Skocz do zawartości

Pomniki i cmentarze napoleońskie


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 weeks later...
  • Odpowiedzi 345
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Dawno mnie tu nie było...

vaderian, w tym wypadku chodzi o weryfikację tej informacji:

BŁASZKI koło Kalisza
W kościele nagrobek klasycystyczny gen. Józefa Lipskiego (zm. 1817) marmurowy, z herbem Grabie i rzeźbami kariatyd.
Józef Lipski (?-1817) generał ziemski ziemi sieradzkiej. Walczył w insurekcji kościuszkowskiej, a w 1806 r. był jednym z organizatorów powstania w Wielkopolsce. Mianowany wówczas rotmistrzem pospolitego ruszenia ziemi sieradzkiej.

Zdjęcie, to już byłby szczyt marzeń :)

beyo, a czy jest to w jakiś sposób upamiętnione w Gorzowie ?tablica? ?nagrobek? ?kopiec?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldi,
Cieszę się, że jest ktoś ze Szczecinka. Ode mnie to z 1000 km lotem wrony. Jeśli mógłbyś dokładnie odczytać napis lub (jeszcze lepiej) zamieścić wyraźniejsze zdjęcie od tego, co powyżej, byłbym bardzo zobowiązany. Ale i tak dzięki za informacje.
Ukłony
C.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Castiglione, widze że interesuje Cię epoka napoleońska dlatego podaję link na portal miłośników miasta Szczecina gdzie jeden z wątków dotyczy miasta pod zaborem" napoleońskim. http://sedina.pl/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=3404
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldku, nawet nie wiesz, jak Ci jestem wdzięczny za piękne zdjęcia. Mam nadzieję, że nie będziesz miał nic przeciwko, jeśli opublikuję te zdjęcia na Napoleon.gery?

J-23
Dzięki serdeczne za link. Znalazłem tam coś bardzo interesującego, czyli stare przedwojenne zdjęcie kolumny zwycięstwa 1813, która stoi na tzw. Górze Napoleona. Szkoda tylko, że jej dzisiejszy stan woła o pomstę do nieba :(
Przy okazji zamieszczam zdjęcia tego obiektu.
Tu stan przedwojenny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
2005-04-06 19:26:00:
Osoby, które chciałyby włączyć się do akcji ratowania płyty proszę o kontakt z Pawłem Łachowskim z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, mail: tzg@poczta.glog.pl lub gloger@o2.pl"

I dzieje się coś? Jakieś efekty działań Pana Pawła?
Pozdrawiam! :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwszy raz widzę ten apel o współpracę przy ratowaniu płyty.chyba nie był publikowany na stronie TZG?
czy było utworzone jakieś konto,lub subkonto?
czy był szacowany koszt restauracji?
jeżeli ktoś ma tę więdzę to proszę o informację,
czy akcja jest aktualna?
pekar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że groby żołnierzy napoleońskich jeszcze po II wojnie światowej były w miejscowości Chojęcin koło Bralina (dziś Płd. Wielkopolska). Dziś stoi tu motel.
*
Obelisk upamiętniający zmarłych żołnierzy Napoleona i krzyż znajdują się również w lesie koło miejscowości Darnowiec koło Rychtala (też Płd. Wielkopolski). JACK, Bralin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że dopiero dziś ale temat był zapomniany i nie spodziewałem się, że znów odżyje...
Zaczne od fortu Stern. Z tego co wiem był tam problem z
administratorem terenu i chyba to stopuje inicjatywę lokalnej społeczności :( Niestety, mimo prób kontaktu z mojej strony p. Łachowski się nie odzywa, więc nie mam żadnych aktualnych informacji na temat płyty gen. Rheinwalda. A szkoda, bo inicjatywa umarła nim się narodziła.

Fiodor:
Dzięki za zdjęcie i czekam na więcej. Ale bardziej niż sam pałac interesuje mnie to, czy w Dowspudzie jest jakieś upamiętnienie dotyczące gen. Paca, jakaś tablica pamiątkowa, pomnik etc. Czy mógłbyś to sprawdzić?

Bralin:
Dziękuję za informacje. Na pewno sprawdzimy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !
Żródełko znajduje się w Mosinie na terenie dawnej wsi Pożegowo obecnie osiedle ? o tej nazwie.Teraz w tym miejscu przebiega niebieski szlak turystyczny z Mosiny do Stęszewa. Przy dróżce spotykamy tam ocembrowane zródełko
,ocienione konarami potężnej lipy.Miejsce to nazywane jest
Studnią Napoleona ,bowiem miejscowa tradycja głosi,że ponoć z tej studzienki popijał wodę cesarz Francuzów w trakcie objazdu okolic Poznania" Wypady te opisuje w swoich wspomnieniach Dezydery Chłapowski.Obok Mosiny
w Wielkopolsce z osobą Napoleona wiążą się też min.Kamień Napoleona w Lipnie ,gdzie wracający spod Moskwy cesarz jadł obiad oraz mała wysepka na jeziorze w Iwnie gdzie ponoć popijał kawę.
YoWheris obiecałeś mi kiedyś informacje dotyczące min pobytu Cesarza w Turwi
Pozdrowienia
Kadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki Kadam, zupełnie mi wyleciało z głowy, lecz muszę przeszperać książki w domu. Narazie jestem na wyjeździe. Jak nie zapomnę to poszukam w moim bałaganie w weekend. Tyle że najpierw muszę się dokopać do tych książek (ach te przeprowadzki).
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Wywołany do „tablicy” i zaproszony do dyskusji przez znajomego (który napisał mi, iż jestem „szczypany” na forum) – odpowiadam.
Na razie praktycznie jednoosobowo zajmuje się sprawą nie tyle ratowania co męczenia ludzi w sprawie płyty Rheinwalda w głogowskim forcie Stern Kilkoro ludzi deklarowało raczej przychylność niż konkretną pomoc. Przynajmniej na razie.
Nie bezpośrednie (to znaczy ja ich osobiście nie prowadziłem) rozmowy z dyrekcją właściciela terenu – czyli PKS-u (a właściwie Intertransu) są trudne. Na razie stanęło na NIEOFICJALNYM stwierdzeniu, że gdyby to właściciela nic nie kosztowało (znaczy renowacja), no to zobaczymy, zobaczymy...
Jeżeli za nickiem Castiglione stoi pan Mariusz – to proszę o cierpliwość. Po pierwsze nie było dotąd odpowiedzi tylko na jeden list, a nie wielu (jak by sugerowało określenie „prób”). Do odpowiedzi szykowałem się w najbliższym czasie – a jej treść jest zbliżona do tej powyżej. Jeżeli natomiast jest to inna osoba to proszę o ponowienie kontaktu – dotąd NIKT inny nie kontaktował się ze mną w sprawie płyty – a wszystkie kontakty mnie żywo interesują.

Pozdrawiam serdecznie.

Paweł Łachowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie