Skocz do zawartości

Pomniki i cmentarze napoleońskie


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
  • Odpowiedzi 345
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Wygląda na to, że cmentarz w Chojnicach doczeka sie emontu"...

Do niedawna miejsce spoczynku żołnierzy iezwyciężonej" armii, którzy zmarli w Chojnicach podczas odwrotu z Rosji, znaczyły sterty śmieci i chaszcze.
(...)
Jeszcze do ubiegłego roku miejsce to w niczym nie przypominało nekropolii, a nieświadomi przechodnie wyprowadzali tu psy. Dopiero w ubiegłym roku, po interwencji lokalnych mediów, wokół cmentarza znów zrobiło się głośno. Miejskie służby uporządkowały teren i wycięły drzewa i krzewy, a alejki znów stały się czytelne. To jednak dopiero początek.

http://www.chojnice.pl/news/1609_Pamiec_po_dwustu_latach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Krzyż znajduje się przy szosie Kwilcz-Sieraków przed Sierakowem ,po drugiej str. szosy jest ośrodek wypoczynkowy i jezioro.
Tak z pamięci ,w 181? kozacy dopadli tam pułk hr.Gedroycia no i naszym się dostało.Rosjanie szli od strony puszczy, w nocy przeprawili się po lodzie i zaskoczyli polską jazde na biwaku.Jak kto ma dokładniejszy opis to prosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Dzięki wielkiej pracy p. Tadeusza Nowaka i skromnego udziału Napoleon.gery.pl w przyszłym roku w Namysłowie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca żołnierzy 17 Dywizji gen. Puthoda (przede wszystkim Legionu Irlandzkiego). Tadeusz Nowak zdołał zainteresować tematem kilka instytucji (w tym konsulat Irlandii i L'Association pour la Conservation des Monuments Napoleonniens) i cała inicjatywa zmierza do szczęśliwego finału.
Oto treść napisu, który pojawi się na tablicy:
---------------------------
Żołnierzom
3 Pułku Cudzoziemskiego
Legionu Irlandzkiego i współtowarzyszom broni
z 17 Dywizji gen. Puthoda, bohaterom pól bitewnych Budziszyna, Lwówka Śląskiego, Wilczej Góry k. Złotoryi, Wrocławia, Płakowic nad Bobrem, walczącym w 1813 r. o wolność Śląska i Łużyc, poświęcamy tę tablicę,
by nie zapomniano, że w tym budynku klasztornym i zamienionym na więzienie kościele byli internowani miłujący wolność Irlandczycy, Francuzi, Polacy i bonapartyści innych narodowości.

Towarzystwo Polsko-Irlandzkie * Fundacja Kultury Irlandzkiej
Konsulat Irlandii w Poznaniu

Namysłów, 14 lipca 2007 r.
---------------------------
Chciałoby się rzec... oby w Głogowie skończyło się podobnie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Catiglione-> niestety Yard już mnie ubiegł :) w sprawie Sierakowa (mieszkam niedaleko)
http://www.sierakow.pl/content.php?cms_id=114&lang=pl&PHPSESSID=d74fd7aeb167e0e30108f16c538d242f
tu masz tylko wzmiankę pod datą 1812 o tym jak grupkę napoleońskich żołnierzy dorwała rosyjska konnica i ich wycięła do nogi w okolicach wioski Grobia (czyżby nazwa miała coś wspólnego z grobami?).
Pozostał pamiątkowy krzyż przy drodze Sieraków-Kwilcz (odbicie od trasy Poznań-Gorzów)- fotki Yard już dawał wcześniej.
W Puszczy Noteckiej są też tzw.Francuskie Góry i Francuska Droga (byłem tam latem) ale droga już utwardzona :(
Jeśli będziesz potrzebował jeszcze jakieś dokładniejsze info to daj znać na mail'a- postaram się pogadać z odpowiednimi osobami" :)
Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam , raz jeszcze Wielkopolska.
Nie widziałem info o tym głazie na forum .
Pniewy [pow. szamotulski]
Reszte prosze doczytać na foto :)
Info z gazetki Turysta Wielkopolski" - rozdawali na Krzesinach w hangarze obok F-16
Yard

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad Kaczawą tych pomników jest sporo ale jeden najbardziej okazały. Na szczycie jest piramidka z kul armatnich ale niestety pozbawiona już kilku najmniejszych sztuk z wierzchołka...
Tak to wygląda.
[URL=http://img466.imageshack.us/my.php?image=zdjcie039me8.jpg][IMG]http://img466.imageshack.us/img466/8158/zdjcie039me8.th.jpg[/IMG][/URL]
Z kolei z pomnika w Budziwojowie pod Chojnowem zostało tyle (zdjęcie z Marca):
[URL=http://img110.imageshack.us/my.php?image=5pomniknw3.jpg][IMG]http://img110.imageshack.us/img110/1779/5pomniknw3.th.jpg[/IMG][/URL]
W miejscu gdzie stał słynny" wiatrak został wał z ziemi i wysypisko śmieci...
PS.
Podobno w Chojnowie w ścianie jakiegoś budynku jest wbita od 1813 kula armatnia... ma ktoś może jej zdjęcie? Kiedyś szukałem ale nie znalazłem. Wiem przy jakiej ulicy ale na forum lepiej tego nie podawać bo kula może wylądować na złomie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za następny post z rzędu ale nie wie ktoś może co to za grób przy drodze w Piątnicy pod Legnicą? Słyszałem że żołnierski ale starszy niż II wojna światowa. Więc do głowy przychodzą mi jeszcze tylko wojny napoleońskie (w 1813 w Piątnicy był obóz) i Wojny Śląskie.
Ciekawi mnie jeszcze czy zachował się krzyż z grobu rosyjskiego oficera w Studnicy. W lecie często tamtędy przejeżdżałem ale jakoś nigdy nie zwróciłem uwagi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzies czytalem ze we wsi Dzieżby (chyba - jeszcze sprawdze) kolo Sokolowa Podlaskiego (jakies 15-20 kilometrow na wschod) na cmentarzu jest pomnik albo grob zolnierzy napoleonskich. Polegli lub zmarli chyba podczas odwrotu spod Moskwy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Trafiłem na informację z 1913 r., że w murze kościoła św. Michała w Sandomierzu wmurowana była kapliczka upamiętniająca śmierć ks. Lubomirskiego, który zginął od kuli austriackiej 15 czerwca 1809 r. W związku z tym mam pytanie: czy bywa na forum ktoś z Sandomierza i mógłby zweryfikować tę informację?
C.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Może niezupełnie w temacie... ale mam nadzieję, że ktoś skorzysta:

Ośrodek Studiów Epoki Napoleońskiej chciałby wyróżnić internautów z miejscowości położonych na szlaku 200 dni Napoleona. Napisz do nas, jeśli jesteś mieszkańcem jednej z wymienionych miejscowości:

Bartoszyce, Boguchwały, Ciechanów, Czarnowo, Dobre Miasto, Dwórzno, Elbląg, Gdańsk, Gołymin, Górowo Iławieckie, Gutkowo, Ignalin, Kalisty, Kamieniec Suski, Kwidzyn, Lidzbark Warmiński, Lubomino, Łopacin, Malbork, Miłakowo, Mława, Morąg, Nasielsk, Okunin, Olsztyn, Ostróda, Pałuki, Pasym, Przasnysz, Pułtusk, Skolity, Sople, Strzegowo, Wielbark, Wojciechy, Wolnica, Zalewo.

Pierwszych 50 internautów, którzy przyślą nam swe adresy pocztowe otrzyma pamiątkowe kalendarze upamiętniające szlak z Pułtuska do Tylży.
Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres:
napoleon@firma.gery.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Siemianowicach Slaskich na obrzezach parku miejskiego znajduje sie figurka Matki Boskiej, zwana przez miejscowa ludnosc Panienka". Przekazy pokoleniowe mowia o pochowanych tam zolnierzach napoleonskich, ktorzy w czasie Wielkiego Odwrotu" zmarli na skutek odniesionych ran, chorob lub wyczerpania. Na kapliczce nie ma zadnej pisemnej wzmianki o tych wydarzeniach. Byc moze znajduje sie jakas dokumentacja w archiwach koscielnych. W latych 70-tych, w czasie przebudowy owczesnej ulicy 1-go Maja przesunieto niestety kapliczke o ok. 3 metrow w kierunku zachodnim i byc moze miejsce pochowku znajduje sie obecnie pod nawierzchnia asfaltowa.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Na terenia Namysłowa (Opolszczyzna) znajduje sie zbiorowa mogiła zołnierzy napoleońskich. Szczegóły znajdziecie na stronie Kopaczy z naszego miasta tj. http://buszowanie.republika.pl/ ------> Francuzi
pzdr Tomek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
jeśli dalej ten temat jest drążony to coś znalazłem przegladając prasę lokalną w Kalendarium krótka notkę:
25 listopada 1806 r. (198 lat temu)
Przez Międzychód przechodziła armia francuska pod wodzą cesarza Napoleona I BONAPARTEGO. W okolicy miasta Francuzi stoczyli w latach 1806-1808 kilka potyczek z wojskiem pruskim (polegli w nich żołnierze pochowani zostali na terenie obecnej "Gazowni - jeszcze w 1905 r. stała w tym miejscu kapliczka)."
mam nadzieję że i toto się przyda do aktualizacji śladów małego kaprala" :)
Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałam ostatnio informację, że w lesie, w okolicy miejscowości Zbrojewo (gm. Drawsko Pom., Powiat Drawski - Pomorze Środkowe)znajduje się miejsce pochówku francuskich żołnierzy armii napoleońskiej, poległych jak wieść niesie w 1807 r., być może podczas jakiejś potyczki z Prusakami...? Udałam się na to miejsce i odkryłam" jedynie stare kamienne fundamenty, prawdopodobnie po kapliczce oraz luźno porozrzucane kamienie i większe głazy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Miejscowości DOBA 20 km od Giżycka istnieje zapomniany w polowie nieodkryty cmentarz w lesie. Są tam groby, resztki nagrobków, niektóre z datami i nazwiskami polskich żółnierzy z 1812 roku.

Miejscowi cos wiedzą na ten temat ale się nie interesuja zbytnio, a ja nie miałem czasu zbadać dokładniej miejsca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cytat
Niewątpliwą wągrowiecką ciekawostką jest grobowiec w kształcie piramidy ( wysokość ponad 6 m ) z kamieni ciosowych - rotmistrza Franciszka Jerzego Łakińskiego. Urodził się w 1767 r. w Szczerbinie pod Łobżenicą, otrzymał staranne wykształcenie, był oficerem wojska pruskiego. W latach 1808 - 1814 walczył w polskich oddziałach napoleońskich, gdzie dosłużył się stopnia rotmistrza, krzyża Virtuti Militari i francuskiej Legii Honorowej. Po latach tułaczki po Europie Zachodniej w 1830 r. powrócił do kraju i osiadł w Wągrowcu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie