół parafialny
GÓRKI koło Łosic
Kościół parafialny i cmentarz parafialny
GÓRY PIŃCZOWSKIE koło Pińczowa
Cmentarz parafialny
GÓRZNA k. Złotowa
Mogiła w lesie
GRĘBOSZÓW (Grambschuetz) k. Namysłowa
Cmentarz parafialny
GROBIA k. Sierakowa
Mogiła przy drodze
IGNALIN pod Lidzbarkiem Warmińskim
Mogiły
KANIÓW k. Bielska (gm. Bestwina)
Mogiła w przysiółku Nad Wisłą
KIELCE
Stary cmentarz
KLUCZEWSKO k. Włoszczowej
Kościół parafialny
KOPERNIKI (Koeppernick, Köppernig) k. Nysy
Cmentarz przy kościele p.w. ś. Mikołaja
KOZIEGŁÓWKI koło Myszkowa
Przy kościele parafialnym
KOŹLE (Cosel)
Na terenie twierdzy baszta/fort Montalamberta
KRZEMIEŃ k. Sokołowa Podlaskiego
Kopiec i mogiła
LUBOSTROŃ k. Żnina
Pałac Skórzewskich
LUSOWO k. Poznania
Kościół parafialny
LWÓWEK k. Nowego Tomyśla
Kościół parafialny
ŁABISZYN koło Bydgoszczy
Cmentarz na wschód od kościoła p.w. św. Mikołaja
ŁĘCZYCA
Kościół O.O. Bernardynów i cmentarz ewangelicki
ŁOMŻA
Kościół p.w. Matki Boskiej Bolesnej
ŁOWICZ
Pałacyk
ŁUBOWO k. Gniezna
Mogiły w pobliżu wsi
MICHÓW k. Lubartowa
Cmentarz parafialny
MIECHOWA (Omechau) k. Kluczborka
Drewniany poewangelicki kościół
MISZEWO MUROWANE k. Płocka
Cmentarz parafialny
MYŚLENICE
Cmentarz parafialny
NIEGOWA koło Myszkowa
Kościół parafialny
NOWA SŁUPIA koło Kielc
Cmentarz przykościelny
PASTERNIK koło Wielkich Bronowic (Kraków?)
Cmentarz na Pasterniku
PIOTRKÓW TRYBUNALSKI
Cmentarz parafialny
PNIEWY k. Szamotuł
Pomnik
PODEMSZCZYZNA k. Lubaczowa
Cmentarz parafialny
POTULICE k. Bydgoszczy
Kościół parafialny
PRUSZYN k. Siedlec
Przy kościele parafialnym
RACIĄŻ k. Sierpca
Kościół parafialny i cmentarz
RADOMSKO k. Łodzi
Mogiła
RADOM
Kościół p.w. św. Katarzyny i cmentarz (ul. Limanowskiego)
REŃSKA WIEŚ (Reinschdorf) koło Koźla
Mogiła obok wsi i cmentarz
RUMIA
Pomnik
RYBITWY k. Opola Lubelskiego
Kaplica przy kościele
SAMBORZEC k. Sandomierza
Kościół parafialny
SANNIKI k. Poznania
Pomnik
SARNAKI koło Łosic
Kościół parafialny
SECEMIN k. Włoszczowej
Kościół parafialny
SEJNY k. Suwałk
Cmentarz parafialny
SIEMIANICE k. Kępna
Kościół parafialny (na zewnątrz)
SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE
Park przypałacowy (dawny), obecnie park
SIERADZ
Cmentarz i kościół zgromadzenia sióstr urszulanek
SŁAWSK k. Konina
Mogiła przy drodze
STĘŻYCA k. Ryk
Kościół parafialny
SZADEK k. Sieradza
Kościół parafialny
SZCZEPANKOWO k. Łomży
Kościół parafialny
SZCZEKOCINY
Cmentarz parafialny
SZEWNA k. Opatowa
Cmentarz parafialny
TROPIE k. Nowego Sącza
Obok kaplicy św. Andrzeja Świerada
TRZCIANKA k. Obornik
Kapliczka
WĄSOSZE k. Konina
Kościół parafialny
WOJSZKI k. Białegostoku
Cmentarz w okolicy wsi
WOLSZTYN
Nagrobek rodzinny
WOŹNIKI-PIASEK
Kościół ewangelicki
ZATOR koło Oświęcimia
Kościół p.w. św. Wojciecha i Jerzego
ZIELONA koło Żuromina
Cmentarz przykościelny
ŻERNIKI koło Żnina
Na zewnątrz kościoła
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam,
Dzięki za odzew. Zdjęcia z Dankowa dotarły.
Mam jednak problem. Nie bardzo wiem, o którego Józefa Grabińskiego może chodzić. Ten najbardziej znany z legionów zmarł we Włoszech, a poza tym dosłużył się szlifów generalskich. Łoza podaje innego Józefa Grabińskiego – wachmistrza od szwoleżerów, jednak daje także datę jego urodzin i śmierci (1778-1831). Józef Grabiński był płk 12 ppl w 1831 r. Ten z Danowa nigdzie w znanych mi źródłach nie figuruje. Może na miejscu uda się coś ustalić?

Byłbym również bardzo wdzięczny za zdjęcia z Górznej.
Zresztą projekt wkracza powoli w finałową fazę, więc każda pomoc, z każdej miejscowości będzie bardzo cenna. Mamy już zebranych i udokumentowanych fotograficznie kilkaset obiektów, ale jak widać wyżej braki są jeszcze dosyć spore :(
Pozdrawiam Odkrywców
Castiglione
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś z Pomsee renowałem" temat Grabińskiego.

I taka była, znaleziona przez Pomsee pointa:


Józef Grabiński, ur. 18.3.1796 w Niklu w obwodzie bydgoskim. Wstąpił 1.1.1811 r. do 5 pułku piechoty Księstwa Warszawskiego jako żołnierz, 2.5.1811 kapral, 18.3.1812 furier, 15.2.1813 sierżant, 1.11.1813 adiutant podoficer. Odbył kampanię 1812 - 1813 w Gdańsku, po kapitulacji twierdzy wzięty do niewoli rosyjskiej, w której przebywał do 14.4.1814 po czym wrócił do kraju. Wszedł 20.5.1815 do 2 pułku piechoty liniowej jako podchorąży, ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty, 21.3.1817 ppor., 25.4.1825 porucznik.
W powstaniu: 2.6.1831 kapitan, 13.6.1831 major, 22.9.1831 ppłk, dowódca pułku. 9.3.1831 otrzymał krzyż złoty nr 209, 15.9.1831 krzyż kawalerski nr 2489. 30.9.1831 wziął dymisję. Przybył z woj. płockiego do Warszawy. 9.10.1831 stawił się przed Komisją Rządową Wojny ponowił przysięgę na wierność carowi.

Legii Honorowej na pewno nie miał. Pewnie pomylono ją z Virtuti Militari (dwukrotnie nadanym).[...]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://zlotow.lo2.slupsk.pl/page13.html
Mały kamienny pomnik żołnierza napoleońskiego widniejący na zdjęciu przechowywanym w Muzeum Ziemi Złotowskiej. Nie wiadomo dokładnie, czy pierwotnie ustawiony był on na cmentarzu w Górznej. (tekst: Hier / ruht ein / Fr. Soldat / 1812
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Witam! W wykazie Trzcianka k. Obornik - kapliczka.
Myślę, że chodzi tutaj o Trzciankę byłe miasto powiatowe, obecnie w powiecie Czarnkowsko-Trzcianeckim woj.wielkopolskie.
U zbiegu ulic Grunwaldzkiej z Ogrodową w Trzciance usytuowana jest kapliczka, tzw. oża męka", tuż obok dzisiejszej siedziby Nadleśnictwa Trzcianka. Na szczycie kapliczki zamontowana jest metalowa chorągiewka z datą 1811, a wystawiona została na pamiątkę pobytu wojsk napoleońskich w Trzciance,oraz dla upamiętnienia kilkuletniego pobytu" Trzcianki w granicach Księstwa Warszawskiego. Ponoć Napoleon podarował" Trzciankę jednemu ze swoich marszałków o nazwisku Berthier.Aktualnie nie dysponuję foto, ale gdyby była taka potrzeba to proszę o info.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
Witam
Chciałem przekazać informację o potyczce pod wsią Trzesieka koło Szczecinka między Wojskami Napoleońskimi a Rosyjskimi. Wiadomość tą otrzymałem od nie żyjącego już pana Sołowicza tego co pospołu napisał książkę Wał Pomorski. Szukałem u nas w archiwach ale nic nie znalazłem.

Pozdrawiam
Waldek


Z opóźnieniem ale lepiej późno niż wcale.

Tak na początek-to żadnej potyczki pod Trzesieką nie było między Rosjanami a Francuzami(to były tylko przypuszczenia,które zostały zweryfikowane).Po drugie śp. Janusz miał na imię Sławiński,a nie Sołonowicz.I nie napisał książki wraz z Bogdanem Perzykiem(drugim autorem jest Janusz Miniewicz) tylko użyczył swoich eksponatów -i zapisków-które znalazł przemierzając Wał Pomorski z wykrywaczem przez ponad 20 lat.A pomnik żołnierzy napoleońskich stoi symbolicznie w całkiem innym miejscu niż są pochowani żołnierze.

Gizio.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoim kajecie znalazłem taką informację.Z Dalęcina na Kusowo po prawej stronie znajduje się jeziorko.Za jeziorkiem znajduje się cmentarz żołnierzy napoleońskich.I właśnie z Dalęcina do Kusowa znajduje się głaz,którego zdjęcie zamieściłem wyżej.Nie daleko Kusowa w lesie znalazłem też fanta na zdjęciu nr 2.Na zdjęciu nr 1 fant znaleziony na drodze przy rzece nie daleko miejscowości Czarne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
witam,
w okolicach zgierza, przy szkole jest podobno Pomnik (krzyż) postawiony w miejscu gdzie niegdyś podobno Napoleon odpoczywał.
Jeśli macie info to ok, ale jeśli nie to się odezwij na maila, to się któregoś pięknego dnia w weekend tam wybiorę i podrzucę Ci fotki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie