Skocz do zawartości

Pomniki i cmentarze napoleońskie


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ja troszkę może nie do końca w temacie, ale chodzi o ten sam okres i zagadki z nim związane. Czy ktoś z Was rozpoznaje miejsca przedstawione na poniższych rysunkach? Ich autorem jest Richard Knotel, oba dotyczą obszaru Dolnego Śląska...

LEWY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 345
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Charakterystyczny rynek, charakterystyczna byc może wieża ratusza i kamieniczki. Czytelny szyld z nazwą lokalu. Na niebie kometa Halleya, przelot z roku 1811. Może ktos kojarzy to miejsce? Na pewno nie jest to Bytom Odrzański, bo sam sprawdzałem...

LEWY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potyczka z 1813 roku. Teren przykościelny, widoczne fragmenty cmentarza. Bardzo charakterystyczne nagrobki w ścianie kościoła, pochodzące zapewne z przełomu XV i XVI wieku. Świątynia wykonana, przynajmniej częściowo, z kamieni polnych. Przypory, strzeliste gotyckie okna. Przyparci do muru żołnierze są ostrzeliwani także przez artylerię (w tle widoczna eksplozja pocisku armatniego w górnej części kościoła). Czy ktoś wie co to za miejsce? Na pewno nie jest to Kurów Wielki ani Jakubów, bo też osobiście sprawdzałem...

LEWY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znam 2 miejsca w mojej okolicy gdzie kościół stał się areną walk:
1. Kościół w Studnicy - co najmniej raz był broniony przez francuską ariergardę, bodajże po zerwaniu zawieszenia broni w Pielaszkowicach. Tyle że wtedy był drewniany i spłonął. Ale wieża była kamienna więc może...
2. Kościół w Rokitnicy - areną walk był kilkakrotnie, z tego co pamiętam najpierw w maju osłaniał" odwrót Prusaków i Rosjan po pierwszej bitwie o Złotoryję, potem to samo tylko w sierpniu, po drugiej bitwie o Złotoryję a na koniec bronili się tam Francuzi wycofujący się po bitwie nad Kaczawą...

Ale szczerze mówiąc nie pamiętam wyglądu tych kościołów więc nie powiem czy to to...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie Studnica mogłaby pasować... a owa scena mogłaby dziać się pod wieżą kościoła - wieża jest dość podobna, a biorąc pod uwagę przebudowę po zniszczeniach z 1813, mogłaby być nieco przebudowana. Z resztą oceń sam.
http://wroclaw.hydral.com.pl/91833,foto.html
To okno po lewej stronie rysunku Knotla mogło zniknąć po odbudowie, nagrobki w miejscu gdzie teraz jest wejście także.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szwajcar, nie żebym się czepiał, ale trochę Cię chyba poniosło:))) Nie dostrzegam niczego, co mogłogy dopasowac kościół w Studnicy do rysunku Knotela, ale dzięki za dobre chęci:)))

Jeszcze krótkie uwagi co do pierwszego rysunku, tego z kometą Halleya. Nazwa lokalu widniejąca na metalowym szyldzie to UR DEN 3 KRONEN". Podobno jest to Bolesławiec, ale nie mam możliwości dokładnego zweryfikowania tego przypuszczenia. Może zagląda tu ktoś z Bolesławca?

LEWY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Necroskop, poniosło Cię:)))

Jawor jest i był dość dużym miasteczkiem, a w tym wypadku na pewno chodzi o wieś. W tekście do tego rysunku kilka razy występuje słowo DORF" (wieś, wioska), choć niestety nie pada konkretna nazwa...

LEWY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......Jakby z punktu żółtego wykonano rysunek to szczegóły zaznaczone na czerwono się zgadzają,wieża też bardzo mocno podobna, nie pasuje mi jedynie punkt zielony(brak łuków) i dach ratusza (ale może uległ jakiejś przebudowie).
Ale może to tylko moja wyobraźnia ??? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie nie pasuje. Nie taka wieża. Podeszłoby to pod Bolesławiec ale są 2 różnice:
1. Wieża w Bolesławcu jest o jeden poziom" niższa (Taras" czy jak to się nazywa jest od razu nad zegarem).
2. Jeżeli to Bolesławiec to po powstaniu tego rysunku ratusz musiałby być rozbudowany - to skrzydło za wieżą, na 2gim planie musiałoby być rozbudowane bo dzisiaj bardziej wystaje", jest dłuższe. Ale ja wnioskuję na podstawie zdjęć i starych pocztówek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Porzucony Obelix znajduje się w Biechowie (Opolskie, Nysa)
Leży w zarośniętym sadzie na terenie dużego gospodarstwa rolnego. Nikomu nie potrzebny zapomniany.

Jeszcze jeden miedzy Nowakami i Radzikowicami (Opolskie, Nysa)
Ten stoi i ma sie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Nie wiem czy już było :) Na trasie Słupsk - Lębork w pobliżu miejscowości Mianowice jest obelisk upamiętniający potyczkę z dnia 18 marca 1807 roku pomiędzy pruskim oddziałem majora Schilla a Polakami walczącymi u boku Napoleona. Obelisk odsłoniła we wrześniu 1910 roku cesarzowa Augusta Wiktoria.
Jeżeli ktoś chce to na początku listopada wżucę pare fotek.
Pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Od mojego wpisu odnośnie cmentarzy napoleońskich, ale Święto Zmarłych zmotywowało mnie do odwiedzenia Dankowa i spisania danych z nagrobka. I teraz odrobinę żałuję, gdyż tylko zamieszało mi to we łbie.
W uproszczeniu na nagrobku wyryto Pułkownik Józef Grabiński, żołnierz Armii Polskiej, kawaler Legii Honorowej i Medalu Św. Heleny. Żył lat 70, zmarł 30.08.1859". Problem w tym ,że w dostępnych mi internetowych źródłach nie znalazłem pasującego pułkownika Grabińskiego, nie ma Go w spisach kawalerów L.Hon, ani wśród odznaczonych Medalem Św. Heleny? Jak to ugryźć?

P.S. Zdjęć nie ma - próbowałem z telefonu, ale deszcz skutecznie to uniemożliwił.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio namierzyłem miejsce, w którym pochowano podobno żołnierzy francuskich... niby tych, którzy wracali z Rosji... wycieńczeni i schorowani. Nie wiem czy to prawda :) więc sprawdzę...

Niebieskim kółkiem zaznaczony jest lasek francuski", tak zwą go mieszkańcy. Wewnątrz lasu znajdują się doły podobne do zapadniętych grobów, tony śmieci i mnóstwo lisich nor :) mój pies po prostu szalał ;] Wszędzie porozrzucane są kości zwierząt... cały widok robi okropne wrażenie.

Chodząc w terenie dookoła lasku znalazłem tylko kilka monet z okresu międzywojennego. Nie przeczesałem piszczałką tych pól ze względu na brak czasu :) ...nawet przyznam się, że byłem tam z piszczałką tylko raz XD

Obok tego lasku w kółku czerwonym znajduje się coś"... stawek kompletnie zarośnięty otoczony młodymi drzewami, między którymi leżą ogromne głazy... zapewne zebrane z tego pola... głazy te mają porobione otwory... było o takich głazach już na forum:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na starej mapie widać lepiej ten stawek... ciekawe jaką funkcję pełnił... i te kamienie... zapewne to one są ułożone w tej prostej lini... a dziś wrzucone między drzewa przez robotników PGRu ;) Ciekawe miejsce :)

...mam nadzieję, że trafi się trochę fantów napoleońskich;]

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam. Jestem z Andrzejewa, ale w mojej okolicy nie ma nic związanego z Napoleonem. Chyba, że o czymś nie wiem.Może podpowiecie mi? Kolkanaście km dakej był kamień na którym wyryto napis, że przy nim odpoczywał Napoleon Bonaparte, ale już go nie ma. Nie wiem co się z nim stało, ale spróbuję się dowiedzieć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
na terenie gminy Kwilcz (ok. 10 km od Sierakowa - Wielkopolska), w sąsiedztwie elektrowni, przy szosie wznosi się niewysoki pagórek - kurhan zwieńczony krzyżem. Jest to prawdopodobnie zbiorowa mogiła żołnierzy napoleońskich, którzy zginęli z rąk Kozaków w 1813 roku w czasie odwrotu armii francuskiej z Rosji.
Posiadam broszurę informującą o pobycie Napoleona w Wielkopolsce (Poznań, Bytyń, Kwilcz, Rozbitek, Kamionna, Pniewy, Lwówek, Posadowo, Brody, Kościan,Racot, Turew, Rąbiń, Błociszewo, manieczki, Winna Góra). Jeżeli kogoś to interesuje , to proszę zostawić wiadomość dla Kleopatry".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość dla dareQ,
nazwa wsi Grobia nie ma nic wspólnego z grobami, chodzi tutaj najprawdopodobniej o groblę", na przestrzeni wieków język polski (system samogłoskowy i spółgłoskowy) uległ zmianom i stąd te różnice. Postaram sie znaleźć gruntowniejsze informacje w odpowiedniej literaturze.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Wszystko co dotyczy pobytu wojsk napoleońskich w Wielkopolsce jest interesujące a zwłaszcza gdy dotyczy samego Cesarza .Jeżeli Masz jakieś interesujące publikacje o tych wydarzeniach znajdzie się tu wielu zainteresowanych a każda informacją będzie z pewnością mile widziana. Z wymienionych przez Ciebie miejscowości najbardziej ciekawią informacje o pobycie Napoleona w Turwi Rąbiniu Racocie Kościanie Manieczkach czy w Winnej Górze .Zwłaszcza ,że nigdy dotąd nie spotkałem się z takimi ( poza Kościanem i Turwią )
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie